Prostovoljstvo
Prostovoljstvo ima v Sloveniji dolgo tradicijo, je pomemben socialni korektiv družbe, prispeva k povezovanju organizacij in ljudi v lokalnih skupnostih ter omogoča ljudem, da skozi prostovoljsko delo pridobijo neprecenljive izkušnje.
Zavedamo se pomembnosti prostovoljstva, zato je Vlada Republike Slovenije leta 2018 sprejela Strategijo razvoja nevladnih organizacij in prostovoljstva, v kateri si za strateški cilj zastavlja kakovostno organizirano in trajnostno naravnano prostovoljstvo, ki je široko prepoznano kot vrednota in pomembno prispeva k družbeni blaginji.
-
Strategija razvoja nevladnih organizacij in Strategija razvoja prostovoljstva za obdobje 2024 – 2029
V pripraviS Strategijo razvoja nevladnih organizacij in Strategijo razvoja prostovoljstva za obdobje 2024 – 2029 (v nadaljnjem besedilu: strategiji) Vlada opredeljuje in določa ukrepe, ki bodo prispevali k temu, da bodo nevladne in prostovoljske organizacije, kot eden izmed ključnih gradnikov civilne družbe, prispevale k uresničevanju načel pluralnosti in demokracije v družbi.
Prostovoljstvo v Sloveniji
Podatki iz Skupnega poročila o prostovoljstvu za leto 2022 kažejo, da slovenski prostovoljci, ki delujejo v okviru prostovoljskih organizacij in javnih zavodov, opravijo več kot devet milijonov ur prostovoljskega dela. Ocenjena vrednost prispevka prostovoljskega dela k družbeni blaginji je več kot 92 milijonov evrov. Če bi upoštevali prostovoljsko delo, ki poteka spontano, neorganizirano, bi bila ta številka še višja.
Prostovoljsko delo je delo, ki ga posameznik po svoji svobodni volji in brez pričakovanja plačila ali neposrednih ali posrednih materialnih koristi zase opravlja v dobro drugih ali v splošno korist.
Prostovoljske organizacije in organizacije s prostovoljskim programom se vpišejo v vpisnik prostovoljskih organizacij. V vpisniku je bilo 2022 vpisanih 2.341 organizacij. Organizacija, ki se želi vpisati, odda izpolnjen obrazec na izpostavo Agencije Republike Slovenije za javno pravne evidence in storitve (AJPES).
Na podlagi zbirnih podatkov o prostovoljskem delu v Republiki Sloveniji za preteklo leto pripravimo skupno poročilo, ki vsebuje seznam prostovoljskih organizacij, podatke o številu sklenjenih dogovorov o prostovoljskem delu in opravljenem prostovoljskem delu ter ocenjeno vrednost prispevka k družbeni blaginji.
-
Skupna poročila o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji
Poročila- Skupno poročilo o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji za leto 2022 (docx, 2,1 MB)
- Skupno porocilo o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji za leto 2021 (docx, 1,7 MB)
- Skupno poročilo o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji za leto 2020 (docx, 1,7 MB)
- Skupno poročilo o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji za leto 2019 (docx, 1,4 MB)
- Skupno poročilo o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji za leto 2018 (docx, 1,1 MB)
Državna nagrada in priznanja za prostovoljstvo
Odbor Republike Slovenije za podelitev državnih priznanj na področju prostovoljstva zaslužnim prostovoljcem ali prostovoljskim organizacijam vsako leto podeli državno nagrado in priznanja za prostovoljstvo. Nagrado in priznanja slovesno izroči predsednik Republike Slovenije.
Novice
-
Znani so prejemniki državne nagrade in priznanj na področju prostovoljstva za leto 2022
-
Za boljšo prihodnost starejših tudi z razpisi za nevladne organizacije
-
Sklad za razvoj NVO spodbuja ustvarjalnost ter bogatenje slovenske in evropske kulturne dediščine
-
Digitalna orodja so lahko v pomoč nevladnim organizacijam
-
Ob tednu prostovoljstva državni sekretar Trbič poudaril solidarnost in izjemen pomen prostovoljstva tudi v lokalnih skupnostih
-
Nagrade Netko za projekta izbrana na javnem razpisu MJU
-
Sestal se je Svet Vlade za spodbujanje razvoja prostovoljstva, prostovoljskih in nevladnih organizacij
-
Objavljen javni razpis za krepitev aktivnih državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij
-
Delovni posvet o načrtovanem javnem razpisu za krepitev aktivnih državljanskih pravic
-
Sestal se je Svet za nevladne organizacije