Vloga za vzajemno priznavanje registracije fitofarmacevtskega sredstva (FFS)
Vlagatelj, ki želi dati FFS v promet v Republiki Sloveniji, lahko vloži vlogo za vzajemno priznavanje registracije FFS iz druge države članice Evropske unije (EU) za enako uporabo tega FFS, kot je registrirano v drugi državi članici EU, pod pogojem, da so kmetijske prakse med državama primerljive.
Postopek vzajemnega priznavanja registracij je obvezen med državami iste cone. Cone so administrativno določene in predpisane za potrebe registracije FFS. Slovenija spada v osrednjo cono, kamor spadajo še naslednje države: Belgija, Češka, Nemčija, Irska, Luksemburg, Madžarska, Nizozemska, Avstrija, Poljska, Romunija in Slovaška.
Če za določeno kulturo v osrednji coni niso registrirana primerna FFS (kot na primer za oljke), lahko vlagatelj vloži vlogo za priznavanje registracije FFS iz druge (severne ali južne) cone. Na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) preverimo primernost vloge in primerljivost kmetijskih praks.
Vsebina vloge
Vlagatelj lahko vlogo za vzajemno priznavanje registracije FFS vloži v Sloveniji istočasno, ko vloži vlogo za consko registracijo v drugi državi članici ali pa kasneje, ko je conska ocena že zaključena. Najprej vlogo vnese v elektronski sistem EU (PPPAMS). Postopek vzajemnega priznavanja registracij FFS poteka v skladu z EU navodili.
Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin vlagatelj predloži spremni dopis z obrazložitvijo vloge in opisom FFS ter naslednjo dokumentacijo:
- Kopijo odločbe o registraciji iz druge države članice (skupaj z etiketo in varnostnim listom) s prevodom v slovenski ali angleški jezik.
- Uradno izjavo vlagatelja, da je FFS identično sredstvu v drugi državi članici.
- Celoten dosje za FFS, kot je bil predložen v drugi državi članici.
- Poročilo o registraciji FFS iz druge države članice, če ni dostopno v bazi EU.
- Etiketa in navodilo za uporabo FFS v Sloveniji v slovenskem jeziku.
Zaradi specifičnih pogojev in razmer slovenskega kmetijstva in okolja imamo nekaj dodatnih zahtev za nacionalno registracijo FFS glede učinkovitosti FFS, varstva pri delu s FFS, varovanja površinskih in podzemnih voda in varovanja neciljnih organizmov. Vlagatelji upoštevajo te zahteve pri pripravi dokumentacije za registracijo FFS v Republiki Sloveniji.
Obrazec vloge
-
Obrazec vloge v SI in EN jeziku
Obrazci, prijavnice- ObrazecVlogeFFS (docx, 27 KB)
- ApplicationFormPPP (docx, 19 KB)
Kdo lahko vloži vlogo?
Vlogo lahko vloži proizvajalec FFS ali njegov uradni zastopnik, ki bo dal FFS v promet v Republiki Sloveniji.
V primeru, da vlogo vloži proizvajalec FFS, ki nima uradnega zastopnika v Sloveniji, mora imenovati pooblaščenca ali pa pooblaščenca za vročitve in njegove podatke poslati Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Če proizvajalec FFS tega ne stori v določenem roku, mu na Upravi po uradni dolžnosti postavimo pooblaščenca za vročitve.
Odločba o registraciji
Če smo vlogo za registracijo FFS v Republiki Sloveniji pozitivno ocenili, z vlagateljem uskladimo vsebino slovenske etikete FFS in izdamo vlagatelju odločbo o registraciji FFS, s katero določimo pogoje prometa in uporabe FFS v Republiki Sloveniji. Podatke o FFS vnesemo v elektronsko bazo registriranih FFS.
Stroški postopka
Za izdajo odločbe o registraciji FFS mora vlagatelj plačati upravno takso in pristojbino za kritje stroškov obravnave vloge.
Pristojbina je namenjena za pokritje stroškov vsebinske presoje vloge. Stroški vsebinske obravnave vloge se obračunajo glede na opravljeno delo. O natančni višini pristojbine obvestimo vlagatelja pred izdajo odločbe o registraciji FFS.
Upravna taksa je namenjena pokritju stroškov izdaje odločbe v upravnem postopku in znaša 22,60 EUR.
-
Pristojbine za FFS in upravna taksa
Vlogi za izdajo dovoljenja ali za registracijo FFS vlagatelj priloži dokazilo o plačilu upravne takse in pristojbineNavodila- Pristojbine v zvezi s fitofarmacevtskimi sredstvi (pdf, 97 KB)
- Navodilo za plačilo stroškov (docx, 16 KB)
- Pristojbine in upravna taksa (vsebina v angleškem jeziku: Fees and administrative fee) (pdf, 91 KB)
Zakonodaja
- Zakon o fitofarmacevtskih sredstvih (ZFfS-1)
- Uredba o izvajanju uredb (ES) in (EU) o dajanju fitofarmacevtskih sredstev v promet
- Pravilnik o pogojih za opravljanje prometa s fitofarmacevtskimi sredstvi ter o vodenju in posredovanju podatkov o prometu fitofarmacevtskih sredstev
- Uredba (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. oktobra 2009 o dajanju fitofarmacevtskih sredstev v promet in razveljavitvi direktiv Sveta 79/117/EGS in 91/414/EGS
- Uredba Komisije (EU) št. 283/2013 z dne 1. marca 2013 o določitvi zahtevanih podatkov o aktivnih snoveh v skladu z Uredbo (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o dajanju fitofarmacevtskih sredstev v promet Besedilo velja za EGP
- Uredba Komisije (EU) št. 284/2013 z dne 1. marca 2013 o določitvi zahtevanih podatkov o fitofarmacevtskih sredstvih v skladu z Uredbo (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o dajanju fitofarmacevtskih sredstev v promet Besedilo velja za EGP
- Uredba Komisije (EU) št. 546/2011 z dne 10. junija 2011 o izvajanju Uredbe (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta glede enotnih načel za ocenjevanje in registracijo fitofarmacevtskih sredstev Besedilo velja za EGP
- Uredba Komisije (EU) št. 547/2011 z dne 8. junij 2011 o izvajanju Uredbe (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z zahtevami glede označevanja fitofarmacevtskih sredstev Besedilo velja za EGP
- Uredba (ES) št. 1272/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2008 o razvrščanju, označevanju in pakiranju snovi ter zmesi, o spremembi in razveljavitvi direktiv 67/548/EGS in 1999/45/ES ter spremembi Uredbe (ES) št. 1907/2006 (Besedilo velja za EGP)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 540/2011 z dne 25. maja 2011 o izvajanju Uredbe (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta glede seznama registriranih aktivnih snovi Besedilo velja za EGP
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2023/564 z dne 10. marca 2023 glede vsebine in formata evidenc fitofarmacevtskih sredstev, ki jih vodijo poklicni uporabniki, v skladu z Uredbo (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta (Besedilo velja za EGP)