Trgovanje s pravicami do emisije
Trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov je pomemben temelj strategije Evropske unije in njenih držav članic pri zmanjševanju emisij toplogrednih plinov. Trgovanje predstavlja velik izziv, saj pričakujemo, da bo dolgoročno v veliki meri znižalo stroške zmanjševanja emisij. Trgovanje samo sicer ne omogoča zmanjševanje emisij, vsaj ne neposredno, omogoča pa udeležencem trgovanja, da na stroškovno najugodnejši način dosežejo zmanjšanje emisij TGP.
Sistem trgovanja s pravicami do emisij toplogrednih plinov v Evropski uniji (EU ETS)
Sistem trgovanja s pravicami do emisij toplogrednih plinov na območju Evropske unije je bil vzpostavljen z namenom, da se obveznost zmanjšanja emisij toplogrednih plinov (TGP) doseže na stroškovno učinkovit način. EU ETS predstavlja ključni instrument strategije Evropske unije v boju proti podnebnim spremembam in prvi mednarodni sistem za trgovanje z emisijami TGP v svetu. V okviru držav članic Evropske unije vključuje več kot 11.000 podjetij (upravljavcev naprav, ki povzročajo emisije TGP) v energetiki in industrijskih panogah ter operatorje zrakoplovov. Sistem EU ETS je začel delovati v letu 2005, pri čemer je bilo prvo trgovalno obdobje izvedeno med leti 2005 in 2007, drugo trgovalno obdobje v obdobju med leti 2008 in 2012, leta 2020 pa se zaključuje tretje trgovalno obdobje, ki poteka od leta 2013.
Osnovna enota trgovanja je tako emisijska pravica, ki predstavlja 1 tono ekvivalenta ogljikovega dioksida (CO2 ekv).
Obveznosti upravljavca naprave in operatorja zrakoplova, ki povzroča emisije TGP, vključenega v sistem EU ETS so:
- pridobitev dovoljenja za izpuščanje emisij TGP pred začetkom obratovanja oz. odobritev načrta monitoringa emisij TGP,
- izvajanje monitoringa emisij TGP,
- izdelava letnega poročila o emisijah, ki ga preveri neodvisni preveritelj,
- predaja ustrezne količine emisijskih pravic.
Presežek oziroma primanjkljaj emisijskih pravic upravljavci naprav in operatorji zrakoplovov prodajo oziroma kupijo na trgu emisijskih pravic.
Cilji trgovanja s pravicami do emisije TGP
Cilji trgovanja s pravicami do emisije TGP so naslednji:
- omogočiti nižje stroške za gospodarske družbe s tem, da se omogoči zmanjševanje emisij tam, kjer je najbolj poceni,
- izenačiti stroške zmanjševanja emisij TGP v celotni EU z dovoljevanjem meddržavnega trgovanja - na tak način bo minimizirano omejevanje konkurence oziroma diskriminacija položaja gospodarskih družb (upravljavcev naprav, ki povzročajo emisije TGP) na skupnem notranjem trgu EU,
- pripomoči k zmanjševanju emisij TGP v prihodnosti z nagrajevanjem inovativnosti v zmanjševanju emisij TGP.
Učinki inštrumenta
Učinki inštrumenta so odvisni predvsem od tržne cene emisijskih pravic, ki je odvisna zlasti od:
- količine brezplačno dodeljenih emisijskih pravic,
- cene ukrepov za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov,
- povečanja energetske učinkovitosti naprav, ki so pridobile dovoljenje za izpuščanje toplogrednih plinov,
- paritete cen goriv, predvsem premoga in zemeljskega plina,
- cen električne energije in povpraševanje po njej,
- vremenskih razmer, predvsem vpliva izrazito nizkih temperatur zraka v zimskem času;
- realizacije skupnih naložb, torej projektov skupnega izvajanja in mehanizma čistega razvoja,
- gospodarske rasti oziroma recesije in podobno.
