Skoči do osrednje vsebine

Slovensko predsedovanje Strategiji EU za podonavsko regijo

logotip letnega foruma EUSDR
Slovenija je od 1. novembra 2022 do 31. oktobra 2023 predsedovala Strategiji EU za podonavsko regijo (EUSDR). Strategija je bila sprejeta leta 2010, vsako leto ji predseduje ena od sodelujočih držav. Slovenija je predsedovanje prevzela od Ukrajine, zaključilo pa se je z Letnim forumom EUSDR, ki je bil organiziran med 24. in 25. oktobrom 2023 na Brdu pri Kranju.

Slovenija je v sklopu predsedovanja EUSDR zasledovala naslednje prednostne naloge:

Tematske prednostne naloge:

  • Družba znanja in poklici prihodnosti
  • Prometni in energetski izzivi v regiji

Institucionalne prednostne naloge:

  • Opolnomočeno sodelovanje držav z evropsko perspektivo
  • Aktivno vključevanje mladih v EUSDR
  • Umeščanje prioritetnih vsebin EUSDR v programske dokumente 2021-2027
  • Strateško upravljanje in sodelovanje med makroregionalnimi strategijami

Aktivnosti in dogodki predsedovanja

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, ki je slovensko predsedovanje koordiniralo, je prioritete in program predsedovanja predstavilo na otvoritvenem dogodku v Kongresnem centru Brdo pri Kranju 1. in 2. decembra 2022. Več podrobnosti najdete med novicami. Program je na voljo tudi na povezavi Program predsedovanja Slovenije (v angleščini).

Največji dogodek slovenskega predsedovanja, letni Forum je potekal ob njenem zaključku, 24. in 25. oktobra 2023. Ministrica Tanja Fajon je gostila predstavnike vlad vseh 14 držav EUSDR, ki so na ministrskem zasedanju sprejeli Skupno izjavo (v angleščini). Udeleženci so sodelovali na strokovnih razpravah o vlogi mladih, vlogi civilne družbe pri obnovi Ukrajine, družbi znanja in poklicih prihodnosti, povezljivosti in energetskih izzivih ter upravljanju voda v regiji. 12. letni Forum je predstavljal sklepni dogodek enoletnega predsedovanja Slovenije EUSDR. S tem je Slovenija zaključila enoletno predsedovanje strategiji in ga predala Avstriji. Za več informacij o aktivnostih v času predsedovanja si lahko ogledate brošuro slovenskega predsedovanja (v angleščini) in video (v angleščini).

Povezane teme

  • Makroregionalne strategije Evropske unije

    Makroregionalne strategije Evropske unije (EU) so sestavni del političnega okvira Evropske unije. Predstavljajo celovit okvir za reševanje skupnih izzivov na zemljepisno zaokroženih območjih. Takšno sodelovanje prispeva k doseganju ekonomske, socialne in teritorialne kohezije. Strategija nudi državam in regijam okvir za spopadanje z vprašanji, ki jih vsaka zase ne morejo ustrezno rešiti, saj zahtevajo nadnacionalne strateške pristope, projekte in povezovanje v mreže.