Direktorat za informacijsko družbo in informatiko
Koronavirus (SARS-CoV-2)
Aktualne informacije in navodila najdete na strani Koronavirus (SARS-CoV-2).
Se želite cepiti proti covid-19? Prijavite se!
Nosimo zaščitno masko, redno si umivajmo in razkužujmo roke, poskrbimo za pravilno higieno kašlja ter ohranimo medosebno razdaljo dveh metrov.
Hkrati izvajamo razvoj oblačnega okvira in uporabnih e-storitev za državo, državljane in gospodarstvo, izdajamo digitalna potrdila, izvajamo enotne informacijske varnostne politike, upravljamo informacijske rešitve in množice podatkov. Državljanom in podjetjem omogočamo učinkovito, zanesljivo in enostavno uporabo e-storitev na državni ravni in enotnem digitalnem trgu.
Na medresorski in medsektorski ravni usklajujemo izvajanje ukrepov za spodbujanje splošne digitalizacije družbe, pri čemer usklajevanje z zunanjimi deležniki iz gospodarstva, nevladnih organizacij ter z izobraževalnega in raziskovalnega področja poteka prek Slovenske digitalne koalicije. V okviru delovnega področja zastopamo Republiko Slovenijo v mednarodnih organizacijah (EU, OECD, ITU, ICANN, IGF, CEPT, Eutelsat). Na področju elektronskih komunikacij in upravljanja radijskega spektra smo pristojni za Agencijo za komunikacijska omrežja.
Organizacijske enote direktorata
-
Urad za infrastrukturo
Ministrstvo za javno upravo
Direktorat za informacijsko družbo in informatikoTržaška 21
1000 Ljubljana -
Urad za podporo uporabnikom
Ministrstvo za javno upravo
Direktorat za informacijsko družbo in informatikoTržaška 21
1000 Ljubljana -
Urad za razvoj digitalnih rešitev
Ministrstvo za javno upravo
Direktorat za informacijsko družbo in informatikoTržaška cesta 21
1000 Ljubljana -
Urad za informacijsko družbo
Ministrstvo za javno upravo
Direktorat za informacijsko družbo in informatikoTržaška cesta 21
1000 Ljubljana -
Sektor za informacijsko varnost
Ministrstvo za javno upravo
Direktorat za informacijsko družbo in informatikoTržaška21
1000 Ljubljana -
Sektor za strateški razvoj in kompetence
Ministrstvo za javno upravo
Direktorat za informacijsko družbo in informatikoTržaška cesta 21
1000 Ljubljana -
Sektor za ekonomiko poslovanja
Ministrstvo za javno upravo
Direktorat za informacijsko družbo in informatikoTržaška 21
1000 Ljubljana -
Sektor za storitve zaupanja
Ministrstvo za javno upravo
Direktorat za informacijsko družbo in informatikoTržaška cesta 21
1000 Ljubljana -
Sektor za arhitekturo in gostovanje informacijskih rešitev
Ministrstvo za javno upravo
Direktorat za informacijsko družbo in informatikoTržaška cesta 21
1000 Ljubljana
Novice
-
Vprašalnik o vlogi Skupine za politiko radijskega spektra pri omejevanju podnebnih sprememb
-
Moč in potencial načela »samo enkrat« (only once principle) ter njegova uporaba v praksi
-
Izid Javnega razpisa za sofinanciranje gradnje odprtih širokopasovnih omrežij naslednje generacije »GOŠO 4«
-
Javni poziv slovenskim digitalnim inovacijskim stičiščem (DIH), ki želijo postati eno od evropskih stičišč EDIH
Področja in teme
-
Informatika v državni upravi
Državna uprava potrebuje za svoje delo učinkovito informatiko, ki združuje različna in med seboj povezana področja. Hitro in zanesljivo delovanje zagotavljamo s centralnim informacijsko-komunikacijskim omrežjem, po katerem teče množica podatkov, ki so ustrezno informacijsko varovani. Da je delovanje med organi čim bolj preprosto in elektronsko, smo razvili različne skupne informacijske rešitve oziroma storitve, ki so na voljo tudi državljanom in gospodarstvu.
-
Digitalizacija družbe
Napredne digitalne tehnologije omogočajo spreminjanje obstoječih in oblikovanje novih poslovnih modelov, razvoj novih izdelkov in storitev, povečujejo učinkovitost in konkurenčnost gospodarstva ter pripomorejo k širšemu družbenemu in gospodarskemu razvoju.
-
Elektronske komunikacije
Gospodarski in splošni razvoj v sodobni digitalni družbi je neposredno povezan z razvojem visokokakovostne širokopasovne infrastrukture, ki je podlaga za razvoj in uporabo interneta.
-
Informacijska varnost
Informacijska varnost pomeni varstvo podatkov in informacijskih sistemov pred nezakonitim dostopom, uporabo, razkritjem, ločitvijo, spremembo ali uničenjem. Informacijska varnost šteje kot zaupnost, neokrnjenost in razpoložljivost podatkov ne glede na njihovo obliko: elektronsko, tiskano ali katero drugo.
Storitve
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Ministrstvo za javno upravo |
Projekti
-
Projekt prenove in optimizacije spletnih mest organov državne uprave bo omogočil enotno organiziran in brezhibno delujoč spletni servis državne uprave, ki bo uporabnikom prek enega mesta nudil enostaven in hiter dostop do celostnih, posodobljenih in verodostojnih predstavitvenih informacij o državi, postopkih v zvezi z državo ter do enostavno izvedljivih e-storitev državne uprave.
