Varstvo voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov
Operativni program varstva pred onesnaževanjem voda z nitrati iz kmetijskih virov
Cilj varstva voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov je zmanjšanje onesnaževanja voda, ki ga povzročajo nitrati iz kmetijskih virov in nadaljnje preprečevanje tovrstnega onesnaževanja. Za doseganje tega cilja moramo določiti ranljiva območja ter pripraviti in sprejeti operativni program varstva voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov, pri čemer lahko za različna ranljiva območja ali dele ranljivih območij izdelamo tudi različne operativne programe. Zagotoviti moramo spremljanje stanja površinskih in podzemnih voda ter morja. Zahteve in ukrepi, določeni v operativnem programu, so za kmete obvezni.
Rastline za svojo rast in razvoj potrebujejo hranila. Najpomembnejša rastlinska hranila so dušik, fosfor in kalij. Dušik je rastlinsko hranilo, ki pospešuje rast zelenih rastlin. Rastlina ga iz tal dobiva v nitratni in amonijski obliki.
Z gnojenjem tlom vračamo tista rastlinska hranila, ki smo jih jeseni s pridelki odnesli s kmetijskih zemljišč, zagotovimo pa tudi zadostno zalogo hranil za rast kmetijskih rastlin v tekoči rastni sezoni. Gnojimo takrat, ko rastline hranila potrebujejo za svojo rast in razvoj, odmerke hranil pa prilagajamo potrebam rastlin.
Hranila, ki jih rastline ne porabijo in ostanejo v tleh, se lahko sperejo ali pronicajo v vode, kar povzroča onesnaženje. Da bi preprečili onesnaževanje voda z nitrati zaradi gnojenja, smo v Sloveniji pripravili operativni program izvajanja ukrepov zmanjšanja vnosa dušika v tla in na tla, ki je uveljavljen z Uredbo o varstvu voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov. Omejitve in ukrepi iz te Uredbe so za slovenske kmete obvezni. Veljajo za vsa kmetijska gospodarstva, ki gnojijo kmetijska zemljišča in vsa kmetijska gospodarstva, kjer pri izvajanju njihove dejavnosti nastajajo živinska gnojila ali bioplinska gnojevka, ali kompost ali digestat, četudi slednja ne vsebujeta živinskih gnojil.
Smernice za izvajanje zahtev varstva voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov
Smernice za izvajanje zahtev varstva voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov so namenjene kmetom, kmetijski svetovalni službi in vsem, ki jih zanima varstvo voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov. Smernice vsebujejo na poljuden način opisane zahteve, ki jih kmetje v Sloveniji izvajajo z namenom zmanjševanja in preprečevanja onesnaževanja voda z nitrati iz kmetijskih virov.
-
Smernice
Smernice in priporočila- Smernice za izvajanje zahtev varstva voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov (januar 2024) (pdf, 1,3 MB)
- Smernice za izvajanje zahtev varstva voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov (marec 2023) (pdf, 1,3 MB)
- Smernice za izvajanje zahtev varstva voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov (november 2021) (docx, 1,8 MB)
- Smernice za izvajanje zahtev varstva voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov (julij 2020) (docx, 1,8 MB)
- Smernice za izvajanje zahtev varstva voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov (junij 2019) (pdf, 1,8 MB)
- Smernice za izvajanje zahtev varstva voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov (julij 2018) (pdf, 1,1 MB)
- Smernice za izvajanje zahtev varstva voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov (julij 2017) (pdf, 1,1 MB)
- Smernice za izvajanje zahtev varstva voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov (julij 2016) (pdf, 1,3 MB)
Bilanca dušika in bilanca fosforja
Pri gnojenju se je treba zavedati, da lahko zaradi morebitnih napak povzročimo škodljive vplive na okolje. Bilančni presežki dušika in bilančni presežki fosforja so podlaga za ugotavljanje obremenjevanja voda z dušikom oziroma fosforjem zaradi kmetijstva. Izračuni kažejo, da se v Sloveniji neto bilančni presežki dušika in bilančni presežki fosforja zmanjšujejo.
Bruto in neto bilančni presežek dušika v kmetijstvu in bilančni presežek fosforja v kmetijstvu na državni ravni pripravlja Kmetijski inštitut Slovenije na podlagi metodologije OECD-EUROSTAT. Izračune bruto in neto bilančnega dušika in izračune bilančnega presežka fosforja vsako leto dopolnimo ter jih pošljemo Statističnemu uradu Republike Slovenije za objavo na njihovem podatkovnem portalu SI-STAT.
