Skoči do osrednje vsebine

Postopek identifikacije in registracije prašičev

S prvim majem 2024 v Sloveniji spreminjamo sistem identifikacije in registracije prašičev. Med pomembnejše novosti spadajo poročanje o vseh spremembah v staležu, vključno z rojstvi in smrtmi, poročanje po kategorijah, dvojnik ušesne znamke, elektronski spremni list in uvedba mobilne aplikacije. Z uporabo aplikacije želimo zagotoviti, da se administrativno breme oziroma količina dela, potrebnega za vodenje podatkov, ohranja na podobnem nivoju kot doslej.

Vpeljava novega sistema za identifikacijo in registracijo prašičev

Glavni mejniki pri uvedbi sistema so:

  • maj 2024 – prične se uporabljati novi sistem;
  • april 2024 – izvajalci dejavnosti za obrate, ki so v začetku aprila registrirani za rejo prašičev in so imeli v letu 2023 ali 2024 premike živali ali druge dogodke, po pošti prejmejo obvestilo o novem sistemu in kodo za aktivacijo aplikacije Volos;
  • maj 2024 – obstoječa - stara aplikacija Volos preneha sprejemati vnos premikov (od 1. maja do 31. maja sprejema vnos premikov, izvedenih do vključno 30. aprila), vpogled v podatke bo na voljo še najmanj tri leta.

Ob prvi prijavi v Volos lastniki živali izvedete popis živali v obratu in vpis informacij o obratu ter kontaktne informacije (mobilna številka, e-pošta).

Obveznosti izvajalca dejavnosti, ki redi prašiče

Najpomembnejše obveznosti izvajalca dejavnosti, ki redi prašiče, so:

  • registrira kmetijsko gospodarstvo in obrat, na katerem redi živali,
  • izvede začetni popis živali v obratu (po kategorijah in skupinski identifikaciji živali - SIŠ),
  • identificira (označi) prašiče, ki so se rodili v obratu,
  • sproti nadomešča izgubljene ušesne znamke z dvojniki, ki imajo enako SIŠ, kot je bila originalna,
  • ob prodaji živali (odhodu z obrata) izda spremni list in priglasi informacije v CRPš ,
  • ob spremembah staleža in kategorij (pogin, zakol doma, prevedba med kategorijami idr.) priglasi informacije v CRPš,
  • ob nakupu živali (prihodu v obrat) priglasi informacije v CRPš,
  • vodi register prašičev v obratu in hrani dokumentacijo,
  • ob prodaji živali v drugo državo poda najavo na OU UVHVVR z namenom izdaje predpisanega spričevala.

Sistem identifikacije in registracije prašičev je prilagojen elektronskemu poslovanju. Smiselno je, da si izvajalec dejavnosti takoj pridobi dostopne pravice do aplikacije Volos, s čimer si močno olajša izvajanje naštetih obveznosti. V primerjavi z ročnim vodenjem evidenc se pri elektronskem pričakuje prihranek časa pri administrativnih opravilih.

Kratice in izrazi

CRPš – Centralni register prašičev
RPO – Register prašičev v obratu
SIŠ – Skupinska identifikacijska številka živali
SLP – Spremi list za prašiče
Izvoz/Odprema EU – Izvoz živali izven EU ali odprema živali v drugo državo članico EU
Uvoz/prejem EU – Uvoz živali izven EU ali prejem živali iz druge države članice EU
UVHVVR – Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

VOLOS - mobilna in spletna aplikacija

Volos je aplikacija, prek katere izvajalec dejavnosti sporoča informacije v Centralni register prašičev, izda spremni dokument za prašiče, vodi register prašičev v obratu in pregleduje podatke.

UVHVVR je za vse izvajalce dejavnosti, ki so registrirani za rejo prašičev, pripravila uporabniške račune za dostop do Volos. V aprilu 2024 vsi izvajalci dejavnosti z registriranim obratom in evidentirano rejo prašičev po pošti prejmejo petmestno kodo, s katero lahko aktivirajo dostop. Dostop do »novi« Volos je enoten za vse živalske vrste. Uporabniki, ki že imajo dostop za drobnico, uporabijo tega, in novega ne potrebujejo.

Za uporabo aplikacije Volos za identifikacijo in registracijo prašičev so na voljo podrobna navodila.

Na voljo sta dve obliki aplikacije Volos - spletna, ki jo uporabljate na računalniku, in mobilna, ki si jo naložite na telefon (Android in Iphone). Ko pridobite dostop, imate na voljo obe.

Do spletne aplikacije dostopate s spletnim brskalnikom. Na vstopni strani se predstavite z uporabniškim imenom (običajno e-poštni naslov) in geslom, ki ga prejmete pri aktivaciji dostopa.

Mobilno aplikacijo si naložite prek trgovine Google play ali Apple store.

Z uporabo aplikacije zmanjšate obseg dela pri vodenju dokumentacije. Primer postopka pri prodaji živali:

  • Prodajalec pred premikom v aplikacijo vnese podatke (datum, identifikacijsko številko gospodarstva - GMID prejemnika, mobilna telefonska številka prejemnika, podatki o živalih, podatki o preveznem sredstvu); s tem je izdal elektronski spremni list, priglasil podatke o odhodu v CRPš in izpolnil obveznost vodenja registra prašičev v obratu (RPO).
  • Kupec na mobilni telefon prejme SMS, ki velja kot elektronski spremni list. V aplikaciji potrdi prejem živali in s tem izpolni vse predpisane obveznosti v zvezi s premikom.

Izvajalec »aktivno uporablja Volos« če ima aktiviran dostop in se je v Volos prijavil vsaj enkrat v zadnjih šest mesecih. Tudi če Volos uporablja le za pregledovanje podatkov, se šteje, da aktivno uporablja Volos.

Naziv storitve Institucija
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

Registracija obrata, kjer se redijo prašiči

Prašiče se lahko redi le v registriranem obratu na kmetijskem gospodarstvu.  Sistem identifikacije in registracije prašičev velja za rejo vseh vrst prašičev, vključno z divjimi prašiči v oborah, ne glede na število živali in ne glede na trajanje reje prašičev. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin vodi Evidenco imetnikov rejnih živali (ki se bo kasneje preimenovala v Register obratov).

Razlika med identifikatorjema gospodarstva in obrata

Slika prikazuje razmerje med kmetijskim gospodarstvom in obratom. Kmetijsko gospodarstvo ima identifikator KMG-MID. V okviru kmetijskega gospodarstva je lahko več obratov s prašiči in drugimi živalmi. Obrat ima identifikator G-MID. | Avtor: UVHVVR

Izvajalec dejavnosti reje prašičev mora torej pred naselitvijo obrata na upravni enoti registrirati kmetijsko gospodarstvo in pridobiti identifikator KMG-MID, ter na UVHVVR registrirati obrat (Vpis v evidenco imetnikov rejnih živali) in pridobiti identifikator G-MID.

