Boj proti trgovini z ljudmi

Evropski dan boja proti trgovini z ljudmi, 18. oktober
Evropski dan boja proti trgovini z ljudmi, ki ga obeležujemo 18. oktobra, Medresorska delovna skupina za boj proti trgovini z ljudmi letos posveča ozaveščanju o izpostavljenosti oseb, ki bežijo pred vojno v Ukrajini, trgovini z ljudmi.
Podrobneje v Dan boja proti trgovini z ljudmi namenjen ozaveščanju ljudi, ki bežijo pred vojno v Ukrajini
Otroke in mladostnike ozaveščamo o pojavu trgovine z ljudmi
Na Ministrstvu za notranje zadeve smo začeli izvajati delavnice za ozaveščanje otrok in mladostnikov o pojavu trgovine z ljudmi. Letos delavnice izvajamo z osnovnošolci 9. razredov osrednjeslovenske, gorenjske, goriške in zasavske regije ter dijaki 2. letnikov srednjih šol podravske, pomurske, koroške in savinjske regije.
Glavni namen delavnic je otrokom in mladostnikom predstaviti problematiko in nevarnosti trgovine z ljudmi ter načine novačenja in jih usposobiti, da bodo prepoznali tveganje, ustrezno ukrepali in se vedli samozaščitno. Trgovina z ljudmi se ne dogaja samo v manj razvitih državah na drugem koncu sveta, ampak je prisotna tudi v okolju, v katerem živimo. Danes smo lahko s trgovino z ljudmi v stiku tudi posredno, česar se pogosto niti ne zavedamo, ko kupujemo in uporabljamo dobrine, ki so jih morda proizvedle njene žrtve.
Trgovina z ljudmi se lahko zgodi prav vsakomur, še posebno izpostavljeni pa so ji otroci in mladostniki. Ti v današnjem času zaradi sodobnega načina življenja veliko časa preživijo na spletu, ki ga storilci čedalje pogosteje uporabljajo za novačenje in izkoriščanje žrtev, saj jim ta zagotavlja nevidnost in anonimnost. Mladostnike zato opozarjamo na nevarnosti, ki prežijo na spletu in jih naučimo, kako se jim izogniti.
V okviru delavnic učence in dijake poučimo tudi o temeljnih vzrokih, ki spodbujajo trgovino z ljudmi, njenih pojavnih oblikah in samozaščitnih ukrepih. Eden od ključnih vzrokov, zaradi katerih lahko oseba postane žrtev trgovine z ljudmi, je ranljivost. Ta lahko izhaja iz osebnih okoliščin, kot so revščina, nasilje v družini, izguba svojcev, zasvojenost in podobno, ali družbenih okoliščin, kot so gospodarska nestabilnost, naravne nesreče, vojna in podobno.
Učence na delavnicah najbolj zanimajo resnične zgodbe o primerih trgovine z ljudmi, ki so se zgodili v Sloveniji, pri čemer jih seznanimo tudi z oblikami pomoči žrtvam trgovanja in s kontakti organizacij, kamor se lahko v primeru nevarnosti ali stiske obrnejo po pomoč.
Z delavnicami za ozaveščanje mladih o nevarnosti različnih oblik trgovine z ljudmi sledimo enemu izmed ciljev Akcijskega načrta za boj proti trgovini z ljudmi za obdobje 2021–2022.
Na spletni strani Zavoda Republike Slovenije za šolstvo so na voljo informacije in navodila za prijavo na brezplačno delavnico Ozaveščanje otrok in mladostnikov glede problematike trgovine z ljudmi.
Usposabljanje kriminalistk in kriminalistov na področju trgovine z ljudmi
Od 12. do 14. septembra 2022 je v Gotenici potekalo usposabljanje kriminalistk in kriminalistov, ki preiskujejo kazniva dejanja na področju trgovine z ljudmi. Usposabljanje je del preventivnih aktivnosti, predvidenih v akcijskem načrtu za boj proti trgovini z ljudmi za obdobje 2021 in 2022.
