Koronavirus (SARS-CoV-2)
V Sloveniji smo prvo okužbo z novim koronavirusom potrdili 4. marca 2020. Epidemiološko situacijo spremljamo z okrepljenim testiranjem, glede na število okuženih pa sprejemamo in prilagajamo ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa med nami. Uradni podatki o številu okuženih kažejo, da se soočamo z drugim valom epidemije nalezljive bolezni covid-19. Priča smo njenemu hitremu in eksponentnemu širjenju med populacijo, zato je Vlada razglasila epidemijo na celotnem območju Republike Slovenije.
-
27.036
-5.980
Število opravljenih testov (PCR: 5.435, HAGT: 21.601)
-
881
-138
Vsi pozitivni HAGT se potrjujejo s PCR testom in samo tisti, ki so pozitivni tudi na PCR, so zajeti v statistiki.
-
16,2 %
-1,3 p.p.
Delež pozitivnih testov (samo PCR)
-
521
+10
Število hospitaliziranih oseb
-
85
-1
Število oseb na intenzivni negi
-
32
-10
Število odpuščenih iz bolnišnic
-
4
0
Število umrlih
-
780
-4
7-dnevno povprečje potrjenih okužb
-
515
-1
14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev
Prikazani so aktualni podatki za 4. marec 2021 do 24h in razlika glede na dan poprej. Vir: Ministrstvo za zdravje in Nacionalni inštitut za javno zdravje
* S 13. 2. 2021 se vsi pozitivni primeri HAGT potrjujejo s PCR testi, zato deleža in podatka o številu pozitivnih s HAGT ne prikazujemo.
Vlada je glede na trenutne epidemiološke razmere določila nekaj sprememb sedaj veljavnih ukrepov. Novosti začnejo veljati v ponedeljek, 8. marca 2021.
-
V šole se vračajo vsi srednješolci, odprejo se dijaški domovi.
Pouk poteka tako, da je v šoli prisotna polovica dijakov oz. polovica oddelkov šole, druga polovica dijakov pa ima pouk na daljavo. Učitelji pouk izvajajo v razredu. Za dijake, ki so na domu, pa na daljavo. Dijaki se bodo v šoli izmenjevali tedensko.
-
Uporaba zaščitnih mask za učence od 6. razreda osnove šole dalje je obvezna.
Prav tako je obvezna uporaba zaščitnih mask za učitelje v osnovnih šolah ter za dijake in profesorje v srednjih šolah.
-
Na terasah in vrtovih gostinskih lokalov v Jugovzhodni Sloveniji in Posavski statistični regiji je dovoljena strežba jedi in pijač.
Pri tem je potrebno dosledno upoštevati naslednje ukrepe:
- Gostinska dejavnost se sme izvajati med 6. in 19. uro.
- Gostje morajo zapustiti terase in vrtove najpozneje v 30 minutah po koncu dovoljenega obratovanja.
- Dovoljena je postrežba le za mizami in ob upoštevanju razdalje med osebami 1,5 metra in najmanj 3 metre med robovi miz.
- Za eno mizo lahko sedijo največ 4 osebe.
- Vstop gostov v zaprti del gostinskega obrata je dovoljen samo za uporabo toaletnih prostorov.
- Zaposleni in gostje morajo masko imeti nameščeno ves čas, gostje jo snamejo le, ko sedijo za mizo.
- Zaposleni se morajo testirati enkrat tedensko, razen tisti, ki imajo ustrezno dokazilo o cepljenju oziroma preboleli bolezni.
-
Pri vstopu v Slovenijo je manj izjem, prekinitev karantene možna šele peti dan.
Ponovno se vzpostavljajo kontrolne točke na cestnih povezavah na notranjih mejah, spremembe so na seznamu rdečih držav ter pri izjemah za vstop v državo brez karantene in brez negativnega izvida testa. Novost je tudi možnost prekinitve karantene šele peti dan po napotitvi.
Veljavnost: od 8. marca 2021
Kaj povečuje tveganje okužbe?
Bistveni dejavniki tveganja širjenje okužbe so (1) zaprt prostor, (2) čas, ki ga preživimo z drugimi, (3) gostota ljudi in neupoštevanje varnostne razdalje, (4) kašljanje, kihanje, kričanje, petje in hitro dihanje pri raznih dejavnostih.
Če ste zboleli (kašljate, imate vročino ali težko dihate)
- Ostanite doma in se izogibajte vsem stikom.
- Pokličite osebnega zdravnika ali urgentno službo, če osebni zdravnik ni dosegljiv. Ta bo po pogovoru z vami ocenil, ali je sum upravičen ali ne. Če bo ocenil, da je sum na okužbo z novim koronavirusom upravičen, vam bo po telefonu dal nadaljnja navodila.
Pomembno je tudi, da k zdravniku, po nujno medicinsko pomoč ali v bolnišnico ne hodimo osebno. Če moramo poiskati nujno medicinsko pomoč, jo najprej pokličemo po telefonu.
