Boj proti trgovini z ljudmi
Ozaveščanje mladostnikov o boju proti trgovini z ljudmi v šolskem letu 2024/2025
Uslužbenci Ministrstva za notranje zadeve smo ob začetku novega šolskega leta ponovno pričeli z izvajanjem delavnic v osnovnih in srednjih šolah, z namenom ozaveščanja otrok in mladostnikov o pojavu trgovine z ljudmi. Gre za preventivno dejavnost, predvideno v Akcijskem načrtu za boj proti trgovini z ljudmi, ki ga je sprejela Vlada Republike Slovenije. S ciljem izvedbe sistematičnega in dolgoročnega ozaveščanja otrok in mladostnikov pri koordinaciji aktivnosti sodelujemo z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport in Zavodom Republike Slovenije za šolstvo, ki je na svoji spletni strani glede tega objavil tudi kratek predstavitveni zapis:https://www.zrss.si/aktualno-za-ravnatelje/ozavescanje-otrok-in-mladostnikov-glede-problematike-trgovine-z-ljudmi/ .
Glavni namen je otrokom in mladostnikom predstaviti problematiko in nevarnosti trgovine z ljudmi, ki se ne dogaja samo v manj razvitih državah na drugem koncu sveta, ampak je prisotna tudi v okolju, v katerem živimo. Danes smo lahko s trgovino z ljudmi v stiku tudi posredno, česar se pogosto niti ne zavedamo, ko kupujemo in uporabljamo dobrine, ki so jih morda proizvedle žrtve trgovine z ljudmi. Učencem so predstavljeni vzroki, ki vzpodbujajo trgovino z ljudmi, njene pojavne oblike, zakaj lahko postanemo žrtev in kakšni so samozaščitni ukrepi. Trgovina z ljudmi se lahko zgodi prav vsakomur, še posebej pa so pojavu izpostavljeni otroci in mladostniki. Ti v današnjem času zaradi sodobnega načina življenja veliko preživijo na spletu, ki ga storilci vse bolj pogosto uporabljajo za novačenje in izkoriščanje žrtev, zato je posebna pozornost namenjena tudi temu delu ozaveščanja. V okviru delavnic dijake poučimo tudi o temeljnih vzrokih, ki vzpodbujajo trgovino z ljudmi, njenih pojavnih oblikah in samozaščitnih ukrepih. Eden od ključnih vzrokov, zaradi katerega lahko oseba postane žrtev trgovine z ljudmi, je namreč njena ranljivost, ki lahko izhaja iz osebnih (revščina, nasilje v družini, izguba svojcev, zasvojenost,…) ali družbenih okoliščin (gospodarska nestabilnost, naravne nesreče, vojna..). Zaradi boljšega razumevanja se vsebina povezuje tudi s posameznimi informacijami iz realnih primerov, predvsem tistih, ki so bili zaznani v Sloveniji, pri čemer jih seznanimo tudi z oblikami pomoči žrtvam trgovanja in s kontakti organizacij, kamor se lahko v primeru nevarnosti ali stiske obrnejo po pomoč.
Delavnica je brezplačna, traja eno šolsko uro, ciljna skupina pa so učenci 9. razredov in dijaki 2. letnikov.
Z delavnicami smo pričeli v novembru 2021 in v tem času beležimo pozitivne odzive, tako učencev in dijakov, kot tudi izobraževalnega kadra. V šolskem letu 2024/25 bomo v skladu z načrtom izvedli delavnice v osnovnih šolah Podravske, Pomurske, Koroške in Savinjske regije ter v srednjih šolah Obalno - kraške, Notranjske, Jugovzhodne in Posavske regije.
V kolikor ste tudi na vaši šoli zainteresirani za izvedbo tovrstne delavnice, lahko pošljete sporočilo z vašimi kontaktnimi podatki na elektronski naslov rok.gucek@gov.si ali pokličete na telefonsko številko 01/428-41-86 ali GSM 030 487 615, ter se dogovorite za termin. Na navedenih kontaktih smo vam na voljo tudi za morebitna dodatna vprašanja.