Slovenija in sistem trgovanja s pravicami do emisij toplogrednih plinov, ki velja v Evropski uniji
Sistem, ki vzpostavlja trgovanje s pravicami do emisij toplogrednih plinov znotraj Evropske unije med leti 2013 in 2020, vključuje 49 upravljavcev in sicer vse termoelektrarne ter toplarne (torej Termoelektrarna Šoštanj, Termoelektrarna Brestanica, Energetika Ljubljana), proizvodnje jekla, stekla, keramike, cementa, apna, papirja in podobno.
Upravljavcem naprav je bilo v letu 2018 brezplačno razdeljenih za 1.731.707 emisijskih pravic, predali so pa za 6.491.912 emisijskih pravic.
-
Upravljavci naprav z dovoljenji za izpuščanje toplogrednih plinov
Seznami in evidence | Agencija Republike Slovenije za okolje
Pridobitev ali sprememba dovoljenja za izpuščanje toplogrednih plinov
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Agencija Republike Slovenije za okolje |
Spremembe sistema EU ETS
Decembra 2008 je bila sprejeta Direktiva o trgovanju s pravicami do emisije TGP v okviru tako imenovanega podnebno energetskega paketa, ki je uvedla nekatere korenite spremembe obstoječih pravil, med drugim to, da postane pravilo razdelitve pravic prodaja emisijskih pravic na dražbi, predvsem za proizvajalce električne energije ter enotna pravila za razdelitev brezplačnih emisijskih pravic upravljavcem naprav. 1. januarja 2012 pa je bila, kot pomembna novost, uvedena vključitev letalstva v sistem EU ETS.
V obdobju od leta 2013 morajo termoelektrarne in toplarne (za delež emisij toplogrednih plinov, ki so posledica uporabe fosilnih goriv za proizvodnjo električne energije), celotno količino emisijskih pravic kupiti na dražbi ali na sekundarnem trgu. Upravljavcem naprav in operatorjem zrakoplovov pripada določen delež emisijskih pravic brezplačno, vsa evropska podjetja za enako tehnologijo enako količino brezplačnih emisijskih pravic). Delež brezplačno dodeljenih emisijskih pravic se iz leta v leto zmanjšuje.
Evropski svet je oktobra 2014 sprejel dogovor o okviru podnebne in energetske politike do leta 2030, ter potrdil zavezujoči cilj, da EU do leta 2030 doseže vsaj 40 % zmanjšanje emisij TGP v primerjavi z letom 2005. K uresničevanju zmanjšanja emisij TGP bi morali prispevati vsi gospodarski sektorji, cilj pa se bi na stroškovno najučinkovitejši način dosegel s sistemom EU ETS, s katerim bi se do leta 2030 doseglo 43 % zmanjšanje glede na ravni iz leta 2005.
Februarja 2018 je bila sprejeta direktiva, ki med drugim prinaša spremembo linearnega faktorja iz 1,74 % na 2,2 % od leta 2021 naprej, nadaljevanje brezplačne dodelitve emisijskih pravic, podporo za nizkoogljične inovacije ter porazdelitev emisijskih pravic, ki se prodajo na dražbi izražen kot odstotek v direktivi, da se okrepi gotovost načrtovanja v zvezi z naložbenimi odločitvami, izboljša preglednost ter poenostavita celotni sistem in njegova razumljivost. Glavne dolgoročne spodbude v okviru novega Inovacijskega sklada bodo namenjene zajemanju in shranjevanju CO2, novim tehnologijam obnovljivih virov energije in pomembnim inovacijam na področju nizkoogljičnih tehnologij in procesov, vključno z okoljsko varnim zajemanjem in uporabo CO2.
Linearni faktor zagotavlja, da se bo hitrost letnega zmanjšanja skupne količine emisijskih pravic („zgornja meja“) povečala, s čimer se bo do leta 2030 doseglo 43 % skupno zmanjšanje emisij v okviru EU ETS. Dodatno znižanje, ki je v tem primeru potrebno, bi ob predpostavki enakega trenutnega obsega emisijskih pravic slovenski industriji predstavljal strošek, ki bo v obdobju 2021-2030 postopoma naraščal in bo v celoti bremenil tista podjetja, ki so vključena v EU ETS. Poudariti pa je tudi potrebno, da so vsa podjetja v Evropski uniji v sistemu EU ETS obravnavana enakovredno, zato ne gre za dodatno zmanjšanje konkurenčnosti slovenskih podjetij v primerjavi z drugimi podjetji v Evropski uniji.