Postopek je sledeč:

Če izvajalec dejavnosti še nima registriranega kmetijskega gospodarstva (nima KMG-MID), na upravni enoti registrira kmetijsko gospodarstvo (vpis v Register kmetijskih gospodarstev in pridobitev KMG-MID) in pri tem lahko tudi navede živalske vrste, ki jih redi na naslovu kmetijskega gospodarstva. UVHVVR iz Registra kmetijskih gospodarstev prevzame podatke o živalskih vrstah in obrat sama vpiše v Evidenco imetnikov rejnih živali.

Če izvajalec dejavnosti že ima registrirano kmetijsko gospodarstvo, in na istem naslovu želi naseliti tudi prašiče, na UVHVVR odda vlogo za vpis obrata s prašiči v Evidenco imetnikov rejnih živali (registracija obrata).

Če izvajalec dejavnosti že ima registrirano kmetijsko gospodarstvo, in želi vzpostaviti obrat s prašiči na lokaciji, ki ni ista kot sedež kmetijskega gospodarstva, na UVHVVR odda vlogo za vpis v Evidenco imetnikov rejnih živali (registracija obrata).

Če izvajalec dejavnosti na določenem obratu za stalno ali za daljši čas preneha z rejo prašičev, na UVHVVR odda zahtevek za ukinitev obrata oziroma opustitev reje prašičev.

Če je iz Centralnega registra prašičev in drugih uradnih evidenc razvidno, da na obratu najmanj tri leta ni aktivnosti, ki izkazujejo rejo prašičev, se obratu po uradni dolžnosti dodeli status opustitve reje živali. Če izvajalec dejavnosti želi obrat kasneje ponovno naseliti, ga mora ponovno vpisati v Evidenco imetnikov rejnih živali (ponovna registracija obrata).

Vsi obrazci in podrobnejša navodila so v okviru storitve Vpis v Evidenco imetnikov rejnih živali (EIRŽ).

Poleg obratov za rejo prašičev obstajajo še drugi tipi obratov: klavnice, zbirni centri, sejmi in razstave. Ti obrati morajo biti vpisani v EIRŽ, vpis v Register kmetijskih gospodarstev se ne izvaja.

Registracijo obratov, kjer se redijo prašiči, urejajo Pravilnik o evidenci imetnikov rejnih živali in evidenci rejnih živali, 93. in 101. člen Uredbe 2016/429/EU in 18. člen Delegirane uredbe 2021/2035/EU.

Naziv storitve Institucija
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

Izjema za nekomercialne obrate

Izvajalci dejavnosti, ki redijo do pet prašičev letno za lastno domačo porabo, lahko uveljavljajo izjemo za nekomercialne obrate. Uveljavljanje te izjeme ni obvezno – kdor izpolnjuje pogoje, se lahko odloči, ali bo prašiče redil kot nekomercialno dejavnost (izključno lastna poraba) ali kot komercialno dejavnost (če želi prašiče prodajati).

Sistem poročanja za take obrate je poenostavljen, veljajo pa naslednje omejitve:

Pogoji, ki jih mora izpolnjevati izvajalec dejavnosti, da lahko uveljavlja izjemo:

  • izvajalec dejavnosti je fizična oseba,
  • za rejo prašičev ima registriran le en obrat,
  • kupi največ pet prašičev letno v obdobju od 1. februarja do 31. januarja naslednjega leta,
  • prašiče redi izključno za lastno domačo porabo,
  • redi le eno kategorijo prašičev – kmečka reja prašičev,
  • ne izvaja razmnoževanja,
  • ima urejen prostor za rejo prašičev,
  • prašiče pridobi iz obratov v Sloveniji in
  • prašičev ne prodaja in ne premika v druge obrate; prašiče lahko zakolje na domu, lahko pa jih premika v klavnico za storitveni zakol za lastno porabo.

Izjema se nanaša na obveznost poročanja v Centralni register prašičev (CRPš), kar pomeni, da v CRPš ni potrebno poročati informacij o poginu, zakolu doma, spremembi kategorije ter kraji ali izgubi živali. Te informacije se vodi le v registru prašičev v obratu (RPO). 

Obveznosti izvajalca dejavnosti, ki uveljavlja izjemo za nekomercialni obrat, so:

  • pri UVHVVR registrira obrat,
  • odda vlogo za izjemo za nekomercialno rejo,
  • ob vsakem prihodu živali v obrat v CRPš priglasi prihod živali v obrat,
  • vodi register prašičev v obratu, v katerega sproti vpisuje vsak prihod živali, zakol na domu, zakol v klavnici, pogin ali krajo/izgubo živali.

Obrat mora biti registriran preden se živali prvič pripeljejo v obrat. Ob dogovoru o nakupu živali mora kupec prodajacu povedati svoj G-MID, da prodajalec lahko pred premikom izda SLP.

Zahtevek za uveljavljanje izjeme izvajalec dejavnosti lahko odda elektronsko ali pisno ob prvem popisu živali v obratu.

Izjema za nekomercialne obrate je določena 17. členu pravilnika.

Identifikacija - označitev prašičev

Rok za identifikacijo prašičev

Izvajalec dejavnosti mora poskrbeti, da se prašiče v obratu rojstva čim prej identificira. Živali morajo biti identificirane najkasneje na dan, ko zapustijo obrat. Če ostanejo v obratu po starosti 9 mesecev, jih je treba identificirati preden dopolnijo to starost.

Ob identifikaciji prašičev se v Volos ne vpisuje ničesar. Vpis je potreben le ob dogodkih: prvi popis, prevedba med kategorijami, odhod v drug obrat, odhod v klavnico, izvoz/EU, zakol na domu, pogin, kraja/izguba, prihod iz drugega obrata, uvoz/EU. 

Rok za identifikacijo prašičev je določen v 3. členu pravilnika in v prvem odstavka 15. člena Izvedbene uredbe 2021/520/EU.

Skupinska identifikacijska številka prašičev (SIŠ) 

Prašiče se identificira skupinsko, s »skupinsko identifikacijsko številko« oziroma SIŠ. V Sloveniji je SIŠ praviloma sestavljena iz kratice Sl in zadnjih 6 mest G-MIDa obrata, kjer je bila žival rojena. 

Izvajalci dejavnosti, ki prašiče tetovirajo, in težko v uho vtetovirajo celotno številko, lahko pri upravi zaprosijo za skrajšano SIŠ.

Identifikacijska številka je določena v 4. členu pravilnika in točki (a) prvega odstavka 55. člena Delegirane uredbe 2019/2035/EU.

