Evropski raziskovalni prostor - ERA
Kaj je ERA?
Države Evropske unije so se leta 2000 dogovorile, da želijo oblikovati skupen prostor, v katerem bodo znanje, raziskave in inovacije lažje prehajali prek meja – podobno kot ljudje, blago in storitve. Tako je nastal Evropski raziskovalni prostor (angleško European Research Area – ERA).
ERA je pobuda Evropske unije za vzpostavitev enotnega, odprtega in konkurenčnega okolja za raziskave in inovacije. Skupaj z državami članicami si prizadevamo za boljše pogoje za raziskovanje, lažje pretakanje znanja ter okrepljeno sodelovanje med raziskovalnimi organizacijami, podjetji in drugimi deležniki.
Cilj ERA je spodbuditi sodelovanje raziskovalk, raziskovalcev in inovatorjev ter prispevati k trajnostnemu razvoju Evrope. V ospredju je zagotavljanje enakih možnosti za delo vsem, ne glede na to, iz katere države prihajajo.
Evropski raziskovalni prostor si prizadeva, da se znanje čim hitreje in pravično širi po vsej Evropi. Skupaj iščemo rešitve za velike družbene izzive, kot so podnebne spremembe, zdravje in staranje prebivalstva, digitalna preobrazba, umetna inteligenca ter varnost.
Kaj to pomeni v praksi?
V praksi si v okviru ERA prizadevamo za:
-
lažje vključevanje raziskovalk in raziskovalcev v mednarodne projekte,
-
odprto objavljanje znanja in podatkov, ki so prosto dostopni,
-
skupna pravila in cilje za raziskave v Evropski uniji,
-
vlaganje v razvoj tehnologij in rešitev, ki koristijo ljudem in naravi.
Zakaj je ERA pomembna za prebivalke in prebivalce Evropske unije?
ERA se od leta 2000 razvija in prilagaja novim razmeram. Danes njen glavni namen ostaja povezovanje znanja, raziskav in inovacij po vsej Evropi. Zavedamo se, da lahko največ dosežemo, če sodelujemo in skupaj iščemo odgovore na ključna vprašanja sodobnega časa.
ERA vključuje države Evropske unije in tudi države Evropskega združenja za prosto trgovino (EFTA). Skupaj ustvarjamo močnejše in bolj povezano raziskovalno okolje, ki prinaša konkretne koristi za prebivalke in prebivalce Evrope:
- Boljša kakovost življenja
Z raziskavami, ki jih spodbuja ERA, razvijamo nova zdravila, izboljšujemo zdravstvene storitve, uvajamo čistejše vire energije in skrbimo za varnejše okolje. Tako prispevamo k bolj zdravemu, varnemu in trajnostnemu življenju.
- Gospodarska rast in nova delovna mesta
ERA spodbuja inovacije in tehnologije, ki krepijo konkurenčnost evropskega gospodarstva. To pomeni več delovnih mest, zlasti v visokotehnoloških panogah, ter boljšo blaginjo za vse.
- Enakopravnost in sodelovanje med državami
ERA omogoča izmenjavo znanja in virov med državami. S tem zmanjšujemo razvojne razlike med regijami ter spodbujamo enake priložnosti za raziskovalke, raziskovalce in podjetja po vsej Evropi.
- Hitrejši napredek pri reševanju skupnih izzivov
Z usklajenim delom v okviru ERA lahko hitreje in učinkoviteje naslovimo velike družbene izzive, kot so podnebne spremembe, zdravje, digitalizacija in trajnostni razvoj.
- Dostop do vrhunske raziskovalne infrastrukture
Evropejke in evropejci imajo dostop do najboljših raziskovalnih zmogljivosti – laboratorijev, podatkovnih baz in inovacijskih središč. To omogoča kakovostnejše in učinkovitejše raziskave.
- Krepitev evropske povezanosti
ERA ni le znanstveni okvir, ampak tudi simbol sodelovanja med evropskimi državami. Gradimo zaupanje, solidarnost in skupno evropsko identiteto ter krepimo vlogo Evrope v svetu.
Cilji ERA
Cilji ERA temeljijo na Paktu za raziskave in inovacije v Evropi, ki ga je leta 2021 sprejel Svet Evropske unije. Pakt določa skupne vrednote, načela in prednostna področja sodelovanja.
Ključne prednostne naloge ERA:
-
spodbujanje prostega pretoka znanja in odprte znanosti,
-
povezovanje raziskav in inovacij z gospodarstvom ter družbo,
-
razvoj odličnih, vključujočih in privlačnih raziskovalnih sistemov,
-
usklajevanje nacionalnih in evropskih vlaganj v raziskave in inovacije,
-
skupna prizadevanja za reševanje družbenih izzivov, kot so podnebna kriza, digitalna preobrazba, zdravje in demografske spremembe,
-
zmanjševanje razlik v raziskovalni in inovacijski uspešnosti med državami in regijami.
Z uresničevanjem teh ciljev želimo, da raziskave in inovacije bolj učinkovito prispevajo k trajnostnemu razvoju Evrope ter k višji kakovosti življenja vseh prebivalk in prebivalcev.
Kako uresničujemo cilje ERA?
Cilje ERA uresničujemo s skupnimi ukrepi držav članic Evropske unije, držav Evropskega gospodarskega prostora in drugih sodelujočih držav. Pri tem sodelujejo tudi Evropska komisija in drugi evropski akterji.
Naš pristop temelji na usklajevanju politik, izmenjavi znanja in skupnem določanju prednostnih nalog. Skupaj oblikujemo rešitve, ki imajo dodano vrednost za celotno Evropo.
Ključni instrument: ERA politična agenda
Osrednje orodje za doseganje ciljev ERA so triletni akcijski načrti, znani kot ERA politična agenda (angleško ERA Policy Agenda). Ti načrti vključujejo niz konkretnih ukrepov, ki jih skupaj izvajajo države in Evropska komisija. Načrt predstavljaja dogovorjene prednostne ukrepe držav članic EU, držav EGP in Evropske komisije ter omogočajo usklajeno izvajanje skupnih aktivnosti na področju raziskav in inovacij.
ERA politična agenda je torej osrednji strateški dokument, ki določa, na katerih področjih bodo države in Komisija v prihodnjih letih združevale napore za skupni napredek v raziskavah in inovacijah v Evropi.
Novice
-
Inspiring ERA! - nov EU projekt za podporo izvajanju politike Evropskega raziskovalnega prostora
-
2. posvet Platforme znanja: »ERAvolucija«
-
Izjemen dosežek slovenskega predsedstva: sprejem novega Evropskega raziskovalnega prostora
-
Osrednja vloga Slovenije pri prenovi Evropskega raziskovalnega prostora na Evropskih dnevih raziskav in inovacij
-
Ministri EU o prihodnosti Evropskega raziskovalnega prostora, ljubiteljski znanosti, odpornosti in zelenem vodiku
Dogodki
Konferenca v podporo izvajanju ERA ukrepa 2 - avtorsko pravo
Konferenca je organizirana kot prispevek Vlade Republike Slovenije k uresničevanju ciljev ERA Policy Agenda Action 2: Propose an EU copyright and data legislative and regulatory framework, v sodelovanju s programom Knowledge Rights 21. Dogodek bo združil domače in mednarodne strokovnjake, ki bodo razpravljali o izzivih in priložnostih za odprto znanost na področju avtorsko-pravne zakonodaje.
16. mednarodna konferenca o prenosu tehnologij (dogodek ozaveščanja o valorizaciji znanja) – ITTC 16
Letošnja, že 16. Mednarodna konferenca o prenosu tehnologij – ITTC (angleško International Technology Transfer Conference), je del kampanje Evropske unije za spodbujanje valorizacije znanja in bo združila predstavnike akademske sfere in industrije z namenom okrepitve sodelovanja in prenosa inovacij iz raziskovalnih laboratorijev v industrijsko uporabo.
2. spletni posvet Platforme znanja: »ERAvolucija«
V četrtek, 16. junija ob 12.00 bo potekal drugi spletni posvet Platforme znanja z naslovom »ERAvolucija«, ki bo namenjen izmenjavi informacij o aktualnih pobudah na področju znanstvene politike na ravni EU
Konferenca Predsedstva: »Novi evropski raziskovalni prostor – vzpostavljanje odgovorne, z znanjem vodene družbe tretjega tisočletja«
Mesec znanosti 2021 sovpada tudi s Predsedovanjem Republike Slovenije Svetu EU, v okviru katerega je pred nami namreč ključna naloga določitve okvira upravljanja in aktivnosti novega Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), ki bo zastavil dinamiko sodelovanja Evropske komisije, držav članic in pridruženih držav na področju raziskav in inovacij za prihodnje obdobje.
Krepitev Evropskega raziskovalnega prostora in enakost spolov
Prvi dogodek v času predsedovanja slovenije Svetu EU (PSEU), Krepitev Evropskega raziskovalnega prostora (angleško: European Researchh Area - ERA) in enakost spolov, je potekal v virtualni obliki in združil deležnike, ki so izmenjali poglede in opravili razpravo o aktualnih vprašanjih na področju enakosti spolov v znanosti. Na konferenci je bil javnosti prvič predstavljen osnutek Ljubljanske deklaracije o enakosti spolov na področju znanosti in inovacij.