Smernice glede novih udeležencev in ukinitev
-
Sklep Evropske komisije je osnova za določanje brezplačnih pravic in prilagoditev le teh.Smernice in priporočila | Agencija Republike Slovenije za okolje
- FAQ on New Entrants and Closures Applications (pdf, 526 KB)
- Obrazec NE&C (xls, 2,2 MB)
- Quidance on New Entrants and Closures - GD7 (pdf, 510 KB)
- Sklep Komisije 278/2011/EU (pdf, 1,1 MB)
- Smernice glede novih udeležencev in ukinitev - GD7_SI (docx, 1,2 MB)
-
Smernice za Uredbo o spremljanju in poročanju
Agencija Republike Slovenije za okolje- Smernice št. 1 - splošne smernice za naprave (doc, 3,1 MB)
- Smernice št. 4 - o oceni negotovosti (doc, 1,4 MB)
- Smernice št. 5 - o vzorčenju in analizi (doc, 1,3 MB)
- Smernice št. 6 - dejavnosti pretoka podatkov in nadzorni sistem (doc, 968 KB)
Vključitev letalske dejavnosti v sistem trgovanja z emisijami toplogrednih plinov
Vrste letalskih dejavnosti, za katere morajo operatorji zrakoplovov izvajati monitoring toplogrednih plinov v skladu z zakonom, ki ureja varstvo okolja, so določene v Uredbi o toplogrednih plinih, dejavnostih in napravah, za katere je treba pridobiti dovoljenje za izpuščanje toplogrednih plinov oziroma izvajati monitoring emisij toplogrednih plinov.
Direktiva 2008/101/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. novembra 2008 je dopolnila Direktivo 2003/87/ES o vzpostavitvi sistema za trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov v Skupnosti zaradi vključitve letalskih dejavnosti v sistem za trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov v Skupnosti.
Smernice so v naš pravni red prenesene v:
- Zakon o varstvu okolja
- Uredbo o toplogrednih plinih, dejavnostih in napravah, za katere je treba pridobiti dovoljenje za izpuščanje toplogrednih plinov oziroma izvajati monitoring emisij toplogrednih plinov.
Podelitev emisijskih kuponov operatorjem zrakoplovov
Vse države članice so, skladno z Direktivo 2003/87/ES in njenimi dopolnitvami, dolžne objaviti količino brezplačno podeljenih emisijskih kuponov operatorjem zrakoplovov in sicer za tiste operatorje, za katere je bila na Komisijo vložena prošnja za brezplačno podelitev emisijskih kuponov.
Podelitev emisijskih kuponov operatorjem zrakoplovov v obdobju med leti 2013 in 2016
Mednarodna organizacija civilnega letalstva (ICAO) se je na svoji 38. Generalni skupščini odločila razviti tržno naravnan sistem z ukrepi na področju obravnave emisij toplogrednih plinov iz letalstva. Ukrepi se bodo uporabljali od leta 2020.
V odziv na ta dogodek je Evropska unija sprejela Uredbo 2014/421/EU o spremembi Direktive 2003/87/ES, v zvezi z letalstvom, ki je začela veljati 30. aprila 2014. Glavna sprememba je, da se od 2013-2016 obveznosti poročanja in predaje nanašajo le na emisije iz letov znotraj evropskega gospodarskega prostora (EGP). Skladno s tem se število brezplačnih pravic, izdanih v letih 2013-2016, prilagodi zmanjšani pokritosti letov.
