Koordinacija sistemov socialne varnosti
V okviru prava socialne varnosti Evropske unije je s 01.05.2010 začela veljati nova uredbena ureditev koordinacije sistemov socialne varnosti. Glavna cilja nove ureditve sta poenostavitev in modernizacija. Pomembne so tudi nekatere novosti glede postopkov odločanja o socialnih pravicah, kar posledično zagotavlja višjo stopnjo varstva pravic.
Štiri osnovna načela predpisov
Pravila koordinacije sistemov socialne varnosti določajo Uredbe 883/2004, 987/2009 in 1231/2010 ter drugi podredni predpisi, ki jih sprejema pristojno delovno telo Evropske komisije.
Pravila koordinacije sistemov socialne varnosti določa štiri osnovna načela, in sicer:
- zavarovani smo samo po zakonodaji ene države, zato tudi prispevke plačujemo samo v eni državi (načelo "lex loci laboris" oziroma velja tista zakonodaja, kjer se opravlja delo).
- V državi, v kateri smo zavarovani, imamo enake pravice in obveznosti kot državljani te države (načelo enakega obravnavanja in načelo nediskriminacije).
- Ko uveljavljamo svoje pravice, pristojni zavod po potrebi upošteva tudi zavarovalno oziroma delovno dobo in prebivanje v drugih državah.
- Če smo upravičeni do denarnega nadomestila, ga bomo na splošno prejemali, tudi če živimo v drugi državi. To je načelo o prenosljivosti pravic.
Dodatne informacije v zvezi s koordinacijo sistemov socialne varnosti EU: