Tehnološki razvoj
Tehnološki razvoj je uporaba znanstvenih spoznanj v praktične namene, zlasti v industriji. Vlaganja v raziskave in tehnološki razvoj so eden ključnih dejavnikov za konkurenčnost gospodarstva.
Mednarodni programi na področju tehnološkega razvoja
Vlaganja v raziskave in tehnološki razvoj so eden ključnih dejavnikov za konkurenčnost gospodarstva. Eden glavnih virov za dostop podjetij do najnovejšega znanja in vključevanja v najnaprednejše mreže in konzorcije na področju tehnološkega razvoja predstavljajo mednarodni programi, v katerih lahko sodelujejo podjetja.
Mednarodni programi povezovanja, prenosa znanja in sofinanciranja tehnološkega razvoja so Eureka, Eurostars in Obzorje 2020.
-
Slovenska podjetja skupaj z ministrom Hanom v Nemčiji za krepitev gospodarskega sodelovanja
-
Del zavez za sodelovanje pri strateškem partnerstvu v Misiji GREMO že izvajamo
-
Slovenska podjetja s področja vesoljske industrije obiskala Univerzo Boulder
-
Slovenija zavezana doseganju vključujočega in trajnostnega industrijskega razvoja
-
Projekt skupnega evropskega interesa na področju baterijskih tehnologij – povabilo za izkaz interesa ter k oddaji projektnih predlogov
-
Na voljo aplikacija za signaliziranje stanja grozeče insolventnosti
-
Minister Han poziva podjetja k oddaji vlog za pomoč gospodarstvu zaradi visokih cen energentov
-
Video
Letos 634,4 milijona evrov za razvoj gospodarstva, turizma in športa
-
Znanih devet potrjenih projektov Eureka
-
Znanih 63 prejemnikov sredstev na razpisu za spodbujanje velikih investicij za večjo produktivnost in konkurenčnost
Eureka
Mednarodni program Eureka omogoča slovenskim podjetjem, da sodelujejo v mednarodnih konzorcijih in skupaj s tujimi partnerji izvajajo projekte, ki zagotavljajo konkurenčne tehnologije in izdelke ter njihovo uporabo, sodelovanje in prenos znanja.
Eureka je mednarodna tehnološka iniciativa, ki je 1985 nastala na pobudo predsednikov Francije in Nemčije, Mitteranda in Kohla, z namenom narediti gospodarstvo EU konkurenčnejše, predvsem pa konkurenčno gospodarstvu ZDA in Japonske ter vzhajajočim industrijskim državam v JV Aziji, in sicer s pospešitvijo sodelovanja med podjetji in raziskovalnimi institucijami.
Vlade držav pristopnic so se obvezale mednarodno iniciativo Eureka podpreti s tem, da podprejo partnerje iz svoje države in delno sofinancirajo delo sekretariata v Bruslju. V programu Eureka sedaj sodeluje že 41 držav članic, vključno z Evropsko komisijo.
Že od vsega začetka deluje Eureka v smislu skupnega evropskega raziskovalnega prostora (ERA) in je za razliko od Evropskih okvirnih programov za raziskave in razvoj usmerjena predvsem v tržno realizacijo znanj skozi konkretne inovacijske projekte.
Slovenija se je programu Eureka pridružila v letu 1994. Na spletnih straneh programa Eureka (vsebina v angleščini), ki je dostopna v angleškem jeziku, so na voljo podrobne informacije o sodelovanju Slovenije ter o podprtih slovenskih projektih.
Evropsko partnerstvo inovativnih mikro, malih in srednje velikih podjetij programa Eurostars
Eurostars (vsebina v angleščini) je mednarodni program, ki zagotavlja hiter način financiranja raziskav za inovativna mala in srednje velika podjetja. Financirata ga Eureka (vsebina v angleščini) in Evropska komisija.
Eurostars ponuja ambicioznim in inovativnim malim in srednje velikim podjetjem, preko ene vstopne točke na nacionalni ravni, dostop do nacionalnih in evropskih sredstev za raziskave. Ponuja hiter postopek prijave, usklajeno časovnico financiranja in hitre rezultate, ki so tržišču lahko hitro dostopni.
Prednosti programa Eurostars:
- osredotočen je na ambiciozna mala in srednje velika podjetja, ki se ukvarjajo z razvojem in inovacijami v visoko tehnoloških sektorjih,
- stimulira tržno orientirane inovacije na vseh nevojaških tehnoloških področjih,
- podpira inovacije na način ene podpisane pogodbe,
- ponuja centralno ocenjevanje mednarodnih strokovnjakov,
- zagotavlja napovedljive procedure in kratek čas do podpisa pogodbe.
Eurostars je del Evropskega partnerstva za inovativna mala in srednje velika podjetja (MSP). Partnerstvo sofinancira Evropska unija prek Horizon Europe (vsebina v angleščini).
Evropski inštitut za inovacije in tehnologijo
Evropski inštitut za inovacije in tehnologijo je organ EU, ki ga je Evropska unija ustanovila leta 2008, za krepitev evropske sposobnosti za inovacije. Inštitut je sestavni del okvirnega programa EU za raziskave in inovacije Obzorje 2020.
Rezultati delovanja Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo od 2008 dalje:
- 8 vzpostavljenih skupnosti za inovacije,
- 50 inovacijskih središč po vsej Evropi,
- več kot 1 250 podprtih podjetij (v zagonski fazi in v fazi rasti),
- več kot 890 milijonov EUR pridobljenih zasebnih finančnih sredstev,
- več kot 6 100 ustvarjenih novih delovnih mest,
- več kot 1 700 diplomantov magistrskih in doktorskih študij, do konca leta 2020 jih je predvidenih več kakor 5000,
- več kot 640 novih izdelkov in storitev.
Davčne olajšave za vlaganja v raziskave in razvoj
Davčna olajšava je namenjena uspešnim podjetjem, ki poslujejo s dobičkom. Predstavlja spodbudo, saj lahko zaradi tveganih dejavnosti raziskav ter razvoja, ki v naravi niso popolnoma predvidljiva, zmanjšajo svoj davek.
Podjetja lahko zato tudi izdatke za dejavnost raziskav in razvoja načrtujejo tako, da hkrati dosežejo dva učinka; konkurenčno prednost z dejavnostjo raziskav in razvoja ter za ta znesek manjšo davčno osnovo.
Davčna olajšava znaša 100 % vlaganj v dejavnost raziskav in razvoja. Neto učinek določi davčna stopnja, ki je odvisna od pravno formalne oblike; pravne ali fizične osebe.
-
Smernice za zagotavljanje večje davčne gotovosti pri uveljavljanju davčnih olajšav za vlaganja v raziskave in razvoj
Smernice so pripravljene v sodelovanju Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport in Finančne uprave.Smernice in priporočila