Prevoz živali
Splošni pogoji za organizacijo vožnje
Vsak, še tako dobro organiziran in izpeljan prevoz živali, je za živali stresen. Zelo pomembno je, da predhodno uredite vse potrebno, da je vožnja čim krajša in da so med vožnjo zadovoljene vse potrebe živali. Zato morate:
- prevažati samo živali, ki so sposobne za predvideno vožnjo,
- priskrbeti vso ustrezno prevozno dokumentacijo preden naložite živali,
- uporabiti prevozno sredstvo, ki je izdelano, vzdrževano in zasnovano tako, da prepreči poškodbe, trpljenje in zagotovi varnost živali,
- poskrbeti, da rokujejo z živalmi med prevozom, natovarjanjem in iztovarjanjem samo osebe, ki so pristojne oziroma usposobljene za ravnanje z živalmi,
- živalim na prevoznem sredstvu zagotoviti dovolj velik prostor, ki mora biti vsaj tolikšen, da lahko istočasno vse živali na prevoznem sredstvu ležijo,
- zagotoviti ustrezno višino prevoznega sredstva, da živali lahko stojijo v svojem naravnem položaju, brez da bi se najvišja žival dotikala strehe vozila,
- poskrbeti, da živalim med vožnjo nudite hrano, vodo in počitek, če je to potrebno,
- poskrbeti, da v primeru poškodbe živalim nudite prvo pomoč in da imate izdelan načrt ukrepov v primeru nepredvidenih situacij.
Delovna skupina Evropske komisije je pripravila kontrolni seznam za voznike, ki prevažajo živali. Namenjen je lastnemu preverjanju izpolnjevanja predpisanih zahtev.
Razlika med komercialnim in nekomercialnim prevozom živali
Prevoz živali pod pogoji, ki zadevajo zaščito živali, delimo na nekomercialni prevoz in komercialni prevoz. Kakšna je razlika med njima?
Nekomercialni prevoz živali
To je prevoz za lastne potrebe, ki ga opravi fizična oseba zgolj za svoje potrebe oziroma potrebe ožjih družinskih članov ali članic z vozilom, ki je v njegovi lasti ali ima pravico uporabe vozila na podlagi najemne oziroma zakupne ali lizing pogodbe, ki mora biti sestavljena v pisni obliki. Za ta prevoz ne sme dobiti plačila ali kakega drugega nadomestila. Vozilo lahko upravlja oseba, ki je lastnik ali lastnica (v nadaljnjem besedilu: lastnik) ali ima pravico uporabe tega vozila ali ožji član njegove družine. Za ožjega člana družine se štejejo zakonec, zunajzakonski partner, partner in otroci te osebe, ki opravlja prevoz za osebne potrebe.
Živali morajo imeti vso potrebno dokumentacijo, da lahko oseba dokaže njihovo lastništvo, prevoz pa mora potekati po načelih Zakona o zaščiti živali.
Komercialni prevoz živali
Prevoz za komercialne namene ni omejen na prevoz, pri katerem gre za neposredno izmenjavo denarja, blaga ali storitev. Prevoz za komercialne namene zajema zlasti prevoz, ki neposredno ali posredno vključuje ali ima za cilj dobiček.
Tudi ta prevoz mora potekati po načelih Zakona o zaščiti živali, dodatno pa ga ureja tudi Uredba Sveta (ES) 1/2005 o zaščiti živali med prevozom in postopki, povezanimi z njim.
Primernost živali za prevoz
Prevozniki živali morate poskrbeti, da živali pri prevozu ne trpijo in da ne utrpijo poškodb.
Živali, ki jih ne smete prevažati so:
- živali, ki se ne morejo same premikati brez pomoči ali hoditi brez bolečin,
- samice, ki so dosegle 90 % svojega predvidenega obdobja brejosti,
- samice, ki so v preteklem tednu povrgle,
- novorojene živali, ki nimajo popolnoma zaceljenega popka.
