Bančništvo
Banka Slovenije
Centralna banka Republike Slovenije je Banka Slovenije. Od 1. maja 2004, ko je Republika Slovenija postala članica Evropske unije, je del evropskega sistema centralnih bank. Od 1. januarja 2007, ko smo uvedli evro, pa je Banka Slovenije del evrosistema, na katerega smo hkrati prenesli pristojnost za vodenje denarne politike. Temeljni cilj Banke Slovenije je zagotavljanje stabilnosti cen, med drugim pa opravlja tudi nadzor nad bankami.
Združenje bank Slovenije
Združenje bank Slovenije je gospodarsko interesno združenje, ki zastopa interese članic (bank). Združenje organizira tudi izvensodno reševanje potrošniških sporov v zvezi z opravljanjem bančnih storitev.
Družba za upravljanje terjatev bank
V okviru zadnje sanacije bank je bila marca 2013 ustanovljena Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je bila v 100-odstotni lasti Republike Slovenije. Njen glavni cilj je bil premoženje upravljati tako, da je lahko poplačala dolg iz dolžniških vrednostnih papirjev, ki jih je DUTB izdala, da je z njimi plačala tvegane terjatve, ki so bile nanjo prenesene v okviru ukrepa za krepitev stabilnosti bank oziroma bančne sanacije.
Na podlagi prvega odstavka 36. člena Zakona o ukrepih Republike Slovenije za krepitev stabilnosti bank (ZUKSB) je 30. decembra 2022 DUTB kot pravna oseba prenehala obstajati. V skladu s tretjim odstavkom 36. člena ZUKSB so na dan prenehanja DUTB vse premoženje ter pravice in obveznosti DUTB prešle na Slovenski državni holding, d. d. (SDH), ki je kot univerzalni pravni naslednik vstopil v vsa pravna razmerja, ki so bila dotlej sklenjena med DUTB in tretjimi osebami. Pravno nasledstvo je bilo izvedeno na način poenostavljene pripojitve DUTB k SDH.
Bančna unija
Za krepitev bančnega sistema si prizadeva tudi EU. Kot odziv na zadnjo finančno krizo je vzpostavila bančno unijo, ki obsega dva stebra, enotni mehanizem nadzora in enotni mehanizem za reševanje. Predvidena je tudi vzpostavitev enotnega sistema jamstva za imetnike bančnih vlog do 100.000 evrov.
Enotni mehanizem nadzora pomeni, da Evropska centralna banka v tesnem sodelovanju z nacionalnimi nadzornimi organi neposredno nadzoruje sistemsko pomembne finančne institucije.
Enotni mehanizem za reševanje je sistem za uspešno in učinkovito reševanje finančnih institucij v težavah na podlagi enotnih pravil. Sestavljata ga osrednji organ za reševanje (Enotni odbor za reševanje) in Enotni sklad za reševanje.
Enotni sistem jamstva za vloge pomeni, da bi vzpostavili enotno jamstvo za vse banke na območju bančne unije oziroma imetnike vlog do 100.000 evrov. V ta namen je predvidena ustanovitev evropskega sklada za jamstvo vlog, v katerega bodo banke vplačevale letni prispevek, z njegovimi sredstvi pa bi v primeru težav izplačali vloge do 100.000 evrov.
Evropska centralna banka
Evropska centralna banka je centralna banka za tiste članice EU, ki uporabljajo evro. Med drugim določa in izvaja denarno politiko na območju evra ter izvaja nadzor nad sistemsko pomembnimi bankami.
Evropski bančni organ
Evropski bančni organ (EBA) je neodvisen organ EU (odgovoren je Evropskemu parlamentu, Svetu Evropske unije in Evropski komisiji), katerega cilj je zagotavljati finančno stabilnost v EU ter pravilno delovanje bančnega sektorja. EBA je del evropskega sistema finančnega nadzora, ki ga sestavljajo trije nadzorni organi: poleg EBA še Evropski organ za vrednostne papirje in trge in Evropski organ za zavarovanja in poklicne pokojnine. Sistem vključuje tudi Evropski odbor za sistemska tveganja in Skupni odbor evropskih nadzornih organov ter nacionalne nadzorne organe.
Plačilne storitve
Plačilne storitve zajemajo polog gotovine na plačilni račun ali dvig gotovine z bančnega računa in upravljanje plačilnega računa, izvrševanje plačilnih transakcij v breme in v dobro plačilnega računa, izvrševanje plačilnih transakcij, pri katerih so denarna sredstva zagotovljena z odobritvijo posojila, izdajanje plačilnih instrumentov in pridobivanje plačilnih transakcij, izvrševanje denarnih nakazil, storitve odreditve plačil ter storitve zagotavljanja informacij o računih. Plačilne storitve izvajajo ponudniki plačilnih storitev, ki za opravljanje teh storitev pridobijo dovoljenje Banke Slovenije.
