Nepremičninske evidence
Ureditev področja evidentiranja nepremičnin v nepremičninskih evidencah je v največji meri odvisna od zgodovine nastanka tovrstnega sistema v posamezni državi.
Podatki in informacije, ki se vodijo v nepremičninskih evidencah se uporabljajo v vseh sferah družbe in poslovanja ter so eden od osnovnih postulatov za normalno delovanje države. Celotno vodenje navedenih evidenc, ki se vodijo v elektronski obliki, temelji na informacijskem sistemu, za katerega je potrebno neprestano skrbeti, ga usklajevati s poslovnimi cilji in posodabljati ter nadgrajevati, tako iz vsebinskega kot iz tehničnega vidika. Informacijski sistem ima dve veji: produkcijsko, kjer se izvajajo interni procesi za potrebe vodenja evidenc in distribucijsko, preko katere se posredujejo podatki in informacije vsem zainteresiranim uporabnikom (posamezniki, širša javnost, državni organi in lokalne skupnosti).
Podatki o lastnikih in stvarnih pravicah na nepremičninah se vodijo v zemljiški knjigi. Za vodenje zemljiške knjige je pristojno sodišče.
Zemljiški kataster, ki je sprva služil predvsem davčnemu in pravnemu namenu, je s časom in s širjenjem urbanih aglomeracij ter gradnjo infrastrukturnih objektov postal temelj za načrtovanje posegov v prostor, načrtovanje in udejanjenje različnih ukrepov zemljiške politike ter nadzor nad izvajanjem pravic, omejitev in obveznosti na zemljiščih. Na razvoj sistemov evidentiranja zemljišč imajo vpliv spremembe institucionalnih in zakonskih okvirov ter stalni tehnološki razvoj vodenja in vzdrževanja podatkov.
Kataster stavb se je v slovenskem prostoru začel vzpostavljati šele po letu 2000. Pomen katastra stavb je primerljiv z zemljiškim katastrom, če je stavba ali njen posamezen del lahko določena kot samostojen predmet lastninske pravice skladno s stvarnopravnimi predpisi (ko je stavba postavljena na podlagi stavbne pravice oziroma ko je na zemljišču s stavbo vzpostavljeno pravno razmerje etažne lastnine). Identifikacija stavbe in njenega posameznega dela podobno kot identifikacija zemljišča služi kot podlaga za nastavitev zemljiške knjige.
S 4. aprilom 2022 se je pričel uporabljati Zakon o katastru nepremičnin (ZKN). Kataster nepremičnin združuje podatke zemljiškega katastra, katastra stavb in registra nepremičnin v novo evidenco kataster nepremičnin.
Kataster nepremičnin
Kataster nepremičnin je temeljna evidenca podatkov o položaju, obliki, fizičnih in drugih lastnostih parcel, stavb in delov stavb, ki izkazuje dejansko stanje nepremičnin. Nastala je na podlagi Zakona o katastru nepremičnin.
V kataster nepremičnin se vpisujejo parcele, stavbe in drugi pokriti objekti, v katere se lahko vstopi in so namenjeni bivanju, opravljanju dejavnosti ali zaščiti, ki jih ni mogoče prestaviti brez škode za njihovo substanco, deli stavb, zemljišča in gradbeno inženirski objekti.
V kataster nepremičnin so vpisani pravilni in popolni podatki o nepremičninah, ki izkazujejo dejansko stanje v prostoru, ter prikaz podatkov o državni meji, prostorskih enotah, naslovih in podatki iz drugih javnih evidenc.
Vzpostavitev, vodenje in vzdrževanje podatkov katastra nepremičnin, registra prostorskih enot, evidence državne meje in registra naslovov je zagotovljen z informacijskim sistemom za vzpostavitev, vodenje in vzdrževanje katastra nepremičnin, registra prostorskih enot, evidence državne meje in registra naslovov, to je z informacijskim sistemom kataster, ki ga krajše imenujemo IS Kataster.
Storitve s področja katastra nepremičnin
Naziv storitve |
---|
Register prostorskih enot
Register prostorskih enot je evidenca o administrativno določenih prostorskih enotah. Sestavljen je iz vpisanih podatkov o 16 prostorskih enotah in zbirke listin. Prostorske enote, ki se vodijo v registru prostorskih enot so: občina, naselje, upravna enota, ulica, volilna enota, volilna enota za lokalne volitve, volilni okraj, državnozborsko volišče, lokalno volišče, šolski okoliš, krajevna skupnost, vaška skupnost, četrtna skupnost, poštni okoliš, statistična regija in kohezijska regija.
Vpisani podatki o prostorskih enotah in zbirka listin se hranijo trajno, zbirka listin se vodi in hrani v fizični in elektronski obliki.