Načini identifikacije prašičev

Prva in nadomestna označitev

Slika prikazuje ušesni znamki za prašiče za prvo označitev (rumena) in za označitev v primeru, če se ušesna znamka izgubi (oranžni dvojnik). Ušesne znamke so okrogle, na moškem delu je odtisnjen izdajatelj UVHVVR in SIŠ živali. | Avtor: UVHVVR

Izvajalec dejavnosti lahko prašiče identificira na enega od naslednjih načinov:

  • Z okroglo plastično ušesno znamko, ki jo vstavi v desni uhelj. Na moškem delu dvojnika, ki je rumene barve, je odtisnjena SIŠ in oznaka pristojnega organa (UVHVVR).
    Na ženskem delu dvojnika je lahko natisnjena druga vsebina, na primer dodatna individualna identifikacijska številka živali.
  • S tetoviranjem SIŠ v desni uhelj ali na desno stran hrbta tik za plečem. Pri tem se po potrebi lahko uporabi skrajšana SIŠ, ki jo na zahtevo izvajalca dejavnosti izda UVHVVR. Izvajalec dejavnosti poskrbi, da je tetoviranje opravljeno na način, da ohrani berljivost skozi življenjsko dobo živali.
  • Z elektronsko ušesno znamko, ki je izdelana na enak način kot običajna ušesna znamka, in ima vgrajen transponder z enolično identifikacijsko številko.
  • Z injicirnim transponderjem. Z injicirnim transponderjem se lahko identificira le živali, ki niso namenjene za zakol za prehrano ljudi in se redijo »v zaprtih obratih ali se redijo za kulturne, zgodovinske, rekreativne, znanstvene ali športne namene«, na primer v živalskih vrtovih, stalnih razstavah, kot rekreativni prašiči, ki se gojijo na domu, in podobno.
    Izvajalec dejavnosti, ki želi živali identificirati z injicirnim transponderjem, na upravo vloži zahtevek za izjemo glede načina identifikacije prašičev. V zahtevku navede informacije o obratu, vrsto reje, dokazila oziroma informacije o vrsti reje in število živali (ali število živali letno). Če obrat izpolnjuje pogoje za izjemo, uprava v register obratov vpiše informacijo o odstopanju in izvajalcu dejavnosti izda soglasje za uporabo izjeme.
    Injicirni transponderji vsebujejo individualne identifikacijske številke; živali, ki so identificirane na ta način, je potrebno v registru v obratu in ob premikih spremljati individualno. Injicirni transponder lahko vstavi le veterinar iz pooblaščene veterinarske organizacije.

Načini identifikacije prašičev ob uvozu, izvozu in prometu med državami članicami EU

Prašiči, ki pridejo v Slovenijo iz druge države članice EU ali so uvoženi iz tretje države, morajo biti identificirani v skladu s predpisi EU. Sredstva za identifikacijo, s katerimi so identificirani ob prihodu v Slovenijo, praviloma ostanejo na živali. Če so živali uvožene iz tretjih držav, in identifikacija ni skladna s predpisi EU, izvajalec dejavnosti na prvem obratu prihoda zaprosi UVHVVR za nadomestitev sredstev.

Prašiči, namenjeni za izvoz ali premik v drugo državo članico, morajo biti identificirani na enega od načinov iz prejšnjega poglavja.

(členi 52, 54 in 81 Delegirane uredbe 2019/2035)

Ušesna znamka in druga sredstva za identifikacijo so določena v 5. do 8.  členu pravilnika in v 52. členu Uredbe 2019/2035/EU ter v prilogi III te uredbe.

Obveznost identifikacije prašičev je določena v točki (a) 115. člena Uredbe 2016/429/EU.

Izjema za identifikacijo z injicirnim transponderjem in pogoji za uveljavljanje izjeme so določeni v 18 členu pravilnika in 54. členu Delegirane uredbe 2019/2035/EU.

Način identifikacije za navedene namene je določen v 18. členu pravilnika in tretjem odstavku 54. člena Delegirane uredbe 2019/2035/EU.

 

Naročanje ušesnih znamk

Ušesne znamke za prvo označitev prašičev lahko izvajalci dejavnosti naročajo le za obrate, na katerih so nastanjene plemenske svinje ali plemenske mladice. Praviloma se izdajajo količine za zalogo za eno leto.

Izvajalec dejavnosti lahko ušesne znamke naroči:

  • prek spletne  ali mobilne aplikacije  Volos,
  • pri pooblaščeni organizaciji,
  • neposredno pri registriranem dobavitelju ušesnih znamk.

Naročnike in pogoje za dobavitelje ušesnih znamk za prašiče urejata 10. in 11. člen pravilnika ter naslednja določila evropskih predpisov: točka (c) 111. člena Uredbe 2016/429/EU, točka (b) prvega odstavka 55. člena Delegirane uredbe 2019/2035/EU, točka (a) drugega odstavka 55. člena Delegirane uredbe 2019/2035/EU, točka (b) drugega odstavka 55. člena Delegirane uredbe 2019/2035/EU in prvi odstavek 11. člena Izvedbene uredbe 2021/520/EU.

 

Naročanje dvojnikov ušesnih znamk

Če se sredstvo za identifikacijo pri prašiču izgubi ali postane nečitljivo (izguba ali nečitljivost ušesne znamke, nečitljivost tetoviranja in podobno), je treba najkasneje v sedmih dneh naročiti dvojnik, na katerem je enaka SIŠ oziroma identifikacijska številka, kot je bila originalna.

Če se je sredstvo za identifikacijo izgubilo, je postopek nadomestitve naslednji:

  • izvajalec dejavnosti mora z gotovostjo ugotoviti, kakšna je bila originalna SIŠ. Pri tem si pomaga z evidenco o trenutnem številu živali znotraj kategorije s posamezno SIŠ. Pomembno je, da se identificiranost živali preverja sproti, saj je le tako mogoče ugotoviti originalno SIŠ, zlasti če so v obratu živali različnih izvorov.
  • Izvajalec dejavnosti prek aplikacije Volos naroči ustrezne dvojnike ušesnih znamk in jih po prejetju vstavi v desni uhelj. Dvojnik ušesne znamke je oranžne barve (moški del) in na njem je izpisana enaka SIŠ, kot je bila originalna.
  • Namesto sprotnega naročanja dvojnikov na večjih obratih lahko naročijo zalogo serijsko oštevilčenih dvojnikov, ob označitvi na dvojnik z neizbrisnim flomastrom čitljivo vpišejo originalno SIŠ, pri čemer v CRPš prek aplikacije Volos povežejo uporabljeno serijsko številko s SIŠ. Program pri tem preverja stanje števila živali, da ne pride do napak. Ta možnost bo omogočena v jeseni.