30. Julij - svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi
Leta 2013 je Generalna skupščina Združenih narodov 30. julij razglasila za Svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi. Letošnja obeležitev s kampanjo »V boju proti trgovini z ljudmi ne prezrimo nobenega otroka« poziva k okrepljenemu ukrepanju za odpravo trgovine z otroki.
Na spletni strani Urada Združenih narodov za droge in kriminal so objavljene dodatne informacije o svetovnem dnevu boja proti trgovini z ljudmi
Vsaka tretja žrtev trgovine z ljudmi po svetu je otrok. V nekaterih regijah kot so Podsaharska Afrika, Severna Afrika ter Latinska Amerika in Karibi pa otroci predstavljajo kar 60 odstotkov odkritih žrtev trgovine z ljudmi. Tako kot odrasli so tudi otroci izpostavljeni različnim oblikam trgovanja, vključno s prisilnim delom, nezakonitimi posvojitvami, izkoriščanjem za izvajanje kaznivih dejanj, spletno in spolno zlorabo ter novačenjem v oborožene sile. V državah z nizkimi dohodki so otroci največkrat žrtve prisilnega dela, medtem ko gre v razvitih državah najbolj pogosto za spolno izkoriščanje.
Dandanes tveganje za trgovanje z ljudmi vedno bolj povečujejo globalna kriza, oboroženi konflikti, pandemije, gospodarska in družbena nestabilnost ter naravne nesreče. Za otroke pa dodatno tveganje predstavlja tudi širjenje spletnih platform, ki jih trgovci z ljudmi izkoriščajo za novačenje in izkoriščanje žrtev, otroci pa jih pogosto uporabljajo brez ustreznih zaščitnih ukrepov.
Kljub naraščanju tveganj za pojav trgovine z ljudmi Urad Združenih narodov za droge in kriminal v Globalnem poročilu o trgovini z ljudmi za leto 2022 ugotavlja, da identifikacija in zaščita mladoletnih žrtev trgovanja v svetu ostaja velik izziv, predvsem zaradi redkega prijavljanja teh kaznivih dejanj, pomanjkanja ozaveščenosti in neustreznih sredstev za podporo žrtvam.
Zato Združeni narodi pozivajo države k celovitemu ukrepanju v boju proti trgovini z otroki z usklajenimi prizadevanji na nacionalni in mednarodni ravni. Države morajo sprejeti ustrezne ukrepe za zaščito otrok, izboljšati zakonodajo in kazenski pregon ter nameniti več sredstev za boj proti trgovini z otroki. Prizadevanja za preprečevanje tega pojava bi morala biti usmerjena v odpravo temeljnih vzrokov, kot sta revščina in neenakost, posebno pozornost pa je treba nameniti tudi trgovini z otroki v kontekstu migracij.
Kaj je trgovanje z ljudmi
Trgovina z ljudmi je huda kršitev temeljnih človekovih pravic in človeškega dostojanstva ter hudo kaznivo dejanje.
Kazenski zakonik v 113. členu opredeljuje to kaznivo dejanje kot vsako obliko novačenja, prodaje, nastanitve ali prenosa ranljivih oseb, ki se izvaja zaradi izkoriščanja prostitucije ali drugih oblik spolnih zlorab, prisilnega dela, beračenja, suženjstva ali njemu podobnega razmerja, služabništva, storitve kaznivih dejanj ali trgovine z organi, človeškimi tkivi ali krvjo. Temelji na plačilu ali drugem nadomestilu in na uporabi fizičnega ali drugega nasilja nad žrtvijo, na prevari, goljufiji, zlorabi čustvene in socialne ranljivosti žrtve, da se doseže njeno soglasje ali nadzor nad njo.
Programi pomoči žrtvam trgovine z ljudmi ter preventivno delo z otroki in mladoletniki v Sloveniji
Medresorska delovna skupina za boj proti trgovini z ljudmi pri ozaveščanju ranljivih skupin namenja posebno pozornost otrokom in mladini.
