Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Javni razpis za izvajanje projektov mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči ter za pilotni strateški partnerstvi na področju ozaveščanja javnosti in globalnega učenja

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je 18. aprila 2025 v Uradnem listu Republike Slovenije objavilo Javni razpis za izvajanje projektov mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči ter za pilotni strateški partnerstvi na področju ozaveščanja javnosti in globalnega učenja.

Predmet javnega razpisa

Predmet javnega razpisa je financiranje do dvanajst projektov s področja mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči ter dveh triletnih strateških partnerstev na področju ozaveščanja javnosti in globalnega učenja.

Javni razpis je razdeljen v šest sklopov, in sicer:

A: Razvojni projekti na Zahodnem Balkanu,

B: Razvojno humanitarni projekti (razvojno humanitarni neksus) v Podsaharski Afriki,

C: Humanitarni projekti na Bližnjem vzhodu,

D: Razvoj in profesionalizacija NVO z zagovorništvom,

E: Pilotno strateško partnerstvo na področju ozaveščanja javnosti o mednarodnem razvojnem sodelovanju in humanitarni pomoči v Republiki Sloveniji,

F: Pilotno strateško partnerstvo na področju globalnega učenja v Republiki Sloveniji.

Dodatne informacije

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve v četrtek, 24. aprila 2025, organizira delavnico za zainteresirane prijavitelje, s pričetkom ob 10. uri v prostorih Ministrstva za zunanje in evropske zadeve na Gregorčičevi 25a, Ljubljana. Vse zainteresirane prosimo, da svojo udeležbo sporočijo na razvoj.mzez@gov.si do torka, 22. aprila 2025. Na delavnici bomo predstavili podrobnosti razpisa in odgovorili na vprašanja o pripravi vlog za projekte.

Delavnici bo sledila delavnica na temo vključevanja varstva okolja v mednarodno razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč. Predstavljene bodo Smernice za vključevanje varstva okolja v mednarodno razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč, sprejete v 2024. Delavnica bo pripravljena s strokovno pomočjo predstavnikov Ministrstva za okolje, podnebje in energijo ter predstavnikov Ministrstva za narave vire in prostor. Predstavljeni bodo praktični primeri tako dobre prakse vključevanja vidika okolja kot tudi primeri, kjer ta vidik ni bil najbolje vključen in so možne izboljšave.

Vprašanja in odgovori

Vprašanje: Ali obstajajo omejitve ali preference glede izbira neodvisnega evalvatorja v primerih, ki jih določa razpis?

Odgovor: Izbira evalvatorja je v pristojnosti prijaviteljice, t.j. nevladne organizacije, ki se prijavlja na razpis. Zahtevano je, da ima izbrani evalvator izkušnje s projekti s področja mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči, prav tako pa mora slediti evalvacijskim smernicam in evalvacijskim vprašanjem, ki jih bo ministrstvo (kot to določa javni razpis) poslalo izbranemu izvajalcu najpozneje v začetku leta 2028. Ministrstvo ne posega v izbiro evalvatorja in ne presoja, ali je evalvator ustrezen ali ne. Za kakovostno izvedbo evalvacije sta odgovorna izvajalec in izbrani evalvator. Ker je evalvacija po zaključenem projektu tudi upravičen strošek projekta, bo ministrstvo upravičenost stroška presojalo ob zaključnem poročilu, pri čemer bo merilo kvalitetna izvedba evalvacije.


Vprašanje: Kje je ločnica med aktivnostmi (usposabljanje, dogodki) v okviru Sklopa D in Sklopa F na področju globalnega učenja?

Odgovor: Strateško partnerstvo v okviru Sklopa F se navezuje izključno na področje globalnega učenja, Sklop D pa ima poudarek na krepitvi nevladnega sektorja na področju MRSHP. Aktivnosti v okviru Sklopa D so precej širše, vključujejo več različnih tematskih sklopov, med drugimi tudi globalno učenje. Prekrivanje aktivnosti je mogoče zgolj v manjši meri.


Vprašanje: Ali je kje opredeljeno, na kakšen način prijaviteljica dokazuje sofinanciranje projekta z lastnimi sredstvi ter da teh sredstev ni pridobila za isti namen iz drugih javnih sredstev?

Odgovor: Prijaviteljica k prijavi priloži podpisano izjavo o izpolnjevanju in sprejemanju razpisnih pogojev ter potrditev verodostojnosti navedenih podatkov, s katero zagotavlja, da navedenih lastnih sredstev ni pridobila za isti namen iz drugih javnih sredstev.


Vprašanje: Do katere mere lahko prijaviteljica sama predlaga aktivnosti ob prijavi za Sklop E ali Sklop F?