Obrati, kjer ima izvajalec dejavnosti dostop do Volos:

Izvajalec dejavnosti naročanje dvojnikov uredi prek Volos.

Obrati, kjer izvajalec dejavnosti nima dostopa do Volos:

Izvajalec dejavnosti za dvojnike zaprosi prek pooblaščene organizacije ali pa neposredno pri dobavitelju ušesnih znamk. Pooblaščena organizacija oziroma dobavitelj bosta naročilo vnesla v Volos.

Nekomercialni obrati:

Tudi živali na nekomercialnih obratih morajo biti vedno identificirane (označene). Če se sredstvo za identifikacijo izgubi ali postane nečitljivo, se dvojnik naroči na enak način kot na komercialnih obratih.

Nadomestitev sredstev za identifikacijo ureja 9. člen pravilnika, tretji odstavek 19. člena Izvedbene uredbe 2021/520/EU in točka (b) drugega odstavka 55. člena Delegirane uredbe 2019/2035/EU.

Odstranitev in sprememba sredstev za identifikacijo

Sredstev za identifikacijo z živali ni dovoljeno odstraniti niti jih spreminjati. V posebnih primerih, ko bi bilo to potrebno, je to dovoljeno s soglasjem uprave.

Odstranitev in spremembo sredstev za identifikacijo urejata 8. člen pravilnika, točka (b) drugega odstavka 52. člena Delegirane uredbe 2019/2035 in 18. člen Izvedbene uredbe 2021/520/EU.

Cenik storitev identifikacije in registracije prašičev

Sklep o določitvi najvišjih cen storitev identifikacije in registracije živali, ki jih kot naloge javne službe opravljajo pooblaščene organizacije in o določitvi deleža, ki ga plača uporabnik storitev, velja od 1. 5. 2012 dalje.

Stalež živali v obratu in začetni popis živali

Stalež živali v obratu in vsi dogodki se spremljajo po skupinah. Ena skupina prašičev so prašiči, ki so v isti kategoriji in imajo isto SIŠ. Ko živali prehajajo med kategorijami, prehajajo tudi med skupinami.

Pitanci, tekači

Primeri skupin živali | Avtor: UVHVVR

Slika prikazuje primere skupin živali. Na prvi sliki je prikazana skupina pitancev s SIŠ SI 112334, na drugi sliki je skupina pitancev s SIŠ CZ 00001234567, na tretji sliki je skupina tekačev s SIŠ SI 112334. Skupino torej predstavljajo prašiči iste kategorije in z isto SIŠ.

Na komercialnih obratih se redijo naslednje kategorije živali:

  • sesni pujski, najkasneje do starosti 42 dni (se ne vpisujejo v CRPš),
  • tekači do 30 kg,
  • prašiči pitanci in plemenski prašiči od 30 do 110 kg,
  • prašiči pitanci od 30 kg dalje, pitani na višjo težo,
  • plemenski merjasci,
  • plemenske mladice,
  • plemenske svinje.

Na nekomercialnih obratih se redi naslednja kategorija:

  • kmečka reja prašičev.

Začetni popis živali v obratu 

Novi sistem identifikacije in registracije prašičev se prične uporabljati s 1. majem 2024. Izvajalec dejavnosti na ta dan (ali čim bliže temu dnevu) izvede popis skupin prašičev v obratu. Popis obrata in popis živali mora biti izveden preden se v Volos vnašajo informacije o drugih dogodkih, na primer odhod ali prihod.

V prvi polovici aprila izvajalci dejavnosti registriranih obratov, na katerih so evidentirani prašiči, prejmejo obvestilo o novem sistemu za identifikacijo in registracijo prašičev, v katerem prejmejo tudi kodo za aktivacijo aplikacije Volos.

Ob prvi uporabi aplikacije izvajalec dejavnosti

  • vpiše informacije o obratu:
    1. določi, ali gre za komercialni ali nekomercialni obrat (oddaja zahtevka za uveljavljanje izjeme za nekomercialne obrate),
    2. vrsta reje, vrsta objektov, kapaciteta, kontaktni podatki – mobilna tel. št. in e-naslov,
  • izvede popis živali v obratu: za vsako skupino prašičev (ista kategorija in SIŠ) navede: kategorija, SIŠ, število živali, datum popisa. 

Ko so informacije o obratu in popisu shranjene, izvajalec dejavnosti lahko prične uporabljati Volos za pregledovanje podatkov, izdajo spremnega lista, priglašanje dogodkov itd.

Ko se v CRPš priglašajo ostali dogodki, se stalež sproti izračunava iz števila priglašenih prihodov in odhodov. Izvajalec dejavnosti je dolžan sproti preverjati stanje v obratu in stanje v CRPš ter poskrbeti, da je stanje v CRPš točno.

Obrati, kjer izvajalec dejavnosti nima dostopa do Volos:

Če izvajalec dejavnosti nima dostopa do Volos, informacije o obratu in popisu živali vpiše v obrazec, ki ga odda pooblaščeni organizaciji. Pri tem mora upoštevati, da:

  • v maju bodo imele pooblaščene organizacije večje število opravil, zato bo na vnos podatkov potrebno počakati glede na razpoložljive kapacitete pooblaščenih organizacij;
  • ostale dogodke je mogoče priglašati šele po tem, ko je osnovni popis vnesen v Volos.

Nekomercialni obrati:

Na nekomercialnih obratih se vpis informacij o obratu in popisa živali v obratu izvede na enak način kot na komercialnih obratih. Popis živali je enostavnejši, saj se v nekomercialnem obratu redi le živali kategorije »kmečki prašič«, ne glede na starost živali.

Spremni list za prašiče (SLP)

Spremni list za prašiče (SLP) je dokument, ki živali spremlja med premikom: pri premiku živali iz obrata v drug obrat, pri premiku v klavnico ali pri premiku v drugo državo. SLP izda oddajatelj živali pred premikom. Postopek izdaje SLP je opisan v poglavju »Odhod živali iz obrata«.

Pri premikih se praviloma uporablja elektronski spremni list (e-SLP), ki se hrani v Centralnem registru prašičev, lahko pa se ga tudi natisne. Oseba, ki živali prevaža, mora imeti pri sebi številko e-SLP ali papirni SLP (p-SLP). 

Obstoječi obrazci (obrazci na samokopirnem papirju) za SLP za novi sistem niso ustrezni in se od 1. maja 2024 ne uporabljajo več.

Elektronski spremni list (e-SLP)

Elektronski spremni list (e-SLP) je dokument, kjer je original shranjen v Volos oziroma CRPš. Lahko ga natisnemo, a to je le kopija. Kopij lahko izdelamo poljubno število. Če želimo preveriti točnost podatkov, lahko s pomočjo številke e-SLP te preverimo v Volos. 