Finančni konglomerati
Finančni konglomerat je skupina, ki izpolnjuje več pogojev. Eden od njih je, da je na vrhu skupine nadzorovana oseba, ki je nadrejena osebi iz finančnega sektorja ali je v njej udeležena ali je s to osebo povezana. Poleg tega mora biti v skupini najmanj ena oseba iz zavarovalniškega sektorja in najmanj ena iz bančnega sektorja ali iz sektorja trga vrednostnih papirjev.
Posebnosti glede identifikacije finančnega konglomerata podrobneje opredeljuje Zakon o finančnih konglomeratih. Slednji določa obveznost javne dostopnosti registra finančnih konglomeratov v Sloveniji.
-
Register finančnih konglomeratov v Sloveniji
Seznami in evidence- Register finančnih konglomeratov (pdf, 286 KB)
Višina predpisane obrestne mere zamudnih obresti
Ministrstvo za finance dvakrat letno v Uradnem listu Republike Slovenije objavi višino predpisane obrestne mere zamudnih obresti, in sicer v začetku januarja in začetku julija. Objava je informativne narave, saj si lahko navedeno višino samostojno izračunajo vsi zainteresirani uporabniki. Podatki so javno dostopni. Zakon o predpisani obrestni meri zamudnih obresti namreč določa, da je predpisana obrestna mera zamudnih obresti vodilna obrestna mera Evropske centralne banke (ECB), povečana za osem odstotnih točk. Kot vodilno obrestno mero zakon določa obrestno mero, ki jo uporablja ECB za operacije glavnega refinanciranja, ki jih je opravila pred prvim koledarskim dnem zadevnega šestmesečnega obdobja.
Aktualna višina predpisane obrestne mere zamudnih obresti, upoštevaje podatek ECB (v angleškem jeziku) na dan 30. junij 2024, tako znaša 12,25 odstotka in velja do 31. decembra 2024, ne glede na morebitne spremembe vodilne obrestne mere ECB v tem obdobju.
Zakonodaja
Bančništvo
- Zakon o bančništvu (ZBan-3)
- Zakon o reševanju in prisilnem prenehanju bank (ZRPPB-1)
- Zakon o sistemu jamstva za vloge (ZSJV)
- Zakon o organu in skladu za reševanje bank (ZOSRB)
- Uredba o izvajanju ukrepov za krepitev stabilnosti bank
- Zakon o centralnem kreditnem registru (ZCKR)
- Zakon o predpisani obrestni meri zamudnih obresti (ZPOMZO-1)
- Zakon o izvajanju Uredbe (EU) o določitvi splošnega okvira za listinjenje in o vzpostavitvi posebnega okvira za enostavno, pregledno in standardizirano listinjenje (ZIUDSOL)
- Uredba (EU) št. 1093/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski bančni organ) in o spremembi Sklepa št. 716/2009/ES ter razveljavitvi Sklepa Komisije 2009/78/ES
- Uredba (EU) št. 806/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. julija 2014 o določitvi enotnih pravil in enotnega postopka za reševanje kreditnih institucij in določenih investicijskih podjetij v okviru enotnega mehanizma za reševanje in enotnega sklada za reševanje ter o spremembi Uredbe (EU) št. 1093/2010
- Uredba (EU) 2017/2402 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. decembra 2017 o določitvi splošnega okvira za listinjenje in o vzpostavitvi posebnega okvira za enostavno, pregledno in standardizirano listinjenje ter o spremembah direktiv 2009/65/ES, 2009/138/ES in 2011/61/EU ter uredb (ES) št. 1060/2009 in (EU) št. 648/2012
- Uredba (EU) 2017/2401 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. decembra 2017 o spremembi Uredbe (EU) št. 575/2013 o bonitetnih zahtevah za kreditne institucije in investicijska podjetja
- Uredba (EU) št. 575/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o bonitetnih zahtevah za kreditne institucije in investicijska podjetja ter o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012 Besedilo velja za EGP
- Uredba Sveta (EU) št. 1024/2013 z dne 15. oktobra 2013 o prenosu posebnih nalog, ki se nanašajo na politike bonitetnega nadzora kreditnih institucij, na Evropsko centralno banko
- Uredba (EU) 2019/630 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. aprila 2019 o spremembi Uredbe (EU) št. 575/2013 glede minimalnega kritja izgub za nedonosne izpostavljenosti (Besedilo velja za EGP.)
