Skoči do osrednje vsebine

Projekti in programi

Prilagodite izpis

Možnost filtriranja zapisov
Ponastavi
  • V teku

    Ljubezen (NE) boli: Zaustavimo nasilje nad ženskami in v družini!

    Na ministrstvu v sodelovanju s centri za socialno delo in nevladnim sektorjem izvajamo akcijo osveščanja o nasilju nad ženskami in v družini. S ciljem izboljšati zakonodajo in vplivati na širši odnos družbe do nasilja nad ženskami in v družini, bomo do konca leta v sodelovanju z različnimi akterji izvajali številne aktivnosti.

  • V teku

    Platforma trga dela

    Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti kot upravičenec skupaj s projektnim partnerjem, Zavodom RS za zaposlovanje, izvaja operacijo Platforma trga dela, ki predstavlja nadaljevanje ter nadgradnjo operacije Platforma za napovedovanje kompetenc, ki se je v obdobju med 1. majem 2021 in 30. junijem 2023 izvajala v okviru Operativnega programa evropske kohezijske politike (OP EKP) 2014–2020.

  • V teku

    Projekt EWA - Opolnomočenje žensk v sodobni družbi

    Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti izvaja projekt EWA - Opolnomočenje žensk v sodobni družbi (angleško Empowering Women in Active Society) skupaj s partnerjem in koordinatorjem projekta, Filozofsko fakulteto Univerze v Mariboru, ter Ljudsko univerzo Celje in Inštitutom za politični menedžment.

  • V teku

    Programi psihosocialne pomoči za družine v obliki delavnic

    Družina je kot osnovna celica družbe izpostavljena vse večjim izzivom, kot tudi različnim tveganim in stresnim situacijam, zato se družinski člani velikokrat znajdejo na razpotju. Mreža programov psihosocialne pomoči v obliki delavnic je namenjena podpori družinam v stiski, ki se srečujejo z različnimi življenjskimi preizkušnjami in izzivi ter pri katerih potrebujejo strokovno pomoč, ker jim sami niso več kos.

    Razpisane vsebine so financirane v obdobju od septembra 2021 do septembra 2022.

  • Zaključen

    Platforma za napovedovanje kompetenc (PNK)

    Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti kot upravičenec skupaj s projektnim partnerjem, Zavodom za zaposlovanje, izvaja operacijo Platforma za napovedovanje kompetenc. Ključni cilj operacije je vzpostavitev spletnega orodja za kratkoročno, srednjeročno in dolgoročno napovedovanje potreb trga dela in prikazovanje ujemanja med ponudbo in povpraševanjem z namenom izboljšanja delovanja trga dela. Platforma, katere prva faza bo realizirana v obdobju od maja 2021 do marca 2023, je sofinancirana iz Evropskega socialnega sklada.

  • V teku

    Evropska pomoč najbolj ogroženim

    Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti z evropskimi sredstvi zagotavlja nefinančno pomoč najbolj ogroženim osebam v obliki paketov s prehranskimi izdelki in s sofinanciranjem različnih spremljevalnih ukrepov, ki spodbujajo njihovo socialno vključevanje.

  • V teku

    Vseevropska medijska kampanja »Prednosti prijavljenega dela«

    V okviru evropske platforme »Proti delu na črno« (European Platform Tackling Undeclared Work) poteka v času od marca do junija 2020 organizirana medijska kampanja po vseh članicah EU na temo promocije in ozaveščanja »Prednosti prijavljenega dela«. Kampanja poteka pod nosilnima sloganoma »Imej korist. Zasluži. Prijavi.« (Earn. Declare. Benefit.) in »Pošteno delo, prednost za vse.« (Fair work. Fair play.). Kampanjo koordinira Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju s Finančno upravo RS, Inšpektoratom RS za delo, Inšpektoratom RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo, Tržnim inšpektoratom RS, Policijo, Inšpektoratom za šolstvo in šport in Ministrstvom za pravosodje. Promocijske aktivnosti v času kampanje se bodo izvajale z medijskimi objavami, organizacijo okroglih miz, izvedbo delavnic, deljenjem letakov, odprtimi telefoni, svetovanji itd. Kampanjo bo v tednu od 16. do 20. marca 2020 med drugim zaznamoval skupen nadzor Inšpektorata za delo RS in Finančne uprave RS.

  • Zaključen

    Projekt Moje delo.Moja pokojnina

    Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je skupaj s projektnim partnerjem, Zavodom za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, v letih 2019 in 2020 izvajal projekt Moje delo.Moja pokojnina.

  • V teku

    Projektna enota za izvedbo deinstitucionalizacije

    Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti kot upravičenec, skupaj s projektnim partnerjem, Inštitutom Republike Slovenije za socialno varstvo (IRSSV), izvaja operacijo z naslovom »Vzpostavitev projektne enote za izvedbo deinstitucionalizacije«, katere ključni namen je zagotoviti podlage za zaključek procesa deinstitucionalizacije (DI) in vzpostaviti celostni sistem DI v Sloveniji.