Papirni spremni list (p-SLP)

Papirni spremni list (p-SLP) se uporablja v primeru, ko e-SLP ni mogoče izdati.

Izvajalec dejavnosti v ta namen vedno hrani nekaj kopij obrazcev za p-SLP. Podroben postopek izdaje p-SLP je opisan v poglavju »Rezervni scenarij - načrt delovanja sistema identifikacije in registracije prašičev v primeru nedelovanja informacijsko-komunikacijskih tehnologij«.

Vnos podatkov iz p-SLP se lahko izvede le v spletni verziji Volos, mobilna tega ne omogoča.

Spremni list urejajo 13. člen pravilnika, 116. člen Uredbe 2016/429/EU in 57. člen Delegirane uredbe 2019/2035/EU.

Odhod živali iz obrata

Odhod živali iz obrata je dogodek, ob katerem se število živali določene kategorije v obratu zmanjša. Obstaja več vrst odhodov: odhod v drug obrat reje (običajno prodaja), odhod na klavnico, odhod v izvoz ali drugo državo članico, pogin, zakol na domu ter kraja/izguba. Dogodka, pri katerih se stalež živali v določeni kategoriji zmanjša, sta tudi prevedba med kategorijami in izravnava stanja.

Odhod v drug obrat v Sloveniji

Odhod v drug obrat je na primer prodaja živali drugemu izvajalcu dejavnosti, ali pa premik živali med obrati znotraj KMG-MID. Enak postopek velja za odhod na sejem, zbirni center, razstavo ali na pašo. Ta postopek se uporablja izključno za premik živih živali.

Pri izdaji SLP (e-SLP ali p-SLP) se v obrazec vpiše naslednje informacije:

  • G-MID obrata, na katerega se premikajo živali, mora biti znan; tudi če se prodaja en prašič za lastno domačo porabo, mora kupec predhodno registrirati obrat in oddajatelju povedati G-MID, da ga vpiše v e-SLP. Obrat lahko registrira na upravni enoti, nekomercialni obrat pa tudi pri pooblaščeni organizaciji.
  • Mobilna številka prejemnika: na to številko bo prejemnik živali prejel SMS z informacijo o e-SLP.
  • Registrska številka vozila: vpiše se registrsko številko vozila, s katerim se prašiči prepeljejo.
  • Registracijska številka prevoznika: kadar prašiče prevaža registriran prevoznik, se vpiše registracijska številka prevoznika; če prašiče prevaža kupec sam, vpis številke ni obvezen.
  • Mobilna telefonska številka prevoznika se vpiše, kadar je prevoznik druga oseba kot prejemnik živali, in bo prevoznik na mobilni telefon prejel SMS s podatki o e-SLP.
  • Informacije o skupinah živali, ki se premikajo: izpolni se število živali po skupinah.

Izdaja SLP v obratih, kjer izvajalec dejavnosti uporablja Volos:

Postopek izdaje e-SLP je naslednji:

  • izvajalec dejavnosti pridobi prejemnikov G-MID (brez tega izdaja SLP ni možna);
  • pred premikom izda e-SLP (to lahko stori največ sedem dni pred premikom in najkasneje pred nakladanjem v vozilo);
  • e-SLP izda na način, da zahtevane informacije (glej zgoraj) vpiše v Volos. S tem je izpolnil vse obveznosti (izdaja e-SLP, priglasitev odhoda v Volos in vodenje RPO);

Prejemnik živali bo na mobilni telefon prejel SMS s podatki o pošiljki, ki velja kot e-SLP. Izvajalec dejavnosti ima tudi možnost, da kopijo e-SLP natisne na papir, če želi, oziroma če kupec nima mobilnega telefona.

Izdaja e-SLP v obratih, kjer izvajalec dejavnosti nima dostopa do Volos:

  • izvajalec dejavnosti pridobi prejemnikov G-MID (brez tega izdaja SLP ni možna);
  • izvajalec dejavnosti še pred premikom pooblaščeni organizaciji odda informacije o premiku na obrazcu, ki je objavljen na spletu;
  • pooblaščena organizacija informacije vnese v Volos, izda e-SLP in izvajalcu dejavnosti na zahtevo izroči tiskano kopijo v dveh izvodih;
  • ker izvajalec dejavnosti nima dostopa do Volos, mora informacije o odhodu vpisati v RPO.

Prejemnik živali bo na mobilni telefon prejel SMS s podatki o pošiljki, ki velja kot e-SLP

Nekomercialni obrati: 

Iz nekomercialnih obratov premikanje prašičev v druge obrate ni dovoljeno. Dovoljen je le premik v klavnico. Ob premiku v klavnico je postopek enak kot pri komercialnih obratih.

Izdaja p-SLP in priglasitev v primerih, ko elektronsko poslovanje ni možno:

Glej poglavje Rezervni scenarij - načrt delovanja sistema identifikacije in registracije prašičev v primeru nedelovanja informacijsko-komunikacijskih tehnologij.

Odhod v klavnico

Postopek pri odhodu v klavnico je podoben odhodu v drug obrat, le da so informacije v obrazcu ustrezno prilagojene.

Nekomercialni obrati:

Iz nekomercialnih obratov je prašiče dovoljeno premikati le v klavnico za služnostno klanje za lastno domačo porabo.

Odhod v drugo državo članico ali izvoz

Ob odhodu pošiljke prašičev iz Republike Slovenije v države članice EU (odprema) in tretje države (izvoz), mora pošiljko spremljati veterinarsko spričevalo, ki ga izvajalec dejavnosti pridobi na območnem uradu UVHVVR. Pred premikom v Volos vnese podatke o odhodu pošiljke.

Pogin, zakol na domu, kraja/izguba

Dogodki pogin, zakol na domu in kraja/izguba se priglasijo v Volos najpozneje sedem dni po dogodku.

Obrati, kjer ima izvajalec dejavnosti dostop do Volos:

Izvajalec dejavnosti čim prej po poginu, zakolu na domu ali kraji/izgubi informacije o dogodku vnese v Volos. Namesto neposrednega vnosa lahko za priglasitev zaprosi pooblaščeno organizacijo, in ji informacije odda najkasneje v 7 dneh po dogodku. Ker ima izvajalec dejavnosti aktiven dostop do Volos, vpis informacij v RPO ni potreben.

Obrati, kjer izvajalec dejavnosti nima dostopa do Volos:

Če izvajalec dejavnosti nima dostopa do Volos, za priglasitev zaprosi pooblaščeno organizacijo, in ji informacije odda najkasneje sedem dni po dogodku. Ker izvajalec dejavnosti nima aktivnega dostopa do Volos, mora informacije vpisati še v RPO.

