Newdelhijski virus kodravosti listov paradižnika
Opis in biologija
ToLCNDV je uvrščen v družino Geminiviridae rod Begomovirus. Prenaša ga tobakov ščitkar (Bemisia tabaci Genn.), ki s sesanjem okuženega rastlinskega soka virus vnese v svoje telo ter ostane kužen celo življenjsko dobo. ToLCNDV se prenaša tudi z okuženimi sadikami in potaknjenci ter za razliko od drugih begomovirusov tudi mehansko, s sokom okuženih rastlin. Mehanski prenos z delovnimi postopki kot so odstranjevanje listov, vršičkanjem in odstranjevanjem zalistnikov je najverjetneje manj učinkovit. Virus so potrdili tudi na površini semen, vendar je prenos s semenom malo verjeten.
Bolezenska znamenja
Bolezenska znamenja na okuženih rastlinah razhudnikovk so zvijanje in rumenenje listov, na drugih gostiteljskih rastlinah pa zvijanje in rumenenje listov, rumeni mozaik ali lisavost, mehurjavost, medžilna kloroza povečanje listnih žil in zakrnela rast.
Znamenja na plodovih bučevk so podolžno pokanje in hrapavost kože ter deformacije plodov. Če so rastline okužene v zgodnjih fazah razvoja, močno zakrnijo in imajo bistveno znižan pridelek ali pa pridelka sploh ni.
Obveščanje o sumu ali pojavu
Ob sumu na pojav ali ob pojavu karantenskega ali potencialno nevarnega škodljivca ali bolezni rastlin je obvezno obveščanje po telefonu, elektronski pošti ali po navadni pošti.
Izvajalec poslovne dejavnosti (tržni pridelovalec, uvoznik, izvoznik, distributer, žlahtnitelj, predelovalec rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih predmetov) obvesti o sumu ali pojavu fitosanitarnega inšpektorja na Območnem uradu ali glavni urad Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Osebe, ki niso izvajalci poslovne dejavnosti (vrtičkarji ali drugi prebivalci) obvestijo o sumu ali pojavu:
- strokovnjaka za varstvo rastlin na: KGZS - zavod Nova Gorica, KGZS - zavod Novo mesto, KGZS - zavod Maribor, Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije ali Kmetijski inštitut Slovenije, ali
- fitosanitarnega inšpektorja na Območnem uradu Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ali
- glavni urad Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Gostiteljske rastline
ToLCNDV okužuje predstavnike iz družine bučevk (bučke in buče, kumarice, lubenice, melone in druge) in v Evropi sicer redko gostiteljske rastline iz družine razhudnikovk (paradižnik, jajčevec, papriko in krompir in druge).
Okužbo so potrdili tudi na nekaterih drugih kulturnih in divjih rastlinah.
Geografska razširjenost
Okužbe s ToLCNDV so potrdili v več azijskih državah, v severni Afriki in v Evropi (v Estoniji, Franciji, Grčiji, Italiji, Španiji in na Portugalskem).
V Sloveniji virus še ni bil ugotovljen.
Osnovne informacije o Newdelhijskem virusu kodravosti listov paradižnika.
Ukrepi v Evropski uniji
Ker je virus navzoč v EU so predpisane posebne zahteve za trženje za rastline za saditev, razen semena, iz družin Cucurbitaceae in Solanaceae. Sadike morajo izvirati z območja, za katero je znano, da je nenapadeno s ToLCNDV ali da na rastlinah v njihovem popolni rastni dobi niso bili opaženi simptomi okužbe s tem virusom.
V kolikor rastline izvirajo iz območja na katerem se pojavlja tobakov ščitkar (Bemisia tabaci Genn.) ali drugi vektorji ToLCNDV, se z uradnimi pregledi preveri, da je enota pridelave nenapadena s tobakovim ščitkarjem in drugimi vektorji ToLCNDV ali da so bile rastline tretirane za izkoreninjenje tobakovega ščitkarja in drugih vektorjev ToLCNDV.
Zakonodaja
- Zakon o zdravstvenem varstvu rastlin (ZZVR-1)
- Uredba (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. oktobra 2016 o ukrepih varstva pred škodljivimi organizmi rastlin, spremembi uredb (EU) št. 228/2013, (EU) št. 652/2014 in (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi direktiv Sveta 69/464/EGS, 74/647/EGS, 93/85/EGS, 98/57/ES, 2000/29/ES, 2006/91/ES in 2007/33/ES
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/2072 z dne 28. novembra 2019 o določitvi enotnih pogojev za izvajanje Uredbe (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta, kar zadeva ukrepe varstva pred škodljivimi organizmi rastlin, ter razveljavitvi Uredbe Komisije (ES) št. 690/2008 in spremembi Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2018/2019