V letu 2021 je Ministrstvo za notranje zadeve uvedlo sistematičen in dolgoročen pristop ozaveščanja otrok o trgovini z ljudmi v vseh osnovnih in srednjih šolah v vseh regijah v Sloveniji. V letu 2023 bilo izvedenih 280 delavnic (140 v letu 2022), in sicer 146 v osnovnih in 134 v srednjih šolah, udeležilo pa se jih je 5267 učencev in 304 pedagoških delavcev.
V Sloveniji je pomoč žrtvam trgovine z ljudmi, tudi otrokom, zagotovljena na podlagi Zakona o ratifikaciji Konvencije Sveta Evrope o ukrepanju proti trgovini z ljudmi. Vlada Republike Slovenije na tej podlagi financira programe pomoči, ki jih izvajajo nevladne in humanitarne organizacije, izbrane na javnem razpisu.
Projekt Pomoč žrtvam trgovine z ljudmi – krizna nastanitev zagotavlja 30-dnevno obdobje okrevanja in razmisleka, da si žrtev opomore in se znebi vpliva trgovcev z ljudmi ter se seznani o prostovoljnih oblikah nadaljnjega programa njene oskrbe in možnostih sodelovanja z državnimi organi.
Žrtvam se že med krizno namestitvijo ponudi tudi dolgotrajnejša pomoč in namestitev v okviru programa Pomoč žrtvam trgovine z ljudmi – varna namestitev. Izvajalci programov poleg osnovnih oblik pomoči (namestitev, prehrana, oskrba, psihološka pomoč, prevajalske storitve, svetovanje in nudenje informacij, zlasti v zvezi z njihovimi pravicami) žrtvam trgovanja zagotavljajo tudi druge ukrepe za socializacijo in revitalizacijo (izobraževanje, širjenje socialne mreže in podobno).
Od januarja 2019 se v Sloveniji izvaja tudi projekt (Re)integracija žrtev trgovine z ljudmi, ki je logično nadaljevanje prej omenjenih programov in za žrtve pomeni prvi korak k njihovemu samostojnemu življenju brez nasilja, izkoriščanja in kršenja človekovih pravic. Splošni cilj projekta je preprečevanje ponovne viktimizacije žrtev trgovine z ljudmi, in sicer z vključevanjem žrtev trgovine z ljudmi v izobraževalni sistem, na trg delovne sile, za pridobivanje in izboljševanje poklicnih spretnosti in kvalifikacij ter v primeru otrok zagotavljanje ustreznega varstva ali sprejema v družino oziroma ustrezno varstveno ustanovo.
Kako lahko državljani pomagate
Če zaznate sumljive okoliščine oziroma ocenjujete, da je posameznica ali posameznik lahko žrtev trgovine z ljudmi oziroma bi sami lahko to postali:
- pokličite interventno policije 113 ali anonimni telefon policije 0801200,
- oddajte anonimno prijavo na portalu eUprava ali
- se obrnite na nevladne in humanitarne organizacije, ki delujejo na področju boja zoper trgovino z ljudmi: Društvo Ključ (telefonska številka 0801722) ali Slovenska karitas (telefonska številka 031 470 151).
Strokovno srečanje s področja trgovine z ljudmi, Brdo pri Kranju, 20. Oktober 2023
Domači in tuji strokovnjaki s področja boja proti trgovini z ljudmi so se zbrali na srečanju na Brdu pri Kranju. Problematiko boja proti trgovini z ljudmi so obravnavali tudi z vidika mednarodnega okvirja in nadzornih mehanizmov, Konvencije Sveta Evrope o ukrepanju proti trgovini z ljudmi ter z vidika nacionalne in evropske zakonodaje.
