Financiranje obnove
-
Program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi močnih neurij z večdnevnim obilnim deževjem s poplavami in plazovi 4. avgusta 2023
Sprejet 16. maja 2024Strategije in programi- Program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi močnih neurij z večdnevnim obilnim deževjem s poplavami in plazovi 4. avgusta 2023 (docx, 178 KB)
- Priloga 1: Seznam objektov v lasti občine ali osebe javnega prava in objektov gospodarske javne infrastrukture lokalnega pomena (proioritetni seznam) (xlsx, 494 KB)
- Priloga 3: Seznam objektov predvidenih za odstranitev (xlsx, 30 KB)
- Priloga 7: Program sanacije vodne infrastrukture po poplavah 4. avgusta 2023 v ustrezno funkcionalno stanje, odporno na podnebne spremembe (docx, 1,7 MB)
- Priloga 8: Seznam posebnih objektov območja naravne vrednote oziroma objekti na zavarovanem območju v skladu s predpisi, ki urejajo ohranjanje narave (docx, 16 KB)
- Priloga 9: Obrazci za pripravo vloge upravičencem (docx, 45 KB)
-
Program odprave posledic škode v gospodarstvu
Sprejet 15. februarja 2024Strategije in programi -
Dopolnitve programa odprave posledic škode v gospodarstvu
Vlada Republike Slovenije je sprejela dopolnitev dne 28. marca 2024.Strategije in programi -
Program odprave posledic škode v gospodarstvu, ki se nanaša na škodo v primarni kmetijski proizvodnji
Strategije in programi -
Program odprave posledic škode v sektorju ribištva in akvakulture
Strategije in programi -
Program odprave posledic neposredne škode na področju državne cestne in železniške infrastrukture
Strategije in programi
Za odpravo posledic hude naravne nesreče koristimo tudi sredstva iz Solidarnostnega sklada EU (SSEU). Na posebnem računu državnega proračuna se zbirajo tudi donacije pravnih in fizičnih oseb.
Solidarnostni sklad Evropske unije
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR) je z vsemi resorji pripravil in oktobra 2023 Evropski komisiji predložil vlogo za nepovratna sredstva SSEU. Junija 2024 je Evropska komisija obvestila Slovenijo, da je zaključila tehnična posvetovanja in bo Svetu EU in Evropskemu parlamentu kmalu posredovala predlog o končnem znesku pomoči Sloveniji iz SSEU.
Slovenija bo skupaj prejela približno 428 milijonov evrov nepovratnih sredstev SSEU, kar je več, kot je ob obisku v Sloveniji v prvih dneh po poplavah obljubila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Konec leta 2023 je Slovenija že dobila 100 milijonov evrov predplačila, kar je najvišji možni znesek predplačila iz SSEU. Ostalih 328 milijonov evrov nepovratnih sredstev bo predvidoma prejela konec leta 2024.
Nepovratna sredstva SSEU so bila delno že nakazana Republiki Sloveniji na posebni podračun pri Banki Slovenije. Z računom upravlja Ministrstvo za finance na enak način kot z ostalimi nepovratnimi sredstvi EU. To pomeni, da ministrstva, ki so do teh sredstev upravičena, izplačila za izvajanje projektov v povezavi s sanacijo po poplavah založijo iz državnega proračuna, v kasnejši fazi pa Ministrstvo za finance ta sredstva iz podračuna banke Slovenije povrne nazaj v državni proračun.
Sredstva SSEU lahko države prejemnice porabijo samo za upravičene stroške, ki spadajo v glavne kategorije upravičenih ukrepov po uredbi. Ukrepi, ki jih je skladno z uredbo mogoče financirati, so:
- takojšnja usposobitev infrastrukture in objektov na področju energetike, pitne vode, odpadnih voda, telekomunikacij, prometa, zdravja in izobraževanja;
- zagotovitev začasne nastanitve in financiranja reševalnih služb, da se zadovoljijo potrebe prizadetega prebivalstva;
- takojšnja zagotovitev preventivne infrastrukture in zaščita spomenikov kulturne dediščine;
- urejanje prizadetih območij, vključno z naravnimi predeli.
MKRR je pripravil tudi sistem upravljanja in nadzora SSEU. Bistvo tega sistema, ki je po uredbi pogoj za izvajanje SSEU, je v določitvi nosilcev upravičenih ukrepov, financiranih s sredstvi sklada, in nadzornikov, ki bodo skrbeli za zakonito porabo teh sredstev.