  • Zaključen

    Prehod mladih

    Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je septembra 2017 objavilo Javni razpis za sofinanciranje projektov razvoj in izvajanje prehoda mladih s posebnimi potrebami na trg dela katerega cilj je reševanje problematike visokega deleža nezaposlenih oseb iz skupine mladih s posebnimi potrebami in pomoč pri njihovem prehodu iz šole na trg dela.

  • V teku

    Večnamenski romski centri

    Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti večdimenzionalno pristopamo k obravnavi romske tematike in si prizadevamo nasloviti izzive, ki sodijo v pristojno delovno področje, s katerimi se pripadnice in pripadniki romske skupnosti, kot ena najranljivejših družbenih skupin, pogosto soočajo.

  • Zaključen

    Odklikni spletno nasilje nad ženskami in dekleti

    Odklikni je projekt ozaveščanja mladih, staršev in strokovnjakinj ter strokovnjakov o spletnem nasilju in nadlegovanju žensk in deklet. Med žrtvami spletnega nasilja namreč prevladujejo ravno dekleta in ženske, storilci pa so najpogosteje moški.
    Projekt sofinancira Evropska unija iz sredstev Programa za pravice, enakost in državljanstvo (2014-2020).

  • Zaključen

    Reorganizacija Centrov za socialno delo

    Socialna problematika, stiske in težave ljudi zahtevajo strokovno, hitro in učinkovito pomoč ter podporo v okviru javne službe. Za primerno obravnavo vse zahtevnejših potreb potrebujemo sodoben, strokoven in učinkovit sistem socialnega varstva. Z reorganizacijo centrov za socialno delo želimo odpraviti slabosti in pomanjkljivosti trenutne ureditve. Reorganizacija vključuje tri spremembe: uvedbo informativnega izračuna, socialno aktivacijo in novo organizacijsko strukturo. Z reorganizacijo uvajamo rešitve, ki prinašajo predvsem koristi uporabnikom storitev centrov za socialno delo po vsej Sloveniji.

  • V teku

    Programi socialne aktivacije

    Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je v okviru 9. prednostne osi »Socialna vključenost in zmanjševanje tveganja revščine« in 9.1 prednostne naložbe »Aktivno vključevanje, vključno s spodbujanjem enakih možnosti in dejavnega sodelovanja ter izboljšanje zaposljivosti«, 9.1.2 specifičnega cilja »Opolnomočenje ciljnih skupin za približevanje trgu dela«, Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020 (v nadaljevanju: OP EKP 2014-2020) pristopilo k objavi javnih razpisov za programe socialne aktivacije.

  • Zaključen

    Evropska kartica ugodnosti za invalide

    Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) je v letu 2016 in 2017 izvajalo projekt EU kartice ugodnosti za invalide, ki ga je razpisala Evropska komisija. Pri projektu EU kartica ugodnosti za invalide je MDDSZ sodeloval skupaj s parterjem Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS) in Ministrstvom za javno upravo (MJU) ter z njimi povezanimi Upravnimi enotami v Sloveniji (UE), saj slednje kartico po zaključku projektu izdajajo upravičencem.

  • Zaključen

    ZMOREMO - spodbujanje enakosti in preprečevanje diskriminacije invalidov

    Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Direktorat za invalide, vojne veterane in žrtve vojnega nasilja je skupaj s partnerji uspešno kandidiral na razpisu za EU sredstva (program PROGRESS) s področja "Anti-discrimination and Diversity". S pomočjo EU sredstev je ministrstvo skupaj s partnerji izvedlo projekt »Spodbujanje enakosti in preprečevanje diskriminacije invalidov«. Projekt je v Sloveniji z nazivom "ZMOREMO", potekal do 15. decembra 2015.

    Projekt smo izvajali skupaj z Društvom študentov invalidov Slovenije, Urbanističnim inštitutom Republike Slovenije in Združenjem izvajalcev zaposlitvene rehabilitacije v Republiki Sloveniji.

    Osnovni namen projekta je prispevati k večjemu spoštovanju človekovih pravic in dostojanstva invalidov. Z izvajanjem projekta smo pripomogli k še večjemu uresničevanju določb Konvencije o pravicah invalidov, ki jo je Republika Slovenija ratificirala v letu 2008, k večjemu uresničevanju ciljev Akcijskega programa za invalide 2014 - 2021 in Evropske strategije o invalidnosti za obdobje 2010 - 2020: obnovljena zaveza za Evropo brez ovir na nacionalnem in lokalnem nivoju v vsakodnevnem, konkretnem življenju invalidov v Republiki Sloveniji.

  • V teku

    Akcijski program za invalide

    Namen Akcijskega programa za invalide je spodbujati, varovati in zagotavljati polnopravno in enakovredno uživanje človekovih pravic invalidov in spodbujati spoštovanje njihovega dostojanstva.

  • Ukrepi za omilitev draginje

    Vlada Republike Slovenije se zaveda resnosti dogajanja v mednarodnem prostoru in vpliva na razmere v domačem okolju, zato s ključnimi deležniki pripravlja omilitvene in ciljno usmerjene ukrepe na področju energetske in prehranske draginje.