Srečanje je z uvodnim nagovorom odprla državna sekretarka in nacionalna koordinatorica za boj proti trgovini z ljudmi Helga Dobrin. »Dandanes v družbi vlada splošno prepričanje, da suženjstvo ne obstaja več. Mnogi ob tem namreč pomislijo na tako imenovane tradicionalne oblike suženjstva in milijone ljudi, ki so bili iztrgani iz svojih afriških domov in prepeljani čez Atlantik na ameriške plantaže. Trgovina z ljudmi je oblika sodobnega suženjstva, ki je danes žal prisotna po vsem svetu, a pogosto ostaja očem skrita. Ne pojavlja se samo v manj razvitih državah, pač pa tudi v državah gospodarske in socialne blaginje. Tudi v Sloveniji,« je dejala Dobrin.
Tako kot na drugih področjih so tudi izzivi v boju proti trgovini z ljudmi danes povezani predvsem z razvojem sodobne tehnologije, je izpostavila nacionalna koordinatorica. »Sodobna tehnologija omogoča storilcem, da digitalni prostor uporabljajo za novačenje in izkoriščanje žrtev, organizacijo njihovega prevoza in nastanitve, spletno oglaševanje in nadzor nad žrtvami, pa tudi za prikrivanje premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem. Hkrati informacijska tehnologija omogoča anonimen stik med storilci, žrtvami in uporabniki, zato je odkrivanje in preiskovanje teh kaznivih dejanj še težje. Še posebej so tveganju, da postanejo žrtve trgovcev z ljudmi na spletu, izpostavljeni otroci, zato v zadnjem času veliko pozornosti namenjamo njihovemu ozaveščanju.«
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je pozdravil strokovno srečanje in se zahvalil sodelujočim, še zlasti pa Medresorski delovni skupini za boj proti trgovini z ljudmi, za njihovo delo in prizadevanja na področju boja proti trgovini z ljudmi. Poudaril je, da je slednji že vrsto let prednostna naloga Evropske unije in prioriteta posameznih vlad, tudi slovenske. »Kljub temu pa to kaznivo dejanje na žalost še vedno ostaja ena najbolj donosnih dejavnosti mednarodnih organiziranih kriminalnih združb, ki z izkoriščanjem ranljivih posameznikov ustvarjajo enormne dobičke. Govorimo o sodobnem suženjstvu, ki se danes pojavlja v vseh delih sveta, žrtev pa lahko postane vsakdo, ne glede na raso, spol, starost, etnično pripadnost ali druge osebne okoliščine. Žrtvam je skupno le to, da prihajajo iz ranljivih skupin – to so otroci, invalidi, ljudje, ki živijo v revščini, migranti, tisti, ki bežijo pred oboroženimi konflikti ali naravnimi nesrečami,« je dejal minister.
Za prepoznavo vrzeli na področju boja proti trgovini z ljudmi so ključnega pomena neodvisni nadzorni mehanizmi, ki s svojimi priporočili pomagajo usmerjati naše delo. Eden najpomembnejših mednarodnih nadzornih mehanizmov je skupina Greta, ki preverja izvajanje določb Konvencije Sveta Evrope o ukrepanju proti trgovini z ljudmi.
S strokovnim srečanjem smo obeležili tudi 20-letnico Medresorske delovne skupine za boj proti trgovini z ljudmi.
Sporočilo za javnost ob 18. oktobru, evropskem dnevu boja proti trgovini z ljudmi
18. oktobra obeležujemo evropski dan boja proti trgovini z ljudmi, ki ga bo Medresorska delovna skupina za boj proti trgovini z ljudmi letos namenila ozaveščanju o trgovini z ljudmi za namen prisilnega dela in delovnega izkoriščanja.
Trgovina z ljudmi je kompleksno kaznivo dejanje, ki temelji na izkoriščanju, pojavlja pa se v različnih oblikah, tudi kot prisilno delo oziroma delovno izkoriščanje. Po podatkih Evropske komisije trgovina z ljudmi za namen prisilnega dela narašča in v državah EU predstavlja 30 odstotkov vseh registriranih žrtev. Vendar pa prave razsežnosti problema večinoma ostajajo prikrite, saj trgovci z ljudmi nenehno spreminjajo načine delovanja, danes uporabljajo manj fizične sile ter več psihološkega in čustvenega nasilja, oškodovanci pa se praviloma ne prepoznajo kot žrtve.
