Italijanska in madžarska narodna skupnost
Pravice narodnih skupnosti zagotavljajo ustava in mednarodne pogodbe
Slovenija na svojem ozemlju varuje in zagotavlja pravice obeh avtohtonih narodnih skupnosti. Obema narodnima skupnostma so zagotovljene vse pravice iz Ustave Republike Slovenije in veljavnih mednarodnih pogodb.
Obe skupnosti imata pravico do izražanja narodne pripadnosti in pravico do uporabe svojega jezika in pisave. Obema skupnostma in njunim pripadnikom je zagotovljena pravica, da svobodno uporabljajo svoje narodne simbole. Za ohranjanje svoje narodne identitete ustanavljajo organizacije. Razvijajo tudi gospodarske, kulturne, znanstvenoraziskovalne dejavnosti ter dejavnosti na področju javnega obveščanja in založništva. Obema skupnostma je zagotovljena pravica, da gojita odnose s svojima matičnima narodoma in njunima državama.
Obe skupnosti imata pravico do vzgoje in izobraževanja v svojem jeziku ter do oblikovanja in razvijanja te vzgoje in izobraževanja. Vzgoja in izobraževanje pripadnikov obeh narodnih skupnosti je sestavni del sistema vzgoje in izobraževanja v Sloveniji: na narodnostno mešanem območju, kjer živijo pripadniki italijanske narodne skupnosti, poteka vzgojnoizobraževalno delo v italijanskem jeziku (v šolah z italijanskim učnim jezikom, slovenščina pa se poučuje kot jezik okolja) in v slovenskem jeziku (v šolah s slovenskim učnim jezikom, italijanščina pa se poučuje kot jezik okolja); na narodnostno mešanem območju, kjer živijo pripadniki madžarske narodne skupnosti, poteka vzgojnoizobraževalno delo dvojezično v slovenskem in madžarskem jeziku.
Pravice narodnih skupnosti so zagotovljene ne glede na število pripadnikov teh skupnosti. Zakoni, drugi predpisi in splošni akti, ki zadevajo uresničevanje v ustavi določenih pravic in položaja zgolj narodnih skupnosti, ne morejo biti sprejeti brez soglasja predstavnikov narodnih skupnosti. Republika Slovenija gmotno in moralno podpira uveljavljanje pravic obeh narodnih skupnosti. Tako je na primer šolstvo narodnosti, ki je integralni del šolskega sistema Republike Slovenije, sistemsko financirano s strani ministrstva, pristojnega za izobraževanje, znanost in šport. Ministrstvo, pristojno za kulturo, med drugim financira kulturne programe italijanske in madžarske narodne skupnosti. Urad, pristojen za narodnosti, med drugim sofinancira delovanje obeh krovnih organizacij, radijske in televizijske oddaje za italijansko in madžarsko narodno skupnost v okviru javne Radiotelevizije Slovenija ter dvojezičnost in uresničevanje ustavnih pravic obeh narodnih skupnosti v občinah Koper, Izola, Piran, Ankaran, Lendava, Dobrovnik, Šalovci, Moravske Toplice in Hodoš.
Uradni jezik narodne skupnosti
Na območjih občin, v katerih živita italijanska in madžarska narodna skupnost, je uradni jezik tudi italijanščina ali madžarščina. Državni organi, organi lokalnih skupnosti in nosilci javnih pooblastil morajo na teh območjih s pripadniki teh skupnosti uradovati v njihovem jeziku. Javni uslužbenci, ki morajo v okviru opravljanja dela izpolnjevati tudi pogoj znanja jezika narodne skupnosti, prejemajo dodatek za dvojezičnost. Sestavine dokumentov, žigi organa in obrazci so tudi v italijanskem oziroma madžarskem jeziku. Na državnem portalu eUprava sta vzpostavljena posebna podportala v italijanskem in madžarskem jeziku. Tu so objavljene tako splošne vsebine kot informacije o storitvah in tudi vloge.
Na tem območju morajo podjetja s potrošniki poslovati tudi v jeziku narodne skupnosti.
Organiziranost in zastopanje narodnih skupnosti
Na območjih, kjer skupnosti živita, imajo njuni pripadniki ustanovljene svoje samoupravne skupnosti. Ustanovili so jih zaradi uresničevanja posebnih pravic. Občinske samoupravne narodne skupnosti so povezane v italijansko oziroma madžarsko samoupravno narodno skupnost. Gre za krovni organizaciji pripadnikov narodnih skupnosti. Krovna organizacija italijanske narodne skupnosti je Obalna samoupravna skupnost italijanske narodnosti, ki ima sedež v Kopru. Krovna organizacija madžarske narodne skupnosti je Pomurska madžarska samoupravna narodna skupnost, ki ima sedež v Lendavi.
Narodni skupnosti sta neposredno zastopani v predstavniških organih lokalne samouprave in Državnem zboru. V občinskem svetu imata narodni skupnosti najmanj po enega predstavnika. V Državni zbor se vedno izvoli po en poslanec italijanske in madžarske narodne skupnosti.
Uresničevanje ustavnih in zakonskih določil, ki se nanašajo na posebne pravice obeh narodnih skupnosti, globalno spremlja Urad Vlade Republike Slovenije za narodnosti. Uresničevanje ustavnih in zakonskih določil, ki se nanašajo na posamezno področje, spremljajo pristojni državni organi oziroma organi samoupravnih lokalnih skupnosti.