Nekomercialni obrati:

Za nekomercialne obrate priglasitev pogina, zakola na domu ter kraje/izgube v Volos ni obvezno.

Ne glede na to pa nekomercialni obrati to možnost imajo: če dogodke vpišejo v Volos, jim ni potrebno posebej voditi RPO.

Priglašanje pogina, zakola na domu in kraje/izgube v CRPš ureja peta alineja prvega odstavka pravilnika, rok pa tretji odstavek pravilnika.

Prevedba med kategorijami

Stalež živali in vsi dogodki se spremljajo po posameznih kategorijah in SIŠ (identifikacijskih številkah). Rok za priglasitev prevedb v Volos je najpozneje do 7. v mesecu za pretekli mesec oziroma še pred premikom iz obrata, če se živali premikajo prej. Priporoča se, da se prevedbe v Volos vnaša sproti, takoj po izvedeni prevedbi.

Izvedejo se lahko naslednje prevedbe:

  • »Sesni pujski« v »Tekači do 30 kg«: sesnih pujskov se v Volos ne vodi; vodenje se prične po odstavitvi. Ko se izvede odstavitev pujskov, izvajalec dejavnosti v Volos vpiše število odstavljenih pujskov v obratu, vpiše SIŠ obrata, ne glede na to, ali so tekači že fizično označeni ali ne.
  • »Tekači do 30 kg« v »Pitanci in plemenski prašiči od 30 do 110 kg«: ko tekači dosežejo maso 30 kg, in se v obratu izvede prevedba tekačev v pitance od 30 do 110 kg, izvajalec dejavnosti v Volos vpiše datum prevedbe, število živali in SIŠ. Če so v obratu živali, ki imajo različne SIŠ (so bile kupljene), se prevedba vpiše za vsako SIŠ posebej.
  • »Tekači do 30 kg« v »Pitanci od 30 kg dalje, pitani na višjo težo«: postopek je podoben kot pri prejšnji alineji.
  • »Pitanci in plemenski prašiči od 30 do 110 kg« v »Plemenske mladice«: ob odbiri plemenskih mladic se v aplikaciji vpiše datum prevedbe (odbire), SIŠ in število živali v skupini.
  • »Pitanci od 30 kg dalje, pitani na višjo težo« v »Plemenske mladice«: podobno kot zgoraj.
  • »Pitanci in plemenski prašiči od 30 do 110 kg« v »Plemenske svinje«: podobno kot zgoraj.
  • »Pitanci od 30 kg dalje, pitani na višjo težo« v »Plemenske svinje«: podobno kot zgoraj.
  • »Pitanci in plemenski prašiči od 30 do 110 kg« v »Plemenske merjasce«: podobno kot zgoraj. Ob odbiri merjascev se vpiše podatke v aplikacijo.
  • »Pitanci od 30 kg dalje, pitani na višjo težo« v »Plemenske merjasce«: podobno kot zgoraj.

Obrati, kjer ima izvajalec dejavnosti dostop do Volos:

Ko izvajalec dejavnosti pujske odstavi od svinje ali izvede drugo prevedbo, v Volos izbere aplikacijo za prevedbe in vpiše število živali, ki so prevedene v drugo kategorijo.

Izvajalec dejavnosti ima tudi možnost priglasitve prek pooblaščene organizacije.

Ker ima dostop do Volos, mu informacij v RPO ni potrebno vpisovati.

Obrati, kjer izvajalec dejavnosti nima dostopa do Volos:

Če izvajalec dejavnosti nima dostopa do Volos, prevedbe med kategorijami vpisuje v obrazec, ki ga do 7. v mesecu odda pooblaščeni organizaciji.

Nekomercialni obrati:

V nekomercialnih obratih so vsi prašiči kategorije kmečki prašič, ne glede na starost. Prevedb med kategorijami na nekomercialnih obratih ni.

Izravnava stanja

Če izvajalec dejavnosti ugotovi, da se stanje v Volos ne ujema s stanjem v obratu, in stanja ne more urediti z drugimi vrstami premikov, stanje lahko uskladi prek aplikacije Izravnava stanja. Gre za nepravilnost, in je treba skrbeti, da do te situacije ne prihaja redno.

Obrati, kjer ima izvajalec dejavnosti dostop do Volos:

Izvajalec dejavnosti izravnavo stanja vpiše v Volos.

Izravnavo stanja lahko ureja tudi prek pooblaščene organizacije.

Ker ima dostop do Volos, mu informacij v RPO ni potrebno vpisovati.

Obrati, kjer izvajalec dejavnosti nima dostopa do Volos:

Izvajalec dejavnosti izravnavo stanja vpiše v obrazec, ki ga odda pooblaščeni organizaciji.

Ker nima dostopa do Volos, mora informacije o izravnavi vpisati tudi v RPO.

Nekomercialni obrati:

Za nekomercialne obrate izravnave stanja v CRPš ni potrebno poročati. 

e-SLP je bil izdan, a do premika živali ni prišlo

Če je bil e-SLP izdan, do premika živali pa ni prišlo, mora izvajalec dejavnosti – oddajatelj poskrbeti za preklic e-SLP v Volos. To lahko stori na podoben način, kot e-SLP izda: prek Volos, ali pa za izvedbo preklica pisno zaprosi pooblaščeno organizacijo.

Rok za preklic premika je najpozneje v 7 dneh od predvidenega datuma premika.

Obrati, kjer ima izvajalec dejavnosti dostop do Volos:

Izvajalec dejavnosti e-SLP prekliče v Volos: v seznamu premikov poišče e-SLP in ga izbriše.

Obrati, kjer izvajalec dejavnosti nima dostopa do Volos:

Izvajalec dejavnosti za izbris zaprosi pooblaščeno organizacijo.

Nekomercialni obrati:

Na nekomercialnih obratih premikov iz obrata ni, razen v klavnico. Preklic premika v tem primeru je podoben kot pri komercialnih obratih.

Prihod živali v obrat

Prihod živali v obrat je dogodek, ob katerem se število živali določene kategorije v obratu poveča. Prihodi so različni: prihod iz drugega obrata reje (običajno nakup), uvoz ali prihod iz druge države članice ter rojstva (oziroma prevedba iz sesnih pujskov v tekače). Število živali v določeni kategoriji se poveča tudi s prevedbo.

Rok za priglasitev prihoda živali v obrat je najpozneje sedem dni po prihodu.

 

Prihod iz drugega obrata v Sloveniji

Postopek premika prične oddajatelj. Ko informacije o odhodu vpiše v Volos, se izda e-SLP. Prejemnik živali na mobilni telefon prejme SMS, ki vsebuje informacije o e-SLP.

