Skoči do osrednje vsebine

Dogovor za razvoj regij – sofinanciranje vzpostavitve in delovanja regijskih centrov mobilnosti in priprava regionalnih celostnih prometnih strategij

Z namenom spodbujanja skladnega regionalnega razvoja se v skladu z Zakonom o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja določajo način medsebojnega usklajevanja države in občin pri načrtovanju regionalne politike in izvajanju nalog regionalnega razvoja, dejavnosti in opravljanje razvojnih nalog v razvojni regiji ter ukrepi regionalne politike.

Dogovor za razvoj regij je instrument za načrtovanje ukrepov regionalne politike in predstavlja dvostranski izvedbeni akt oziroma dogovor, s katerim se uresničuje regionalni razvojni program posamezne razvojne regije tako, da se določijo ključni regijski in sektorski projekti za premagovanje razvojnih ovir v regiji ter viri financiranja. Programsko obdobje za izvajanje regionalne politike je enako obdobju vsakokratne finančne perspektive Evropske unije.

V programskem obdobju 2021-2027 je pristojni resor za izvajanje regionalne politike Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj, ki je marca 2024 objavilo Povabilo razvojnim svetom regij za pripravo in podpis dogovorov za razvoj regij za programsko obdobje 2021−2027.

Predmet povabila je poziv razvojnim regijam k predložitvi osnutka dogovorov za programsko obdobje 2021−2027, skladno z Zakonom o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja  in Uredbo o izvajanju ukrepov endogene regionalne politike. Na podlagi povabila regionalne razvojne agencije pripravijo in posredujejo osnutke dogovorov, ki vključujejo za regijo regijske in medregijske projekte, ki bodo omogočili izkoriščanje najpomembnejših razvojnih potencialov in prednosti regije, odpravljali razvojne ovire regije in uresničevali regijske razvojne specializacije. Osnutek dogovora lahko vsebuje tudi v teritorialnem razvojnem dialogu s pristojnimi ministrstvi usklajene sektorske projekte.

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo sodeluje pri uvrščanju projektov v osnutke dogovorov, in sicer tistih projektov, ki so sofinancirani iz sredstev Kohezijskega sklada iz Programa evropske kohezijske politike v programskem obdobju 2021–2027, v okviru naslednjega ukrepa:

Cilj politike 3 – Bolj povezana Evropa

Prednostna naloga 5: Trajnostna (čez)regionalna mobilnost in povezljivost.

Specifični cilj: RO3.2 Razvoj in krepitev trajnostne, pametne in intermodalne nacionalne, regionalne in lokalne mobilnosti, odporne proti podnebnim spremembam, vključno z boljšim dostopom do vseevropskega prometnega omrežja in čezmejno mobilnostjo (Kohezijski sklad).

Ukrep: Neinfrastrukturni ukrepi trajnostne mobilnosti na horizontalni ravni.

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v okviru povabila Dogovor za razvoj regij razpisuje sredstva za sofinanciranje projektov v okviru neinfrastrukturnih ukrepov trajnostne mobilnosti na horizontalni ravni, kar zajema:

  • Sklop A: Vzpostavitev in delovanje regijskih centrov mobilnosti za promocijo in razvoj trajnostne mobilnosti v regijah in/ali
  • Sklop B: Pripravo regionalnih celostnih prometnih strategij, s pomočjo katerih bodo regije pristopile k načrtovanju trajnostnega prometa na regionalni ravni.

Za uvrščanje v dogovor se za vsak posamezen sklop pripravi ločen projektni predlog. Podrobnosti o pogojih in zahtevah za sofinanciranje vzpostavitve in delovanja regijskih centrov mobilnosti (Sklop A) oziroma priprave regionalnih celostnih prometnih strategij (Sklop B) so predstavljene v vsebinskih izhodiščih:

  • Vsebinska izhodišča za sofinanciranje vzpostavitve in delovanja regionalnih centrov mobilnosti v okviru Dogovora za razvoj regij in
  • Vsebinska izhodišča za sofinanciranje priprave regionalnih celostnih prometnih strategij v okviru Dogovora za razvoj regij.

Vsebinska izhodišča se morajo upoštevati že pri pripravi osnutkov za dopolnitev dogovorov. Iz osnutka dopolnitve dogovora in pripadajoče dokumentacije mora za projektne predloge, ki se nanašajo na vzpostavitev in delovanje regionalnih centrov obilnosti oziroma pripravo regionalnih celostnih prometnih strategij, izhajati izpolnjevanje vseh pogojev in zahtev iz vsebinskih izhodišč. Iz opisa projektnega predloga na Obrazcu 2 in prilog morajo biti razvidni vsi kazalniki rezultata, kot so opredeljeni v vsebinskih izhodiščih. Projektni predlog, ki ne bo skladen z vsebinskimi izhodišči, ne bo prejel soglasja za uvrstitev v dogovor.

Dokumentacija