-
Načrt ukrepov Vlade Republike Slovenije o izvrševanju predpisov na področju uresničevanja pravic italijanske in madžarske narodne skupnosti v Republiki Sloveniji v obdobju 2021 do 2025
Strategije in programi- Načrt ukrepov Vlade Republike Slovenije o izvrševanju predpisov na področju uresničevanja pravic italijanske in madžarske narodne skupnosti v Republiki Sloveniji v obdobju 2021 do 2025 (docx, 4 MB)
- Poročilo o izvedbi Načrta ukrepov Vlade Republike Slovenije o izvrševanju predpisov na področju uresničevanja pravic italijanske in madžarske narodne skupnosti v Republiki Sloveniji 2021-2025 za leto 2021 (docx, 3,9 MB)
- Poročilo o izvedbi Načrta ukrepov Vlade Republike Slovenije o izvrševanju predpisov na področju uresničevanja pravic italijanske in madžarske narodne skupnosti v Republiki Sloveniji 2021-2025 za leto 2022 (docx, 5,4 MB)
-
Načrt in poročila o izvedbi načrta ukrepov Vlade Republike Slovenije za izvajanje predpisov na področju dvojezičnosti v obdobju 2015 do 2018
Strategije in programi- Načrt ukrepov Vlade Republike Slovenije za izvajanje predpisov na področju dvojezičnosti v obdobju 2015 do 2018 (pdf, 421 KB)
- Poročilo o izvedbi načrta ukrepov Vlade Republike Slovenije za izvajanje predpisov na področju dvojezičnosti 2015–2018 za leto 2015 (pdf, 302 KB)
- Poročilo o izvedbi načrta ukrepov Vlade Republike Slovenije za izvajanje predpisov na področju dvojezičnosti 2015–2018 za leto 2016 (pdf, 771 KB)
- Poročilo o izvedbi načrta ukrepov Vlade Republike Slovenije za izvajanje predpisov na področju dvojezičnosti 2015–2018 za leto 2017 (pdf, 838 KB)
- Poročilo o izvedbi načrta ukrepov Vlade Republike Slovenije za izvajanje predpisov na področju dvojezičnosti 2015-2018 za leto 2018 (docx, 160 KB)
Zakonodaja
- Zakon o samoupravnih narodnih skupnostih (ZSNS)
- Zakon o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v državni zbor (ZDVEDZ)
- Zakon o evidenci volilne pravice (ZEVP-2)
- Zakon o lokalnih volitvah (ZLV)
- Zakon o volitvah v državni zbor (ZVDZ)
- Zakon o medijih (ZMed)
- Zakon o Radioteleviziji Slovenija (ZRTVS-1)
- Zakon o Slovenski tiskovni agenciji (ZSTAgen)
- Zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI)
- Zakon o vrtcih (ZVrt)
- Zakon o osnovni šoli (ZOsn)
- Zakon o gimnazijah (ZGim)
- Zakon o maturi (ZMat)
- Zakon o štipendiranju (ZŠtip-1)
- Zakon o posebnih pravicah italijanske in madžarske narodne skupnosti na področju vzgoje in izobraževanja (ZPIMVI)
- Zakon o javnem skladu Republike Slovenije za kulturne dejavnosti (ZJSKD)
- Zakon o uresničevanju javnega interesa za kulturo (ZUJIK)
- Zakon o varstvu kulturne dediščine (ZVKD-1)
- Zakon o knjižničarstvu (ZKnj-1)
- Zakon o javni rabi slovenščine (ZJRS)
- Zakon o državnem tožilstvu (ZDT-1)
- Zakon o sodiščih (ZS)
- Zakon o pravniškem državnem izpitu (ZPDI)
- Zakon o pravdnem postopku (ZPP)
- Zakon o prekrških (ZP-1)
- Zakon o kazenskem postopku (ZKP)
- Kazenski zakonik (KZ-1)
- Zakon o izvrševanju kazenskih sankcij
- Zakon o državnem odvetništvu (ZDOdv)
- Zakon o probaciji (ZPro)
- Zakon o državni upravi (ZDU-1)
- Zakon o splošnem upravnem postopku (ZUP)
- Zakon o javnih uslužbencih (ZJU)
- Zakon o sistemu plač v javnem sektorju (ZSPJS)
- Zakon o nalogah in pooblastilih policije (ZNPPol)
- Zakon o organiziranosti in delu v policiji (ZODPol)
- Zakon o notariatu (ZN)
- Zakon o osebnem imenu (ZOI-1)
- Zakon o osebni izkaznici (ZOIzk-1)
- Zakon o potnih listinah (ZPLD-1)
- Zakon o lokalni samoupravi (ZLS)
- Zakon o ustanovitvi občin ter o določitvi njihovih območij (ZUODNO)
- Zakon o določanju območij ter o imenovanju in označevanju naselij, ulic in stavb (ZDOIONUS)
- Zakon o financiranju občin (ZFO)
- Zakon o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja (ZSRR-2)
- Zakon o zavodih (ZZ)
- Zakon o društvih (ZDru-1)
- Zakon o javnem interesu v mladinskem sektorju (ZJIMS)
- Zakon o zdravstveni dejavnosti (ZZDej)
- Zakon o lekarniški dejavnosti (ZLD-1)
- Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi (ZGZH)
- Zakon o ratifikaciji Evropske listine o regionalnih ali manjšinskih jezikih (MELRJ)
- Zakon o ratifikaciji Okvirne konvencije za varstvo narodnih manjšin (MKUNM)
- Zakon o ratifikaciji sporazuma o zagotavljanju posebnih pravic slovenske narodne manjšine v Republiki Madžarski in madžarske narodne skupnosti v Republiki Sloveniji (BHUNS)