Bosna in Hercegovina
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.
Vstop v Bosno in Hercegovino
Slovenski državljani za vstop v Bosno in Hercegovino (BiH) do 90 dni vizuma ne potrebujejo.
Slovenski državljani za vstop potrebujejo potni list ali osebno izkaznico. Osebni dokument mora biti veljaven še vsaj tri mesece po nameravanem zaključku bivanja v BiH.
Za več informacij kontaktirajte veleposlaništvo BiH v Ljubljani ali preglejte spletne strani mejnih organov BIH (v bosanščini).
Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.
Potovanje mladoletnih oseb v BiH
Tujec, mlajši od 14 let (mladoletnik), ki ima osebni dokument, lahko prestopi mejo BiH v spremstvu enega ali obeh staršev, zakonitega zastopnika ali skrbnika ali osebe, ki je pooblaščena za njegovo spremljanje in ima podpisano in overjeno pooblastilo staršev, zakonitega zastopnika ali skrbnika. Mladoletnik, ki potuje brez spremstva, mora imeti overjeno soglasje staršev, zakonitega zastopnika ali skrbnika.
Soglasje ali pooblastilo vsebuje: osebne podatke o mladoletniku in zakonitem zastopniku, osebne podatke o spremljevalcu mladoletnika, če potuje s spremstvom, namen in čas bivanja v BiH, obdobje, za katerega velja soglasje ali pooblastilo, in podpis dajalca. Ta dokument mora biti sestavljen v enem od jezikov, ki se uradno uporabljajo v BiH, ali v angleščini, preveden v enega izmed uradnih jezikov BiH in overjen pri pooblaščenem sodnem tolmaču, če gre za prevod.
Pri mladoletnem tujcu se šteje, da ima soglasje zakonitega zastopnika, če:
- potuje z letalom in ima spremno pismo za potovanje mladoletne osebe, ki ga je izdal letalski operater,
- je v sestavi šolskega izleta in je na seznamu udeležencev izleta, ki ga je overila pristojna šolska ustanova,
- sodeluje na športni, kulturni ali podobni prireditvi in je na seznamu udeležencev.
Če tujec, mlajši od 14 let (mladoletnik), ne pride v spremstvu enega ali obeh staršev, zakonitega zastopnika ali skrbnika in ne izpolnjuje katere od zgoraj navedenih zahtev, se zavrne in preda mejni policiji sosednje države, iz katere je poskušal vstopiti v BiH.
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Slovenije je pripravilo obrazce soglasja v treh jezikih. Izpolnjene obrazce je potrebno overiti na upravni enoti ali pri notarju.
Konzularna pomoč
Slovenski državljani se za konzularno pomoč lahko obrnejo na veleposlaništvo ali konzulat Republike Slovenije. Kaj lahko in česa ne morejo za vas storiti različne vrste slovenskih predstavništev, si preberite v rubriki Pomoč slovenskih predstavništev v tujini.