Poškodovane in bolne živali lahko peljete v veterinarsko ambulanto ali kliniko, ne smete pa jih voziti v klavnico. Pokličite veterinarja, če želite rejne živali zaradi poškodbe usmrtiti ali zaklati.
-
Praktične smernice za oceno primernosti živali za prevoz
Navodila- Praktične smernice za oceno primernosti odraslega goveda za prevoz (pdf, 4 MB)
- Praktične smernice za oceno prašičev za prevoz (dokument je v angleščini) (pdf, 3,6 MB)
- Praktične smernice za oceno drobnice za prevoz (pdf, 229 KB)
- Praktične smernice za oceno primernosti kopitarjev za prevoz (dokument je v angleščini) (pdf, 2,2 MB)
Prevozna dokumentacija
Ko prevažate živali, morate imeti s seboj dokumente, ki jih navajamo v nadaljevanju.
Dokument, ki izkazuje poreklo in lastništvo živali za:
- domače govedo (potni list),
- domače kopitarje (ID),
- domače ovce, koze in prašiče (spremni list),
- perutnino (zdravstveno spričevalo - prevoz izven Slovenije, račun o nakupu - prevoz po Sloveniji),
- pse, mačke in bele dihurje (potni list z mikročipom, če gre za premike iz Slovenije v državo članico EU),
- pse (potni list z mikročipom).
Dokument, iz katerega je jasno razviden:
- kraj odhoda (naslov, kjer ste naložili živali),
- datum in čas odhoda (dan, mesec, leto ter ura in minuta, ko ste naložili prvo žival),
- namembni kraj (naslov kamor peljete živali),
- predvideno trajanje vožnje (v urah).
Pri vožnjah krajših od 8 ur lahko zahtevane podatke napišete na izjavo o prevozu živali.
Pri vožnjah daljših od 8 ur pri prevozu domačih kopitarjev, razen registriranih kopitarjev, ali domačega goveda, ovc, koz in prašičev, zahtevane podatke vpišete v dnevnik vožnje. V primeru, da prevažate ostale živalske vrste, lahko podatke napišete na izjavo o prevozu živali.
Ko vozite prostoživeče živali in živali živalskih vrst, ki niso domači kopitarji, govedo, ovce, koze ali prašiči, imejte s seboj obvestilo, ki ste ga predhodno napisali sami, da so živali prostoživeče, plašne ali nevarne. S seboj imejte tudi pisna navodila glede hranjenja, napajanja in zahtevane posebne nege, ki jih napiše rejec, pri katerem ste dobili živali.
Dovoljenje za prevoznike TIP 1 (za vožnje daljše od 65 km in krajše od 8 ur).
Dovoljenje za prevoznike TIP 2 (vožnje daljše od 8 ur).
Potrdilo o odobritvi cestnega prevoznega sredstva (samo za vožnje daljše od 8 ur).
Potrdilo o usposobljenosti za voznike in oskrbnike (samo če vozite domače kopitarje ali domače govedo, ovce, koze, prašiče ali piščance na relaciji daljši od 65 km).
-
Izjava o prevozu živali
Izjava voznika živali, ki jo potrebuje pri prevozu živali in s katero dokazuje pravilnost postopkovObrazci, prijavnice- Izjava o prevozu živali (pdf, 142 KB)
Prevoz živali
Prevoz lastnih živali do 50 km
Kmetje, ki prevažate svoje lastne živali s svojim prevoznim sredstvom (primer je traktorska prikolica in druge vrste cestnih prevoznih sredstev) iz svojega gospodarstva na razdalji do 50 km ali na pašo, tudi če je oddaljenost pašnika več od 50 km, morate upoštevati le splošne pogoje za prevoz živali.
Kmetje za prevoz živali do 50 km s svojim prevoznim sredstvom ne potrebujete:
- potrdila o usposobljenosti za voznike oziroma skrbnike,
- registracije kot prevoznik TIP 1 oziroma TIP 2,
- potrdila o odobritvi cestnega prevoznega sredstva.