Operator zrakoplova | CRCO. identif. številka | Identif. operatorja zrakoplova | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
---|---|---|---|---|---|---|
Adria Airways d.o.o. | 129 | 200332 | 38 891 | 38 891 | 38 891 | 38 891 |
Podelitev emisijskih kuponov operatorjem zrakoplovov med leti 2017 in 2020
13. decembra 2017 je bila sprejeta Uredba Evropske unije o spremembi Direktive 2003/87/ES zaradi ohranitve obstoječih omejitev področja uporabe za letalske dejavnosti, ki obstoječe omejitve podaljšuje do 31. decembra 2023. Obveznosti poročanja in predaje se tako še naprej nanašajo le na emisije iz letov znotraj evropskega gospodarskega prostora (EGP).
Letno število brezplačnih pravic, izdanih med leti 2017 in 2020, ostaja enako kot v obdobju med leti 2013 in 2016. Od 1. januarja 2021 pa se pri številu pravic, podeljenih operatorjem zrakoplovov, upošteva uporaba linearnega faktorja 2,2 %
Operator zrakoplova | CRCO identif. številka | Identif. operatorja zrakoplova | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adria Airways d.o.o. | 129 | 200332 | 38 891 | 38 891 | 38 391 | 0* | 0* | 0* | 0* |
*prenehanje opravljanja letalske dejavnosti |
Register emisijskih kuponov
Register emisijskih kuponov je standardizirana elektronska podatkovna baza o imetnikih emisijskih kuponov, ki omogoča sledenje razdelitvi, posesti, prenosu, razveljavitvi in umiku emisijskih kuponov iz obtoka ter dokazovanje izpolnitve (ali neizpolnitve) Kjotskih ciljev zmanjšanja emisij.
Z 20. junijem 2012 je začel delovati register Unije do katerega dostopate preko:
Vsaka država članica imenuje organ (nacionalni administrator), preko katerega dostopa do svojih računov in računov v registru Unije, ki so v pristojnosti države članice, ter z njimi upravlja. Agencija Republike Slovenije za okolje opravlja naloge nacionalnega administratorja v Sloveniji. Vsak nacionalni administrator države članice deluje tudi kot administrator njenega registra KP (pogodbenica Kjotskega protokola).
Upravljanje registra je skladno z določili Zakona o varstvu okolja, Direktive 2003/87/ES o vzpostavitvi sistema za trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov v Skupnosti in Uredbe Komisije 389/2013 o določitvi registra Unije, z upoštevanjem obveznosti države, ki izhajajo iz Kjotskega protokola.
Zamik transakcije v registru Evropske unije
Iz varnostnih razlogov so prenosi pravic do emisije (emisijski kuponi) samodejno odloženi za 26 ur. Poleg tega se opravljajo samo med delovnim časom, od ponedeljka do petka, med 10.00 in 16.00 po srednjeevropskem času.
Če torej začnete izvajati transakcijo izven delovnega časa, se bo ta začela šele naslednji delovni dan. Če na primer transakcijo začnete 21. septembra 2012 ob 9.00, bo ta transakcija dokončana 22. septembra ob 12.00.
Za vsa vprašanja se lahko obrnete na pooblaščene zastopnike registra Unije za Slovenijo, ki nudijo pomoč uporabnikom registra.
Odpiranje trgovalnih računov
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Agencija Republike Slovenije za okolje |
Oznake naprav za ETS in male naprave ter cenik
-
Oznake naprav za ETS in male naprave
Seznami in evidence | Agencija Republike Slovenije za okolje- Oznake naprav za ETS in male naprave (pdf, 396 KB)
Značilne neto kalorične vrednosti
-
Značilne Kalorične vrednosti in emisijski faktorji
Seznami in evidence | Agencija Republike Slovenije za okolje- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2005 (pdf, 116 KB)
- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2006 (pdf, 104 KB)
- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2007 (pdf, 104 KB)
- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2008 (pdf, 31 KB)
- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2009 (pdf, 30 KB)
- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2010 (pdf, 34 KB)
- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2015 (pdf, 47 KB)
- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2014 (pdf, 38 KB)
- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2013 (pdf, 37 KB)
- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2012 (pdf, 35 KB)
- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2011 (pdf, 30 KB)
- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2016 (pdf, 35 KB)
- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2017 (pdf, 207 KB)
- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2018 (pdf, 260 KB)
- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2019 (pdf, 261 KB)
- Značilne neto kalorične vrednosti in emisijski faktorji za leto 2020 (pdf, 220 KB)
Poročila za javnost skladna s sklepi Kjotskega protokola
-
Informacije o vseh računih v slovenskem registru:
V skladu s Sklepi Kjotskega protokola CMP/13.1 mora vsak register države objaviti nezaupne informacije, ki so dosegljive na spletu.
