Skoči do osrednje vsebine

Projekti in programi

Prilagodite izpis

Možnost filtriranja zapisov
Ponastavi
  • Zaključen

    Kultura za prihodnost

    Ministrstvo za kulturo se v letu 2023 osredotoča na nujne reforme, ki bodo delavkam in delavcem v kulturi omogočile boljše pogoje za njihovo delo, prebivalkam in prebivalcem pa kakovostno umetnost, dediščino in medije. Novi kulturni model bo vključujoč in utemeljen s strokovnimi odločitvami, ki jih bo ministrstvo za kulturo sprejelo v dialogu z javnostmi.

  • Zaključen

    Ravnikarjevo leto

    V letu 2023 obeležujemo 30 let od smrti arhitekta Edvarda Ravnikarja (1907–1993). Na podlagi pobud dediščinskih, izobraževalnih, raziskovalnih institucij in posameznikov, ki se ukvarjajo z varstvom, raziskovanjem, predstavljanjem in osveščanjem o arhitektu in njegovi dediščini v Sloveniji in tujini, je Vlada RS razglasila leto 2023, posvečeno Edvardu Ravnikarju.

  • Zaključen

    Plečnikovo leto 2022

    Ob 150-letnici rojstva arhitekta Jožeta Plečnika je Vlada Republike Slovenije razglasila leto 2022 za Plečnikovo leto. Nedavni vpis izbranih Plečnikovih del v Ljubljani na UNESCO Seznam svetovne kulturne in naravne dediščine je visoko mednarodno priznanje za varovanje in vrednotenje arhitekturne dediščine, pomembne za človeštvo, obenem pa zaveza za njeno še skrbnejše varovanje in vključevanje v sodobno življenje.

  • Zaključen

    Potujoča razstava Plečnikova Ljubljana

    Večjezična potujoča razstava Plečnikova Ljubljana je nastala leta 2017, ob 145. obletnici Plečnikovega rojstva. Namenjena je bila mednarodni promociji dediščine arhitekta in v podporo nominaciji Plečnikovih dela za vpis na Seznam svetovne dediščine. Potujoča razstava je doslej uspešno gostovala v mnogih krajih po svetu, od Madrida do Moskve in od Toronta do Sao Paola. Razstava, ki sta jo pripravila Muzej za arhitekturo in oblikovanje ter Muzeji in galerije mesta Ljubljana – Plečnikova zbirka pod pokroviteljstvom Ministrstva za kulturo, bo v posodobljeni obliki na ogled tudi v Plečnikovem letu 2022.

  • Zaključen

    Festival Europa Cantat 2021

    Med 17. in 22. julijem 2021 je Ljubljana gostila mednarodni zborovski Festival Europa Cantat 2021, ki je zaradi pandemije covida-19 potekal v hibridni obliki – z dogodki na spletu in v živo. Izobraževalno jedro festivala je v celoti potekalo na spletni televiziji Europa Cantat, v živo pa smo lahko koncertom mednarodnih zvezd in vrhunskih domačih pevskih zasedb prisluhnili na Kongresnem trgu, Novem trgu, v Slovenski filharmoniji in Cankarjevem domu.

  • Zaključen

    Omara norega klobučarja, razstava Alana Hranitelja

    Slovenija se ob svojem drugem predsedovanju Svetu Evropske unije evropski javnosti predstavlja s stvaritvami svojih najeminentnejših ustvarjalcev. V prostore Sveta Evropske unije v Bruslju je zato pripeljala retrospektivno razstavo mednarodno priznanega kostumografa Alana Hranitelja, ki je v sodelovanju z vrhunskim scenografom Markom Japljem ustvaril postavitev, ki ponuja vpogled v avtorjevo omaro. V predstavljenih kreacijah, ki iz kostumografije prestopajo v svetove umetnosti in združujejo na videz nezdružljivo, odseva domišljijski svet umetnika, ki je zavezan večni lepoti.

  • Zaključen

    Živimo v vznemirljivih časih, razstava sodobne slovenske likovne umetnosti

    Kurator razstave, slovenski kustos Marko Košan je pripravil izbor del trinajstih slovenskih umetnikov in umetnic, ki sredi sodobne poplave vizualnih podob množičnih medijev iščejo nove poti slikarskega, kiparskega in fotografskega izraza, usmerjenega k novim utopijam (negotove) prihodnosti. Razstava, ki smo jo pripravili v sodelovanju s Koroško galerijo likovnih umetnosti iz Slovenj Gradca, je v času slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije na ogled v Evropskem parlamentu v Bruslju in na strani ministrstva za kulturo.

