Skoči do osrednje vsebine

V skladu s Protokolom o Irski in Severni Irski, Severna Irska za področja izvoza živali, živil živalskega izvora in živalskih stranskih proizvodov še naprej ostaja del enotnega trga Evropske unije (EU). Preostali del Združenega kraljestva (Velika Britanija) in kronsko odvisna ozemlja (Guernsey, Otok Man in Jersey) pa imajo od 1. januarja 2021 status tretje države in se za uvoz v to državo uporablja njihova nacionalna zakonodaja.

Zahteve za uvoz v Združeno kraljestvo po 1. januarju 2021 so bile povzete v dokumentu Border Operating Model (v angleščini). Za prehod na nov sistem so predvideli prehodna obdobja in postopno uvajanje novih zahtev za uvoz v Združeno kraljestvo (Veliko Britanijo).

V avgustu 2023 je vlada Združenega kraljestva pripravila dokument The Border Target Operating Model (BTOM), v katerem so podrobneje določili časovnico za pričetek izvajanja uradnega nadzora pri uvozu pošiljk živali, živil živalskega izvora in živalskih stranskih proizvodov, ter kategorizacijo živali in blaga glede na tveganje za prenos bolezni na ljudi in živali.

Kategorije živali in blaga

V dokumentu BTOM so opisane in določene kategorije blaga glede na tveganje in z njim povezanimi uvoznimi zahtevami in postopki:

  • Nizko tveganje
    V to kategorijo se uvrščajo določena manj tvegana živila, na primer med, želatina, kolagen, določeni sestavljeni proizvodi in živila živalskega izvora, ki so uvrščena v kategorijo nizkega tveganja.
  • Srednje tveganje
    V to kategorijo se uvršča večina živil živalskega izvora (na primer meso in mesni izdelki, mleko in mlečni izdelki, ribiški proizvodi za prehrano ljudi, jajca in jajčni proizvodi, živalski stranski proizvodi, ki so namenjeni za uporabo v prehrani živali in drugo).
  • Visoko tveganje
    V to kategorijo se uvršča večina živali, zarodni material (vključno z valilnimi jajci), ter blago, ki je predmet zaščitnih ukrepov.

Kategorizacijo blaga, ki ga želite izvoziti v Združeno kraljestvo (ZK), morate preveriti na spletni strani vlade Združenega kraljestva (v angleščini), saj se lahko kategorizacija tveganja skozi čas spremeni.

Nov sistem nadzora in pogoji za uvoz v Združeno kraljestvo

Kategorija živali in blaga z nizkim tveganjem

Kategorija živali in blaga s srednjim tveganjem

Kategorija živali in blaga z visokim tveganjem

    Vlada Združenega kraljestva je za lažji prehod na spremembe pripravila niz spletnih seminarjev (v angleščini).

    Pomembno je, da se izvajalci dejavnosti v sodelovanju s svojimi trgovinskimi partnerji v Združenem kraljestvu na nov sistem čim bolje pripravijo.

    Arhiv informacij

    Prehod na nov sistem uvoza, vključno z vzorci spričeval, zahtevami glede predhodne najave pošiljke in nadzorom pred uvozom, so razdelili v tri obdobja:

    • od 1. januarja 2021 do 1. aprila 2021,
    • od 1. aprila 2021 do 1. julija 2021,
    • od 1. julija 2021 dalje.

    Od 1. januarja 2021 dalje se za uvoz v ZK (razen v S Irsko) zahteva zdravstveno spričevalo za pošiljke, za katere se spričevalo zahteva tudi za trgovanje med državami članicami EU: za živali, njihov zarodni material in proizvode živalskega izvora, ki so predmet zaščitnih ukrepov zaradi pojavov bolezni (afriška prašičja kuga, aviarna influenca in druge). Za te pošiljke mora zastopnik v ZK predhodno podati najavo v njihov sistem IPAFFS in pridobiti enkratno UNN številko, ki mora biti navedena tudi na zdravstvenem spričevalu. Za pošiljke določenih živalskih stranskih proizvodov (ŽSP) z višjim tveganjem, ki niso namenjeni prehrani ljudi, je potrebno predhodno pridobiti dovoljenje za uvoz, prav tako se zahteva najava v sistem IPAFFS, pošiljko pa mora spremljati predpisan komercialni dokument.

    Za ostale proizvode živalskega izvora pa je Združeno kraljestvo predvidelo prehodno obdobje, v katerem poteka uvoz po enakem postopku kot pred Brexit-om. Prvotno so prehodno obdobje predvideli do 1. aprila 2021, nato se je ZK odločilo za podaljšanje prehodnega obdobja.

    Na spletni strani Vlade ZK je objavljena informacija, da bo predhodna najava za ostale proizvode živalskega izvora (POAO), določene ŽSP in živila neživalskega izvora, ki so predmet posebnega režima zaradi ugotovljenih tveganj (HRFNAO), zahtevana šele naknadno, po zaključenem prehodnem obdobju (prvotno od 1. oktobra 2021 dalje). Po tem obdobju vstopi v veljavo tudi zahteva, da te pošiljke pri uvozu v ZK (Veliko Britanijo) spremlja izvozno zdravstveno spričevalo.

    Vlada ZK je naknadno sprejela odločitev o dodatnem podaljšanju prehodnih ukrepov pri uvozu. Dodatne zahteve glede izvajanja veterinarskega nadzora nad določenimi pošiljkami, ki se uvažajo v ZK, ter obveznosti glede veterinarskih spričeval, naj bi pričele veljati šele konec leta 2023. Nadzor, ki se že izvaja, in že veljavne zahteve glede najave in spremljajoče dokumentacije, pa ostanejo nespremenjeni.

    Nadzorne aktivnosti, ki jih bo ZK pričelo izvajati šele konec leta 2023:

    • sanitarni in fitosanitarni (SPS) nadzor določenih pošiljk blaga iz EU, ki se sedaj izvaja na namembnem kraju v ZK, se bo do konca leta 2023 še naprej izvajal na teh mestih in ne na mejni kontrolni točki vstopa v Združeno kraljestvo,
    • vlaganje deklaracij glede varnosti za uvoz blaga iz EU,
    • zahteva, da določene pošiljke blaga spremlja veterinarsko spričevalo ali fitosanitarno spričevalo in SPS nadzor pri uvozu iz EU,
    • prepovedi in omejitve glede uvoza hlajenega mesa iz EU,
    • predhodna najava za rastline in rastlinske proizvode z nizkim tveganjem.

    Zahteve in pogoji za živali in blago, za katere je že od 1. januarja 2021 obvezna predhodna najava in zdravstveno spričevalo, ostajajo v veljavi.

    Na spletni strani Vlade ZK so objavljene informacije o podaljšanju prehodnih ukrepov glede zahtev pri uvozu v Združeno kraljestvo (v angleščini).