Udeležence je z uvodnim nagovorom pozdravil nacionalni koordinator za boj proti trgovini z ljudmi, državni sekretar dr. Branko Lobnikar. Poudaril je, da so policisti, še posebej kriminalisti, običajno prvi izmed organov, ki se srečajo z žrtvami in tudi trgovci z ljudmi. »Od vas in od tega prvega srečanja je torej odvisno, ali bodo žrtve prejele pomoč, ki jo potrebujejo, in ali bodo storilci preganjani. Vaša vloga v prizadevanjih zoper trgovino z ljudmi je torej ključnega pomena,« je dejal dr. Lobnikar.
Udeleženci usposabljanja so se osredotočili na prepoznavo pojavnih oblik izkoriščanja žrtev trgovine z ljudmi. Poudarek je bil tudi na ugotavljanju kazalnikov izkoriščanja prisilnega dela in razmejevanja trgovine z ljudmi od kaznivih dejanj zoper delovno razmerje in socialno varnost.
Na usposabljanju so poleg kriminalistične policije sodelovali tudi uslužbenci Ministrstva za notranje zadeve, Specializiranega državnega tožilstva, Vrhovnega državnega tožilstva, Inšpektorata RS za delo, Finančne uprave RS in predstavniki nevladnih organizacij. »Vsi si moramo prizadevati za zaščito žrtev trgovanja in za pregon storilcev. Za omejitev pojava pa so ključnega pomena tudi preventivne aktivnosti in kontinuirana strokovna usposabljanja vseh deležnikov, ki se ukvarjajo s problematiko. Pri tem ne smemo pozabiti tudi na civilno družbo, ki jo je treba sistematično vključevati v te aktivnosti. Le s skupnimi močmi nam lahko uspe doseči, da bo trgovina z ljudmi prepoznana kot visoko tvegano in manj donosno kaznivo dejanje in ne obratno,« je poudaril državni sekretar.
Boj proti trgovini z ljudmi je že dolgo prednostna naloga Evropske unije, vendar to kaznivo dejanje še vedno ostaja ena najbolj donosnih dejavnosti mednarodnih organiziranih kriminalnih združb, ki prežijo na ranljive, revne in izolirane posameznike, da bi jih izkoristili za ustvarjanje lastnega dobička. Tudi v Sloveniji je bilo tako na področju zakonodaje kot ozaveščanja veliko narejenega, vendar je kljub temu še vedno precej prostora za izboljšave. Za prepoznavo vrzeli na tem področju zelo pomembno vlogo igrajo neodvisni nadzorni mehanizmi. Pri nas je najpomembnejši Varuh človekovih pravic, ki lahko preverja tudi izvajanje ukrepov na področju boja proti trgovini z ljudmi. V mednarodnem okviru pa je eden pomembnejših nadzornih mehanizmov skupina Greta, ki preverja izvajanje Konvencije Sveta Evrope o ukrepanju proti trgovini z ljudmi.
30. julij - Svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi
Leta 2013 je Generalna skupščina Združenih narodov 30. julij razglasila za Svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi.
Letošnja obeležitev (v angleškem jeziku) se osredotoča na uporabo in zlorabo sodobnih tehnologij, ki jih trgovci z ljudmi vse pogosteje uporabljajo za pridobivanje in nadzor nad žrtvami, po drugi strani pa lahko pripomorejo k učinkovitejšemu preprečevanju trgovine z ljudmi, pregonu storilcev, identifikaciji žrtev trgovanja in njihovi zaščiti.
Dandanes organizirane kriminalne združbe svoje delovanje hitro prilagajajo družbenim, političnim, tehnološkim in drugim okoliščinam ter spreminjajočim vzorcem povpraševanja po storitvah, ki jih izvajajo žrtve trgovine z ljudmi. Digitalni prostor uporabljajo za novačenje in izkoriščanje žrtev, organizacijo njihovega prevoza in nastanitve, spletno oglaševanje in nadzor nad žrtvami ter za prikrivanje premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem. Hkrati informacijska tehnologija omogoča anonimen stik med storilci, žrtvami in uporabniki. Še posebej so tveganju, da postanejo žrtve trgovcev z ljudmi na spletu, izpostavljeni otroci.
