Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Zakaj država pobira davke in prispevke?

Država zbira sredstva med drugim z davki, prispevki, carinami, taksami, dohodki iz premoženja ter zadolževanjem. Zbrana sredstva namenja za financiranje javnih dobrin in storitev, kot so zdravstvo, izobraževanje, infrastruktura, varnost, socialni transferji in subvencije, ter za delovanje institucij, ki omogočajo normalno delovanje družbe. Država torej pobira davke in prispevke, da imamo vsi zagotovljene javne storitve in da opravlja svoje funkcije.

Davki in prispevki se stekajo v tako imenovane štiri blagajne:

Državni in občinski proračuni so načrti prihodkov in odhodkov države ali občin za določeno obdobje, običajno za eno leto. Proračun je ključno orodje upravljanja javnih financ.

V blagajni ZPIZ in ZZZS se zbirajo prispevki, ki so namenjeni zagotavljanju točno določene pravice (pokojninsko, invalidsko in zdravstveno zavarovanje).

Javnofinančna politika v Sloveniji zajema upravljanje prihodkov in odhodkov omenjenih štirih blagajn javnega financiranja. Daleč največja javna blagajna je proračun Republike Slovenije, na drugem mestu je pokojninska blagajna (ZPIZ), tretje je zdravstveno zavarovanje (ZZZS), na četrtem mestu pa so vse občine skupaj.

Sredstva se pretakajo tudi med štirimi blagajnami: proračun Republike Slovenije na primer nakazuje manjkajoča sredstva v pokojninsko blagajno (ZPIZ), saj zgolj prispevki ne zadoščajo za financiranje pokojninskega sistema. Po drugi strani pokojninska blagajna nakazuje pomembno vsoto zdravstveni blagajni (ZZZS) za zdravstveno zavarovanje upokojencev. Iz državnega proračuna pa se sredstva nakazujejo tudi v občinske proračune.

Konsolidirana bilanca javnega sektorja je pregled vseh prihodkov in odhodkov vseh štirih blagajn, pri čemer so izključene transakcije med blagajnami. To pomeni, da prikazuje čisto stanje javnih financ brez dvojnega štetja notranjih transferjev.

Največji delež prihodkov predstavljajo prispevki za socialno varnost, z njimi so obdavčeni dohodki iz dela. Na drugem mestu so davki na potrošnjo (davek na dodano vrednost (DDV) in trošarine). Na tretjem mestu je dohodnina, ki je davek na dohodke fizičnih oseb, in na četrtem mestu je davek od dohodka pravnih oseb ali davek od dobička.

Največji delež odhodkov predstavlja pokojninsko varstvo, sledi zdravstveno varstvo nato izobraževanje in šport. Na četrtem mestu pa je socialna varnost.

Ko so prihodki države manjši od odhodkov, se mora država zadolžiti na domačih ali tujih finančnih trgih. Z zadolževanjem države nastane javni dolg.

  • Kako država zbere sredstva?

    Glavnino denarja država zbere z davki, kot so dohodnina in davek na dodano vrednost (DDV), prispevki za socialno varnost, pa tudi s trošarinami, carinami, taksami ter zadolževanjem.

  • Kaj država financira iz zbranih sredstev?

    Država največ denarja porabi za financiranje javnih storitev, kot so zdravstvo, izobraževanje, pokojnine, socialna varnost ter infrastruktura, pri čemer so največji izdatki običajno povezani s pokojninami in zdravstvenim sistemom.

Povezane vsebine

Javne finance

Javne finance so temelj delovanja države. Javne finance se trudimo upravljati skrbno, nadzorovano, pregledno in z mislijo na prihodnost Slovenije.

Državni proračun

Državni proračun je pomemben instrument, ki ga imamo na voljo za izvajanje večletne makroekonomske politike. Z njim zagotavljamo stabilnost javnih financ ter pospešujemo gospodarski in družbeni razvoj.

Financiranje občin

Za vse občine, ne glede na njihovo raznolikost, velja enak sistem financiranja. Financirajo se z lastnimi viri, ki predstavljajo več kot 90 odstotkov vseh virov, transfernimi prihodki iz državnega proračuna in s sredstvi EU. Lahko pa se tudi zadolžujejo.

Zakladništvo

V okviru zakladništva države zagotavljamo vire financiranja državnega proračuna in gospodarimo z denarjem. Skrbimo za likvidnost in financiranje primanjkljaja državnega proračuna ter upravljamo in servisiramo dolg.

Sredstva EU

Evropska unija finančno podpira projekte in programe na različnih področjih, med drugim regionalni in urbani razvoj, zaposlovanje in socialno vključevanje, kmetijstvo in razvoj podeželja, pomorske zadeve in ribištvo, raziskave in inovacije ter humanitarno pomoč.

Davki, carine in druge dajatve

Dajatve, ki jih državljani plačujemo državi, so temelj delovanja države oziroma sredstvo za zagotavljanje širokega nabora javnih storitev, ki povečujejo kakovost bivanja v naši državi in so vsem dostopne pod enakimi pogoji.