Podatki o računih v slovenskem registru so dostopni tudi preko spletne strani European Transaction Log (EUTL).
Informacije za vsak identifikator projekta za projektno dejavnost, ki se izvaja v skladu s 6. členom Kjotskega protokola, za katero je država članica izdala ERU-je:
V Sloveniji ni registriranih tovrstnih projektov.
Seznami in evidence | Agencija Republike Slovenije za okolje- Računi v slovenskem registru (pdf, 104 KB)
-
Seznam pravnih oseb v slovenskem registru, ki imajo lahko na svojih računih kjotske enote (ERU, CER, AAU in/ali RMU)
Podatki o računih v slovenskem registru, ki imajo lahko na svojih računih kjotske enote (ERU, CER, AAU in/ali RMU), so dostopni tudi preko spletne strani European Transaction Log (EUTL).Seznami in evidence | Agencija Republike Slovenije za okolje- Seznam pravnih oseb v slovenskem registru (pdf, 107 KB)
Informacije o stanju na računih in informacije o transakcijah z ustreznimi identifikacijskimi oznakami nacionalnega registra
-
Seznami in evidence | Agencija Republike Slovenije za okolje
- SEF 2019 CP2 (xlsx, 20 KB)
- SEF 2018 CP2 (xlsx, 20 KB)
- SEF 2017 CP2 (xlsx, 18 KB)
- SEF 2016 CP2 (xlsx, 18 KB)
- SEF 2016 (xlsx, 18 KB)
- SEF 2015 CP2 (xlsx, 18 KB)
- SEF 1.1.2015 18.11.2015 (xlsx, 35 KB)
- SEF 2014 CP2 (xlsx, 18 KB)
- SEF 2014 (zip, 13 KB)
- SEF 2013 (zip, 278 KB)
- SEF 2012 (zip, 268 KB)
- SEF 2011 (zip, 270 KB)
- SEF 2010 (zip, 269 KB)
- SEF 2009 (zip, 279 KB)
- SEF 2008 (zip, 257 KB)
Poročila o izpolnitvi obveznosti naprav v trgovanju
-
Poročila | Agencija Republike Slovenije za okolje
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2005 (pdf, 190 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2006 (pdf, 80 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2007 (pdf, 67 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2008 (pdf, 113 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2009 (pdf, 101 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2010 (pdf, 108 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2011 (pdf, 92 KB)
- Publicly available information on the Kyoto Protocol, pursuant to paragraphs 44 through 48 of the annex to decision 13/CMP.1 (pdf, 70 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2012 (pdf, 97 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2012 - letalstvo (pdf, 38 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2013 (pdf, 81 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2014 (pdf, 81 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2013 in 2014 - letalstvo (pdf, 66 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2015 (pdf, 84 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2015 - letalstvo (pdf, 114 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2016 (pdf, 253 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2016 - letalstvo (pdf, 65 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2017 (pdf, 252 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2017 - letalstvo (pdf, 297 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2018 (pdf, 251 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2018 - letalstvo (pdf, 293 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2019 (pdf, 251 KB)
- Poročilo o izpolnitvi obveznosti za leto 2019 letalstvo (pdf, 306 KB)
Poročila o emisijah malih naprav
-
Poročila | Agencija Republike Slovenije za okolje
- Poročilo o emisijah malih naprav za leto 2013 (pdf, 95 KB)
- Poročilo o emisijah malih naprav za leto 2014 (pdf, 95 KB)
- Poročilo o emisijah malih naprav za leto 2015 (pdf, 72 KB)
- Poročilo o emisijah malih naprav za leto 2016 (pdf, 73 KB)
- Poročilo o emisijah malih naprav za leto 2017 (pdf, 73 KB)
- Poročilo o emisijah malih naprav za leto 2018 (pdf, 604 KB)
