Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI
Fizične in pravne osebe plačujejo davek od svojih dohodkov ne glede na to, kje jih pridobijo (v Sloveniji ali izven Slovenije). Temu pravimo obdavčitev po svetovnem dohodku.

Dohodnina

Dohodnina je davek, ki ga plačujejo fizične osebe od svojih dohodkov. Obdavčeni so vsi dohodki, razen tisti, ki se ne štejejo za dohodke po Zakonu o dohodnini (primera sta dediščina in dobitki od iger na srečo) in tisti, ki so po zakonu oproščeni plačila dohodnine (to so lahko otroški dodatek, dodatek za veliko družino, določene pomoči in subvencije). Dohodnina se plačuje med letom kot akontacija davka, na letni ravni pa jo odmeri davčni organ.

Davek od dohodkov pravnih oseb

Davek od dohodkov pravnih oseb je davek, ki ga plačujejo vse pravne osebe, tako domačega kot tujega prava, razen države in občin. Obdavčuje se dobiček slovenskih podjetij in tujih podjetij, ki opravljajo dejavnosti oziroma posle v poslovni enoti ali prek poslovne enote, ki je v Sloveniji. Davek se plačuje med letom kot akontacija davka, na letni ravni pa jo ugotovi davčni zavezanec v svojem davčnem obračunu.

Variabilni del priznane obrestne mere za tekoči mesec (Junij2025), v procentih

Obdobje EUR USD JPY GBP CHF
Do vključno 1 meseca 1,98400 4,31155 0,47039 4,30060 0,20400
Do vključno 3 mesecev 1,97900 4,34796 0,47056 4,42830 0,25690
Do vključno 6 mesecev 2,06300 4,41064 0,39054 4,57680 0,38880
12 mesecev 2,05700 4,85191 0,28253 4,88070 0,77060

Opomba: EUR = evro
USD = ameriški dolar
JPY = japonski jen
GBP = britanski funt
CHF = švicarski frank

Posebni davek na določene prejemke

Od dohodkov iz drugega pogodbenega razmerja se plačuje posebni davek na določene prejemke. Osnova za obračun in plačilo davka je vsako posamezno bruto izplačilo fizični osebi za opravljeno delo ali storitev na podlagi pogodbe. Za »opravljeno storitev na podlagi drugega pogodbenega razmerja« se šteje vsaka storitev, opravljena na podlagi dvostranskega pravnega razmerja, ki ni opravljena v okviru delovnega razmerja ali v okviru neodvisnega samostojnega opravljanja dejavnosti.

Davek od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov

Izvedeni finančni instrumenti so tudi dolžniški vrednostni papirji, katerih donos se ne izplačuje v obliki unovčitve kuponov ali v obliki diskonta. Njihova vrednost izhaja iz drugega osnovnega sredstva (npr. delnice, obrestne mere, valute, blaga ipd.). Primeri izvedenih finančnih instrumentov so opcije, terminske pogodbe, zamenjave ipd. Gre torej za bolj kompleksne finančne produkte, ki jih vlagatelji pogosto uporabljajo za špekulacije ali zavarovanje (hedging).

Odsvojitev pomeni, da se tak instrument proda ali zapre. Če vlagatelj z odsvojitvijo naredi dobiček, mora na ta dobiček plačati davek.

Davek na bilančno vsoto bank in hranilnic

Davek na bilančno vsoto bank in hranilnic plačujejo banke in hranilnice, ki imajo dovoljenje Banke Slovenije za opravljanje bančnih storitev in podružnica (ali poslovna enota) banke in hranilnice s sedežem v EU, če je ta upravičena na območju RS opravljati bančne in druge vzajemno priznane finančne storitve prek podružnice (ali neposredno). Zavezanec je tudi banka in hranilnica tretje države, ki je pridobila dovoljenje Banke Slovenije za ustanovitev podružnice.

Davek na bilančno vsoto bank in hranilnic se obračuna in plača za koledarska leta 2024, 2025, 2026, 2027 in 2028. Davčni zavezanec sam obračuna davek. Davčni obračun za preteklo davčno obdobje predloži do 31. marca tekočega leta. 

Minimalni davek

Namen minimalnega davka je zagotoviti globalno minimalno obdavčitev dobička velikih mednarodnih in domačih skupin s 15 odstotno dejansko davčno stopnjo (minimalna davčna stopnja). Minimalni davek je sestavljen iz povrhnjega davka in domačega povrhnjega davka in gre za ločen sistem od davka od dohodkov pravnih oseb, s kompleksnimi pravili za določanje osnove (kvalificiranega dohodka in presežnega dobička) in dejanske davčne stopnje.

Zakonodaja

Dohodnina

Davek od dohodkov pravnih oseb

Posebni davek na določene prejemke

Davek od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov

Davek na bilančno vsoto bank in hranilnic

Minimalni davek