Urad za intelektualno lastnino
-
Urad za intelektualno lastnino obvešča kandidate, ki načrtujejo opravljanje strokovnega izpita za patentnega zastopnika pred Evropskim patentnim uradom (angleško European qualifying examination – EQE) v letu 2026, da je rok za prijavo 28. maj 2025.
-
Včeraj je v Ljubljani potekalo finale nacionalnega tekmovanja Moje podjetje. V 12. izvedbi tekmovanja je sodelovalo skoraj 900 dijakov in dijakinj iz 29 srednjih šol po Sloveniji. Urad za intelektualno lastnino bo zmagovalne ekipe in njihove mentorje letos jeseni nagradil z enodnevnim izletom na Dunaj, v okviru katerega bodo obiskali organizacijo Junior Achievement Avstrija.
-
Evropski patentni urad je Tejo Potočnik uvrstil med 10 finalistov za nagrado Young Inventors Prize 2025. Razvila je platformo za avtomatizirano izdelavo polprevodnikov z nanomateriali, ki lahko zmanjša energetsko porabo podatkovnih centrov in pospeši prehod raziskav v industrijsko uporabo.
Novice
-
Delegacija urada na letnem srečanju Evropske mreže za intelektualno lastnino
Urad Republike Slovenije za intelektualno lastnino sodeluje na letnem srečanju Evropske mreže za intelektualno lastnino (EUIPN), ki poteka 6. in 7. maja na Cipru. Srečanje je namenjeno pregledu izvajanja Strateškega načrta Urada Evropske unije za intelektualno lastnino do 2030, krepitvi sodelovanja ter usklajevanju praks na področju intelektualne lastnine.
-
Svetovni dan intelektualne lastnine 2025 v ritmu glasbe
26. aprila obeležujemo svetovni dan intelektualne lastnine, ki letos poteka pod sloganom »Intelektualna lastnina in glasba: Začuti ritem intelektualne lastnine«. Svetovni dan je priložnost, da se v ospredje postavi moč ustvarjalnosti in inovacij, podprte s sistemom intelektualne lastnine – temeljem, na katerem sloni tudi glasbena industrija.
-
Slovenija z rastjo patentnih prijav nad povprečjem EU, tretjina prijav vključuje izumiteljice
Slovenija je v letu 2024 zabeležila tretje zaporedno leto rasti patentnih prijav pri Evropskem patentnem uradu. Rast nad evropskim povprečjem, močna prisotnost žensk med izumitelji in visoka uporaba enotnega patenta kažejo na vitalno inovacijsko okolje in pomen slovenskega znanja v evropskem prostoru.