V registru prostorskih enot se za prostorske enote vodijo podatki o vrsti prostorske enote, šifri prostorske enote, imenu prostorske enote (če obstaja), območju prostorske enote in površini prostorske enote. Za ulice pa se vodi podatek o imenu in šifri.
Podatki registra prostorskih enot se v informacijskem sistemu kataster povezujejo s podatki o stavbah (hišna številka), drugimi podatki katastra nepremičnin ter registrom naslovov.
Storitve s področja registra prostorskih enot
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Geodetska uprava Republike Slovenije | |
Geodetska uprava Republike Slovenije | |
Geodetska uprava Republike Slovenije | |
Geodetska uprava Republike Slovenije |
Register naslovov
Register naslovov je evidenca podatkov o naslovih. Sestavljen je iz vpisanih podatkov o naslovu, ki se hranijo trajno.
Register naslovov podatke o številki naslova, naselju, ulici, hišni številki in številki stanovanja ali poslovnega prostora prevzema iz katastra nepremičnin in registra prostorskih enot.
Podatke o prostorskih enotah, na območju katerih leži centroid naslova, se prevzamejo iz registra prostorskih enot s presekom centroida naslova in območij prostorskih enot.
Podatke registra naslovov informacijski sistem kataster določi, kadar se določi nova številka naslova, se spremenijo podatki, ki se prevzemajo iz katastra nepremičnin, ali se spremenijo meje, imena ali šifre prostorskih enot, na območju katerih se naslov nahaja.
V primeru sprememb številke naslova, informacijski sistem kataster spremembo posreduje centralnemu registru prebivalstva.
Storitve s področja registra naslovov
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Geodetska uprava Republike Slovenije |
Zbirni kataster gospodarske javne infrastrukture
Zbirni kataster gospodarske javne infrastrukture je evidenca, v kateri se evidentirajo objekti gospodarske javne infrastrukture (prometna, energetska, komunalna in vodna infrastruktura, elektronske komunikacije ter infrastruktura za gospodarjenje z drugimi vrstami naravnega bogastva ali varstva okolja). Namen zbirnega katastra je prikaz zasedenosti prostora z objekti gospodarske javne infrastrukture za območje celotne države, kar omogoča bolj smotrno urejanje prostora in varnejše izvajanje posegov v prostor.
Storitve s področja zbirnega katastra gospodarske javne infrastrukture
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Geodetska uprava Republike Slovenije | |
Geodetska uprava Republike Slovenije |
Pomembne usmeritve pri urejanju podatkov o nepremičninah
-
Pomoč pri urejanju podatkov
Mnenja, pojasnila in odgovori- Usmeritve o ureditvi podatkov o nepremičninah (docx, 17 KB)
Uporabne publikacije
-
Zloženke
Predstavitve- Identifikacijske oznake nepremičnin (pdf, 1,3 MB)
- Register nepremičnin (pdf, 2,9 MB)
- Hišna številka in številka stanovanja (pdf, 7,5 MB)
Vsi materialni predpisi s področja geodetske dejavnosti so dostopni na podstrani Zakonodaja.
Dokumenti, pripravljeni na osnovi Zakona o katastru nepremičnin
-
Dokumenti po Pravilniku o vodenju podatkov katastra nepremičnin
Navodila- Izmenjevalni format za vpis podatkov v kataster nepremičnin - se uporablja do 14. 5. 2024 (pdf, 738 KB)
- Izmenjevalni format za vpis podatkov v kataster nepremičnin - šifranti - se uporablja do 14. 5. 2024 (xlsx, 250 KB)
- Izmenjevalni format za vpis podatkov v kataster nepremičnin - se uporablja od 15. 5. 2024 (pdf, 703 KB)
- Izmenjevalni format za vpis podatkov v kataster nepremičnin - šifranti - se uporablja od 15. 5. 2024 (xlsx, 267 KB)
- Obrazci za pripravo elaboratov (doc, 410 KB)
- Navodila za izpolnitev obrazcev - Priloge 5 – se uporablja do 14. 5. 2024 (pdf, 2,1 MB)
- Navodila za izpolnitev obrazcev - Priloge 5 - se uporablja od 15. 5. 2024 (pdf, 1,9 MB)
- Izmenjevalni format za vpis podatkov v kataster nepremičnin - priloga obrazca IZB: predlog izboljšave na širšem območju (pdf, 314 KB)
- Katalog stavb - verzija 26. 7. 2024 (pdf, 8,6 MB)
- Smernice za določanje bonitete zemljišča (pdf, 4,1 MB)
-
Vzorčni predlog geodetskega podjetja za lokacijsko izboljšavo na širšem območju izvedbe katastrskega postopka
Navodila -
Vzorčni elaborati
Navodila- Vpis stavbe in delov stavbe (pdf, 2,8 MB)
- Ureditev meje parcele in parcelacija (pdf, 843 KB)
- Ureditev meje parcele, izravnava meje in označitev meje parcele (pdf, 2,1 MB)
- Sprememba bonitete zemljišč (pdf, 1,1 MB)
-
Dokumenti po Pravilniku o izpitu za bonitiranje zemljišč in o pooblastilu za bonitiranje
Navodila- Program izpita za bonitiranje (pdf, 187 KB)
Objava katastrskih postopkov
Naziv storitve |
---|
Dne 4. aprila 2022 se je pričel uporabljati Zakon o katastru nepremičnin (ZKN). Postopki, začeti pred njegovo uporabo, se na podlagi 151. člena Zakona o katastru nepremičnin (ZKN) končajo v skladu z Zakonom o evidentiranju nepremičnin (ZEN) ob upoštevanju dokumentov, navedenih v nadaljevanju. Za vloge, vložene na Geodetsko upravo od 4. aprila 2022 dalje, se uporabljajo dokumenti v skladu z Zakonom o katastru nepremičnin (ZKN).