-
Bilanca dušika
Priporočila za zagotavljanje večje ravni varstva voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virovDokumentacije- Novelacija bilance dušika 1992 - 2019 (docx, 47 KB)
- Novelacija bilance dušika 1992 - 2018 (docx, 43 KB)
- Novelacija bilance dušika 1992 - 2017 (pdf, 170 KB)
- Novelacija bilance dušika 1992 - 2016 (pdf, 189 KB)
- Novelacija bilance dušika 1992 - 2015 (pdf, 247 KB)
- Novelacija bilance dušika 1992 - 2014 (pdf, 451 KB)
- Novelacija bilance dušika 1992 - 2013 (pdf, 192 KB)
- Novelacija bilance dušika 1992 - 2012 (pdf, 139 KB)
- Novelacija bilance dušika 2011 (pdf, 134 KB)
- Bilanca dušika na ravni vodnih teles podzemnih voda v letu 2009 (pdf, 403 KB)
- Novelacija bilance dušika (pdf, 120 KB)
- Bilanca dušika (pdf, 191 KB)
- Bilanca N v kmetijstvu na lokalni ravni za leto 2011 (pdf, 1 MB)
- Smernice za strokovno utemeljeno gnojenje (pdf, 1,9 MB)
-
Bilanca fosforja
Priporočila za zagotavljanje večje ravni varstva voda pred onesnaževanjem s fosforjem iz kmetijskih virovDokumentacije- Novelacija bilance fosforja 1992 - 2019 (docx, 42 KB)
- Novelacija bilance fosforja 1992 - 2018 (docx, 38 KB)
- Novelacija bilance fosforja 1992 - 2017 (pdf, 148 KB)
- Novelacija bilance fosforja 1992 - 2016 (pdf, 184 KB)
- Novelacija bilance fosforja 1992 - 2015 (pdf, 228 KB)
- Novelacija bilance fosforja 1992 - 2014 (pdf, 428 KB)
- Bilanca fosforja 1992 - 2013 (pdf, 165 KB)
Poročanje o izvajanju zahtev nitratne direktive v Sloveniji
V skladu z zahtevami nitratne direktive morajo države članice v štiriletnih obdobjih, ki sledijo objavi direktive, poročati Evropski komisiji. Poročilo, ki ga je treba predložiti Evropski komisiji, mora vsebovati povzetek rezultatov monitoringa podzemnih in površinskih voda ter morja in povzetek zahtev iz operativnega programa.
Zadnje poročilo, ki smo ga pripravili, zajema obdobje od leta 2016 do 2019. Na podlagi podatkov monitoringa površinskih in podzemnih voda za opazovano obdobje ugotavljamo, da imamo dobro stanje voda.
-
Poročila Evropski komisiji
Poročila- Poročilo Republike Slovenije o izvajanju Direktive Sveta Evrope 91/676/EEC, ki se nanaša na varstvo voda pred onesnaženjem z nitrati iz kmetijskih virov za obdobje 2016-2019 (pdf, 8,2 MB)
- Poročilo Republike Slovenije o izvajanju Direktive Sveta Evrope 91/676/EEC, ki se nanaša na varstvo voda pred onesnaženjem z nitrati iz kmetijskih virov za obdobje 2016-2019 (dostopna oblika dokumenta) (docx, 5,3 MB)
- Poročilo Republike Slovenije o izvajanju Direktive Sveta Evrope 91/676/EEC, ki se nanaša na varstvo voda pred onesnaženjem z nitrati iz kmetijskih virov za obdobje 2012 - 2015 (pdf, 5,7 MB)
- Poročilo Republike Slovenije o izvajanju Direktive Sveta Evrope 91/676/EEC, ki se nanaša na varstvo voda pred onesnaženjem z nitrati iz kmetijskih virov za obdobje 2008 - 2011 (pdf, 5,7 MB)
- Poročilo Slovenije na podlagi 10. člena Direktiva Sveta 91/676/EEC, ki se nanaša na varstvo voda pred onesnaženjem z nitrati iz kmetijskih virov (julij 2008) (pdf, 2 MB)
Gradiva in predstavitve
-
Predstavitev izvedenih nalog Kmetijskega inštituta Slovenije za Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v letu 2023
Predstavitev programa strokovnih nalog in Izvedene aktivnosti v okviru varstva voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov
Smernice in postopki za obravnavo tal v okviru priprave prostorskih aktov in celovite presoje vplivov na okolje