Medresorska delovna skupina za boj proti trgovini z ljudmi si v okviru svojega mandata med drugim prizadeva za kontinuirano ozaveščanje splošne javnosti in ranljivih skupin o problematiki trgovine z ljudmi ter redno izobraževanje strokovnjakov, ki pri svojem delu prihajajo v stik s tem pojavom. Z namenom okrepitve sodelovanja med pristojnimi institucijami na lokalni in državni ravni v boju proti trgovini z ljudmi in prisilnemu delu je Ministrstvo za notranje zadeve pripravilo Smernice za inšpektorje za delo za prepoznavo žrtev trgovine z ljudmi (https://www.gov.si/assets/ministrstva/MNZ/SOJ/Novice/2022/5-Maj/THB-usposabljanje-Kranjska-Gora_06052022/Smernice-za-inspektorje-26.-4.-2022-FINAL.pdf). Za še učinkovitejšo prepoznavo teh kaznivih dejanj si delovna skupina prizadeva vzpostaviti tudi močnejšo povezavo z zasebnim sektorjem, s katerim je neposredno ali posredno povezana večina primerov prisilnega dela. Da bi čim več delodajalcev ozavestili o navedeni problematiki, je Ministrstvo za notranje zadeve že leta 2020 izdalo priročnik Preprečite prisilno delo, ki zagotavlja potrebne informacije delodajalcem, pri katerih obstaja tveganje, da bi lahko bili povezani s prisilnim delom (https://www.gov.si/assets/vladne-sluzbe/UKOM/Boj-proti-trgovini-z-ljudmi/Dokumenti/Prirocnik-za-delodajalce.pdf).
Na problematiko izkoriščanih delavcev opozarja tudi projekt Združenja DrogArt, socialno podjetje Iz principa, ki ga ob letošnjem evropskem dnevu boja proti trgovini z ljudmi financirata Ministrstvo za notranje zadeve in Urad Vlade RS za komuniciranje. V okviru projekta bo med 18. in 20. oktobrom potekalo ozaveščanje splošne javnosti in ranljivih skupin o trgovini z ljudmi s pomočjo živih "artiklov" (izkoriščanih delavcev) v prodajnih embalažah (katalog), ki bodo razstavljene na glavnih sprehajalnih ulicah v Mariboru in Ljubljani. Z namenom ozaveščanja delodajalcev o trgovini z ljudmi pa je bil v okviru projekta pripravljen e-katalog z različnimi profili najpogosteje izkoriščanih delavcev, ki je bil skupaj s Priročnikom za delodajalce posredovan več kot 200 podjetjem v Sloveniji.
Z namenom predstavitve projekta in obeležitve evropskega dneva boja proti trgovini z ljudmi bo 18. oktobra ob 11. uri v novinarskem središču Vlade RS na Gregorčičevi 20 potekal dogodek za medije, ki se ga bodo udeležili:
- Helga Dobrin, državna sekretarka na Ministrstvu za notranje zadeve in nacionalna koordinatorica za boj proti trgovini z ljudmi,
- Suzana Mašat, Inšpektorat RS za delo,
- Goran Lukić, Delavska svetovalnica,
- Polona Kovač, Društvo Ključ.
Dodatne informacije
Več informacij na: https://www.gov.si/zbirke/projekti-in-programi/boj-proti-trgovini-z-ljudmi/
Ministrstvo za notranje zadeve, novice: https://www.gov.si/novice/2023-10-17-dan-boja-proti-trgovini-z-ljudmi-namenjen-ozavescanju-o-prisilnem-delu/
Trgovina z ljudmi v Sloveniji v obdobju 2010 – 2022: https://www.gov.si/assets/ministrstva/MNZ/SPBTL/INFOGRAFIKA/TZL2022_slo_v2.pdf
Evropski dan boja proti trgovini z ljudmi, 18. oktober
Evropski dan boja proti trgovini z ljudmi, ki ga obeležujemo 18. oktobra, je Medresorska delovna skupina za boj proti trgovini z ljudmi v 2022 posvetila ozaveščanju o izpostavljenosti oseb, ki bežijo pred vojno v Ukrajini, trgovini z ljudmi.
