Direktorat za znanost
Sektorja direktorata
-
Sektor za znanost
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Direktorat za znanostMasarykova cesta 16
1000 Ljubljana -
Sektor za strukturne sklade na področju raziskovalno - razvojne dejavnosti
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Direktorat za znanostMasarykova cesta 16
1000 Ljubljana
Na direktoratu razvijamo in uveljavljamo vladno politiko na področju znanstvenih raziskav. Opravljamo izvršilne naloge v zvezi z izvajanjem krovne strategije, Resolucije o raziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2011 - 2020 (RISS), pri čemer nam kot izvršilna agencija pomaga tudi Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS). Naloge direktorata so vzpostaviti sodoben raziskovalni in inovacijski sistem, ki bo omogočal višjo kakovost življenja za vse, z učinkovitim reševanjem družbenih izzivov in dvigom dodane vrednosti na zaposlenega ter zagotavljanjem več in kakovostnejših delovnih mest.
-
Enake možnosti na področju znanosti
V državah članicah Evropske Unije (EU) in Sloveniji že leta potekajo resna prizadevanja, da na vseh področjih dela in življenja odpravimo kakršnokoli diskriminacijo. Na področju znanosti si prizadevamo predvsem k odpravi neuravnotežene zastopanosti žensk na višjih stopnjah znanstvene kariere, kot tudi njihovemu (pre)majhnemu vplivu, ki ga imajo na odločanje v znanosti.
-
Javni raziskovalni zavodi
Javni raziskovalni zavod je zavod, ki ga za namen neodvisnega izvajanja znanstvenoraziskovalne dejavnosti ustanovi Republika Slovenija na predlog ministrstva, pristojnega za znanost, ali Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) na podlagi veljavnega zakona, ki ureja SAZU. Zavod je ustanovljen za izvajanje javne službe po tem zakonu in je v aktu o ustanovitvi opredeljen kot javni raziskovalni zavod. V Sloveniji je aktivnih 19 javnih raziskovalnih zavodov.
-
Javno-javna partnerstva na področju raziskav in inovacij
Javno-javna partnerstva so raziskovalne in inovacijske mreže javnih organizacij, kot so ministrstva ali agencije. Preko javno-javnih partnerstev se usklajuje oziroma približuje nacionalne strategije na različnih področjih raziskav in so v pomoč pri premagovanju razdrobljenosti javnih raziskovalnih prizadevanj v državah članicah Evropske unije.
-
Državne nagrade in priznanja na področju znanosti
Zoisova nagrada je najvišja nagrada v Sloveniji za dosežke na področju znanstveno-raziskovalnega dela in razvojne dejavnosti. Nagrada se podeljuje od leta 1998 naprej (do leta 1997 so se podeljevale Nagrade Republike Slovenije za znanstvenoraziskovalno delo). Nagrada je dobila ime po slovenskem raziskovalcu Žigi Zoisu.
Novice in obvestila
-
Javni poziv za (so)financiranje projektov in programov za krepitev mednarodne mobilnosti slovenskih raziskovalcev in raziskovalnih organizacij ter za spodbujanje mednarodne vpetosti slovenskih prijaviteljev
-
Objavljene so prezentacije z informativnega dne "Program Obzorje Evropa v tretjem letu izvajanja"
-
ForestValue 2023 - pred-najava skupnega razpisa na področju gozdarstva
-
Omejitev udeležbe določenih madžarskih institucij v razpisih programa Obzorje Evropa in Erasmus+
-
Javni razpis za podoktorske raziskovalne štipendije na Japonskem
-
Nemška služba za akademsko izmenjavo nudi dodatne štipendije za prihajajoče študijsko leto
-
4. Platforma znanja: »Prihodnost vrednotenja raziskav«
-
Pridruževanje držav programu Obzorje Evropa – Nova Zelandija, Združeno Kraljestvo in Švica
-
Evropska komisija je predobjavila delovne programe Obzorja Evropa
-
Objava rezultatov 1. javnega transnacionalnega razpisa »Biodiversa+«
Strategije, predpisi in drugi pomembni dokumenti s področja znanosti
Slovenija ob upoštevanju družbene odgovornosti priznava trajno privrženost znanosti in razvoju ter ugotavlja njuno pomembno vlogo pri družbenemu napredku in ustvarjanju blaginje za svoje državljane. Zadani cilj je vzpostaviti sodoben raziskovalni in inovacijski sistem, ki bo omogočal višjo kakovost življenja za vse, s kritično refleksije družbe, učinkovitim reševanjem družbenih izzivov in dvigom dodane vrednosti na zaposlenega ter zagotavljanjem več in kakovostnejših delovnih mest. Za namen doseganja zadanih ciljev smo oblikovali naslednje ključne strateške dokumente:
-
- Načrt razvoja raziskovalne infrastrukture 2030 (pdf, 2,7 MB)
- Research Infrastructure Roadmap 2030 (pdf, 2,8 MB)
- Načrt za enakost spolov MIZŠ (pdf, 216 KB)
- Program sodelovalnih raziskovalno-razvojnih projektov in drugih projektov, ki so predmet državnih pomoči MIZŠ (pdf, 267 KB)
- Sklep o določitvi seznama instrumentov okvirnega programa EU za raziskave, razvoj in inovacije, instrumentov, ki so rezultat ukrepov okvirnega programa EU, ter instrumente centrov odličnosti (pdf, 898 KB)
- Slovenska strategija krepitve Evropskega raziskovalnega prostora 2016 do 2020 (pdf, 354 KB)
- Slovenian strategy for strengthening the European Research Area 2016-2020, ERA Roadmap (pdf, 343 KB)
- Program za spodbujanje raziskav in razvoja Ministrstva za izobraževanje znanost in šport na področju znanosti 2016-2020 (pdf, 354 KB)
- Nacionalna strategija odprtega dostopa (pdf, 203 KB)
- National strategy of open access to scientific publications and research data in Slovenia 2015-2020 (pdf, 198 KB)
- Akcijski načrt izvedbe nacionalne strategije odprtega dostopa do znanstvenih objav in raziskovalnih podatkov v Sloveniji 2015-2020 (pdf, 1 MB)
- Načrt razvoja raziskovalnih infrastruktur 2011 do 2020 (revizija 2016) (pdf, 926 KB)
- Research Infrastructure Roadmap 2011-2020 (pdf, 841 KB)
- Resolucija o razvojni in inovacijski strategiji Slovenije 2011 do 2020 (pdf, 495 KB)
- Resolution on Research and Innovation Strategy of Slovenia 2011-2020 (pdf, 420 KB)
- Poročilo o uresničevanju Resolucije o raziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2011, 2020 do leta 2020 (pdf, 3,5 MB)
- Poročilo o uresničevanju Resolucije o raziskovalni in inovacijski strategiji Republike Slovenije za obdobje 2015 do 2017 (pdf, 3,8 MB)