Skoči do osrednje vsebine

Izvajamo aktivnosti priprave regionalnih prostorskih načrtov in priprave Pomorskega prostorskega načrta.

Koordiniramo in izvajamo aktivnosti promocije in ozaveščanja na področju urejanja prostora s poudarki na urbanem razvoju in razvoju v krajini.

Teme

  • Državni prostorski red

    Državni prostorski red se uporablja pri prostorskem načrtovanju, pri dovoljevanju in izvajanju posegov v prostor ter pri izvajanju drugih nalog urejanja prostora.

  • Financiranje projektov urbanega razvoja

    Mestne projekte v javnem interesu je možno financirati na različne načine. Poleg lastnih sredstev občin in sredstev evropske kohezijske politike za urbani razvoj obstajajo tudi alternativni pristopi financiranja, kot je javno-zasebno partnerstvo.

  • Mednarodni urbani razvoj

    Skrb za prenos znanja in ukrepov za trajnostni razvoj mest v naš prostor. Za urbanizacijo na svetovni ravni velja, da je močno spremenila svet v zadnjih desetletjih. V mestih danes živi večina svetovnega prebivalstva, mesta so središče gospodarskih, kulturnih in družbenih aktivnosti.

  • Mesta in urbana območja v Sloveniji

    Slovenska mesta so zaposlitvena, izobraževalna, upravna, kulturna in storitvena središča ter imajo ključno vlogo v uravnoteženem razvoju države. V njih živi 50 % prebivalcev Slovenije in dela več kot 90 % vseh zaposlenih.

  • Razvrednotena urbana območja

    Razvrednotena območja imajo zaradi neprimerne rabe ali opuščenosti manjšo vrednost, zato lahko negativno vplivajo na okolico. S prenovo jih lahko reaktiviramo in tako prispevamo k učinkoviti rabi prostora ter večji privlačnosti mest za delo in bivanje.

  • Teritorialni dialog z mesti

    S tako imenovanim teritorialnim dialogom z mesti širimo razpravo o vlogi, pomenu slovenskih mest in njihovih priložnostih za trajnostni razvoj ter povezujemo različne deležnike urbanega razvoja med seboj.

  • Trajnostne urbane strategije

    Dobra podlaga za uspešen razvoj mest ter celovito načrtovanje in izvajanje naložb v mestih so trajnostne urbane strategije in spremljanje razvoja mest.

  • Urejanje prostora na regionalni ravni

    Urejanje prostora na regionalni ravni je ključnega pomena za skladen regionalni in uravnotežen prostorski razvoj države. Instrument prostorskega načrtovanja na regionalni ravni je regionalni prostorski plan, prostorski strateški akt, s katerim se država in občine na podlagi Strategije prostorskega razvoja Slovenije, njenega akcijskega programa, drugih razvojnih aktov države in razvojnih ciljev EU dogovorijo in uskladijo o prostorskem razvoju posamezne razvojne regije in določijo bistvene razvojne priložnosti in usmeritve za občinske prostorske akte.

  • Urbana agenda Evropske unije

    Okvir za usmerjanje razvoja mest predstavlja Urbana agenda EU, ki se izvaja prek tematskih partnerstev, v katerih sodelujejo tudi slovenski predstavniki.

  • Urbani razvoj in kohezijska politika

    Podpora trajnostnemu urbanemu razvoju z možnostjo financiranja projektov v slovenskih mestih s sredstvi evropske kohezijske politike.

Projekti

  • Slovenija je vključena v mednarodno pilotno aktivnosti za izvajanje ciljev in prednostnih nalog Teritorialne agende 2030 »Kako sektorske politike prispevajo k prostorskim (ne)ravnovesjem: Prostorski učinki politik«, v kateri sodeluje pet evropskih držav.

  • Projekt Pilot MOP

    Zaključen

    Pilotni projekt za implementacijo prostorske in gradbene zakonodaje (Pilot MOP), preizkuša izvedljivost, povezanost in povezljivost nalog, ki jih predpisujeta prostorska in gradbena zakonodaja ter hkrati predstavlja osnovo za pripravo projektov v naslednji finančni perspektivi 2021–2027.

  • Mesec prostora 2022

    Zaključen

    Mesec prostora letos poteka že deveto leto zapored. Namenjen je osvetlitvi aktualnih tem trajnostnega prostorskega in urbanega razvoja, načrtovanja in urejanja prostora, arhitekture in gradnje. Povezuje dogodke in aktivnosti Ministrstva za okolje in prostor ter sodelujočih organizacij, namenjene različnim udeležencem - strokovni javnosti, otrokom in mladostnikom ter najširši javnosti.