Pravice za otroke, ki potrebujejo posebno nego
Država dodatno skrb namenja družinam, ki skrbijo za otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo. V ta namen zakonodaja določa več pravic, s katerimi se tem družinam olajša skrb za otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo.
Pravica do dela s krajšim delovnim časom
Eden od staršev, ki varuje in neguje težje gibalno oviranega otroka ali otroka z zmerno ali težjo motnjo v duševnem razvoju, lahko dela krajši delovni čas do osemnajstega leta starosti otroka. Pravico pridobi na podlagi mnenja zdravniške komisije. Krajši delovni čas mora obsegati najmanj polovično tedensko delovno obveznost. Upravičencu delodajalec zagotavlja plačo po dejanski delovni obveznosti, Republika Slovenija pa mu zagotavlja do polne delovne obveznosti plačilo prispevkov za socialno varnost od osnove, kot se izračuna za materinsko nadomestilo, vendar ne manj od sorazmernega dela minimalne plače.
Uveljavljanje pravice do plačila prispevkov za socialno varnost zaradi dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva
Dodatek za nego otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo
Dodatek za nego otroka je pravica, ki jo lahko uveljavlja eden od staršev ali druga oseba za otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo, če ima otrok stalno ali začasno prebivališče v Republiki Sloveniji in dejansko živi v Republiki Sloveniji. Do dodatka je upravičen dokler trajajo razlogi oziroma do otrokovega 18. leta starosti, po 18. letu pa, če ima status učenca, dijaka, vajenca ali študenta, vendar najdlje do njegovega 26. leta starosti.
Dodatek za nego otroka je mesečni prejemek, ki znaša 118,48 evrov, za otroke s težko motnjo v duševnem razvoju ali težko gibalno oviranega otroka ali otroke z nekaterimi boleznimi iz seznama hudih bolezni pa 236,97 evrov. Pravica do dodatka za nego se prizna na podlagi mnenja zdravniške komisije.
-
Uveljavljanje pravice do dodatka za nego otroka
Obrazci, prijavnice- Uveljavljanje pravice do dodatka za nego otroka (pdf, 115 KB)
Delno plačilo za izgubljeni dohodek
Delno plačilo za izgubljeni dohodek je osebni prejemek, ki ga prejme eden od staršev ali druga oseba, kadar zapusti trg dela ali začne delati krajši delovni čas zaradi nege in varstva otroka s težko motnjo v duševnem razvoju ali težko gibalno oviranega otroka ali otroka z določeno boleznijo iz seznama hudih bolezni. To pomeni, da eden od staršev (mati ali oče otroka) bodisi zapusti dosedanjo službo, začne delati manj kot osem ur na dan, ali pa se odjavi iz evidence brezposelnih oseb na območni enoti Zavoda RS za zaposlovanje zato, da ostane doma z otrokom, ki potrebuje posebno nego in varstvo zaradi težke motnje v duševnem razvoju ali težke gibalne oviranosti ali določene bolezni iz seznama hudih bolezni, torej najtežje stopnje motnje oziroma oviranosti otroka. Eden od staršev, v tem primeru prejema nadomestilo plače v višini 1,2 kratnika minimalne plače mesečno (če dela s krajšim delovnim časom od polnega, mu pripada sorazmerni del delnega plačila za izgubljeni dohodek). Če eden od staršev ali druga oseba neguje in varuje dva ali več otrok iz prvega odstavka tega člena, se višina delnega plačila za izgubljeni dohodek poveča za 30 odstotkov.
Uveljavljanje pravice do delnega plačila za izgubljeni dohodek
Podaljašnje starševskega dopusta oziroma starševskega dodatka
Ob rojstvu otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo se starševski dopust oziroma starševski dodatek podaljša za 90 dni (na podlagi mnenja zdravniške komisije). Podaljašnje se označi na osnovni vlogi za starševski dopust oziroma starševski dodatek.
V primeru, da se ugotovi motnja v telesnem ali duševnem razvoju otroka ali dolgotrajna hujša bolezen otroka po uveljavljanju pravice do starševskega dopusta, otrok pa še ni dopolnil starosti 18 mesecev, ima eden od staršev pravico do 90 dni dopusta za nego in varstvo od dneva priznanja pravice. V tem primeru je potrebno vlogo oddati najkasneje do 18. meseca starosti otroka.
Naknadno uveljavljanje pravice do starševskega dopusta in starševskega nadomestila (za otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo)
-
Obrazci, prijavnice
- Dogovor o izrabi starševskega dopusta (pdf, 118 KB)
Kje in kdaj lahko uveljavljate pravice?
Pravico do dodatka za nego otroka in do delnega plačila za izgubljeni dohodek uveljavljate na centru za socialno delo, kjer ima otrok prijavljeno stalno prebivališče. Pravico do krajšega delovnega časa uveljavljate na centru za socialno delo, kjer ima mati stalno prebivališče.
Pravico lahko uveljavljate v naslednjih primerih:
- dodatek za nego otroka se uveljavlja po rojstvu otroka in se prizna s prvim dnem naslednjega meseca po vložitvi vloge;
- delno plačilo za izgubljeni dohodek se uveljavlja 30 dni pred zapustitvijo trga dela oziroma najpozneje 30 dni po zapustitvi trga dela. Če se pravica ne uveljavlja v tem roku, pripada pravica do delnega plačila z dnem vložitve vloge;
- plačilo prispevkov za socialno varnost zaradi dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva se uveljavlja najpozneje 30 dni po začetku dela s krajšim delovnim časom od polnega.
Pravice, ki jih urejajo drugi organi
Poleg zgoraj navedenih pravic za otroke, ki potrebujejo posebno nego, lahko uveljavljate tudi dodatne dneve letnega dopusta po Zakonu o delovnih razmerjih, višji znesek davčne olajšave, zahtevate lahko vračilo davka na motorna vozila za nakup motornega vozila za prevoz invalidne osebe oziroma oprostitev plačila letne dajatve za vozila za prevoz invalidov. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje otrokom in mladostnikom, ki potrebujejo posebno nego, nudi tudi pomoč pri izobraževanju.
Statistika
-
Statistični podatki
Seznami in evidence- Delno plačilo za izgubljeni dohodek (pdf, 389 KB)
- Dodatek za nego otroka (pdf, 388 KB)