Prejemnik živali tudi v Volos prejme obvestilo, da je bil zanj izdan e-SLP. Vse informacije o pošiljki so že v Volos, prejemnik le še pregleda, če so točne, in potrdi prejem (klikne gumb »Potrdi«).

Tako je z enim klikom izpolnil naslednje obveznosti: priglasitev prihoda, vodenje RPO in hramba spremnega lista.

Če informacije v e-SLP v Volos niso točne, prejemnik živali e-SLP lahko zavrne. S prodajalcem se morata nato dogovoriti o točnih informacijah, prodajalec po potrebi popravi e-SLP in potem ga prejemnik potrdi.

Obrati, kjer izvajalec dejavnosti nima dostopa do Volos:

Če izvajalec dejavnosti, ki živali prejema, nima dostopa do Volos, za pomoč pri priglasitvi prosi pooblaščeno organizacijo. Pooblaščena organizacija za ureditev prihoda potrebuje številko e-SLP, ki jo je izvajalec dejavnosti prejel na SMS. Oddajatelj živali ima tudi možnost, da kopijo e-SLP na papir, in prejemnik pri pooblaščeni organizaciji ureja priglasitev s predložitvijo te kopije.

Nekomercialni obrati: 

Prihod v nekomercialnih obratih se izvaja na enak način kot pri komercialnih obratih.

 

Uvoz ali prihod prašičev iz druge države članice

Kadar pošiljka prašičev prihaja iz druge države članice ali iz uvoza, izvajalec dejavnosti preveri identifikacijske oznake pri vseh prašičih, nato pa prek Volos vnese podatke o prejemu pošiljke. Pri tem si pomaga s spremno dokumentacijo, ki je prišla s pošiljko.

Za vsako skupino živali (torej živali, ki so iste kategorije in imajo isto identifikacijsko številko) vnese en zapis. Zagotoviti mora, da živali spremlja predpisano spričevalo, ki ga izda uradni organ v državi odpreme. Dokumentacijo, ki spremlja živali ob premiku, hrani še najmanj tri leta.

Obrati, kjer izvajalec dejavnosti nima dostopa do Volos:

Če izvajalec dejavnosti nima dostopa do Volos, kopijo dokumentacije najkasneje v sedmih dneh od prejema živali odda pooblaščeni organizaciji, ki bo informacije vnesla v Volos.

Ker izvajalec dejavnosti mora iste informacije vnesti v RPO.

Nekomercialni obrati:

Uvoz ali nakup živali iz druge države članice na nekomercialnih obratih ni dovoljen.

 

Prevedba med kategorijami 

Prevedba med kategorijami je eden od dogodkov, pri katerem se število živali v določeni kategoriji poveča. Celotni princip prevedbe je opisan pri odhodih.

Register prašičev v obratu (RPO)

Register prašičev v obratu so zapisi o vseh premikih in spremembah staleža prašičev v obratu, ki jih sproti vodi in pri sebi hrani izvajalec dejavnosti.

Način vodenja RPO se s 1. 5. 2024 spreminja. Obstoječi RPO (roza knjiga) mora izvajalec dejavnosti v obratu hraniti še najmanj tri leta. Od 1. 5. 2024 se »roza knjiga« ukinja; v nadaljevanju so navodila za vodenje RPO od 1.5. 2024 dalje.

Komercialni obrati, kjer izvajalec dejavnosti aktivno uporablja Volos:

Če izvajalec dejavnosti aktivno uporablja aplikacijo Volos, in so vse informacije sproti priglašene v Volos, mu RPO ni potrebno voditi. Inšpektor ali kontrolor ob pregledu obrata ne bo zahteval vpogleda v RPO, pač pa bo preveril, ali izvajalec dejavnosti aktivno uporablja Volos.

Obrati, kjer izvajalec dejavnosti nima dostopa do Volos:

Za namen ročnega vodenja RPO so na voljo obrazci  in podrobnejša navodila. RPO se lahko vodi tudi v zvezku, v katerem se vzpostavi enako tabelo, v ustreznem računalniškem programu, v Excelu in podobno.

Priložen je obrazec za RPO, ki ga izvajalec dejavnosti lahko natisne za namen ročnega vodenja RPO. Informacije lahko vodi na način, da ima za vsako kategorijo svoj list, lahko pa vodi vse na enem listu. Namesto teh obrazcev lahko uporablja tudi lastne tabele, ki imajo enako razporejene rubrike, ali pa računalniški program, Excel, ipd.

Nekomercialni obrati:

V nekomercialnih obratih se RPO vodi na enak način kot v komercialnih: če izvajalec dejavnosti aktivno uporablja Volos, mu RPO ni potrebno voditi.

Če dostopa do Volos nima, ali pa ga ima in ga ne uporablja vsaj za pregledovanje podatkov, mora posebej voditi RPO na način, kot je opisano v prejšnjem poglavju.

Ročna priglasitev določenih dogodkov:

Če ima izvajalec dejavnosti aktiven dostop do Volos, a določene dogodke priglasi ročno, mora za te dogodke voditi RPO in hraniti spremno dokumentacijo. 

Register prašičev v obratu urejajo 12. člen pravilnika, točke (a), (b), (c) in (d) prvega odstavka 102. člena Uredbe 2016/429/EU, 22. člen in prvi odstavek 23. člena Delegirane uredbe 2019/2035/EU in četrti odstavek 23. člena Delegirane uredbe 2019/2035/EU.

Navodila in obrazci za vodenje RPO

Centralni register prašičev (CRPš)

Centralni register prašičev (CRPš) je podatkovna zbirka, ki jo vodi Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin in v kateri se hranijo podatki, ki jih izvajalci dejavnosti reje prašičev sporočajo Upravi. V podatkovni zbirki so podatki o premikih živali med obrati, popisu živali v obratu ter spremembah staleža po kategorijah in SIŠ. Podatke uporablja Uprava za namen varovanja zdravja ljudi in živali, uporabljajo pa se tudi za načrtovanje in izvajanje ukrepov kmetijske politike ter za statistične in raziskovalne namene.

Izvajalci dejavnosti imajo prek aplikacije Volos pregled nad vsemi podatki o živalih na svojem obratu. 

Če izvajalec dejavnosti aktivno uporablja aplikacijo Volos, in prek nje sproti priglaša informacije o dogodkih (odhodi, prihodi) v CRPš, potem se šteje, da istočasno zadosti tudi obveznosti vodenja RPO in hrambe spremne dokumentacije.

Na voljo so tudi spletni servisi, prek katerih je mogoče dostopati do podatkov oziroma poročati v CRPš. Dokumentacija je na voljo na zahtevo.

Centralni register prašičev urejajo 14. člen pravilnika,  točka (c) prvega odstavka 109. člena Uredbe 2016/429/EU, 56. člen Delegirane uredbe 2019/2035/EU in prvi odstavek 3. člena Izvedbene uredbe 2021/520/EU.

