Pravica do pozabe po preboleli bolezni

Napredek v medicini in znanstvena odkritja so v zadnjih desetletjih bistveno izboljšali možnosti preživetja bolnikov z rakom, virusom HIV in hepatitisom C. V Evropski uniji danes živi več kot 20 milijonov ljudi, ki so premagali raka, tretjina med njimi že več kot desetletje. Prav tako sodobna zdravila omogočajo, da virus HIV postane obvladljiv in hepatitis C povsem ozdravljiv, kar preprečuje razvoj resnih zapletov, kot je rak jeter.
Kljub temu da so te bolezni za mnoge postale le zahtevna preizkušnja na življenjski poti, se bolniki ob vrnitvi v aktivno življenje srečujejo z ovirami, predvsem na področju dostopa do finančnih in zavarovalniških produktov.
V Sloveniji z Zakonom o pravici oseb po prebolelem raku in nekaterih drugih boleznih do enakega dostopa do zavarovalnih in drugih produktov odpravljamo diskriminacijo posameznih družbenih skupin. Zakon je bil v Državnem zboru Republike Slovenije sprejet 22. novembra 2024, uporabljati pa se začne 18. junija 2025.
Zakon ureja pogoje dostopa do zavarovalnih produktov in kreditnih pogodb ter vzpostavlja ravnovesje med pravico zavarovalnic do pogodbene avtonomije in potrebo po enakovredni obravnavi nekdanjih bolnikov.
Slovenija se z uvedbo zakona pridružuje državam, kot so Francija, Belgija, Portugalska, Italija, Nizozemska, Luksemburg, Nizozemska, Ciper in Španija, ki so že prepoznale nujnost takšne ureditve.
Enake možnosti za vse
Zakon posameznikom, ki so preboleli raka, hepatitis C ali virus HIV:
- omogoča, da po določenem časovnem obdobju ob sklenitvi kreditnih in zavarovalniških produktov teh podatkov ne razkrivajo,
- prepoveduje zavarovalnicam zbiranje teh podatkov pri ocenjevanju tveganja.
S tem ščiti ranljivo skupino ljudi, ki se po ozdravitvi že tako sooča s številnimi izzivi in ovirami. Tako imenovana pravica do pozabe jim zagotavlja enakovredno obravnavo v postopku odločanja o možnostih sklenitve zavarovanja, najema posojila in drugih sorodnih produktov ter sklenitev teh pod enakimi pogoji kot preostalo prebivalstvo. To najbolj vpliva na tiste, ki so raka preboleli v otroštvu, mladosti ali mlajši odrasli dobi in s pomočjo posojila rešujejo prvi stanovanjski problem.
Poleg tega zakon z ozaveščanjem splošne javnosti o ovirah in omejitvah, s katerimi se srečujejo prebolevniki, destigmatizira nekdanje bolnike.
Uveljavljanje pravice do pozabe po preboleli bolezni
Obdobje za uveljavitev zakonsko sprejete pravice do pozabe je določeno na:
- 7 let ali manj po končanem aktivnem zdravljenju raka odraslih oseb (skrajšano časovno obdobje je odvisno od vrste in stadija raka, kar je razvidno iz tabele),
- 5 let po končanem aktivnem zdravljenju raka mlajših oseb (oseb, ki so za rakom zbolele pred dopolnjenim 21. letom starosti, kar je razvidno iz tabele),
- 3 mesece po zaključku zdravljenja hepatitisa C, ki je ocenjeno za uspešno,
- 1 leto po začetku učinkovitega zdravljenja virusa HIV (pri čemer oseba v krvi 6 mesecev ne sme imeti zaznavnega virusa HIV).
Skrajšanje časovnih obdobij glede na vrsto in stadij raka ter druge strokovno utemeljene medicinske pogoje obravnava posebej za to ustanovljena komisija, potrdijo pa jih pristojni razširjeni strokovni kolegiji.
-
Seznam bolezni, okužb z virusom hepatitisa C in HIV ter krajših obdobij za uveljavljanje pravice do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov
Tabela prikaže krajša obdobja za uveljavitev pravice do pozabe po vrstah in stadijih raka ter drug, strokovno utemeljen medicinski pogoj za HIV.Navodila
Pridobitev zdravniškega potrdila za uveljavljanje pravice do pozabe
Izdajo brezplačnega zdravniškega potrdila za namen sklenitve zavarovalne ali kreditne pogodbe za nepremičnino lahko zahteva oseba, ki je prebolela raka, hepatitis C ali se učinkovito zdravi zaradi okužbe z virusom HIV. Zahtevo vloži bodisi ustno bodisi pisno v fizični ali elektronski obliki pri izbranem osebnem zdravniku, kadar pa to ni mogoče, pri nadomestnem zdravniku, ki izbranega osebnega zdravnika nadomešča v okviru njegovega ordinacijskega časa, ali pri izbranem osebnem zdravniku, za katerega se opredeli v dodatni ambulanti družinske medicine.
Pogoji za pridobitev
Izbrani osebni zdravnik izpolnjevanje pogojev za izdajo zdravniškega potrdila ugotavlja po pregledu zdravstvenih podatkov, zbranih v Centralnem registru podatkov o pacientu, in osnovni zdravstveni dokumentaciji. Zdravnik ugotavlja pogoje hkrati za preboleli rak, hepatitis C in virus HIV, s čimer zagotovi celovito informacijo. Kadar pogojev za izdajo zdravniškega potrdila ni mogoče določiti, je treba pridobiti pisni podatek lečečega zdravnika, pri katerem je bila oseba obravnavana v času bolezni ali okužbe, in ga vnesti v zdravstveni karton.
Čas izdaje
Potrdilo je treba izdati v roku 30-ih dni od prejema zahteve za njegovo izdajo, a se lahko v primeru, da pisnega podatka lečečega zdravnika ni mogoče dobiti pravočasno, podaljša za 15 dni. V njem izbrani osebni zdravnik na dan njegove izdaje potrdi, da so izpolnjeni vsi predpisani pogoji glede zdravljenja bolezni ali okužb ter da je od zdravljenja minilo predpisano obdobje, podrobnosti o bolezni ali okužbi pa ne razkriva. Osebni zdravnik v zdravstveni karton vloži njegovo kopijo.
Uveljavitev potrdila pri zavarovalnici ali kreditojemalcu
Zavarovalnici ali kreditodajalcu se predloži zdravniško potrdilo, ki ni starejše od šestih mesecev.
Koristi za posameznike
Zakon je posebej pomemben za mlade, ki so preboleli raka v otroštvu, mladosti ali mlajši odrasli dobi, saj jih ščiti pred diskriminacijo pri dostopu do stanovanjskih kreditov in drugih finančnih produktov.
Pravica do pozabe jim omogoča enakopravno obravnavo in boljše možnosti za urejanje življenjskih pogojev.