Neregistrirani prevozniki za prevoz živali do 65 km
Če je prevoz lastnih živali z lastnim prevoznim sredstvom krajši od 65 km, spadate med neregistrirane prevoznike, kar pomeni, da:
- Ne potrebujete dovoljenja za prevoznike TIP 1 ali TIP 2.
- Ne potrebujete potrdila o usposobljenosti za voznike in oskrbnike, v primeru da prevažate domače kopitarje ali domače govedo, ovce, koze, prašiče ali piščance.
- Morate imeti prevozno dokumentacijo.
- se morate držati vseh določil Uredbe Sveta (ES) št. 1/2005 z dne 22. decembra 2004 pod pogoji:
- da je žival sposobna za prevoz,
- da je za prevoz uporabljeno ustrezno prevozno sredstvo s primernim prostorom za živali,
- da se z živalmi ustrezno ravna.
Priporočamo vam, da se kljub temu, da potrdila za voznike in oskrbnike ne potrebujete, udeležite usposabljanja, saj se boste le tako naučili vse, kar je potrebno za pravilno ravnanje z živalmi med prevozom.
Prevoz živali od 65 km in do 8 ur vožnje
Vsi, ki prevažate živali na razdalji daljši od 65 km in krajši od 8 ur vožnje, morate pridobiti dovoljenje za prevoznike TIP 1.
Prevoz živali daljši od 8 ur – dolga vožnja
Vsi, ki vozite živali na vožnji, ki traja dlje od 8 ur, morate imeti potrdilo za prevoznike TIP 2 in potrdilo o odobritvi cestnega prevoznega sredstva za prevoz živali.
Potrdila in dovoljenja za prevoz živali v komercialne namene
Potrdilo o usposobljenosti za voznike in spremne osebe
Če želite prevažati domače kopitarje ali domače govedo, ovce, koze, prašiče in piščance na razdalji daljši od 65 km, morate imeti potrdilo o usposobljenosti za voznike in oskrbnike. Usposabljanje za pridobitev potrdila o usposobljenosti za voznike in oskrbnike živali izvajajo v Republiki Sloveniji trije odobreni izvajalci.
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin |
Dovoljenje za prevoznike živali in potrdila za odobritev cestnega prevoznega sredstva za prevoz živali
Če želite prevažati domače kopitarje ali domače govedo, ovce, koze, prašiče in piščance na razdalji daljši od 65 km in do 8 ur vožnje, morate imeti dovoljenje za prevoznike Tip 1. Če pa živali vozite več kot 8 ur, pa potrebujete dovoljenje za prevoznike Tip 2 in potrdilo o odobritvi cestnega prevoznega sredstva za prevoz živali.
Dovoljenje Tip 1 in 2 ter potrdilo o odobritvi cestnega prevoznega sredstva izdajajo na območnem uradu Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin |
Načrt ukrepov ob nepredvidljivih dogodkih
Načrti ukrepov ob nepredvidljivih dogodkih so obvezni le za potovanja, ki trajajo več kot 8 ur (dolga potovanja), vendar je priporočljivo, da ga imajo vsi prevozniki živali za vsako potovanje, ne glede na dolžino.
V teh načrtih morajo biti opisani ukrepi, ki jih je treba sprejeti v nujnih primerih, kot so:
- okvara vozila,
- prometna nesreča ali znatne prometne zamude,
- izredne vremenske razmere,
- žival ali živali zbolijo ali se poškodujejo med prevozom,
- kakršne koli druge razmere, ki bi lahko povzročile znatno zamudo pri prihodu v namembni kraj ali ogrozile dobro počutje živali.
Osebje mora biti seznanjeno z načrtom in mora imeti potrebno opremo (na primer komplete za prvo pomoč, dovolj opreme za ravnanje z živalmi).
