Direktorat za evropske zadeve
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Posebej spremljamo splošne in institucionalne zadeve, postopke kršitev prava EU in sodelovanje Slovenije v postopkih pred Sodiščem EU ter sodelujemo pri pravnih vprašanjih, povezanih s pravom EU. Upravljamo tudi osrednji informacijski sistem za izmenjavo dokumentov med Slovenijo in EU.
Krepimo dvostranske odnose z državami članicami EU in Evropskega gospodarskega prostora, pripravljamo gradiva za meddržavna in mednarodna srečanja in obiske ter spremljamo vprašanja, ki zadevajo odnose s temi državami in so pomembna za vodenje celovite zunanje politike Slovenije. Krepimo tudi dvostranske odnose z državami Zahodnega Balkana, ki niso članice EU, ter s Turčijo in opravljamo naloge povezane s procesom širitve EU.
Teme
-
Evropa in evroatlantski prostor
Slovenija je del Evropske unije, ki je naše najpomembnejše gospodarsko, razvojno, politično in pravno okolje pa tudi okolje vrednot. Z državami članicami EU vzdržujemo tesne stike in redno sodelujemo. Smo odločna zagovornica širitve EU in zanesljiva članica Severnoatlantskega zavezništva.
-
Soseščina
Slovenija je srednjeevropska in sredozemska država v središču alpsko-jadransko-podonavskega prostora, treh makroregij, ter na stičišču zahodne in jugovzhodne Evrope. Njena lega nam ponuja izredne priložnosti za gospodarsko, politično in kulturno sodelovanje z državami tega prostora.
-
Slovenščina v Evropski uniji
Večjezičnost je načelo, vpisano v pravne temelje Evropske unije. Njene osrednje poteze so določene v ustanovitvenih pogodbah, Uredbi Sveta številka 1 iz leta 1958 in pristopnih aktih vsake nove države članice, ki se odloči, da bo svoj državni jezik uveljavila kot enega od uradnih jezikov evropske nadnacionalne skupnosti. Večjezičnost je zagotovilo demokratičnosti, preglednosti in pravne varnosti za vse državljane Evropske unije.
-
Tehnična pomoč EU tretjim državam
EU zagotavlja posebej usmerjeno finančno pomoč državam kandidatkam, državam možnim kandidatkam in državam partnericam v podporo njihovim prizadevanjem za pospeševanje političnih, gospodarskih in institucionalnih reform.
Projekti
-
Republika Slovenija od 1. januarja do 31. decembra 2024 predseduje Strategiji EU za alpsko regijo (EUSALP). Strategija je bila sprejeta leta 2015, vsako leto pa ji predseduje ena od sedmih sodelujočih držav.
Sektorji
-
Sektor za EU portal
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve
Direktorat za evropske zadeve -
Sektor za evropske države
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve
Direktorat za evropske zadeve -
Sektor za politike EU
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve
Direktorat za evropske zadeve -
Sektor za sosednje države in čezmejno sodelovanje
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve
Direktorat za evropske zadeve -
Sektor za splošne in institucionalne zadeve
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve
Direktorat za evropske zadeveGregorčičeva ulica 25
1000 Ljubljana
Nina Kodelja
vršilka dolžnosti vodje -
Sektor za širitev in jugovzhodno Evropo
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve
Direktorat za evropske zadeve