Podrobneje v Dan boja proti trgovini z ljudmi namenjen ozaveščanju ljudi, ki bežijo pred vojno v Ukrajini
Otroke in mladostnike ozaveščamo o pojavu trgovine z ljudmi
Na Ministrstvu za notranje zadeve smo začeli izvajati delavnice za ozaveščanje otrok in mladostnikov o pojavu trgovine z ljudmi. Letos delavnice izvajamo z osnovnošolci 9. razredov osrednjeslovenske, gorenjske, goriške in zasavske regije ter dijaki 2. letnikov srednjih šol podravske, pomurske, koroške in savinjske regije.
Glavni namen delavnic je otrokom in mladostnikom predstaviti problematiko in nevarnosti trgovine z ljudmi ter načine novačenja in jih usposobiti, da bodo prepoznali tveganje, ustrezno ukrepali in se vedli samozaščitno. Trgovina z ljudmi se ne dogaja samo v manj razvitih državah na drugem koncu sveta, ampak je prisotna tudi v okolju, v katerem živimo. Danes smo lahko s trgovino z ljudmi v stiku tudi posredno, česar se pogosto niti ne zavedamo, ko kupujemo in uporabljamo dobrine, ki so jih morda proizvedle njene žrtve.
Trgovina z ljudmi se lahko zgodi prav vsakomur, še posebno izpostavljeni pa so ji otroci in mladostniki. Ti v današnjem času zaradi sodobnega načina življenja veliko časa preživijo na spletu, ki ga storilci čedalje pogosteje uporabljajo za novačenje in izkoriščanje žrtev, saj jim ta zagotavlja nevidnost in anonimnost. Mladostnike zato opozarjamo na nevarnosti, ki prežijo na spletu in jih naučimo, kako se jim izogniti.
V okviru delavnic učence in dijake poučimo tudi o temeljnih vzrokih, ki spodbujajo trgovino z ljudmi, njenih pojavnih oblikah in samozaščitnih ukrepih. Eden od ključnih vzrokov, zaradi katerih lahko oseba postane žrtev trgovine z ljudmi, je ranljivost. Ta lahko izhaja iz osebnih okoliščin, kot so revščina, nasilje v družini, izguba svojcev, zasvojenost in podobno, ali družbenih okoliščin, kot so gospodarska nestabilnost, naravne nesreče, vojna in podobno.
Učence na delavnicah najbolj zanimajo resnične zgodbe o primerih trgovine z ljudmi, ki so se zgodili v Sloveniji, pri čemer jih seznanimo tudi z oblikami pomoči žrtvam trgovanja in s kontakti organizacij, kamor se lahko v primeru nevarnosti ali stiske obrnejo po pomoč.
Z delavnicami za ozaveščanje mladih o nevarnosti različnih oblik trgovine z ljudmi sledimo enemu izmed ciljev Akcijskega načrta za boj proti trgovini z ljudmi za obdobje 2023–2024.
Na spletni strani Zavoda Republike Slovenije za šolstvo so na voljo informacije in navodila za prijavo na brezplačno delavnico Ozaveščanje otrok in mladostnikov glede problematike trgovine z ljudmi.
Usposabljanje kriminalistk in kriminalistov na področju trgovine z ljudmi
Od 12. do 14. septembra 2022 je v Gotenici potekalo usposabljanje kriminalistk in kriminalistov, ki preiskujejo kazniva dejanja na področju trgovine z ljudmi. Usposabljanje je del preventivnih aktivnosti, predvidenih v akcijskem načrtu za boj proti trgovini z ljudmi za obdobje 2021 in 2022.