- Poročilo o emisijah malih naprav za leto 2019 (pdf, 605 KB)
Povprečna cena emisijskih kuponov
-
Sklep o povprečni ceni emisijskih kuponov
Ministrstvo skladno s petim odstavkom 19. člena Uredbe o okoljski dajatvi za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida izračuna in objavi na spletni strani povprečno ceno emisijskih kuponov za preteklo leto.Poslovniki | Agencija Republike Slovenije za okolje- Sklep o povprečni ceni emisijskih kuponov v 2019 (pdf, 26 KB)
Seznam oseb, ki imajo pravnomočno odločbo o oprostitvi plačila okoljske dajatve za zgorevanje goriva
-
Plačilo okoljske dajatve zaradi onesnaževanja zraka z emisijo CO2 pri zgorevanju goriva se oprosti za gorivo, ki se rabi v napravi ali mali napravi, za katero ima upravljavec pravnomočno odločbo o oprostitvi plačila okoljske dajatve.Seznami in evidence | Agencija Republike Slovenije za okolje
Zakonodaja s področja trgovanja z emisijami
- Odlok o seznamu upravljavcev naprav, ki izpuščajo toplogredne pline, za obdobje od 2013 do 2020
- Sklep o višini penalov za vsako začeto tono ekvivalenta ogljikovega dioksida za leto 2018
- Sklep o višini penalov za vsako začeto tono ekvivalenta ogljikovega dioksida za leto 2017
- Uredba o izvajanju uredbe (EU) o dražbi pravic do emisije toplogrednih plinov
- Pravilnik o podatkih o dejavnostih in emisijah toplogrednih plinov za naprave, ki so vključene v trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov
- Uredba o toplogrednih plinih, dejavnostih in napravah, za katere je treba pridobiti dovoljenje za izpuščanje toplogrednih plinov oziroma izvajati monitoring emisij toplogrednih plinov
- Pravilnik o splošnih pogojih poslovanja registra emisijskih kuponov
- Uredba o podrobnejšem načinu in pogojih vzpostavitve in vodenja registra emisijskih kuponov
- Uredba o okoljski dajatvi za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida
- Direktiva 2003/87/ES evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. oktobra 2003 o vzpostavitvi sistema za trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov v Skupnosti in o spremembi Direktive Sveta 96/61/ESBesedilo velja za EGP. (2003/87)
- Direktiva 2008/101/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. novembra 2008 o spremembi Direktive 2003/87/ES zaradi vključitve letalskih dejavnosti v sistem za trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov v Skupnosti (Besedilo velja za EGP) (2008/101)
- Direktiva (EU) 2018/410 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. marca 2018 o spremembi Direktive 2003/87/ES za krepitev stroškovno učinkovitega zmanjšanja emisij in nizkoogljičnih naložb ter Sklepa (EU) 2015/1814 (Besedilo velja za EGP. ) (2018/410)
- Uredba (EU) št. 421/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. aprila 2014 o spremembi Direktive 2003/87/ES o vzpostavitvi sistema za trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov v Skupnosti zaradi izvajanja mednarodnega sporazuma o uporabi enotnega globalnega tržnega ukrepa za emisije iz mednarodnega letalstva do leta 2020 Besedilo velja za EGP (2014/421)
- Uredba (EU) 2017/2392 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. decembra 2017 o spremembi Direktive 2003/87/ES zaradi ohranitve obstoječih omejitev področja uporabe za letalske dejavnosti in priprave na izvajanje globalnega tržnega ukrepa po letu 2021 (2017/2392)
- Uredba Komisije (EU) št. 389/2013 z dne 2. maja 2013 o določitvi registra Unije v skladu z Direktivo 2003/87/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter odločbama št. 280/2004/ES in št. 406/2009/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter o razveljavitvi uredb Komisije (EU) št. 920/2010 in št. 1193/2011 Besedilo velja za EGP (2013/389)