  • Zaključen

    Balet Povodni mož na Blejskem otoku

    S krstno uprizoritvijo baleta Povodni mož v koreografiji mednarodno uveljavljenega koreografa Edwarda Cluga, z avtorsko glasbo skladatelja in multiinstrumentalista Milka Lazarja in v izvedbi Slovenskega narodnega gledališča Maribor smo 1. julija 2021 slavnostno obeležili začetek slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije.

  • Zaključen

    Pionirji slovenske sodobne arhitekture – Fabiani, Plečnik in Vurnik – Oblike za novo demokracijo

    Na družbenih kanalih in na spletni strani Ministrstva za kulturo je na ogled dopolnjujoča virtualna razstava Pionirji slovenske sodobne arhitekture – Fabiani, Plečnik in Vurnik – Oblike za novo demokracijo. Razstavo dnevno dopolnjujemo z enim od del iz bogate arhitekturne dediščine velike trojice slovenskih arhitektov. Pripravili smo jo v sodelovanju s fotografom Stanetom Jeršičem in umetnostno zgodovinarko Bojano Čampa. Razstava poteka v okviru slovenskega predsedovanja Svetu EU.

  • Zaključen

    Projekt Razvoj slovenščine v digitalnem okolju

    S projektom Razvoj slovenščine v digitalnem okolju – RSDO želimo prispevati k boljši izrabi raziskovalnega potenciala raziskovalcev na področju jezikovnih virov in tehnologij in spodbuditi sodelovanje raziskovalnih organizacij s podjetji. Rezultat projekta bodo izdelki, ki bodo na uporabniško prijazen način pomagali pri sporazumevanju, sodelovanju, poslovanju, izmenjavi znanja in udeleževanju v družabnih in političnih razpravah ter prispevali k premagovanju jezikovnih meja.

    Višina finančne podpore za operacijo znaša 4.000.000,00 EUR.

  • Zaključen

    Oblikovanje novega Nacionalnega programa za kulturo 2020–2027

    Ministrstvo za kulturo pripravlja ključni strateški dokument, ki bo opredelil razvoj kulture in umetnosti. Osrednji vodili pri nastajanju novega Nacionalnega programa za kulturo 2020–2027 sta transparentnost in vključenost vseh deležnikov.

  • Zaključen

    Operacija Štipendije za specializirane poklice v kulturi

    Z operacijo Štipendije za specializirane poklice v kulturi se financirajo štipendije za podiplomski študij v tujini ter štipendije za usposabljanje ali izobraževanje v tujini. Namenjene so mladim do vključno 29. leta, ki bodo študirali oziroma se usposabljali ali izobraževali na področjih v kulturi (glasbene, intermedijske, uprizoritvene in vizualne umetnosti ter filma, kulturne dediščine, knjige, knjižničarstva in kulturnega managementa).

    Višina finančne podpore za operacijo znaša 2.625.000,00 EUR.

  • Zaključen

    Operaciji Platforma CzK in Finančne podpore CzK – javni razpisi

    Da bi v Sloveniji ustvarjali inovativne proizvode in storitve, razvijali nove pristope za uresničevanje potreb prebivalstva in družbene probleme reševali z mislijo na človeka, rabimo prostor za ustvarjalnost, večdisciplinarno sodelovanje in povezovanje kreativnega kulturnega sektorja z gospodarstvom – za projekte, ki združujejo ustvarjalnost s proizvodnjo in distribucijo dobrin in storitev.

    Višina finančne podpore za operacijo Platforma CzK znaša 5.628.094,28 EUR, za operacijo Finančne podpore CzK – javni razpisi pa 5.290.000,00 EUR.

  • Zaključen

    Projekt eDediščina

    S projektom »Celovita informacijska podpora procesom varstva nepremične kulturne dediščine« želi Ministrstvo za kulturo okrepiti uporabo e-storitev na področju kulturne dediščine ter prispevati k večji preglednosti in učinkovitosti pri urejanju prostora, graditvi objektov in upravljanju nepremičnin.

    Višina finančne podpore za operacijo znaša 2.000.000,00 EUR.

  • Zaključen

    Operacija Podporno okolje za delovanje na področju kulture

    Z operacijo sofinanciramo zaposlovanje in usposabljanje v kulturnih organizacijah z namenom oblikovanja spodbudnega podpornega okolja na področju kulture.

    Višina finančne podpore za operacijo znaša 1.799.401,00 EUR.

  • Zaključen

    Oblikovanje novega nacionalnega programa za jezikovno politiko 2021–2025

    Pri oblikovanju nove Resolucije o nacionalnem programu za jezikovno politiko 2021–2025 smo želeli, da začrtani ukrepi in strokovne smernice predstavljajo aktualne jezikovne potrebe različnih skupin uporabnikov, zato smo v nastanek strateškega dokumenta vključili predstavnike zainteresirane in strokovne javnosti.