Emisije onesnaževal zraka – stanje in trendi
Predstavitve- Predstavitev programa strokovnih nalog in Izvedene aktivnosti v okviru varstva voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov (pdf, 1,3 MB)
- Smernice in postopki za obravnavo tal v okviru priprave prostorskih aktov in celovite presoje vplivov na okolje (pdf, 2 MB)
- Emisije onesnaževal zraka – stanje in trendi (pdf, 774 KB)
-
Predstavitev izvedenih nalog Kmetijskega inštituta Slovenije za Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v letu 2022
Predstavitve- Uvodna predstavitev programa strokovnih nalog (pdf, 514 KB)
- Ugotavljanje kemijske sestave separirane gnojevke kot podlaga za opredelitev časovne prepovedi za gnojenje (pdf, 3,8 MB)
- Ugotavljanje izpiranja dušika zaradi zgodnjega pomladanskega gnojenja s tekočimi organskimi gnojili (pdf, 1,9 MB)
- Izdelava smernic za obravnavo tal v okviru priprave prostorskih aktov in celovite presoje vplivov na okolje (pdf, 3,1 MB)
- Obveznosti in ukrepi za zmanjšanje izpustov onesnaževal v zrak iz kmetijstva (pdf, 572 KB)
-
Predstavitev izvedenih nalog Kmetijskega inštituta Slovenije za Ministrstvo za okolje in prostor v letu 2021
Predstavitve- Uvodna predstavitev programa strokovnih nalog (pdf, 793 KB)
- Merjenje izpiranja dušika med odlaganjem hlevskega gnoja na kmetijskih zemljiščih (pdf, 2,8 MB)
- Ugotavljanje izpiranja dušika zaradi zgodnje pomladanskega gnojenja s tekočimi organskimi gnojili (pdf, 1,5 MB)
- Izdelava smernic za obravnavo tal v okviru priprave prostorskih aktov in celovite presoje vplivov na okolje (pdf, 1,3 MB)
- Ukrepi za zmanjšanje emisij amonijaka v zrak in obveznosti nove direktive NEC (pdf, 777 KB)
-
Predstavitev izvedenih nalog Kmetijskega inštituta Slovenije za Ministrstvo za okolje in prostor v letu 2019
Predstavitve- Predstavitev programa strokovnih nalog (2019) (pdf, 2 MB)
- Merjenje izpiranja dušika med odlaganjem hlevskega gnoja na kmetijskih zemljiščih v letih 2020 (pdf, 2,6 MB)
- Ugotavljanje izpiranja dušika zaradi zgodnje pomladanskega gnojenja s tekočimi organskimi gnojili (pdf, 1,8 MB)
- Ukrepi za zmanjšanje emisij amonijaka v zrak in obveznosti nove direktive NEC (pdf, 1,1 MB)
-
Predstavitev izvedenih nalog Kmetijskega inštituta Slovenije za Ministrstvo za okolje in prostor v letu 2018
Predstavitve- Predstavitev programa strokovnih nalog (2018) (pdf, 2,6 MB)
- Ugotavljanje izpiranja dušika zaradi zimskega gnojenja s hlevskim gnojem (pdf, 1,8 MB)
- Ugotavljanje izpiranja dušika zaradi zgodnjega pomladanskega gnojenja s tekočimi organskimi gnojili (pdf, 4 MB)
- Merjenje izpiranja dušika med odlaganjem hlevskega gnoja na kmetijskih zemljiščih (pdf, 2,5 MB)
-
Predstavitev izvedenih nalog Kmetijskega inštituta Slovenije za Ministrstvo za okolje in prostor v letu 2017
Predstavitve- Predstavitev programa strokovnih nalog (2017) (pdf, 1,5 MB)
- Nacionalni bilančni presežek dušika in fosforja v kmetijstvu (pdf, 760 KB)
- Ocena bilančnega presežka dušika na ravni kmetijskih zemljišč Slovenije (pdf, 4 MB)
- Ugotavljanje izpiranja dušika zaradi zimskega gnojenja s hlevskim gnojem (pdf, 1,4 MB)
- Ugotavljanje izpiranja dušika zaradi zgodnjega pomladanskega gnojenja s tekočimi organskimi gnojili (pdf, 1,3 MB)
- Testiranje metodologije izpiranja dušika med odlaganjem hlevskega gnoja na kmetijskih zemljiščih (pdf, 2,3 MB)