Organizacija Združenih narodov zato poziva države članice, da v boju proti trgovini z ljudmi usmerijo svojo pozornost tudi v kibernetski prostor in zagotovijo, da se nezakonita dejanja, ki se preganjajo zunaj spleta, učinkovito preganjajo tudi na spletu. V boj proti trgovini z ljudmi se mora aktivneje vključiti tudi zasebni sektor, še zlasti tehnološka podjetja. Ta morajo zagotoviti ukrepe za odstranitev nezakonitih in škodljivih vsebin na spletu ter za preprečevanje uporabe spletnih platform za trgovanje z ljudmi.
Evropska komisija in države članice EU bodo v prihodnjem obdobju v okviru izvajanja Strategije EU za boj proti trgovini z ljudmi za obdobje 2021–2025 in Strategije EU za boj proti organiziranemu kriminalu za obdobje 2021–2025 okrepile tudi ukrepe za boljše obravnavanje izzivov, povezanih s sodobnimi tehnologijami.
Zloraba naprednih digitalnih tehnologij v kriminalne namene predstavlja vedno večji izziv tudi pri preiskovanju kaznivih dejanj v Sloveniji. Problematika se pojavlja pri vseh oblikah kaznivih dejanj, najbolj pa pri organiziranih in kompleksnejših kaznivih dejanjih, kamor vsekakor sodi tudi trgovina z ljudmi. Slovenska policija se na omenjeno problematiko odziva z nakupom specializiranih tehničnih sistemov in orodij ter z ustanovitvijo specializirane enote, ki bo tovrstne sisteme in orodja maksimalno izkoriščala. Prav tako potekajo aktivnosti na področju prilagoditve zakonodaje proaktivnega delovanja policije na spletu. Na tem področju pomembno vlogo igra tudi mednarodno policijsko sodelovanje. V okviru tega policija sodeluje v projektu Evropske multidisciplinarne platforme proti kriminalnim grožnjam (European Multidisciplinary Platform Against Criminal Threats, EMPACT THB - Hackathon), ki je osredotočeno na odkrivanje trgovine z ljudmi na spletu.
Nevarnost trgovanja z ljudmi zaradi vojne v Ukrajini
Zaradi vojne v Ukrajini se EU trenutno srečuje z največjo begunsko krizo po drugi svetovni vojni. Po zadnjih ocenah je bilo svoje domove prisiljenih zapustiti okoli 12 milijonov ljudi. Več kot 5 milijonov Ukrajincev je zapustilo državo in si zatočišče poiskalo v državah EU, med njimi pa so predvsem ženske in otroci, ki so z vidika trgovine z ljudmi še posebno ranljivi.
Veliko ljudi državljanom Ukrajine ponuja pomoč, vključno z nastanitvijo v zasebnih prostorih, ponudbo dela, s prevozom v druge regije ali celo druge države. Za določenimi ponudbami in navidezno pomočjo se lahko skrivajo tudi pasti, zaradi katerih bi posamezniki lahko postali žrtve trgovine z ljudmi.
V nastanitvenih kapacitetah v Logatcu in na Debelem Rtiču so bili zaznani primeri, kjer so posamezniki iskali oziroma poskušali navezati stike z begunkami iz Ukrajine. Pri tem so ponujali ženitne dogovore in nastanitve v zasebnih stanovanjih tudi v zameno za nudenje spolnih uslug in izvajanja različnih gospodinjskih opravil. Prav tako je bil zaznan sumljiv oglas s ponudbo dela v modni industriji.
Medresorska delovna skupina za boj proti trgovini z ljudmi zato opozarja na tveganja, ki jih v povezavi s trgovino z ljudmi predstavlja kriza v Ukrajini. Cilj trgovcev z ljudmi je izkoriščanje žrtev, najpogosteje zaradi prostitucije, spolnih zlorab, prisilnega dela, služabništva, storitve kaznivih dejanj, beračenja in trgovine z organi. Pri tem proces trgovine z ljudmi ob izkoriščanju oziroma zaradi izkoriščanja zajema tudi druga ravnanja trgovcev, kot so novačenje, prevoz, premestitev, dajanje zatočišč ter uporabo določenih sredstev, kot so sila, grožnja, preslepitev, ugrabitev, zloraba podrejenega ali odvisnega položaja, dajanje ali prejemanje plačila ali drugih koristi; vse z namenom, da se doseže soglasje ali nadzor nad žrtvijo.