-
Enotna poslovna točka (EPT)
V tekuV okviru projekta Enotna poslovna točka razvijamo nove elektronske storitve in gradnike ter pripravljamo vsebine in informacije za potencialne podjetnike, podjetja in druge poslovne subjekte. Na primer portal SPOT (nekdanji e-VEM).
-
Ali ste vedeli, katere evidence in zbirke vodi javni sektor? Kateri podatki so javno dostopni in lahko z njimi ustvarjate nove zgodbe, aplikacije, vizualizacije?
-
Bogastvo Informacij!
Preudarne odločitve na podlagi podatkov? Da, vsekakor! -
Za preprosto izmenjavo podatkov.
Državljani in podjetja upravičeno pričakujejo, da državne institucije delujejo učinkovito in si izmenjujejo podatke na varen in zanesljiv način. -
Državni portal prostorskih podatkov in aplikacij – GIS portal predstavlja enotno vstopno točko do prostorskih podatkov, storitev in aplikacij, s katerimi razpolagajo državne institucije.
-
Opravljanje različnih storitev prek spleta postaja del našega vsakdana, ko urejamo različne formalnosti kot državljani in podjetja, bodisi z javno upravo bodisi z zasebnim sektorjem, pri čemer je zagotovo najbolj razširjeno e-bančništvo. Ob tem pa je ključno, da se ob takem načinu poslovanja počutimo varne, da je varovana naša zasebnost, naša identiteta in naši osebni podatki.
-
SI EESSI
ZaključenMinistrstvo za javno upravo je partner v nacionalnem konzorciju petih projektnih partnerjev, ki je v okviru CEF mehanizma prijavil projekt »Slovenian implementation of Electronic Exchange of Social Security Information – SI EESSI«.
-
SEMPER
V tekuMinistrstvo za javno upravo je partner v mednarodnem konzorciju štirih projektnih partnerjev iz Avstrije, Španije, Nizozemske in Slovenije, ki je v okviru CEF mehanizma prijavil projekt »SEMPER – Cross-border Semantic Interoperability of power and mandates«.
-
eUprava
V tekueUprava = Smer prava
Ali ste vedeli, da lahko na eUpravi spremenite naslov vašega prebivališča? Ali ste vedeli, da lahko prav tam tudi podaljšate vaše prometno dovoljenje? Ali pa vpogledate v vaše osebne podatke, ki so shranjeni v državnih evidencah. In vse to brez čakanja v vrsti! -
Naša elektronska pisarna.
Krpan bo enotna, tehnološko prenovljena in napredna informacijska rešitev za podporo upravljanju z dokumentarnim gradivom. Kot temeljno evidenco dokumentarnega gradiva jo bodo uporabljali vsi organi državne uprave. -
Kako izboljšati delo na upravnih okencih?
-
EU-SEC
ZaključenMinistrstvo za javno upravo je projektni partner v mednarodnem konzorciju devetih podjetij in javnih institucij v projektu EU-SEC. Namen projekta je bistveno poenostaviti postopke in zmanjšati napore za doseganje skladnosti z različnimi zahtevami s področja informacijske varnosti za storitve računalništva v oblaku.
-
TOOP
V tekuMinistrstvo za javno upravo je partner v mednarodnem konzorciju 50 projektnih partnerjev iz kar 19 različnih držav pri projektu TOOP. Namen projekta TOOP je proučitev možnosti in uvedba principa »samo enkrat« na različnih pilotnih e-storitvah za poslovne subjekte.
-
Z modernimi informacijskimi rešitvami skrbimo za varnost podatkov državne uprave. Cilj projekta je, da se na področju državnega računalniškega oblaka vzpostavi sistem upravljanja informacijske varnosti skladno z zahtevami standarda ISO/IEC 27001: 2013.
-
Interoperabilnostni okvir predstavlja krovni nabor politik, standardov in smernic, ki opisujejo način, za katerega so se sodelujoče organizacije dogovorile, da ga bodo uporabljale za medsebojno elektronsko poslovanje. Z uporabo izdelkov NIO se zmanjšajo upravni stroški, pospešijo ljudem prijazni postopki in ohrani visoka raven varnosti storitev.
-
CARPE DIGEM
V tekuMinistrstvo za javno upravo je partner v mednarodnem konzorciju desetih projektnih partnerjev iz sedmih držav članic EU, »CARPE DIGEM – Catalysing Regions in Peripheral and Emerging Europe towards Digital Innovation Ecosystems«.
-
Ministrstvo za javno upravo je del mednarodnega konzorcija 23 partnerjev iz različnih držav. Iz Slovenije sodelujejo še Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Univerza v Mariboru in Institut Jožef Stefan. S projektom želimo partnerji vzpostaviti tehnološke sisteme in organizacijske mehanizme za čezmejne elektronske storitve.
-
Ministrstvo za javno upravo je del slovenskega konzorcija sedmih projektnih partnerjev v projektu Povezovanje slovenskih e-storitev z nacionalnim vozliščem eIDAS - SI-PASS 2.0. Projekt bo pomembno prispeval k uspešni implementaciji zakonskih zahtev iz tako imenovanih Uredbe eIDAS in Uredbe SDG.