Odgovor: Strateško partnerstvo samo po sebi pomeni partnerstvo in ga ministrstvo kot tako tudi želi oblikovati z izbranim izvajalcem. Izbrani strateški partner bo pripravil osnutek vsebinskega načrta in predlagal aktivnosti glede na vsebino in zahteve javnega razpisa. Pri tem lahko vključi tudi druge aktivnosti, za katere presodi, da so potrebne. Osnutek vsebinskega načrta bosta partner in ministrstvo medsebojno uskladila pred podpisom pogodbe za vsako posamezno leto partnerstva.


Vprašanje: Izbrana medijska agencija (Sklop E) želi že pred sklenitvijo sodelovanja podrobnosti o sodelovanju, ki jih po razpisu ni treba določiti v fazi prijave. Kaj lahko stori NVO?

Odgovor: Ob prijavi na Sklop E ni potrebno natančno opredeliti aktivnosti. Ob prijavi se presoja le reference NVO in izbrane medijske agencije. Izbrana NVO bo aktivnosti kasneje opredelila v vsebinskem načrtu glede na vsebino in zahteve javnega razpisa, ki ga bo pred podpisom pogodbe uskladila z ministrstvom. Kljub temu ministrstvo ne omejuje predhodnega dogovarjanja in načrtovanja aktivnosti NVO z izbrano medijsko agencijo, v primeru da agencija to želi oziroma zahteva.


Vprašanje: Ali se omejitev, da lahko posamezna NVO skupno odda le pet prijav, nanaša na projekte ali celoten razpis, torej tudi strateška partnerstva? Ali obstaja omejitev, na koliko področjih lahko posamezna NVO sklene strateško partnerstvo?

Odgovor: Omejitev števila prijav velja za celoten razpis, torej za vse sklope. Omejitve, koliko strateških partnerstev lahko sklene posamezna NVO, ni. Komisija bo presojala kvaliteto posamezne vloge v skladu s pogoji in merili za ocenjevanje projektnih predlogov.


Vprašanje: Koliko članov sestavlja komisijo za ocenjevanje projektov?

Odgovor: Komisijo sestavlja sedem članov.


Vprašanje: Ali, vezano na države Podsaharske Afrike in dodatno točkovanje za navezavo na pretekle projekte, prijaviteljica prejme dodatne točke, če se aktivnosti izvajajo na istem geografskem območju, a z drugo vsebino? Ali to velja za državo ali regijo znotraj države?

Odgovor: Dodatno točkovanje za navezavo na pretekle projekte, ki so bili v zadnjih petih (5) letih sofinancirani s sredstvi MRS RS, velja le za Sklop A, torej za projekte na Zahodnem Balkanu, natančneje v Črni gori ali Severni Makedoniji, kot programski državi slovenskega razvojnega sodelovanja.


Vprašanje: Ali se financiranje projektov, ki se zaključijo letos jeseni in se bodo nadaljevali, začne že v letošnjem letu?

Odgovor: Financiranje projektov in s tem upravičenost stroškov, ki bodo izbrani na podlagi pogojev in meril za ocenjevanje, se bo začelo s 1. 1. 2026. Izjema je zgolj izbran projekt iz Sklopa D, v okviru katerega se financiranje in upravičenost stroškov pričneta s 1. 9. 2025, ker trenutno ni tekočih aktivnosti na tem področju. Prijavitelji bodo kljub temu obveščeni o rezultatih javnega razpisa že poleti 2025.


Vprašanje: Ali se projekti na Zahodnem Balkanu lahko navezujejo tudi na projekte drugih organizacij?

Odgovor: Lahko se navezujejo. Ministrstvo spodbuja povezovanje med slovenskimi izvajalci. Informacije o preteklih projektih MRS in HP RS najdete v letnih poročilih MRSHP, ki so objavljena na spletni strani ministrstva.


Vprašanje: Ali je v finančnem načrtu smiselno združevanje stroškov za delo lokalnih partnerjev ali naj se razdelijo glede na vlogo pri projektu?

Odgovor: Prijaviteljica naj smiselno združi stroške, pri čemer naj kritično presodi na kakšen način. Finančni načrt mora komisijo prepričati o ustreznosti in upravičenosti stroškov.


Vprašanje: Ali se lahko pri merilu vpliv projekta na varovanje okolje tudi prejme najvišje število točk, če je projekt označen z zaznamovalcem 2 pri vplivu projekta na enakost spolov? Ima projekt lahko označen zaznamovalec 2 za obe presečni temi?

Odgovor: Projekt ima lahko označen zaznamovalec 2 za obe presečni temi in pri obeh lahko prejme najvišje število točk. Točke bodo dodeljene glede na merila za ocenjevanje, ki so sestavni del javnega razpisa.

Vprašanje: Ali lahko katere od aktivnosti v sklopu strateškega partnerstva izvedejo druge NVO, kljub temu, da se strateško partnerstvo sklepa le z eno NVO.