V kolikor zaznate sumljive okoliščine oziroma ocenjujete, da je posameznica ali posameznik lahko žrtev trgovine z ljudmi oziroma bi sami lahko to postali, pokličite policijo ali se obrnite na nevladne in humanitarne organizacije, ki delujejo na področju boja zoper trgovino z ljudmi. Njihov seznam in kontaktni podatki so navedeni na tej spletni strani.
Bodite pozorni, ostanite varni - nasveti za Ukrajince Будьте пильними, бережіть себе – поради українцям
Video s konkretnimi nasveti Ukrajincem, ki vstopajo v EU in iščejo zatočišče.
-
Policija
Ministrstvo za notranje zadeveŠtefanova ulica 2
1501 LjubljanaAnonimni telefon Policije
Policija 113
-
Kristanova ulica 1
1000 Ljubljana -
Ulica stare pravde 2
1000 Ljubljana -
Poljanska cesta 12
1000 Ljubljana
Ne postanite žrtev trgovine z ljudmi
- Osebnih dokumentov in svojega mobilnega telefona ne izročajte nikomur.
- Bodite previdni pri komuniciranju z neznanci prek spleta in uporabi socialnih omrežij.
- Ne zaupajte neznancem, ki vam vsiljujejo pomoč, se pretvarjajo da so vaši prijatelji in vam izkazujejo pretirano pozornost.
- Pri ponudbah za delo pridobite in preverite čim več podatkov o delodajalcu.
- Bodite pozorni na osebe, ki vam ponujajo ali vsiljujejo prevoz, obljubljajo nastanitev ali delo.
- Če potujete v avtu z neznancem, vprašajte za točen naslov, njegovo telefonsko številko in vztrajajte, da vam pokaže osebni dokument.
- Dogovorite se za ceno prevoza pred odhodom.
- Zapišite ali fotografirajte registrsko številko avtomobila in ju posredujte osebi, ki ji zaupate.
- Med potovanjem ostanite v stiku z ljudmi, ki jim zaupate in jim javljajte, kje se nahajate.
- V vsaki državi ali v okolju, kjer ste nastanjeni, se dobro pozanimajte, kje lahko poiščete pomoč, v kolikor bi jo potrebovali (policijska postaja, humanitarne organizacije..). Seznanite se z njihovimi lokacijami in kontaktnimi podatki.
- Ukrepajte že ob prvih znakih prisile, nasilja ali sumljivih okoliščin.
Novice
-
Delavnice za otroke in mladostnike o trgovini z ljudmi
-
Državna sekretarka Helga Dobrin v Skopju o izzivih trgovine z ljudmi
-
Dan boja proti trgovini z ljudmi namenjen ozaveščanju ljudi, ki bežijo pred vojno v Ukrajini
-
Otroke in mladostnike ozaveščamo o pojavu trgovine z ljudmi
-
Vloga policije v boju proti trgovini z ljudmi je ključnega pomena
-
30. julij - Svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi
-
Slovenija uspešna na področju boja proti trgovini z ljudmi
-
Tudi delovno izkoriščanje je pojavna oblika trgovine z ljudmi
-
Opozarjamo na nevarnost trgovanja z ljudmi
-
Ozaveščanje otrok in mladostnikov o trgovini z ljudmi
-
Evropski dan boja proti trgovini z ljudmi: posebna pozornost regiji Zahodnega Balkana
-
Nacionalna koordinatorica za boj proti trgovini z ljudmi: Otroci med epidemijo še več časa preživijo za računalnikom, zato so močno izpostavljeni nevarnostim trgovine z ljudmi
-
S preventivo nad trgovanje z ljudmi, pomoč žrtvam s krizno in varno namestitvijo ter programom reintegracije
-
Ozaveščanje o trgovini z ljudmi za namen prisilnega dela in delovnega izkoriščanja
-
Evropske države skupaj v boju proti trgovini z ljudmi