Udeležence je z uvodnim nagovorom pozdravil nacionalni koordinator za boj proti trgovini z ljudmi, državni sekretar dr. Branko Lobnikar. Poudaril je, da so policisti, še posebej kriminalisti, običajno prvi izmed organov, ki se srečajo z žrtvami in tudi trgovci z ljudmi. »Od vas in od tega prvega srečanja je torej odvisno, ali bodo žrtve prejele pomoč, ki jo potrebujejo, in ali bodo storilci preganjani. Vaša vloga v prizadevanjih zoper trgovino z ljudmi je torej ključnega pomena,« je dejal dr. Lobnikar.
Udeleženci usposabljanja so se osredotočili na prepoznavo pojavnih oblik izkoriščanja žrtev trgovine z ljudmi. Poudarek je bil tudi na ugotavljanju kazalnikov izkoriščanja prisilnega dela in razmejevanja trgovine z ljudmi od kaznivih dejanj zoper delovno razmerje in socialno varnost.
Na usposabljanju so poleg kriminalistične policije sodelovali tudi uslužbenci Ministrstva za notranje zadeve, Specializiranega državnega tožilstva, Vrhovnega državnega tožilstva, Inšpektorata RS za delo, Finančne uprave RS in predstavniki nevladnih organizacij. »Vsi si moramo prizadevati za zaščito žrtev trgovanja in za pregon storilcev. Za omejitev pojava pa so ključnega pomena tudi preventivne aktivnosti in kontinuirana strokovna usposabljanja vseh deležnikov, ki se ukvarjajo s problematiko. Pri tem ne smemo pozabiti tudi na civilno družbo, ki jo je treba sistematično vključevati v te aktivnosti. Le s skupnimi močmi nam lahko uspe doseči, da bo trgovina z ljudmi prepoznana kot visoko tvegano in manj donosno kaznivo dejanje in ne obratno,« je poudaril državni sekretar.
Boj proti trgovini z ljudmi je že dolgo prednostna naloga Evropske unije, vendar to kaznivo dejanje še vedno ostaja ena najbolj donosnih dejavnosti mednarodnih organiziranih kriminalnih združb, ki prežijo na ranljive, revne in izolirane posameznike, da bi jih izkoristili za ustvarjanje lastnega dobička. Tudi v Sloveniji je bilo tako na področju zakonodaje kot ozaveščanja veliko narejenega, vendar je kljub temu še vedno precej prostora za izboljšave. Za prepoznavo vrzeli na tem področju zelo pomembno vlogo igrajo neodvisni nadzorni mehanizmi. Pri nas je najpomembnejši Varuh človekovih pravic, ki lahko preverja tudi izvajanje ukrepov na področju boja proti trgovini z ljudmi. V mednarodnem okviru pa je eden pomembnejših nadzornih mehanizmov skupina Greta, ki preverja izvajanje Konvencije Sveta Evrope o ukrepanju proti trgovini z ljudmi.
Nevarnost trgovanja z ljudmi zaradi vojne v Ukrajini
Zaradi vojne v Ukrajini se EU trenutno srečuje z največjo begunsko krizo po drugi svetovni vojni. Po zadnjih ocenah je bilo svoje domove prisiljenih zapustiti okoli 12 milijonov ljudi. Več kot 5 milijonov Ukrajincev je zapustilo državo in si zatočišče poiskalo v državah EU, med njimi pa so predvsem ženske in otroci, ki so z vidika trgovine z ljudmi še posebno ranljivi.
Veliko ljudi državljanom Ukrajine ponuja pomoč, vključno z nastanitvijo v zasebnih prostorih, ponudbo dela, s prevozom v druge regije ali celo druge države. Za določenimi ponudbami in navidezno pomočjo se lahko skrivajo tudi pasti, zaradi katerih bi posamezniki lahko postali žrtve trgovine z ljudmi.
V nastanitvenih kapacitetah v Logatcu in na Debelem Rtiču so bili zaznani primeri, kjer so posamezniki iskali oziroma poskušali navezati stike z begunkami iz Ukrajine. Pri tem so ponujali ženitne dogovore in nastanitve v zasebnih stanovanjih tudi v zameno za nudenje spolnih uslug in izvajanja različnih gospodinjskih opravil. Prav tako je bil zaznan sumljiv oglas s ponudbo dela v modni industriji.