Pooblaščene organizacije

Pooblaščene organizacije so veterinarske organizacije, ki opravljajo dejavnost identifikacije in registracije živali kot javno veterinarsko službo, in zavodi KGZS, ki opravljajo identifikacijo in registracijo živali kot javno službo strokovnih nalog v živinoreji.

Naloge pooblaščenih organizacij so določene v 20. členu Pravilnika o identifikaciji in registraciji prašičev. Izvajalci dejavnosti se na pooblaščene organizacije lahko obrnejo po pomoč zlasti v naslednjih primerih:

  • Če nima nameščene aplikacije Volos in potrebuje pomoč pri izdaji spremnega lista ali vnosu podatkov v CRPš, naročanju ušesnih znamk in dvojnikov ušesnih znamk ali
  • če potrebuje pomoč pri identifikaciji prašičev (nameščanju ušesnih znamk), … 

Storitve, ki jih izvaja pooblaščena organizacija, se financirajo iz proračuna, nekatere pa pooblaščena organizacija zaračuna izvajalcu dejavnosti.

Izvajalec dejavnosti lahko storitev naroči pri katerikoli od pooblaščenih organizacij.

Sistem identifikacije in registracije prašičev v obratih, kjer se ne izvaja reja prašičev - klavnice, zbirni centri, sejmi, razstave, zbiralnice trupel

Za obrate, kjer se zadržujejo prašiči, in so tipov klavnica, zbirni center, sejem razstava ali zbiralnica trupel, velja obveznost vpisa v Evidenco imetnikov rejnih živali (Register obratov) na upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin in pridobiti identifikator G-MID.

Izvajalci dejavnosti teh obratov imajo podobne obveznosti kot ostali obrati: poročanje dogodkov, izdaja SLP in vodenje dokumentacije. Če imajo dostop do Volos, veljajo enaka pravila kot za obrate, na katerih se izvaja reja prašičev.

Načrt delovanja sistema identifikacije in registracije prašičev v primeru nedelovanja informacijsko - komunikacijskih tehnologij

V primeru, ko uporaba aplikacije Volos ni mogoča zaradi prekinitve delovanja ali nedostopnosti informacijsko komunikacijskih tehnologij (na primer nedelovanje Volos za krajši ali daljši čas, tehnološke okvare na opremi izvajalca dejavnosti ali težave s povezljivostjo z omrežjem) se pri premikih prašičev uporablja sistem, opisan v tem poglavju.

Z namenom, da si zagotovi neprekinjeno poslovanje, mora biti izvajalec dejavnosti vedno pripravljen na primer začasnega nedelovanja tehnoloških sistemov. V ta namen v obratu hrani obrazce za vodenje papirnega registra prašičev v obratu in obrazce za izdajo papirnih spremnih listov za prašiče.

Opozorilo: če zaradi zdravstvene situacije živali na določenem območju ali v celotni državi velja obveznost izdaje veterinarskih spričeval za premike prašičev, mora izvajalec dejavnosti pridobiti veterinarsko spričevalo v skladu s predpisi, ne glede okoliščine, zaradi katerih se izdaja papirni spremni list.

Izdaja papirnih spremnih listov za prašiče (p-SLP) ob odhodu iz obrata v drug obrat ali v izvoz/odpremo EU

Papirni SLP (p-SLP) se izda na obrazcu za papirni spremni list za prašiče. Svetujemo, da si izvajalec dejavnosti vnaprej natisne več izvodov, ki jih hrani v obratu, da jih lahko uporabi v primeru nedelovanja sistemov.

P-SLP izvajalec dejavnosti pred premikom izpolni v dveh izvodih (dva lista). Vpiše vse podatke,  izda številko p-SLP in se podpiše.

V p-SLP vpiše naslednje informacije: informacije o svojem obratu (G-MID obrata, svoj naziv, naslov obrata), informacije o namembnem obratu (G-MID, naziv, naslov, v primeru izvoza/odpreme EU pa namembno državo), datum odhoda živali, mobilna telefonska številka prejemnika in prevoznika, registrska številka vozila, registracijska številka prevoznika ter podrobnosti o živalih: za vsako skupino (kategorija/SIŠ) se navede število živali v premiku.

Številko spremnega lista izda oddajatelj živali: sestavljena iz zadnjih 6 mest G-MID, znaka / in zaporedne številke p-SLP brez vodilnih ničel. Primer: SI123456/1, SI123456/2518. Izvajalec dejavnosti je dolžan voditi evidenco izdanih papirnih spremnih listov in poskrbeti, da se številka p-SLP ne ponovi.

Eno od kopij p-SLP preda prejemniku živali in ta spremlja pošiljko. Drugo kopijo uporabi za vnos informacij v Volos(najkasneje v štirih dneh odda pooblaščeni organizaciji), spodnji del pa uporabi za lastni arhiv.

Prejemnik živali mora svojo kopijo v štirih dneh oddati pooblaščeni organizaciji, da informacije vnese v Volos. Spodnji del uporabi za lastni arhiv.

Oba izvajalca dejavnosti morata v premik takoj po oddaji oziroma prejemu živali vpisati v papirni register prašičev v obratu.

Register prašičev v obratu

Kadar je SLP izdan papirno (p-SLP), morata tako oddajatelj kot prejemnik prašičev informacije iz p-SLP nemudoma vpisati v RPO, ki se vodi v obratu. Zahteva velja ne glede na to, ali ima izvajalec dejavnosti aktiven dostop do Volos: za premike, pri katerih je bil izdan papirni spremni list, izjema glede vodenja RPO ne velja.

 

Priglašanje pogina, zakola na domu, kraje/izgube v CRPš in RPO

Rok za priglasitev pogina, zakola na domu, kraje/izgube je 7 dni po dogodku, rok za priglasitev prevedbe med kategorijami pa do sedmega v mesecu za pretekli mesec (oziroma pred premikom, če se živali premikajo prej).

Če izvajalec dejavnosti zaradi tehnoloških razlogov v predpisanih rokih ne more zagotoviti vnosa v Volos, uporabi obrazce in jih v predpisanih rokih odda pooblaščeni organizaciji.

Namen sistema identifikacije in registracije prašičev

Sistem identifikacije in registracije prašičev v državah članicah EU se vzpostavlja z namenom varovanja zdravja ljudi in živali. Vzpostavi se sledljivost živali, pri čemer so podatki o premikih živali zapisani v Centralnem registru prašičev, kar omogoča učinkovit pregled nad lokacijami in premiki živali, kar je ključno za obvladovanje nalezljivih bolezni. Informacije v Centralnem registru prašičev se uporabljajo tudi za načrtovanje politik in izvajanje ukrepov kmetijske politike.