Cestni promet
Koronavirus (SARS-CoV-2)
Aktualne informacije in navodila najdete na strani Koronavirus (SARS-CoV-2).
Se želite cepiti proti covid-19? Prijavite se!
Nosimo zaščitno masko, redno si umivajmo in razkužujmo roke, poskrbimo za pravilno higieno kašlja ter ohranimo medosebno razdaljo dveh metrov.
Kontaktni center za informacije o ukrepih Ministrstva za infrastrukturo za zajezitev virusa COVID-19
Informacije in pojasnila o veljavnih ukrepih s področja infrastrukture in prometa lahko dobite na elektronskem naslovu mzi.koronavirus@gov.si in na telefonski številki 01 478 7167.
Kontaktni center deluje vse delovne dni od 8. do 18. ure.
Kontaktni center Ministrstva za infrastrukturo
Na vprašanja v zvezi z brezplačno vozovnico za upokojence, starejše od 65 let, vojne veterane in imetnike evropske kartice ugodnosti invalida odgovarjamo med delavniki od 8. do 16. ure na telefonski številki (02) 292 73 89 ali po e-pošti na naslovu mzi.bv@gov.si.
Skrbimo za vzdrževanje in posodabljanje cestnega sistema in za razvoj cestne infrastrukture, zagotavljamo ustrezno notranjo in zunanjo povezanost države, spodbujamo gospodarski razvoj države, podpiramo trajnostno mobilnost in izboljšujemo prometno varnost udeležencev v cestnem prometu.
V Sloveniji imamo okoli 39 tisoč kilometrov javnega cestnega omrežja. Delimo ga na državne ceste, ki so v lasti Republike Slovenije, in občinske ceste, ki so v lasti občin. Državnih cest je skupaj več kot 6500 kilometrov. Za upravljanje, vzdrževanje in razvoj glavnih in regionalnih cest ter kolesarskega omrežja je odgovorna Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo (DRSI), Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji (DARS) pa upravlja, vzdržuje in načrtuje razvoj avtocest ter hitrih cest.
Občinske ceste upravljajo občine, k njim pa spadajo lokalne ceste (prek 13.000 km) in javne poti (okoli 19.000 km).
Med našimi prednostnimi nalogami na področju cestne infrastrukture so priprava sistemske ureditve razvoja državnega cestnega omrežja, dograditev avtocestnega sistema, razvoj cestninskega sistema v Sloveniji kot sistema financiranja in sistema usmerjanja prometnih tokov in obremenitev, posodobitev državne cestne mreže ter uspešno črpanje evropskih sredstev.
V načrtu vlaganj v promet in prometno infrastrukturo za obdobje 2018–2023 največ sredstev namenjamo za novogradnje in obvoznice, rekonstrukcije cest in ureditve skozi naselja. Bistveno smo povečali tudi sredstva za premostitvene objekte, geotehnične ukrepe in ureditev kolesarskih povezav po vsej Sloveniji.
Resolucije, strategije in ostali pomembni dokumenti
-
Načrt vlaganj v promet in prometno infrastrukturo v Republiki Sloveniji za obdobje 2020-2025
Strategije in programi | Ministrstvo za infrastrukturo- Obrazložitev predloga načrta vlaganj v promet in prometno infrastrukturo za obdobje od 2020 do 2025 (pdf, 682 KB)
- Izdelava prioritetnega plana za 6 letni drsni plan za ukrep R0.43 Nacionalnega programa za obdobje od 2019 do 2025 (pdf, 3,9 MB)
- Operativni načrt od 2020 do 2025 (xlsx, 210 KB)
- Akcijski načrt za udejanjanje trajnostne mobilnost v območju osrednjeslovenskega širšega mestnega območja (pdf, 1,5 MB)
- Prioritetni plan za 6 letni drsni program za razširjeno območje Ljubljanske urbane regije (pdf, 2,9 MB)
-
Resolucija o prometni politiki Republike Slovenije
Strategije in programi | Ministrstvo za infrastrukturo- Resolucija o prometni politiki Republike Slovenije (pdf, 8,7 MB)
-
Resolucija o nacionalem programu varnosti cestnega prometa za obdobje od 2013 do 2022
Strategije in programi | Ministrstvo za infrastrukturo -
Resolucija o nacionalnem programu razvoja prometa v Republiki Sloveniji do leta 2030
Strategije in programi | Ministrstvo za infrastrukturo -
Strategija razvoja prometa v Republiki Sloveniji do leta 2030
Strategije in programi | Ministrstvo za infrastrukturo