Odnosi Slovenija - Bosna in Hercegovina
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.
Novice
-
Vrhunski koncert Komornega zbora Vikra iz Trsta
-
Sprejem in razstava o slovenskem rocku
-
Državni sekretar Štucin v Varnostnem svetu OZN: "Dialog je ključen za stabilnost in napredek BiH"
-
Delegacija Bosne in Hercegovine se je seznanila tudi z delovanjem in organizacijo upravnih enot
-
Obisk ministra za pravosodje Federacije Bosne in Hercegovine Vedrana Škobića
-
Prodaja službenega vozila
-
Ministrica Fajon na obisku v Sarajevu BiH obljubila nadaljnjo podporo in pomoč na poti v EU
-
Državni sekretar Štucin v Bruslju podprl začetek pogajanj z Bosno in Hercegovino
-
Študijski obisk predstavnikov Bosne in Hercegovine o sistemu za izvajanje ocene učinkov predpisov
-
Predstavniki vlade in narodnih skupnosti nekdanje Jugoslavije v Sloveniji za še višjo raven dialoga
Gospodarsko sodelovanje
Vse potrebne informacije o gospodarskem sodelovanju in poslovnih priložnostih v Bosni in Hercegovini najdete na spletni strani Izvozno okno.
Razvojno sodelovanje
V posebni zbirki Razvojni in humanitarni projekti so dostopni aktualni projekti razvojnega sodelovanja v državi. Na arhivski spletni strani zunanjega ministrstva so dostopni razvojni in humanitarni projekti, ki so se zaključili pred letom 2019.
Sodelovanje v kulturi in izobraževanju
Slovenija ima z Bosno in Hercegovino sklenjen krovni Sporazum o sodelovanju v kulturi, izobraževanju in znanosti. Julija 2013 sta državi podpisali tudi Protokol o sodelovanju na področju izobraževanja. Bistveni element protokola je vzajemno zagotavljanje ugodnejših pogojev glede plačila stroškov šolanja in študija slovenskih državljanov v Bosni in Hercegovini in državljanov Bosne in Hercegovine v Sloveniji.
Obe državi sodelujeta v programu izmenjave študentov CEEPUS (v angleščini). V Sloveniji za izvedbo programa skrbi CMEPIUS (v angleščini). Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije redno objavlja razpise za pridobivanje štipendij za študij v Sloveniji.
Trenutno v Bosni in Hercegovini delujeta dva lektorata slovenskega jezika - na sarajevski Filozofski fakulteti in na Filološki fakulteti Univerze Banjaluka.
Več o promociji slovenske kulture v Bosni in Hercegovini izveste na portalu Culture.si, kjer vam je na voljo tudi koledar kulturnih dogodkov slovenskih umetnikov v državi.
Mednarodne pogodbe in drugi akti med državama
Mednarodne pogodbe in druge akte najdete na spletni strani Pravno-informacijskega sistema Republike Slovenije.
Dokumenti
-
Smernice za delovanje Republike Slovenije do Zahodnega Balkana
Smernice so pripomoček, s katerim bo Slovenija še bolj okrepljeno in usklajeno delovala na Zahodnem Balkanu. Opredeljujejo prednostna področja in ukrepe, potrebne za utrditev njenega položaja na Zahodnem Balkanu.Smernice in priporočila- Smernice za delovanje Slovenije do Zahodnega Balkana (pdf, 320 KB)
-
Aktualni akcijski načrt za delovanje Slovenije na Zahodnem Balkanu
Koordinacijski odbor za Zahodni Balkan vsako leto pripravi akcijski načrt za delovanje Slovenije na Zahodnem Balkanu.Načrti -
Letna poročila o delovanju Slovenije na Zahodnem Balkanu
Koordinacijski odbor za Zahodni Balkan vsako leto pripravi poročilo o dejavnostih Slovenije na Zahodnem Balkanu za preteklo leto.Poročila -
Letna poročila o mednarodnem razvojnem sodelovanju Republike Slovenije
Poročila- Poročilo o mednarodnem razvojnem sodelovanju Republike Slovenije za leto 2022 (docx, 790 KB)
- Poročilo o mednarodnem razvojnem sodelovanju Republike Slovenije za leto 2021 (docx, 871 KB)
- Poročilo o mednarodnem razvojnem sodelovanju Republike Slovenije za leto 2020 (docx, 1,1 MB)
- Poročilo o mednarodnem razvojnem sodelovanju Republike Slovenije za leto 2019 (docx, 2,7 MB)
- Poročilo o mednarodnem razvojnem sodelovanju Republike Slovenije za leto 2018 (docx, 5,4 MB)
- Poročilo o mednarodnem razvojnem sodelovanju Republike Slovenije za leto 2017 (docx, 627 KB)
Povezane teme
-
Mednarodno razvojno sodelovanje in humanitarna pomoč
Zakaj mednarodno razvojno sodelovanje, načrtovanje in izvajanje mednarodnega sodelovanja in humanitarne pomoči, prednostna področja in območja mednarodnega razvojnega sodelovanja Slovenije, ozaveščanje javnosti o pomenu mednarodnega razvojnega sodelovanja
-
Soseščina
Slovenija je srednjeevropska in sredozemska država v središču alpsko-jadransko-podonavskega prostora, treh makroregij, ter na stičišču zahodne in jugovzhodne Evrope. Njena lega nam ponuja izredne priložnosti za gospodarsko, politično in kulturno sodelovanje z državami tega prostora.
-
Slovenci v Evropi
Slovence lahko najdemo po vsej Evropi. Veliko se jih je iz domovine izselilo po drugi svetovni vojni, največ v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja zaradi boljših gospodarskih možnosti, preseljevanju pa smo priče tudi danes. Največ Slovencev v Evropi živi v Nemčiji.
-
Tehnična pomoč EU tretjim državam
EU zagotavlja posebej usmerjeno finančno pomoč državam kandidatkam, državam možnim kandidatkam in državam partnericam v podporo njihovim prizadevanjem za pospeševanje političnih, gospodarskih in institucionalnih reform.