Novice
Prilagodite izpis
-
Rezultati 2. transnacionalnega javnega razpisa Evropskega partnerstva za vzdržno modro gospodarstvo
V okviru 2. javnega transnacionalnega razpisa Evropskega partnerstva za vzdržno modro gospodarstvo (SBEP 2024) je za financiranje izbranih 24 projektov v skupni vrednosti več kot 39 milijonov evrov.
-
Veliko zanimanje za informativni dan o novostih programa Obzorje Evropa
Direktorat za znanost in inovacije Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije je v sodelovanju z Gospodarsko zbornico Slovenije pripravil informativni dan s predstavitvijo novosti, ki jih v letu 2025 prinaša nov delovni program ključnega centralnega programa za financiranje znanosti in inovacij EU Obzorje Evropa.
-
Razpis za znanstvene novinarje še odprt – k sodelovanju vabljene tudi raziskovalne organizacije
Evropski raziskovalni svet še vedno vabi k prijavam v okviru programa FRONTIERS, ki omogoča mladim znanstvenim novinarjem, da za tri do pet mesecev gostujejo v raziskovalnih institucijah v državah članicah EU ali državah, pridruženih programu Obzorje Evropa. Med rezidenco bodo novinarji tesno sodelovali z raziskovalci in pripravljali poglobljene, samostojne prispevke o aktualnih znanstvenih temah.
-
Kako določiti proračun projekta Evropskega raziskovalnega sveta?
Tehnološki center v Pragi je pripravil izčrpen vodnik za raziskovalce, ki prijavljajo projekt Evropskega raziskovalnega sveta (angleško European Research Council – ERC).
-
Prejem prestižne mednarodne nagrade za eksperimentalna sodelovanja pri CERN-u
Eksperimentalna sodelovanja ALICE, ATLAS, CMS in LHCb na Velikem hadronskem trkalniku (angleško Large Hadron Collider – LHC) pri Evropski organizaciji za jedrske raziskave (CERN) so prejela nagrado za prebojne dosežke na področju temeljne fizike (angleško Breakthrough Prize in Fundamental Physics). Gre za eno najuglednejših svetovnih priznanj za dosežke v znanosti.
-
Prosto-dostopen učni pripomoček navidezne resničnosti za krepitev spretnosti dijakinj in dijakov
Skupno raziskovalno središče Evropske komisije je razvilo prosto dostopen učni pripomoček, podprt z navidezno resničnostjo, ki dijakinjam in dijakom v starosti med 14 in 18 let ponuja interaktivno izkušnjo dela v laboratoriju pri raziskovanju nove alternativne metode testiranja na živalih.
-
CERN objavil študijo izvedljivosti novega krožnega trkalnika
Evropska organizacija za jedrske raziskave (CERN) je objavila poročilo o izvedljivosti morebitnega bodočega krožnega trkalnika, ki predstavlja rezultat večletnega dela več kot tisoč raziskovalcev in inženirjev z vsega sveta. Dokument bo služil kot osnova za razpravo v okviru posodobitve Evropske strategije za fiziko osnovnih delcev in ga bo v prihodnjih mesecih obravnaval Svet CERN-a.
-
Dr. Eva Klemenčič Mirazchiyski imenovana v znanstveni odbor COST
Na 220. seji visokih predstavnikov COST-a (Evropska mreža za sodelovanje v znanosti in tehnologiji), 27. marca 2025 v Rimu, je bila v znanstveni odbor COST-a imenovana izr. prof. dr. Eva Klemenčič Mirazchiyski iz Pedagoškega inštituta.
-
Vzpostavljena evropska infrastruktura za dediščinsko znanost
Evropska komisija je 28. marca 2025 sprejela odločitev o vzpostavitvi Evropske raziskovalne infrastrukture za dediščinsko znanost (angleško European Research Infrastructure for Heritage Science – E-RIHS) kot konzorcija evropske raziskovalne infrastrukture (angleško European Research Infrastructure Consortium – ERIC).
-
Slovenija na zasedanju Sveta CERN predstavila potek nacionalnih postopkov za pridružitev CERN-u
Na rednem zasedanju Sveta Evropske organizacije za jedrske raziskave (CERN), ki poteka danes, sodeluje tudi slovenska delegacija pod vodstvom državnega sekretarja dr. Jureta Gašpariča.
-
Potrditev predloga Zakona o ratifikaciji Konvencije o ustanovitvi CERN
Vlada Republike Slovenije je določila besedilo predloga Zakona o ratifikaciji Konvencije o ustanovitvi Evropske organizacije za jedrske raziskave in priloženega finančnega protokola ter Protokola o privilegijih in imunitetah Evropske organizacije za jedrske raziskave.
-
12. posvet Platforme znanja: Navdihujoča razprava o prihodnosti SRIP-ov
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je 13. marca na Institutu Jožef Stefan organiziralo 12. posvet Platforme znanja. Dogodek je ponovno dokazal, da je sodelovanje med znanostjo, gospodarstvom in državo ključno za dolgoročno znanstveno, inovacijsko in gospodarsko uspešnost Slovenije.
-
Javna obravnava Uredbe o spremembi Uredbe o odprti znanosti
Začenja se javna obravnava Uredbe o spremembi Uredbe o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti
-
Na voljo usposabljanja JRC o vključevanju javnosti v oblikovanje javnih politik
Kompetenčni center Skupnega raziskovalnega središča Evropske komisije (JRC) za participativno in deliberativno demokracijo je objavil program usposabljanja o vključevanju javnosti v oblikovanje javnih politik. Program je zasnovan posebej za javne uslužbence EU, uslužbence v nacionalnih in lokalnih javnih upravah ter druge vladne strokovnjake, poleg tega pa je namenjen tudi bodočim trenerjem.
-
Novela Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti prinaša več sredstev za znanost
Vlada je določila besedilo predloga novele Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti (ZZrID) in ga predložila Državnemu zboru Republike Slovenije v obravnavo po rednem postopku.
-
Napoved objave skupnega transnacionalnega razpisa za raziskovalne projekte na področju materialov
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije obvešča, da bo 4. marca 2025 objavljen skupni transnacionalni razpis M-ERA.NET 2025 (angleško M-ERA.NET Call 2025).
-
Objavljen javni razpis za spodbujanje izvajanja raziskovalno-razvojnih programov
Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS) je objavila Javni razpis »Spodbujanje izvajanja raziskovalno-razvojnih programov (TRL 3-6)«. Za izvajanje raziskovalno-razvojnih programov je z razpisom predvidenih 58,7 milijona evrov.
-
Razpis za znanstvene novinarje: FRONTIERS odpira prijave za nova raziskovalna gostovanja
Evropska raziskovalna pobuda FRONTIERS, ki jo financira Evropski raziskovalni svet, je objavila tretji razpis v okviru svojega petletnega rezidenčnega programa (2023–2027).
-
Mesec znanosti 2024: skoraj 6.000 udeležencev in več kot 18.000 doseženih posameznikov
Z veseljem predstavljamo Poročilo Meseca znanosti 2024, ki prinaša pregled dogajanja v okviru krovne nacionalne aktivnosti promocije in popularizacije znanosti. S številnimi dogodki, raznolikimi temami in sodelovanjem raziskovalnih organizacij ter drugih partnerjev s področja znanosti in inovacij smo vnovič potrdili pomen povezovanja znanosti z družbo.
-
Rezultati skupnega javnega transnacionalnega razpisa M-ERA.NET 2024
Izbranih 31 transnacionalnih raziskovalnih projektov, med njimi tudi šest projektov s slovenskimi prijavitelji, v skupni vrednosti več kot 7 milijonov evrov.