Odnosi Slovenija - Bosna in Hercegovina
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Zaradi še vedno prisotne možnosti okužbe z virusom COVID-19 slovenskim državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino spremljajo širjenje virusa in njegove prisotnosti na območju načrtovane poti ter preverijo pogoje vstopa v ciljno državo ter upoštevajo odločitve tamkajšnjih oblasti. Slovenskim državljanom, ki se vračajo v domovino, priporočamo upoštevanje priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Novice
-
Video
Predsednik vlade na uradnem obisku v BiH: Vodi nas želja po napredku celotne regije
-
Pazljivo pri odpiranju podjetij v BiH: verjetnost sodelovanja v davčni utaji!
-
Minister Šarec na zasedanju obrambnih ministrov Nata
-
Video
Premier na posvetu slovenske diplomacije: Slovenija naj se ponovno uveljavi kot polnopravna članica jedrne EU
-
Ministrica Fajon v Sarajevu o nadaljnjih korakih na evropski poti Bosne in Hercegovine
-
Video
Predsednik vlade po odločitvi Evropskega sveta že napovedal obisk Sarajeva
-
Slovenija uspela s pobudo podelitve statusa kandidatke Bosni in Hercegovini
-
Premier dr. Golob: Z današnjo odločitvijo ljudem v BiH sporočamo, da je njihova prihodnost v naši skupni evropski hiši
-
Video
Premier Golob na zasedanju Evropskega sveta: Podelitev statusa kandidatke EU Bosni in Hercegovini je realnost
-
Svet EU za splošne zadeve o širitvi in stabilizacijsko-pridružitvenem procesu
Politično sodelovanje
Odnosi med Slovenijo in Bosno in Hercegovino so prijateljski in brez odprtih vprašanj. Sodelovanje je zaradi geografske bližine, sorodnosti jezika, zgodovinske povezanosti in močnih migracij razvito na vseh področjih. Slovenija velja za eno od najaktivnejših podpornic napredovanja Bosne in Hercegovini v evro-atlantskih integracijah in podpira njeno polnopravno članstvo v EU in NATO. Podpora je bila formalizirana z Memorandumom o sodelovanju ministrstev za zunanje zadeve na področju evro-atlantskih integracij.
Gospodarsko sodelovanje
Vse potrebne informacije o gospodarskem sodelovanju in poslovnih priložnostih v Bosni in Hercegovini najdete na spletni strani Izvozno okno.
Razvojno sodelovanje
V skladu s prednostnimi usmeritvami slovenske zunanje in gospodarske politike je bilateralno razvojno sodelovanje Slovenije usmerjeno predvsem v države Zahodnega Balkana. Slovenija z Bosno in Hercegovino razvija projektno sodelovanje.
Sodelovanje v kulturi in izobraževanju
Slovenija ima z Bosno in Hercegovino sklenjen krovni Sporazum o sodelovanju v kulturi, izobraževanju in znanosti. Julija 2013 sta državi podpisali tudi Protokol o sodelovanju na področju izobraževanja. Bistveni element protokola je vzajemno zagotavljanje ugodnejših pogojev glede plačila stroškov šolanja in študija slovenskih državljanov v Bosni in Hercegovini in državljanov Bosne in Hercegovine v Sloveniji.
Obe državi sodelujeta v programu izmenjave študentov CEEPUS (v angleščini). V Sloveniji za izvedbo programa skrbi CMEPIUS (v angleščini). Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije redno objavlja razpise za pridobivanje štipendij za študij v Sloveniji.
Trenutno v Bosni in Hercegovini delujeta dva lektorata slovenskega jezika - na sarajevski Filozofski fakulteti in na Filološki fakulteti Univerze Banjaluka.
Več o promociji slovenske kulture v Bosni in Hercegovini izveste na portalu Culture.si, kjer vam je na voljo tudi koledar kulturnih dogodkov slovenskih umetnikov v državi.
Veljavni sporazumi med Slovenijo in Bosno in Hercegovino
Dokumenti
-
Smernice za delovanje Republike Slovenije do Zahodnega Balkana
Smernice so pripomoček, s katerim bo Slovenija še bolj okrepljeno in usklajeno delovala na Zahodnem Balkanu. Opredeljujejo prednostna področja in ukrepe, potrebne za utrditev njenega položaja na Zahodnem Balkanu.Smernice in priporočila- Smernice za delovanje Slovenije do Zahodnega Balkana (pdf, 320 KB)
-
Aktualni akcijski načrt za delovanje Slovenije na Zahodnem Balkanu
Koordinacijski odbor za Zahodni Balkan vsako leto pripravi akcijski načrt za delovanje Slovenije na Zahodnem Balkanu.Načrti -
Letna poročila o delovanju Slovenije na Zahodnem Balkanu
Koordinacijski odbor za Zahodni Balkan vsako leto pripravi poročilo o dejavnostih Slovenije na Zahodnem Balkanu za preteklo leto.Poročila -
Letna poročila o mednarodnem razvojnem sodelovanju Republike Slovenije
Poročila- Poročilo o mednarodnem razvojnem sodelovanju Republike Slovenije za leto 2020 (docx, 1,1 MB)
- Poročilo o mednarodnem razvojnem sodelovanju Republike Slovenije za leto 2019 (docx, 2,7 MB)
- Poročilo o mednarodnem razvojnem sodelovanju Republike Slovenije za leto 2018 (docx, 5,4 MB)
- Poročilo o mednarodnem razvojnem sodelovanju Republike Slovenije za leto 2017 (docx, 627 KB)
Povezane teme
-
Mednarodno razvojno sodelovanje in humanitarna pomoč
Zakaj mednarodno razvojno sodelovanje, načrtovanje in izvajanje mednarodnega sodelovanja in humanitarne pomoči, prednostna področja in območja mednarodnega razvojnega sodelovanja Slovenije, ozaveščanje javnosti o pomenu mednarodnega razvojnega sodelovanja
-
Soseščina
Slovenija je srednjeevropska in sredozemska država v središču alpsko-jadransko-podonavskega prostora, treh makroregij, ter na stičišču zahodne in jugovzhodne Evrope. Njena lega nam ponuja izredne priložnosti za gospodarsko, politično in kulturno sodelovanje z državami tega prostora.
-
Slovenci v Evropi
Slovence lahko najdemo po vsej Evropi. Veliko se jih je iz domovine izselilo po drugi svetovni vojni, največ v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja zaradi boljših gospodarskih možnosti, preseljevanju pa smo priče tudi danes. Največ Slovencev v Evropi živi v Nemčiji.
-
Tehnična pomoč EU tretjim državam
EU zagotavlja posebej usmerjeno finančno pomoč državam kandidatkam, državam možnim kandidatkam in državam partnericam v podporo njihovim prizadevanjem za pospeševanje političnih, gospodarskih in institucionalnih reform.