Dan javne uprave: javna uprava v službi ljudi in gospodarstva
Dan javne uprave je priložnost za razmislek o pomenu kakovostnih, dostopnih in učinkovitih javnih storitev ter o nadaljnjem razvoju upravnega sistema, ki mora biti usmerjen v potrebe ljudi in sodobne izzive družbe. Digitalizacija postopkov, zmanjševanje administrativnih bremen, večja preglednost delovanja institucij in skrb za uporabniško izkušnjo ostajajo med ključnimi usmeritvami razvoja javne uprave.
Minister za notranje zadeve in javno upravo Franci Matoz je ob tem poudaril: »Naš cilj je zgraditi javno upravo, ki bo prebivalcem in gospodarstvu nudila hitre, preproste in učinkovite javne storitve. Osredotočamo se na odpravljanje nepotrebnih birokratskih ovir, digitalizacijo, poenostavljanje postopkov ter uvajanje rešitev, ki ljudem prihranijo čas in stroške. Javna uprava mora biti zanesljiv partner ljudi in gospodarstva.«
Na ministrstvu si prizadevamo za nadaljnje izboljšave in optimizacijo delovnih procesov, krepitev digitalnih storitev in ustvarjanje okolja, v katerem bodo javne storitve še bolj dostopne, razumljive in prijazne uporabnikom.
Ob dnevu javne uprave vsem javnim uslužbenkam in uslužbencem izrekamo priznanje za njihovo delo ter se zahvaljujemo za njihov prispevek k učinkovitemu delovanju države in kakovostnemu izvajanju storitev.
23. junij je za dan javne uprave leta 2002 razglasila Generalna skupščina Organizacije združenih narodov z namenom poudarjanja pomena javne službe za razvoj družbe, priznanja delu javnih uslužbencev ter spodbujanja kakovostnih, dostopnih in učinkovitih javnih storitev za vse prebivalce.