Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Javni interes: kaj država financira iz zbranih sredstev?

Z zbranimi sredstvi financiramo delovanje države in zagotavljamo javne storitve vsem prebivalcem: pokojninsko in zdravstveno varstvo, gradnjo in vzdrževanje javne infrastrukture (ceste, vodovod in kanalizacija, energetska infrastruktura in drugo), urejanje okolja, zagotavljanje pitne vode, izobraževanje in podobno.

Storitve, ki jih zagotavlja javni sektor, so ključne za delovanje sodobne družbe in za enakopraven dostop vseh državljanov do osnovnih življenjskih pogojev, ne glede na njihov socialni in ekonomski položaj. Teoretično bi jih – z nekaj izjemami, kot sta npr. zunanja politika ali obramba – lahko nadomestili zasebni izvajalci na trgu. A v praksi bi to pomenilo, da bi bil dostop do teh storitev odvisen od zmožnosti plačila, kar bi povečalo neenakosti in socialno izključenost.

Posebej pomembne so tiste storitve, ki ne prinašajo dobička in jih trg sam od sebe ne bi ponudil – kot so socialna varnost, dolgotrajna oskrba, pomoč najbolj ranljivim skupinam in enako dostopno javno šolstvo ter zdravstvo. Prav zaradi tega je vloga javnega sektorja pri zagotavljanju teh storitev nenadomestljiva.

Največji delež javnih odhodkov predstavljajo:

  • pokojninsko varstvo,
  • zdravstveno varstvo,
  • izobraževanje in šport,
  • socialna varnost.

Ti izdatki odražajo prednostne naloge države in pomen solidarnosti kot temelja socialne države.

Deleži porabe javnih sredstev v letu 2023

Graf v obliki kolača: pokojninsko varstvo je 28 odstotkov, zdravstveno varstvo je 18 odstotkov, izobraževanje in šport je 9 odstotkov in socialna varnost je 7 odstotkov.

Vir: https://proracun.gov.si/ in konsolidirane bilance ZPIZ in ZZZS