Načrt ukrepov ob nepredvidljivih dogodkih je pomemben predvsem zato, da osebje ve, kako ravnati v primeru izrednih razmer in vključuje predvsem:
- kontaktne podatke ključnih oseb,
- protokole za preverjanje sposobnosti, dobrega počutja in obnašanja živali,
- kontakt organizatorja prevoza, da se lahko odloči o najboljšem pristopu za zaščito živali,
- lokacije (ali možnost hitrega iskanja lokacij) veterinarskih ambulant in počivališč za živali (odobrenih kontrolnih točk) na poti in
- jasno razumljive ukrepe za zagotovitev reševanja živali iz vozila med požarom ali drugimi nesrečami.
Praktične smernice o prevozu živali
-
Preglejte praktične smernice, ki v slikah in besedilu opisujejo pravilno ravnanje z živalmi med prevozom.Smernice in priporočila
- Praktične smernice za natovarjanje in iztovarjanje goveda (pdf, 384 KB)
- Praktične smernice za prevoz goveda na dolgih vožnjah (pdf, 298 KB)
- Praktične smernice o prevozu krav molznic (pdf, 251 KB)
- Praktične smernice za prevoz telet (pdf, 392 KB)
- Praktične smernice za prevoz prašičev (pdf, 388 KB)
- Praktične smernice za spremljanje in ocenjevanje dobrobiti prašičev med vožnjo (pdf, 319 KB)
- Praktične smernice za natovarjanje in iztovarjanje prašičev (pdf, 361 KB)
- Praktične smernice za prevoz ovc na dolge vožnje (pdf, 300 KB)
- Praktične smernice za preprečevanje temperaturnega stresa med prevozom ovc (pdf, 483 KB)
- Praktične smernice za prevoz konj in dodeljen prostor (pdf, 241 KB)
- Praktične smernice za pravilno ravnanje s konji med prevozom (pdf, 436 KB)
- Praktične smernice za krmljenje in napajanje konj med prevozom (pdf, 329 KB)
- Praktične smernice za pripravo vozila voznika in nalaganje perutnine (pdf, 484 KB)
Navodila za komercialni prevoz različnih živalskih vrst
-
Navodila
- Prevoz plazilcev (docx, 16 KB)
- Prevoz psov, mačk in belih dihurjev (docx, 19 KB)
- Prevoz ptic (docx, 19 KB)
- Prevoz registriranih kopitarjev (docx, 180 KB)
- Prevoz rib (docx, 18 KB)
Povezava na registre prevoznikov, vozil, plovil in kontrolnih točk
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin |
Zakonodaja
- Uredba Sveta (ES) št. 1/2005 z dne 22. decembra 2004 o zaščiti živali med prevozom in postopki, povezanimi z njim, in o spremembi Direktiv 64/432/EGS in 93/119/ES ter Uredbe (ES) 1255/97
- Uredba Sveta (ES) št. 1255/97 z dne 25. junija 1997 o merilih Skupnosti za počivališča in o spremembi načrta poti iz Priloge k Direktivi 91/628/EGS
- Pravilnik o izvajanju uredbe (ES) o zaščiti živali med prevozom
- Uredba o izvajanju uredb (ES) in (EU) o zaščiti živali med prevozom
- Pravilnik o označevanju živali, veterinarskem spričevalu in napotnici, izjavi o prehranski varnosti, povratni informaciji ter izjavi prevoznika
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2023/372 z dne 17. februarja 2023 o določitvi pravil o evidentiranju, shranjevanju in izmenjavi zapisnikov o uradnem nadzoru plovil za prevoz rejnih živali, načrtih izrednih ukrepov ob nepredvidljivih dogodkih za plovila za prevoz rejnih živali, odobritvi plovil za prevoz rejnih živali in minimalnih zahtevah, ki se uporabljajo za izhodne točke (Besedilo velja za EGP)
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2023/842 z dne 17. februarja 2023 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s pravili za izvajanje uradnega nadzora za preverjanje skladnosti z zahtevami glede dobrobiti živali za prevoz živali s plovili za prevoz rejnih živali (Besedilo velja za EGP)