Odnosi Slovenija - Nizozemska
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Novice
-
Minister Novak se je srečal z veleposlanikom Kraljevine Nizozemske
-
Dvostransko srečanje ministrice Fajon z nizozemsko zunanjo ministrico Bruins Slot v Haagu
-
Po desetletju prizadevanj in trdega dela je bila v Haagu podpisana Ljubljansko-haaška konvencija
-
Slovenska delegacija je v sklopu Analitskega središča študijsko obiskala Nizozemsko
-
Festival ambasad 2023
-
Trajnostna gradnja in krožno gospodarstvo na Nizozemskem
-
Na delovnem obisku z nizozemskimi kolegi o krožni gradnji, prenovi stavb in krožnem javnem naročanju
-
Ministrica za pravosodje dr. Švarc Pipan z nizozemsko kolegico o aktualnih pravosodnih vsebinah
-
Video
Začela se je največja mednarodnopravna diplomatska konferenca v zgodovini Slovenije
-
Geospatial World Forum v Rotterdamu
Gospodarsko sodelovanje
Nizozemska je ena naših pomembnejših gospodarskih partneric, tako na področju trgovine kot neposrednih investicij. Uvršča se tudi med pomembnejše slovenske turistične partnerice. Tako po številu prihodov turistov kot realiziranih nočitev se Nizozemska redno uvršča med naših šest najpomembnejših trgov.
Vse potrebne informacije o gospodarskem sodelovanju in poslovnih priložnostih na Nizozemskem najdete na spletni strani Izvozno okno.
Kulturno sodelovanje
Povezave med Slovenijo in Nizozemsko na kulturnem področju kljub oddaljenosti obstajajo že vrsto let. Slovenski filmi redno gostujejo na nizozemskih filmskih festivalih, pogosti so tudi nastopi slovenskih glasbenikov in literatov. Manj znano dejstvo je, da je arhitekt Jožef Plečnik svojo diplomsko nalogo napisal na temo ureditve letovišča Kurhaus v Scheveningu, današnjem delu mesta Haag. Na Nizozemskem je več let preživel tudi slovenski impresionist Matija Jama. Slovenski študentje glasbe in drugih zvrsti umetnosti pogosto študirajo na univerzah v Amsterdamu, Rotterdamu in drugih večjih nizozemskih mestih.
Več o promociji slovenske kulture v državi izveste na portalu Culture.si. Na voljo vam je tudi koledar kulturnih dogodkov slovenskih umetnikov v državi.
Mednarodne pogodbe in drugi akti med državama
Mednarodne pogodbe in druge akte najdete na spletni strani Pravno-informacijskega sistema Republike Slovenije.
Povezane teme
-
Slovenci v Evropi
Slovence lahko najdemo po vsej Evropi. Veliko se jih je iz domovine izselilo po drugi svetovni vojni, največ v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja zaradi boljših gospodarskih možnosti, preseljevanju pa smo priče tudi danes. Največ Slovencev v Evropi živi v Nemčiji.