Najpogostejši znaki za sum okuženosti
Novi koronavirus SARS-CoV-2 povzroči bolezen covid-19, ki se najpogosteje kaže s slabim počutjem, utrujenostjo, nahodom, vročino, kašljem in pri težjih oblikah z občutkom pomanjkanja zraka. Za težji potek je značilna pljučnica.
Okužbe z novim koronavirusom samo na podlagi poteka bolezni in bolnikovih težav ne moremo razlikovati od drugih povzročiteljev akutnih okužb dihal. Za potrditev ali izključitev je potrebno mikrobiološko testiranje.
Novi koronavirus se med ljudmi širi predvsem kapljično, s kapljicami sline ob kihanju in kašljanju. To pomeni, da je za prenos potreben tesnejši stik z bolnikom, manj od 1,5 metra oddaljenosti.
Oboleli v osamitev oziroma izolacijo
Osebi, pri kateri je potrjena okužba z novim koronavirusom, osebni zdravnik odredi ukrep osamitve oziroma izolacije. To pomeni, da ne sme zapuščati svojega bivališča, omejiti mora stike z drugimi osebami ter dosledno upoštevati priporočila za preprečevanje širjenja bolezni. Bolnik je v času izolacije v bolniškem staležu.
Socialno distanciranje
Osebi, ki je bila v stiku z okuženo osebo v času njegove kužnosti, se priporoča socialno distanciranje. Visoko tvegani so predvsem stiki med družinskimi člani, med katerimi je možnosti za prenos novega koronavirusa največ.
Socialno distanciranje je priporočilo in ne obveza, saj osebi ni odrejen bolniški stalež. Priporoča se, da v dogovoru z delodajalcem nekaj časa delo opravlja od doma. V primeru, da dela ne more opravljati od doma, naj se čim bolj pozorno samoopazuje in preneha z delom ob prvem pojavu bolezenskih znakov. Priporoča se, da se ne druži z osebami izven skupnega gospodinjstva, na javnih krajih pa dosledno ohranja medosebno razdaljo dveh metrov.
Karantena na domu
Oseba, ki je bila v tesnem stiku z osebo, pri kateri je bila potrjena okužba s koronavirusom, ali po prihodu iz tujine (iz države na rdečem seznamu), omeji svoje stike z drugimi ljudmi. To pomeni, da zdrava oseba preživlja karanteno na domu - se torej samoosami na stalnem, začasnem ali drugem naslovu. Karantena traja 10 dni od zadnjega visoko rizičnega stika oziroma od prihoda v Slovenijo. Namen karantene na domu je preprečevanje širjenja okužbe.
Navodila za preživljanje karantene na domu je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje.
V osamitev oziroma izolacijo je napotena obolela oseba. V karanteno na domu pa je napotena zdrava oseba, za katero se sumi, da je bila v visoko tveganem stiku z obolelo osebo.
Državni načrt zaščite in reševanja ob pojavu pandemije nalezljive bolezni pri ljudeh
Država ima za pojav nalezljivih bolezni, ki pomeni veliko grožnjo javnemu zdravju, izdelan Državni načrt zaščite in reševanja ob pojavu epidemije oziroma pandemije nalezljive bolezni pri ljudeh (v nadaljevanju Državni načrt), ki vsebuje natančne protokole ukrepanja in je namenjen utečenemu delovanju vseh ključnih deležnikov na državni ravni.
Državni načrt se sproži, ko je razglašena epidemija oziroma pandemija nalezljive bolezni pri ljudeh na celotnem območju ali delu Slovenije. V tem primeru je treba poleg služb v zdravstveni dejavnosti uporabiti tudi sile in sredstva za zaščito, reševanje in pomoč.
Hkrati s sprožitvijo Državnega načrta se sprožijo tudi regijski načrti zaščite in reševanja ali posamezni deli občinskih načrtov zaščite in reševanja na ogroženih območjih.
Predlog za sprožitev Državnega načrta poda minister za zdravje, odločitev o aktiviranju načrta pa sprejme poveljnik Civilne zaščite.
Povezane vsebine
-
Okužba s SARS-CoV-2 pri živalih
Službe v javnem zdravstvu in veterinarske službe, vključno z veterinarji praktiki, sodelujejo z uporabo pristopa Eno zdravje pri izmenjavi informacij, predvsem ob sumu ali potrditvi okužbe z novim koronavirusom pri živalih, za izvedbo ocene tveganja, kadar je bila oseba, ki je zbolela za COVID-19, v stiku s hišnimi ljubljenčki ali drugimi živalmi.
-
Kampanja covid -19 - Nalezimo se dobrih navad
Smo v času hitrejšega širjenja virusa covid -19, a širjenje lahko omilimo z osnovnimi higienskimi ukrepi, nošenjem maske in spoštovanjem distance.