Elektromagnetna združljivost opreme
Elektromagnetna združljivost je zmožnost opreme, da v svojem elektromagnetnem okolju zadovoljivo deluje, ne da bi pri tem proizvajala nesprejemljive elektromagnetne motnje za drugo opremo v tem okolju.
Definicija opreme
Oprema je katerikoli aparat, ki je končna naprava ali kombinacija teh naprav, ki so kot samostojne funkcionalne enote dostopne na trgu za končnega uporabnika in lahko povzročajo elektromagnetne motnje ali pa take motnje lahko vplivajo na njihovo delovanje. Nepremični sestav pa je določena kombinacija več vrst aparatov in kjer je to ustrezno, drugih naprav, ki so sestavljene, nameščene in namenjene za stalno uporabo na vnaprej določenem mestu.
Oprema se lahko nahaja v obliki sestavnih delov ali podsklopov, namenjenih temu, da jih v aparat vgradi končni uporabnik in lahko povzročijo elektromagnetne motnje ali pa take motnje lahko vplivajo na njihovo delovanje. Druga oblika so premične naprave, opredeljene kot kombinacija aparatov in kadar je to ustrezno, drugih naprav, ki se lahko premeščajo in uporabljajo na različnih mestih.
Bistvene zahteve za opremo
Splošne zahteve za načrtovanje in izdelavo opreme ob upoštevanju stanja tehnike pomenijo zahtevo, da elektromagnetne motnje, ki jih povzroča oprema, ne presegajo ravni, nad katero radijska in telekomunikacijska oprema ter druga oprema ne morejo delovati, kakor je predvideno ter ima raven odpornosti pred elektromagnetnimi motnjami, ki se pričakuje pri predvideni uporabi opreme in ki ji omogoča delovanje brez nesprejemljivega poslabšanja njene predvidene uporabe.
Posebne zahteve pri namestitvi nepremične sestave se uporabi dobra inženirska praksa in upoštevajo informacije o predvideni uporabi njenih sestavnih delov z namenom, da se izpolnijo bistvene zahteve.
Zakonodaja
- Pravilnik o elektromagnetni združljivosti
- Direktiva 2014/30/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. februarja 2014 o harmonizaciji zakonodaj držav članic v zvezi z elektromagnetno združljivostjo (prenovitev) Besedilo velja za EGP (2014/30)
Seznam standardov na področju elektromagnetne združljivosti je bil dopolnjen na podlagi Izvedbenih sklepov Komisije Evropske unije:
- Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2019/1326 z dne 5. avgusta 2019 o harmoniziranih standardih za elektromagnetno združljivost, pripravljenih v podporo Direktivi 2014/30/EU Evropskega parlamenta in Sveta (2019/1326)
- Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2020/660 z dne 15. maja 2020 o spremembi Izvedbenega sklepa (EU) 2019/1326 glede elektromagnetne združljivosti elektromehanskih kontaktorjev in motorskih zaganjalnikov, naprav za gašenje obloka, električnih razdelilnikov, s katerimi lahko ravnajo nestrokovnjaki, in vozil za talni transport (2020/660)
- Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2020/1630 z dne 3. novembra 2020 o spremembi Izvedbenega sklepa (EU) 2019/1326 glede elektromagnetne združljivosti industrijske, znanstvene in medicinske opreme, gospodinjskih aparatov, električnega orodja in podobnih aparatov, električne razsvetljave in podobne opreme, multimedijske opreme ter stikalnih in krmilnih naprav (2020/1630)
- Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2021/455 z dne 15. marca 2021 o spremembi Izvedbenega sklepa (EU) 2019/1326 glede harmoniziranih standardov za elektromagnetno združljivost krmilnih naprav in stikalnih elementov ter multimedijske opreme (2021/455)