- Uredba (EU) št. 1286/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. novembra 2014 o dokumentih s ključnimi informacijami o paketnih naložbenih produktih za male vlagatelje in zavarovalnih naložbenih produktih (PRIIP) (Besedilo velja za EGP)
Centralna banka
- Zakon o priložnostnih kovancih (ZPK-1)
- Zakon o Banki Slovenije (ZBS-1)
- Uredba (EU) št. 1092/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o makrobonitetnem nadzoru nad finančnim sistemom Evropske unije in ustanovitvi Evropskega odbora za sistemska tveganja
- Uredba Sveta (EU) št. 1096/2010 z dne 17. novembra 2010 o dodelitvi posebnih nalog Evropski centralni banki v zvezi z delovanjem Evropskega odbora za sistemska tveganja
- Uredba (EU) št. 468/2014 Evropske centralne banke z dne 16. aprila 2014 o vzpostavitvi okvira za sodelovanje znotraj enotnega mehanizma nadzora med Evropsko centralno banko in pristojnimi nacionalnimi organi ter z imenovanimi nacionalnimi organi (okvirna uredba o EMN) (ECB/2014/17)
Finančni konglomerati
- Zakon o finančnih konglomeratih (ZFK)
- Pravilnik o medsebojnem sodelovanju nadzornih organov na področju mikrobonitetnega nadzora
- Pravilnik o registru finančnih konglomeratov
- Pravilnik o pomembnih poslih nadzorovanih oseb v finančnem konglomeratu
- Pravilnik za izračun dopolnilnih kapitalskih zahtev nadzorovanih oseb in za izračun prilagojenih kapitalskih zahtev nenadzorovanih oseb v finančnem konglomeratu
- Pravilnik o pomembnejših koncentracijah tveganj nadzorovanih oseb v finančnem konglomeratu
Plačilni promet
- Zakon o plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemih (ZPlaSSIED)
- Pravilnik o načinu ravnanja ponudnikov plačilnih storitev v zvezi z izvrševanjem sklepov o izvršbi ali zavarovanju, ki jih izdajo davčni organi
- Uredba (EU) št. 260/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. marca 2012 o uvajanju tehničnih in poslovnih zahtev za kreditne prenose in direktne bremenitve v eurih in o spremembi Uredbe (ES) št. 924/2009 Besedilo velja za EGP
- Uredba (ES) št. 924/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. septembra 2009 o čezmejnih plačilih v Skupnosti in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 2560/2001 (Besedilo velja za EGP)
- Uredba (EU) 2015/751 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. aprila 2015 o medbančnih provizijah za kartične plačilne transakcije (Besedilo velja za EGP)
- Uredba (EU) 2019/518 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. marca 2019 o spremembi Uredbe (ES) št. 924/2009 glede nekaterih nadomestil za čezmejna plačila v Uniji in nadomestil za pretvorbo valut (Besedilo velja za EGP.)
- Zakon o opravljanju plačilnih storitev za proračunske uporabnike (ZOPSPU-1)
- Pravilnik o določitvi neposrednih in posrednih uporabnikov državnega in občinskih proračunov
- Pravilnik o načinu vodenja registra neposrednih in posrednih uporabnikov državnega in občinskih proračunov ter postopkih odpiranja in zapiranja računov
- Pravilnik o postopkih in pogojih vodenja računov neposrednih in posrednih uporabnikov državnega in občinskih proračunov pri Upravi Republike Slovenije za javna plačila
- Pravilnik o dvigih ter pologih domače in tuje gotovine neposrednih in posrednih proračunskih uporabnikov državnega in občinskih proračunov, Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije preko posebnega računa z ničelnim stanjem
- Pravilnik o izvajanju plačilnih storitev za proračunske uporabnike
- Pravilnik o načinu izmenjave elektronskih računov prek enotne vstopne in izstopne točke pri Upravi Republike Slovenije za javna plačila
- Pravilnik o načinu zbiranja in posredovanja podatkov na računih proračunskih uporabnikov odprtih izven sistema enotnega zakladniškega računa
- Pravilnik o načinu izvajanja nalog podpore za spletno plačevanje storitev proračunskih uporabnikov in zunanjih ponudnikov prek sistema spletnih plačil, ki ga upravlja Uprava Republike Slovenije za javna plačila
- Pravilnik o načinu priglasitve izdane menice
- Pravilnik o načinu hrambe in vračilu zasežene gotovine
- Uredba o postopku upravljanja z zaseženimi predmeti, premoženjem in varščinami
- Zakon o izvršbi in zavarovanju (ZIZ)
- Zakon o davčnem postopku (ZDavP-2)
- Pravilnik o izvajanju Zakona o davčnem postopku