Dokumenti, pripravljeni na osnovi Zakona o evidentiranju nepremičnin
-
Dokumenti po Pravilniku o evidentiranju podatkov v zemljiškem katastru
Navodila- Tehnične specifikacije (velja od 21. 1. 2019 do 31. 5. 2019) (pdf, 2,8 MB)
- Tehnične specifikacije (velja od 1. 6. 2019 do 29. 2. 2020) (pdf, 2,9 MB)
- Tehnične specifikacije (velja od 1. 3. 2020 do 14. 2. 2021) (pdf, 3,2 MB)
- Tehnične specifikacije (velja od 15. 2. 2021 do 31. 6. 2021) (pdf, 3,6 MB)
- Tehnične specifikacije (velja od 1. 7. 2021) (pdf, 4 MB)
- Obvestilo - Uporaba Tehničnih specifikacij št. 35311-26/2020-2552-2 z dne 4. 1. 2021 (pdf, 220 KB)
- Primer elaborata geodetske storitve na področju zemljiškega katastra (pdf, 2,4 MB)
- Primer elaborata spremembe bonitete zemljišča (velja od 15. 2. 2021) (pdf, 927 KB)
- Predlog za izvedbo lokacijske izboljšave na širšem območju geodetske storitve (pdf, 305 KB)
- Primer predloga za izvedbo lokacijske izboljšave na širšem območju geodetske storitve (zip, 2 MB)
-
Dokumenti po Pravilniku o urejanju mej ter spreminjanju in evidentiranju podatkov v zemljiškem katastru
Navodila- Tehnične specifikacije za prikaz podatkov v skici elaborata geodetske storitve (velja od 1. 1. 2009 do 20. 1. 2019) (pdf, 148 KB)
- Pojasnilo k tehničnim specifikacijam 1 (z dne 30. 12. 2008) (pdf, 66 KB)
- Pojasnilo k tehničnim specifikacijam 2 (z dne 26. 2. 2009) (pdf, 1004 KB)
- Vrste digitalnih podatkov in način zapisa (velja od 5. 2. 2018 do 20. 1. 2019) (pdf, 2,9 MB)
-
Dokumenti po Pravilniku o določanju in vodenju bonitete zemljišč
Navodila -
Dokumenti po Pravilniku o vpisih v kataster stavb
Navodila- Izvedba sprememb katastra stavb in registra nepremičnin z dne 1. 4. 2020 (pdf, 60 KB)
- Obrazci za vpis v kataster stavb (velja od 3. 4. 2018) (doc, 93 KB)
- Obrazci za vpis v kataster stavb (velja od 3. 4. 2018) (pdf, 67 KB)
- Navodila za izpolnjevanje obrazcev K-5 in K-6 (velja od 1. 4. 2020) (pdf, 541 KB)
- Format izmenjevalnih datotek katastra stavb in registra nepremičnin (velja od 29. 6. 2020) (pdf, 307 KB)
- Vrste prostorov (velja od 20. 4. 2019) (pdf, 661 KB)
- Vrste prostorov s primeri (dodani/dopolnjeni 20. 4. 2019) (xlsx, 109 KB)
- Način izračuna uporabne površine dela stavbe (velja od 11. 5. 2020) (pdf, 482 KB)
- Šifrant registra nepremičnin in katastra stavb (velja od 1. 4. 2020) (pdf, 209 KB)
- Dejanske rabe dela stavbe s primeri (velja od 1. 4. 2020) (xlsx, 19 KB)
Dokumenti, pripravljeni na osnovi Zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin
-
Izmenjevalni format za podatke o namenski rabi prostora
Navodila- Izmenjevalni format namenske rabe z dne 30. 3. 2020 (pdf, 302 KB)