Skoči do osrednje vsebine

Sistemski sektor deluje kot notranja organizacijska enota zadolžena za načrtovanje in vzpostavitev sistema izvajanja in spremljanja postopkov dodeljevanja EU in drugih sredstev s področja Urada za spodbujanje zelenega prehoda.

V Sistemskem sektorju, ki deluje kot notranja organizacijska enota, zadolžena za načrtovanje in vzpostavitev sistema izvajanja in spremljanja postopkov dodeljevanja EU in drugih sredstev s področja Urada za spodbujanje zelenega prehoda, se opravljajo naloge, ki se nanašajo na: pripravo in usklajevanje programskih in izvedbenih dokumentov s področja dodeljevanja EU in drugih sredstev, vzpostavitev sistema spremljanja izvajanja ter vrednotenje uspešnosti in učinkovitosti izvajanja programov s področja dodeljevanja EU in drugih sredstev, pripravo, usklajevanje in objavo javnih razpisov/pozivov za sofinanciranje projektov na področjih, ki so sofinancirani iz EU in drugih sredstev, poročanje notranjim in zunanjim deležnikom v okviru implementacije EU in drugih sredstev, druge naloge s področja načrtovanja, izvajanja, spremljanja evropske kohezijske politike oziroma drugih politik sofinanciranja projektov z EU in drugimi sredstvi.

Projekti in programi

  • Z namenom spodbujanja skladnega regionalnega razvoja se v skladu z Zakonom o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja določajo način medsebojnega usklajevanja države in občin pri načrtovanju regionalne politike in izvajanju nalog regionalnega razvoja, dejavnosti in opravljanje razvojnih nalog v razvojni regiji ter ukrepi regionalne politike.

  • Ukrep je namenjen sofinanciranju operacij, ki bodo prispevale k razvoju trajnostne mobilnosti, in se izvaja prek javnih razpisov, namenjenih občinam z mestnimi območji (mestnimi naselji s pripadajočimi naselji mestnih območij). Javni razpis v vrednosti 17 milijonov evrov, ki bodo sofinancirani iz Kohezijskega sklada v okviru Operativnega programa za izvajanja Evropske kohezijske politike v obdobju 2014 – 2020, je Služba Vlade Republike Slovenija za razvoj in evropsko kohezijsko politiko potrdila 27. septembra 2017.

  • Ukrep je namenjen sofinanciranju izgradnje vozlišč P+R (angleško Park and Ride, slovensko parkiraj in presedi). To so parkirišča, kjer vozniki osebnih avtomobilov s sopotniki lahko prestopajo na bolj trajnostne načine in oblike mobilnosti (javni potniški promet, kolo). Javni razpis za sofinanciranje investicije v vozlišča P+R v vrednosti 4,2 milijona evrov, ki bodo sofinancirani iz Kohezijskega sklada, je Služba Vlade Republike Slovenija za razvoj in evropsko kohezijsko politiko potrdila 20. decembra 2017.

  • Celostna prometna strategija je strateški dokument za načrtovanje prometa s poudarkom na ukrepih za spodbujanje trajnostne mobilnosti. Za javni razpis v vrednosti 2,6 milijonov evrov sredstev Kohezijskega sklada je Služba Vlade Republike Slovenija za razvoj in evropsko kohezijsko politiko 8. oktobra 2015 izdala odločitev o podpori. V letih 2016 in 2017 je bilo na ravni občin izdelanih 62 celostnih prometnih strategij, v skupni višini 1,8 milijonov EU sredstev ter 0,3 miljona evrov iz namenskih sredstev državnega proračuna.