Ministrstvo za finance
-
Danes je v Bruslju potekalo zasedanje Sveta za ekonomske in finančne zadeve. Najdaljša razprava ministrov je bila namenjena vojni v Ukrajini.
-
V petek, 20. maja 2022, je bonitetna agencija Fitch Ratings potrdila bonitetno oceno Republike Slovenije A s stabilnimi obeti.
-
Stanje javnih financ se pomembno izboljšuje. Prihodki državnega proračuna so v prvih štirih mesecih letos dosegli približno 4,18 milijarde evrov in so bili od primerljivega lanskega obdobja višji za 701 milijon evrov oziroma za 20,1 %. Primanjkljaj državnega proračuna se je aprila ponovno znižal, tako da je več kot 1 milijardo evrov manjši kot v prvih štirih mesecih 2021. Odhodki rastejo počasneje od pričakovanj; znašali so nekaj manj kot 4,30 milijarde evrov, kar je za 409,9 milijona evrov oziroma 8,7 % manj kot v enakem obdobju lani.
Aktualno
-
Objavljeni javnofinančni podatki za prvo četrtletje 2022
Objavljamo prenovljeno publikacijo Javnofinančna gibanja, v kateri s pomočjo grafov in tabel prikazujemo zbirne podatke realiziranih javnofinančnih tokov v Republiki Sloveniji na četrtletni ravni. V prvem četrtletju letošnjega leta so prihodki državnega proračuna za 650 milijonov evrov višji kot v enakem obdobju 2021, odhodki pa so za 350 milijonov nižji kot v enakem obdobju lani. Primanjkljaj državnega proračuna v prvem četrtletju 2022 je za več kot milijardo evrov manjši kot v enakem obdobju 2021.
-
Vlada je sprejela Program stabilnosti 2022
Vlada je sprejela Program stabilnosti 2022, ki v luči državnozborskih volitev in izrednih makroekonomskih negotovosti zaradi humanitarnih in ekonomskih posledic vojne v Ukrajini ter vzpostavitve gospodarskih ravnotežij po obdobju epidemije vključuje zgolj scenarij nespremenjenih oziroma spontanih politik. Kljub temu je nominalni primanjkljaj po posameznih letih v spontanem scenariju nižji od ciljnih vrednosti v deležu bruto domačega proizvoda, ki so določeni v veljavnem Odloku o okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje od 2022 do 2024.
-
Vlada je sprejela Nacionalni reformni program 2022
Nacionalni reformni program je del dokumentov evropskega semestra, ki ga države članice EU pripravljajo vsako leto. Letošnji dokument zaradi predvolilnega obdobja v Sloveniji vsebuje pregled ključnih ukrepov, reform in načrtov investicij, ki so bili sprejeti v zadnjem obdobju. Ključne navedene reforme in investicije za prihodnje obdobje temeljijo na sprejetem Načrtu za okrevanje in odpornost. S slednjim Slovenija naslavlja specifična priporočila in izzive, ki jih navaja Evropska komisija v svojih dokumentih.