Odgovor: Pri Sklopu E bo del aktivnosti izvedla izbrana medijska agencija, pri Sklopu F pa bo moral strateški partner v okvir svojih aktivnosti vključiti razpis manjših sredstev (small grants) za aktivnosti, ki jih bodo morale izvesti druge NVO. Ostale, z ministrstvom usklajene aktivnosti, bo izbrani strateški partner izvedel sam. Za določene storitve (catering na dogodkih, tisk, ipd), partner lahko predvidi druge izvajalce in strošek umesti pod produkcijske stroške. Smiselnost vključitve drugih izvajalcev se presoja v procesu uskladitve vsebinskega in finančnega načrta.


Vprašanje: Ali bi prijava projekta v določeni državi oziroma regiji, kjer je prijaviteljica v obdobju zadnjih petih let sodelovala v Erasmus projektu, štela kot navezovanje aktivnosti na pretekle projekte in bi za to prijaviteljica prejela dodatne točke?

Odgovor: Prijaviteljica bo prejela dodatne točke, če se bo prijavljen projekt navezoval na pretekle projekte, ki so bili v zadnjih petih (5) letih sofinancirani s sredstvi MRS RS. V vsebinskem načrtu naj prijaviteljica pojasni kako se projekt navezuje na pretekle projekte, nato bo komisija presodila, ali gre za vsebine MRSHP.


Vprašanje: Ali »zasebni sektor« pomeni vse kar ni javni sektor ali pomeni gospodarstvo?

Odgovor: Izraz »zasebni sektor« se nanaša na gospodarstvo, vendar se v besedilu zaradi usklajenosti s terminologijo v strateških dokumentih na področju mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči uporablja izraz »zasebni sektor«.


Vprašanje: Ali je podizvajalka pri projektu iz Sklopa E lahko le izbrana medijska agencija ali se lahko vključi še kakšnega podizvajalca, npr. kliping agencija? Izbrana medijska agencija namreč ne izvaja teh aktivnosti, so pa nujne za izvedbo projekta.

Odgovor: Medijska agencija mora zagotoviti izvedbo vseh nujnih aktivnosti. Če jih ne more izvesti sama, lahko najame svoje podizvajalce. Strošek se nato uveljavlja kot produkcijski strošek v sklopu stroškov izbrane medijske agencije. NVO kot podizvajalko navaja le izbrano medijsko agencijo.


Vprašanje: Ali je že ob prijavi na Sklop D potrebno vključiti, katera in koliko stališč bo NVO podala tekom izvajanja projekta?

Odgovor: NVO mora podati čim več informacij že v vlogi.


Vprašanje: Ali se najvišje število točk pri merilu 5.2. Sofinanciranje projekta dobi tudi, če partnerstvo z zasebnim ali javnim sektorjem, ki je lahko v materialni, finančni ali storitveni obliki, v skupni višini ni vsaj deset (10) odstotkov od višine zneska financiranja ministrstva (merilo 5.3.)?

Odgovor: Pri merilu 5.2. se presoja sofinanciranje (sofinancer ni povezana pravna oseba prijaviteljice, kar je pravilno prikazano v finančnem načrtu), pri merilu 5.3 pa višina sofinanciranja. Pri 5.2 je torej mogoče dobiti najvišje število točk, tudi če sofinanciranje ni v višini vsaj 10 odstotkov od višine zneska financiranja ministrstva.


Vprašanje: Ali se lahko, v primeru prijave na Sklop F – Strateško partnerstvo na področju globalnega učenja, v obrazcu št. 7 – Reference in izkušnje pod točko 4a. navede tudi število zaposlenih na področju globalnega učenja? Se globalno učenje šteje kot MRS in HP?
Ali se v točki 4c. – Izkušnje vodje projekta s področja, lahko navede izkušnje vodje projekta tudi s področja globalnega učenja?

Odgovor: Področje globalnega učenja je del mednarodnega razvojnega sodelovanje in humanitarne pomoči. Iz tega izhaja, da se v obrazcu št. 7 – Reference in izkušnje, v točki 4a. za Sklop F navede tudi zaposlene na področju globalnega učenja. Enako velja za točko 4c., kjer prijaviteljica navede izkušnje vodje projekta tudi s področja globalnega učenja, pri čemer velja, da se izkušenj vodenja projektov, financiranih iz zasebnih virov, ne navaja.

Kontakt

Prijaviteljica lahko v zvezi s pripravo vloge zaprosi za dodatna pojasnila na elektronskem naslovu razvoj.mzz@gov.si, in sicer najpozneje do 22. maja 2025. Po tem datumu ministrstvo ne zagotavlja, da bodo avtorji vprašanj prejeli odgovor do izteka roka za oddajo vlog. Vprašanja bodo skupaj z odgovori objavljena na spletni strani ministrstva, pri čemer podatek o avtorju vprašanja ne bo objavljen.