Napotitev delavcev na delo v tujino
Namen napotitev delavcev na delo je krepitev poslovanja, pomoč pri premostiti vrzeli na trgu dela in izboljšati družbenoekonomski položaj delavcev in njihovih družin. Fenomen napotovanja delavcev reflektira napetosti med socialnimi in ekonomskimi interesi znotraj EU.
Delavec je lahko napoten na delo v tujino, če tako želi sam ali ali če ga napoti delodajalec. V vsakem primeru pa mora delavec, ki je napoten na delo v tujino, izpolnjevati naslednje pogoje, ki izhajajo iz Zakona o čezmejnem izvajanju storitev.
Napoteni delavec lahko opravlja delo v tujini le, če izpolnjuje enega od treh pogojev:
- napotitev delavcev na ozemlje katere od držav članic na lasten račun in pod lastnim vodstvom na podlagi pogodbe, sklenjene med podjetjem, ki je delavce napotilo, in pogodbenico, ki so ji storitve namenjene;
- napotitev delavcev v ustanovo ali podjetje, ki je v lasti skupine na ozemlju katere od držav članic EU na podlagi akta o napotitvi;
- ko podjetje ali agencija za opravljanje dejavnosti zagotavljanja dela delavcev uporabniku posreduje delo delavca podjetju uporabniku, s sedežem na ozemlju katere od držav članic EU.
Napotitev delavca na delo v tujino
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti |
Čezmejne napotitve
Napoteni delavci so osebe v delovnem razmerju pri delodajalcu s sedežem v Republiki Sloveniji, poslane na delo ali na strokovno izpopolnjevanje v tujino, če niso obvezno zavarovane v državi, v katero so bile poslane.
V času napotitve napoteni delavci in samozaposlene osebe, ki gredo opravljat podobno dejavnost v drugo državo, ostanejo vključeni v obvezna socialna zavarovanja v Republiki Sloveniji. Delodajalec oziroma samozaposlena oseba v Republiki Sloveniji plačuje prispevke od vseh prejemkov iz dela ali dejavnosti.
Pristojne institucije
-
Rožna dolina, cesta IX 6
1000 Ljubljana -
Inšpektorat Republike Slovenije za delo
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti -
Direktorat za migracije
Ministrstvo za notranje zadeveLitostrojska cesta 54
1501 Ljubljana -
-
Praktični vodniki v hrvaškem, angleškem in nemškem jeziku
Praktični vodniki v hrvaškem, angleškem in nemškem jeziku.Navodila- HRV Prakticni vodic (docx, 78 KB)
- EN Practical Guide (docx, 70 KB)
- DE Praktischer Leitfaden (docx, 78 KB)
Zakonodaja in predpisi
- Zakon o čezmejnem izvajanju storitev (ZČmIS)
- Zakon o tujcih (ZTuj-2)
- Zakon o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT)
- Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1)
- Uredba (ES) št. 883/2004 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. aprila 2004 o koordinaciji sistemov socialne varnosti (Besedilo velja za EGP in Švico) (2004/883)
- Uredba (ES) št. 987/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. septembra 2009 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe (ES) št. 883/2004 o koordinaciji sistemov socialne varnosti (Besedilo velja za EGP in Švico) (2009/987)
- Uredba (EU) št. 1231/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o razširitvi uporabe uredb (ES) št. 883/2004 in (ES) št. 987/2009 na državljane tretjih držav, za katere se navedeni uredbi ne uporabljata le na podlagi njihovega državljanstva (2010/1231)