Poročanje o dodeljenih pomočeh
Namen spremljanja in poročanja
Pristojni ministrstvi za spremljanje državnih pomoči v Sloveniji in Evropska komisija spremljamo odobrene ukrepe državne pomoči in pomoči de minimis, da zagotovimo njihovo pravilno izvajanje.
V Sloveniji smo za spremljanje, zbiranje in obdelavo podatkov o dodeljenih državnih pomočeh in o pomočeh de minimis pristojni na Ministrstvu za finance, kjer spremljamo dodeljene pomoči v gospodarskih dejavnostih, razen v kmetijstvu, gozdarstvu, ribištvu in akvakulturi, za katere smo pristojni na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Institucije (ministrstva, občine, javni zavodi, skladi in agencije ter drugi javni organi), ki upravljajo odobrene ukrepe pomoči, zaradi spremljanja vodijo natančne evidence s podatki in dokazili, ki so potrebna za ugotovitev, ali so izpolnjeni pogoji, ki jih določajo pravila o državni pomoči in pomoči de minimis. Take evidence hranijo deset let od dneva dodelitve pomoči. Poleg tega pristojnima ministrstvoma za spremljanje državnih pomoči redno poročajo o pomočeh, ki so jih dodelili upravičencem.
Na pristojnih ministrstvih na podlagi teh poročanj vodimo evidence o dodeljenih državnih pomočeh in pomočeh de minimis na ravni Slovenije. Podatke iz teh evidenc uporabljamo za različna letna poročila, vladne opomnike, novinarska vprašanja, preveritve višine prejetih pomoči de minimis in podobno.
Na pristojnih ministrstvih zbiramo in obdelujemo tudi podatke o uspešnosti in učinkovitosti dodeljenih državnih pomoči, ki jih prejmemo od upravljavcev ukrepov. Kot pomoč pri pripravi podatkov o uspešnosti in učinkovitosti je Ministrstvo za finance za upravljavce ukrepov pomoči pripravilo Navodilo za merjenje učinkovitosti dodeljenih državnih pomoči.
Evidence o dodeljenih državnih pomočeh in pomočeh de minimis
Na podlagi podatkov, ki jih pridobimo od dajalcev državnih pomoči in pomoči de minimis, vodimo evidence o dodeljenih pomočeh. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano vodi evidenco o dodeljenih pomočeh v primarni kmetijski proizvodnji ter ribištvu in akvakulturi, Ministrstvo za finance pa evidenco o dodeljenih pomočeh v drugih gospodarskih dejavnostih.
Na podlagi teh evidenc med drugim zagotavljamo spoštovanje omejitev pomoči de minimis na posameznega upravičenca, po posameznih gospodarskih dejavnostih in na državo, kot so opredeljene v evropskih uredbah o pomoči de minimis. Podatki iz teh evidenc so na voljo izključno upravljavcem ukrepov pomoči de minimis, da lahko v postopku pred dodelitvijo pomoči preverijo, ali s predvidenim zneskom pomoči posameznemu upravičencu ne presežejo dovoljene skupne pomoči de minimis na posameznega upravičenca. Več o tem v spodnjem poglavju o postopku poročanja, preveritev in obrazcih.
Letna poročila
Na podlagi predloženih podatkov na Ministrstvu za finance vsako leto pripravimo podrobno poročilo o dodeljenih državnih pomočeh v Sloveniji za zadnja tri leta, ki vsebuje tudi oceno uspešnosti in učinkovitosti dodeljenih državnih pomoči. Poročilo potrdi vlada, obravnava ga tudi državni zbor.
Poročilo o dodeljenih državnih pomočeh v posameznem letu pošljemo tudi Evropski komisiji, vsako drugo leto pa tudi poročilo o dodeljenih pomočeh za storitve splošnega gospodarskega pomena.
-
Letna poročila o državnih pomočeh
Poročila- Letno poročilo o državnih pomočeh za leta 2020, 2021 in 2022 (pdf, 3,4 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leta 2019, 2020 in 2021 (pdf, 3,8 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leta 2017 do 2020 (pdf, 5,5 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2018 (pdf, 3,7 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2017 (pdf, 4,3 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2016 (pdf, 4,1 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2015 (pdf, 3,9 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2014 (pdf, 8,7 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2012 (pdf, 8 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2011 (pdf, 3,9 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2010 (pdf, 3,1 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2009 (pdf, 3,1 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2008 (pdf, 2 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2007 (pdf, 3,2 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2006 (pdf, 2 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2005 (pdf, 2 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2004 (pdf, 3,4 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2003 (pdf, 1,5 MB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2002 (pdf, 503 KB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2001 (pdf, 697 KB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 2000 (pdf, 167 KB)
- Letno poročilo o državnih pomočeh za leto 1999 (pdf, 177 KB)
Na podlagi podatkov držav članic Evropska komisija vsako leto pripravi skupno poročilo o dodeljenih državnih pomočeh v državah članicah EU, ki je na voljo na njenem spletnem mestu (dostopno v angleškem jeziku).
Preveritev in poročanje o dodeljenih pomočeh de minimis
Pri pomoči de minimis upravljavci pomoči še pred dodelitvijo pomoči upravičencem pri pristojnem ministrstvu, pri katerem so priglasili načrt pomoči de minimis, z obrazcem, objavljenim na tej spletni strani, preverijo, ali s predvidenim zneskom pomoči posameznemu upravičencu ne presežejo dovoljene skupne pomoči de minimis na posameznega upravičenca v obdobju zadnjih treh let, ki je določena v evropskih uredbah o pomoči de minimis. V ta namen na pristojnih ministrstvih vodimo evidence o vseh dodeljenih pomočeh de minimis. Podatki iz teh evidenc so dostopni le upravljavcem ukrepov pomoči de minimis.
Upravljavci ukrepov pomoči de minimis v 15 dneh po dodelitvi pomoči de minimis pristojnemu ministrstvu poročajo o dodeljeni pomoči de minimis.
Poročanje o dodeljenih državnih pomočeh
Upravljavci ukrepov državne pomoči pristojnemu ministrstvu poročajo o državnih pomočeh, ki so jih dodelili upravičencem, na obrazcih in v skladu z navodili, objavljenimi na tej spletni strani. Poročila, za katera je pristojno Ministrstvo za finance, je treba poslati v 30 dneh po dodelitvi pomoči. Poročila o dodeljenih državnih pomočeh, ki so v pristojnosti Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, je treba poslati do 15. februarja leta, ki sledi letu, v katerem je bila pomoč dodeljena.
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Ministrstvo za finance | |
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano |
Zakonodaja
- Zakon o spremljanju državnih pomoči (ZSDrP)
- Uredba o posredovanju podatkov in poročanju o dodeljenih državnih pomočeh in pomočeh po pravilu »de minimis«
- Uredba o posredovanju vsebine in poročanju podatkov o državnih pomočeh s področja kmetijstva in ribištva
- Pravilnik o načinu posredovanja podatkov in poročanju o državnih pomočeh s področja kmetijstva in ribištva
- Uredba Komisije (ES) št. 794/2004 z dne 21. aprila 2004 o izvajanju Uredbe Sveta (ES) št. 659/1999 o določitvi podrobnih pravil za uporabo člena 93 Pogodbe ES