Nosilci upravičenih ukrepov so:
- Uprava za zaščito in reševanje (pristojna za področje financiranja nujnih intervencijskih stroškov občinam, silam za zaščito, reševanje in pomoč);
- Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (pristojno za področje financiranja stroškov dela zaposlenih pri odpravljanju škode nastale delodajalcu);
- Ministrstvo za infrastrukturo (pristojno za področje državne prometne infrastrukture);
- Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (pristojno za področje sanacije onesnaženih območij);
- Ministrstvo za naravne vire in prostor (pristojno za področje vode in odpadnih voda, zagotovitve začasne nastanitve in preventivne infrastrukture ter projektov s takojšnjo obnovo prizadetih naravnih predelov, da bi preprečili takojšnje učinke zaradi erozije tal).
Za finančno poročilo je pristojno Ministrstvo za finance, in sicer Direktorat za proračun, Sektor za proračun. Neodvisni revizijski organ je Urad za nadzor proračuna na Ministrstvu za finance. Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je koordinacijski organ, ki bo do konca septembra 2024 pripravil tudi Navodila za izvajanje postopkov pri porabi sredstev SSEU v Republiki Sloveniji, prejetih za odpravo posledic poplav avgusta 2023.
Donacije na poseben račun državnega proračuna
Odprta je posebna proračunska postavka, na kateri se zbirajo darovana sredstva za odpravo posledic poplav:
Podračun proračuna Republike Slovenije: SI56 0110 0630 0109 972
Naslov: Gregorčičeva 20, 1000 Ljubljana
Namen: Odprava posledic poplav
Koda namena: CHAR
Sklic za pravne osebe: 18 10995-7300000-23011223
Sklic za fizične osebe: 18 10995-7301006-23011223
Sklic za tuje vlade: 18 10995-7311001-23011123
Pravne osebe in fizične osebe, ki opravljajo dejavnost in so zavezanci po Zakonu o davku od dohodkov pravnih oseb in Zakonu o dohodnini, so lahko za nakazila do 31. decembra 2023 uveljavljale dodatno davčno olajšavo za donacije za celoten znesek denarnih nakazil.
-
Zbrana sredstva
10.817.723,42 €
Hvala vsem, ki ste darovali.
Ujma 4. avgusta 2023 je povzročila za skoraj tri milijarde evrov neposredne škode. Vlada je v letu dni po ujmi za pomoč in sanacijo (do 24. julija 2024) nakazala 805 milijonov evrov.
-
Pomoč in sanacija
Vlada je med drugim izplačala*:
- 34,6 milijona evrov predplačil 7.444 upravičencem za obnovo stanovanj,
- 88,35 milijona evrov za gospodarstvo,
- 4,3 milijona evrov za sanacijo kmetijskih objektov,
- 57,4 milijona evrov izredne denarne socialne pomoči,
- 68,5 milijona evrov za sanacijo cest in železnic,
- 40,6 milijona evrov za vzpostavitev prevoznosti na državnih cestah,
- 172 milijonov evrov za intervencijske in izredne ukrepe na vodotokih
- 218,5 milijona evrov predplačil 115 občinam za nujno sanacijo občinske infrastrukture,
- deset milijonov evrov za hitro oskrbo z osnovnimi življenjskimi potrebščinami, ki sta jih med upravičence razdelila Rdeči križ Slovenije in Slovenska Karitas.
Iz Solidarnostnega sklada Evropske unije je že počrpanih 100 milijonov evrov.
V aplikacijo Poplave 2023 je bilo prijavljenih 35 tisoč ponudb pomoči v obliki prostovoljnega dela, storitev ali materiala. Z donacijami fizičnih in pravnih oseb je bilo na posebnem podračunu slovenskega proračuna doslej zbranih slabih 11 milijonov evrov.
Vzpostavljen je klicni center na brezplačni številki 114 za čim boljše informiranje prebivalcev, ki so utrpeli škodo. Svetovalci so odgovorili na 12.000 klicev, na terenu pa obiskali in svetovali 83 posameznikom v 13 občinah, ki jih je ujma najbolj prizadela.
Vlada je sprejela sanacijske programe za področje gospodarstva in kmetijstva, infrastrukture, nadomestne gradnje ter za sanacijo vodotokov in zemeljskih plazov.
*Podatki so na dan 24. julij 2024.