Medresorska delovna skupina za boj proti trgovini z ljudmi zato opozarja na tveganja, ki jih v povezavi s trgovino z ljudmi predstavlja kriza v Ukrajini. Cilj trgovcev z ljudmi je izkoriščanje žrtev, najpogosteje zaradi prostitucije, spolnih zlorab, prisilnega dela, služabništva, storitve kaznivih dejanj, beračenja in trgovine z organi. Pri tem proces trgovine z ljudmi ob izkoriščanju oziroma zaradi izkoriščanja zajema tudi druga ravnanja trgovcev, kot so novačenje, prevoz, premestitev, dajanje zatočišč ter uporabo določenih sredstev, kot so sila, grožnja, preslepitev, ugrabitev, zloraba podrejenega ali odvisnega položaja, dajanje ali prejemanje plačila ali drugih koristi; vse z namenom, da se doseže soglasje ali nadzor nad žrtvijo.
V kolikor zaznate sumljive okoliščine oziroma ocenjujete, da je posameznica ali posameznik lahko žrtev trgovine z ljudmi oziroma bi sami lahko to postali, pokličite policijo ali se obrnite na nevladne in humanitarne organizacije, ki delujejo na področju boja zoper trgovino z ljudmi. Njihov seznam in kontaktni podatki so navedeni na tej spletni strani.
Bodite pozorni, ostanite varni - nasveti za Ukrajince Будьте пильними, бережіть себе – поради українцям
Video s konkretnimi nasveti Ukrajincem, ki vstopajo v EU in iščejo zatočišče.
-
Policija
Ministrstvo za notranje zadeveŠtefanova ulica 2
1501 LjubljanaAnonimni telefon Policije
Policija 113
-
Kristanova ulica 1
1000 Ljubljana -
Ulica stare pravde 2
1000 Ljubljana -
Poljanska cesta 12
1000 Ljubljana
Ne postanite žrtev trgovine z ljudmi
- Osebnih dokumentov in svojega mobilnega telefona ne izročajte nikomur.
- Bodite previdni pri komuniciranju z neznanci prek spleta in uporabi socialnih omrežij.
- Ne zaupajte neznancem, ki vam vsiljujejo pomoč, se pretvarjajo da so vaši prijatelji in vam izkazujejo pretirano pozornost.
- Pri ponudbah za delo pridobite in preverite čim več podatkov o delodajalcu.
- Bodite pozorni na osebe, ki vam ponujajo ali vsiljujejo prevoz, obljubljajo nastanitev ali delo.
- Če potujete v avtu z neznancem, vprašajte za točen naslov, njegovo telefonsko številko in vztrajajte, da vam pokaže osebni dokument.
- Dogovorite se za ceno prevoza pred odhodom.
- Zapišite ali fotografirajte registrsko številko avtomobila in ju posredujte osebi, ki ji zaupate.
- Med potovanjem ostanite v stiku z ljudmi, ki jim zaupate in jim javljajte, kje se nahajate.
- V vsaki državi ali v okolju, kjer ste nastanjeni, se dobro pozanimajte, kje lahko poiščete pomoč, v kolikor bi jo potrebovali (policijska postaja, humanitarne organizacije..). Seznanite se z njihovimi lokacijami in kontaktnimi podatki.
- Ukrepajte že ob prvih znakih prisile, nasilja ali sumljivih okoliščin.
Novice
-
Na Dunaju o preprečevanju trgovine z ljudmi
-
30. julij je svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi
-
Neformalna mreža nacionalnih poročevalcev Evropske unije za boj proti trgovini z ljudmi
-
Dobrinova: Trgovina z ljudmi ljudem jemlje njihovo dostojanstvo, svobodo in temeljne pravice
-
Slovenija je ciljna in hkrati tranzitna država za žrtve trgovine z ljudmi
Anonimna prijava
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Policija |