Skoči do osrednje vsebine

Inovacije in inovacijska kultura so ključni dejavnik uspešnosti visokotehnološke družbe in gospodarstva. Razvoj novih tehnologij, skrajševanje življenjskega cikla izdelkov in naraščajoča globalna konkurenca povečujejo pomen inovacij, ne le za prihodnjo rast podjetij, temveč tudi za dvig konkurenčnosti podjetij in njihovo uspešno rast na dolgi rok.
Moški v rokah drži zemljo z ikonami, ki prikazujejo inovacije na področju zmanjševanja karbonskega odtisa.

Inovacije pomembno prispevajo k reševanju ključnih družbenih izzivov, od okoljske problematike, varnosti, dostopa do hrane, staranja prebivalstva, do izzivov na področju zdravja. Pogosto so povezane z velikimi naložbami in posledično tudi tveganji. 

Država inovacije v gospodarstvu spodbuja na različne načine, tako s spodbudo za podjetja, z davčno olajšavo za vlaganja v raziskave in razvoj, kot tudi s omogočanjem povezovanje inovacijskega ekosistema.

Inovativnost slovenskih podjetij

V Sloveniji je inovacijsko aktivnih več kot polovica vseh podjetij, kažejo podatki Statističnega urada.

Evropska lestvica inovativnosti (vsebina v angleščini) Slovenijo in naša podjetja uvršča med zmerne inovatorje.

Inovacijsko aktivna podjetja se osredotočajo na inovacije in stalno vlagajo v raziskave in razvoj novih izdelkov, storitev, procesov ali poslovnih modelov. Usmerjena so v ustvarjanje nove vrednosti, izboljšanje obstoječih izdelkov ali storitev ter povečanje konkurenčne prednosti na trgu. Inovacijsko aktivna podjetja imajo oblikovane skupine za raziskave in razvoj ter investirajo v kadre z ustreznim strokovnim znanjem in izkušnjami. Inovacijsko aktivna podjetja se povezujejo z raziskovalnimi institucijami, univerzami ali drugimi podjetji, da bi izmenjali znanje, ustvarjali sinergije ter pospeševali inovacije.

Platforma znanja

Platforma znanja je pobuda Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, s katero želimo vzpostaviti trajnejši okvir za redno informiranje deležnikov o aktualnih evropskih pobudah, kot tudi za sodelovanje, sooblikovanje in izmenjavo mnenj na področjih visokega šolstva, raziskav in inovacij.

Strateška razvojno inovacijska partnerstva (SRIP)

Slovenija spodbuja vlaganja v raziskave  in inovacije z različnimi ukrepi, ki so usmerjeni v prioritetna področja, določena s slovensko Strategijo trajnostne pametne specializacije (S5). Vsako od teh področij povezuje eno strateško raziskovalno inovacijsko partnerstvo.

S5 opredeljuje 10 prioritetnih področij uporabe, in sicer:

  1. pametna mesta in skupnosti,
  2. horizontalna mreža informacijsko-komunikacijskih tehnologij,
  3. pametne stavbe in dom z lesno verigo,
  4. mreže za prehod v krožno gospodarstvo,
  5. trajnostna hrana,
  6. trajnostni turizem,
  7. tovarne prihodnosti,
  8. zdravje-medicina,
  9. mobilnost,
  10. materiali.

Strateško razvojno inovacijska partnerstva (SRIP) oziroma okrepitev raziskovalno inovacijskega sodelovanja sicer neodvisnih deležnikov: podjetij, raziskovalnih organizacij ter drugih relevantnih razvojnih deležnikov, ki delujejo na posameznem področju uporabe Strategije trajnostne pametne specializacije, z namenom sistematičnega povezovanja v mednarodne verige vrednosti in zagotovitvijo celovitega podpornega okolja v Sloveniji. 

Javni razpis za spodbujanje zaposlovanja raziskovalcev v gospodarstvu

Ukrep je namenjen spodbujanju novih zaposlitev raziskovalcev v gospodarstvu in s tem krepitvi raziskovalnih oddelkov. Ukrep je usmerjen v raziskovalce, ki si želijo pridobiti izkušnje za soočanje z izzivi v gospodarstvu, ter podjetjem, ki si želijo pridobiti kakovostne človeške vire za krepitev raziskovalno, razvojnih in inovacijskih timov. Javni razpis je v pripravi, objavljen bo na spletnih straneh ARIS, javna agencija.

