Ocenjevanje zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč
Izvorna obveznost oziroma podlaga za izdelovanje teh ocen izhaja iz 6. člena Mehanizma Unije na področju civilne zaščite.
Državni koordinacijski organ za ocenjevanje zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč je Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje. Priprava ocen zmožnosti obvladovanja tveganj posameznih nesreč je v pristojnosti posameznih nosilcev (ministrstev), priprava skupne (državne) ocene zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč pa v pristojnosti Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje.
Priprava ocen zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč
V Republiki Sloveniji so posamezna ministrstva doslej pripravila ocene zmožnosti obvladovanja tveganja za 15 nesreč.
Vsebina teh ocen je predpisana z Uredbo o izvajanju Sklepa o mehanizmu Unije na področju civilne zaščite in je načeloma enotna za vse nesreče. Vsebina izhaja iz Smernic Evropske komisije za ocenjevanje zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč. Ocenjuje se upravne, tehnične in finančne zmožnosti obvladovanja tveganja na treh področjih, in sicer na področju ocenjevanja tveganja nesreč, načrtovanja ukrepov za preventivo in pripravljenost ter izvajanje ukrepov za preventivo in pripravljenost.
Ugotovitve o ravni zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč so primerljive z drugimi evropskimi državami. Najvišja raven zmožnosti obvladovanja tveganja nesreče je bila ugotovljena pri suši, žledu, jedrski in radiološki nesreči ter posebno nevarnih boleznih živali. Tudi pri drugih nesrečah ni bila ugotovljena znatno nižja stopnja zmožnosti obvladovanja tveganja.
Ocene zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč
-
Potres
(nosilec: ministrstvo, pristojno za graditev)Smernice in priporočila- Ocena zmožnosti obvladovanja tveganja za potres (docx, 33 MB)
-
Poplave
(nosilec: ministrstvo, pristojno za okolje)Smernice in priporočila- Ocena zmožnosti obvladovanja tveganja za poplave (pdf, 932 KB)
-
Suša
(nosilec: ministrstvo, pristojno za okolje)Smernice in priporočila- Ocena zmoznosti obvladovanja tveganja za suso (pdf, 2,5 MB)
-
Epidemija oziroma pandemija nalezljive bolezni pri ljudeh
(nosilec: ministrstvo, pristojno za zdravje)Smernice in priporočila -
Jedrska ali radiološka nesreča
(nosilec: ministrstvo, pristojno za okolje)Smernice in priporočila -
Železniška nesreča
(ministrstvo, pristojno za promet)Smernice in priporočila -
Veliki požari v naravnem okolju
(nosilec: ministrstvo, pristojno za gozdarstvo)Smernice in priporočila -
Nesreče z nevarnimi snovmi
(nosilec: ministrstvo, pristojno za okolje)Smernice in priporočila -
Nesreča na morju
(nosilec: ministrstvo, pristojno za promet)Smernice in priporočila -
Bolezni in škodljivci gozdnega drevja
(nosilec: ministrstvo, pristojno za gozdarstvo)Smernice in priporočila -
Žled
(nosilec: ministrstvo, pristojno za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami)Smernice in priporočila- Ocena zmožnosti obvladovanja tveganja za žled (pdf, 983 KB)
- Priloga 1 - Razvid načrtovanja in izvajanja ukrepov s področja elektroenergetske infrastrukture za žled (pdf, 400 KB)
- Priloga 2 - Razvid načrtovanja in izvajanja ukrepov s področja železniškega prometa in infrastrukture za žled (pdf, 402 KB)
- Priloga 3 - Razvid načrtovanja in izvajanja ukrepov s področja gozdov za žled (pdf, 409 KB)
- Priloga 4 - Razvid načrtovanja in izvajanja ukrepov s področja sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami za žled (pdf, 437 KB)
-
Letalska nesreča
(nosilec: ministrstvo, pristojno za infrastrukturo)Smernice in priporočila -
Posebno nevarne bolezni živali
(nosilec: ministrstvo, pristojno za kmetijstvo)Smernice in priporočila- Ocena zmožnosti obvladovanja posebno nevarne bolezni (pdf, 1,6 MB)
- Priloga 1 – Razvid URSZR (pdf, 146 KB)
- Priloga 2 – Razvid UVHVVR (pdf, 161 KB)
Terorizem (nosilec: ministrstvo, pristojno za notranje zadeve), ocena ima stopnjo tajnosti interno, ogled je mogoč na sedežu nosilca.
Kibernetske grožnje (nosilec: ministrstvo, pristojno za informacijsko družbo in elektronske komunikacije), ocena ima stopnjo tajnosti interno, ogled je mogoč na sedežu nosilca.
Državna ocena zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč
-
Smernice in priporočila
- Državna ocena zmožnosti obvladovanja tveganj za nesreče (pdf, 3,9 MB)
Poročilo o stanju na področju obvladovanja tveganj za nesreče v Republiki Sloveniji
-
S poročilom obdobno seznanjamo Evropsko komisijo o stanju na področju obvladovanja tveganj za nesreče v Republiki Sloveniji. Vsebina poročila je predpisana v 6. členu Sklepa o mehanizmu Unije na področju civilne zaščite in v Smernicah Evropske komisije za poročanje o obvladovanju tveganj nesreč. Aktualno poročilo smo pripravili leta 2023.Poročila
- Poročilo o stanju na področju obvladovanja tveganj za nesreče v Republiki Sloveniji (pdf, 4,5 MB)
- Priloga 1 - Razvid načrtovanja in izvajanja ukrepov iz pristojnosti Ministrstva za naravne vire in prostor za področje potresa (xlsx, 304 KB)
- Priloga 2 - Razvid načrtovanja in izvajanja ukrepov iz pristojnosti sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami za področje potresa (xlsx, 500 KB)
- Priloga 3 - Razvid načrtovanja in izvajanja ukrepov iz pristojnosti Ministrstva za naravne vire in prostor za področje poplav (xlsx, 338 KB)
- Priloga 4 - Razvid načrtovanja in izvajanja ukrepov iz pristojnosti sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami za področje poplav (xlsx, 501 KB)
- Priloga 5 - Razvid načrtovanja in izvajanja ukrepov iz pristojnosti Ministrstva za zdravje za področje pandemije oziroma epidemije nalezljive bolezni pri ljudeh (xlsx, 544 KB)
- Priloga 6 - Razvid načrtovanja in izvajanja ukrepov iz pristojnosti sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami za področje pandemije oziroma epidemije nalezljive bolezni pri ljudeh (xlsx, 345 KB)
- Priloga 7 - Razvid načrtovanja in izvajanja ukrepov iz pristojnosti Ministrstva za naravne vire in prostor za področje jedrske ali radiološke nesreče (xlsx, 704 KB)
- Priloga 8 - Razvid načrtovanja in izvajanja ukrepov iz pristojnosti sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami za področje jedrske ali radiološke nesreče (xlsx, 422 KB)
Zakonodaja
- Uredba o izvajanju Sklepa o mehanizmu Unije na področju civilne zaščite
- Sklep št. 1313/2013/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o mehanizmu Unije na področju civilne zaščite (Besedilo velja za EGP)Besedilo velja za EGP.
- Obvestilo Komisije – Smernice za oceno zmožnosti obvladovanja tveganja (pdf, 949 KB)