Skoči do osrednje vsebine

Izvoz je vsak iznos pošiljk s carinskega območja Evropske unije (EU). Rastline, rastlinski proizvodi in drugi predmeti, ki se izvažajo iz EU, morajo ob izvozu izpolnjevati fitosanitarne uvozne zahteve Švice. Sporazum med EU in Švico omogoča izenačene fitosanitarne zahteve in nemoten pretok blaga rastlinskega izvora.

Švica ima predpise s fitosanitarnega področja izenačene z EU na podlagi sporazuma iz leta 1999 (začel veljati leta 2002). Od 1. julija 2017 so na podlagi sporazuma švicarski uvozni fitosanitarni pregledi izenačeni z EU zakonodajo.

Na podlagi Sporazuma med Švicarsko konfederacijo in Evropsko skupnostjo o trgovini s kmetijskimi proizvodi so v veljavi tudi trgovinske olajšave:

  • za kmetijske proizvode, ki so posebnega pomena za Švico in EU, zlasti sadje, zelenjavo in druge pridelke;
  • semena in sadike kmetijskih in drugih rastlin.

Sporazum poenostavlja izmenjavo reguliranega blaga z zmanjšanjem ali odpravo necarinskih ovir za trgovino in med drugim priznava enakovrednost tehničnih zahtev tudi na fitosanitarnem področju.

Pogoji za izvoz v Švico

Švica, Lihtenštajn in EU tvorijo skupno fitosanitarno območje, znotraj katerega se lahko rastline, rastlinske proizvode in druge predmete načeloma prosto premika. Vendar pa v nekaterih primerih veljajo zakonske omejitve.

Nekatere rastline, rastlinske proizvode in druge predmete mora pri premikih iz EU v Švico spremljati rastlinski potni list. To velja za:

  • vse rastline za saditev, razen semen (sadike, potaknjenci, podlage, cepiči, čebulice, gomolji in podobno),
  • plodove agrumov z listi in peclji,
  • rastline in deli rastlin (razen plodov in semen), ki niso namenjeni saditvi: kojsija (Choisya), agrumi (Citrus), kumkvat (Fortunella), trilistni citronovec (Poncirus) in njihovi hibridi (vključno plodovi s peclji in listi), kasimiroja (Casimiroa), klausena (Clausena), karijevec (Murraya), vepris (Vepris), zantoksil (Zanthoxylum) in trta (Vitis),
  • les oreha (Juglans), oreškarja (Pterocarya) in platane (Platanus),
  • seme paprike (Capsicum annuum), paradižnika (Solanum lycopersicum), bora (Pinus sp.), duglazije (Pseudotsuga menziesii) in pravo seme krompirja (Solanum tuberosum) ter
  • nekatera druga semena, namenjena za trženje.

Ostale rastline, rastlinski proizvodi in drugi predmeti se lahko iz EU v Švico premikajo brez rastlinskega potnega lista in tudi brez fitosanitarnega spričevala.

Pogoji za izvoz v Švico so dostopni tudi na spletni strani pristojnega švicarskega organa za varstvo rastlin (v angleškem jeziku). 

Rastlinski potni list

Naziv storitve Institucija
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

Registracija

Izvozniki in njihovi zastopniki rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih predmetov morajo biti vpisani v Register izvajalcev poslovnih dejavnosti  - FITO register pri Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Pošiljka rastlinskega blaga, ki je namenjena izvozu mora izpolnjevati fitosanitarne uvozne zahteve Švice.

V skladu s Sporazumom med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o trgovini s kmetijskimi proizvodi velja obojestransko priznavanje rastlinskih potnih listov. 

Naziv storitve Institucija
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

Varovano območje za hrušev ožig

Nekatere rastline in rastlinski proizvodi se lahko na varovana območja premeščajo le z rastlinskim potnim listom za varovana območja (RPL-PZ). Rastlinski material z rastlinskim potnim listom za varovano območje izpolnjuje zahteve, določene za varovano območje za zadevni škodljivi organizem.

Švica od 15. aprila 2022 nima več vzpostavljenega nobenega varovanega območja.

Zakonodaja