Mednarodni raziskovalno inovacijski projekti

Mednarodni programi povezovanja, prenosa znanja in spodbujanja inovacij so:

  • Obzorje Evropa (2021 - 2027)
  • Eureka
  • Eurostars
  • Innowwide
  • EIC - Pospeševalnik
Evropsko partnerstvo sofinancirano s strani Evropske Unije (angleško European Partnership Cofunded by European Union)

Evropsko partnerstvo sofinancirano s strani Evropske Unije (angleško European Partnership Cofunded by European Union)

Obzorje Evropa (2021 - 2027)

Obzorje Evropa (Horizon Europe) je nov okvirni program Evropske unije za raziskave in inovacije in bo aktiven v obdobju med leti 2021 do konca leta 2027. Proces strateškega načrtovanja programa Obzorje Evropa se osredotoča predvsem na globalne izzive in steber evropske industrijske konkurenčnosti podjetij. Obsega tudi del programa za širitev udeležbe udeležbo in krepitev evropskega raziskovalnega prostora.

Skupna vrednost finančnih sredstev, ki bodo namenjena novim aktivnostim bo največja do sedaj, presegala bo 95,5 milijard EUR. 

Eureka

Mednarodni program Eureka omogoča slovenskim podjetjem, da sodelujejo v mednarodnih konzorcijih in skupaj s tujimi partnerji izvajajo projekte, ki zagotavljajo konkurenčne tehnologije in izdelke ter njihovo uporabo, sodelovanje in prenos znanja.

Eureka je mednarodna tehnološka iniciativa, ki je 1985 nastala na pobudo predsednikov Francije in Nemčije,  Mitteranda in Kohla, z namenom narediti gospodarstvo EU konkurenčnejše, predvsem pa konkurenčno gospodarstvu ZDA in Japonske ter vzhajajočim industrijskim državam v JV Aziji, in sicer s pospešitvijo sodelovanja med podjetji in raziskovalnimi institucijami. 

Vlade držav pristopnic so se obvezale mednarodno iniciativo Eureka podpreti s tem, da podprejo partnerje iz svoje države in delno sofinancirajo delo sekretariata v Bruslju. V programu Eureka sedaj sodeluje že 41 držav članic, vključno z Evropsko komisijo.

Že od vsega začetka deluje Eureka v smislu skupnega evropskega raziskovalnega prostora (ERA) in je za razliko od Evropskih okvirnih programov za raziskave in razvoj usmerjena predvsem v tržno realizacijo znanj skozi konkretne inovacijske projekte.

Slovenija se je programu Eureka pridružila v letu 1994. Na spletnih straneh programa Eureka (vsebina v angleščini), ki je dostopna v angleškem jeziku, so na voljo podrobne informacije o sodelovanju Slovenije ter o podprtih slovenskih projektih.

Eurostars

Eurostars (vsebina v angleščini) je Evropsko partnerstvo inovativnih mikro, malih in srednje velikih podjetij, ki zagotavlja hiter način financiranja raziskav. Partnerstvo sofinancira Evropska unija prek Horizon Europe (vsebina v angleščini).

Eurostars ponuja ambicioznim in inovativnim mikro, malim in srednje velikim podjetjem dostop do nacionalnih in evropskih sredstev za raziskave. Preko vstopne točke na nacionalni ravni omogoča hiter postopek prijave, usklajeno časovnico financiranja in hitre rezultate, ki so tržišču lahko hitro dostopni.

Prednosti programa Eurostars:

  • osredotočen je na ambiciozna mala in srednje velika podjetja, ki se ukvarjajo z razvojem in inovacijami v visoko tehnoloških sektorjih,
  • stimulira tržno orientirane inovacije na vseh nevojaških tehnoloških področjih,
  • podpira inovacije na način ene podpisane pogodbe,
  • ponuja centralno ocenjevanje mednarodnih strokovnjakov,
  • zagotavlja napovedljive procedure in kratek čas do podpisa pogodbe.

Innowwide

Innowwide je program spodbud za izvedbo ocene preživetja inovativnih poslovnih rešitev na svetovnih trgih. Innowwide financira Evropska unija (vsebina v angleščini) kot del Evropskega partnerstva za inovativna mala in srednja podjetja.

Namen projekta je spodbuditi evropska inovativna MSP in novoustanovljena podjetja za izvajanje projektov ocenjevanja preživetja (angleško Vulnerability Assessment Program – VAP) na trgih zunaj Evrope. Razpis Innowwide (vsebina v angleščini) namerava popeljati evropska visoko inovativna MSP v ospredje mednarodnih trgov za povečanje sprejemanja evropskih inovativnih rešitev na trgih zunaj Evrope. Izvedba VAP ne traja dlje kot šest mesecev.

Pospeševalnik Evropskega sveta za inovacije (EIC)

Pospeševalnik Evropskega sveta za inovacije (angleško European Innovation Council – EIC) je namenjen podpori najbolj prodornim inovacijskim projektom, ki imajo velik globalni tržni potencial. Podpora za posamezen projekt se giblje od 0,5 milijona evrov naprej, k prijavi so vabljeni predvsem projekti, ki na trgu zaradi drznih idej ne morejo pridobiti drugih oblik financiranja, izkazujejo pa velik potencial za uspeh na globalni ravni.