Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI
Sektor za arhitekturo in gostovanje informacijskih rešitev oblikuje in koordinira proces življenjskega cikla informacijskih rešitev - od uskladitve projektov za izvedbo s predpisanimi tehnološkimi zahtevami centralizirane infrastrukture Državnega računalniškega oblaka (DRO) do namestitve na testna in produkcijska okolja centralne informacijske infrastrukture, ki je v upravljanju Ministrstva za digitalno preobrazbo.

Pri tem dajemo poudarek enotnim pristopom k arhitekturi informacijskih rešitev s pomočjo uvajanja arhitekturnih konceptov in smernic referenčne arhitekture aplikacijskih rešitev za obstoječi Državni računalniški oblak ter njegove naslednike (DRO-next), ki temeljijo na sodobnih principih oblačnega računalništva ter skozi proces gostovanja usmerjamo razvoj informacijskih rešitev z oblikovanjem tehnoloških zahtev, ki so opredeljene v dokumentu Generične tehnološke zahteve za razvoj informacijskih rešitev ter za licenčne in odprtokodne modele, ki so opredeljene v dokument GTZ-LOP s ciljem, da so informacijske rešitve umestljive na DRO in ustrezajo standardom na področju informacijske varnosti.

Sektor skrbi za razvoj in uvajanje platforme Evidenca2Go (E2GO), ki smo jo razvili z lastnim znanjem, v okviru operacije Povezljivost, odprtost, kakovost (POK), Tehnična in semantična prenova registrov in evidenc. E2GO je intuitivna platforma, ki rešuje problematiko vrste vsakodnevnih evidenc za katere se zaposleni v državni upravi običajno poslužujejo preglednic, ki pa imajo določene omejitve, ki jih E2GO odpravlja, kar daje določen doprinos k večji optimizaciji poslovanja. Platforma Evidenca2Go je dosegljiva na naslovu https://e2go.sigov.si.

Sektor redno sodeluje kot partner v mednarodnih razvojnih projektih financiranih s sredstvi EU (npr. R2GO, EuroCC, PIACERE – infrastruktura kot koda idr.), trenutno pa vodi projekt  Razvoj in uvajanje mehanizmov poslovno informacijske arhitekture in standardov (PIA) financiran iz sredstev sklada za okrevanje in odpornost, kjer želimo z razvojem in uvajanjem mehanizmov poslovno informacijske arhitekture in vzpostavitvijo referenčne arhitekture nivoja DevSecOps nadgraditi obstoječi proces življenjskega cikla projektov na račun dodatne standardizacije in uvedbe avtomatiziranih postopkov tako pri vodenju evidenc nameščenih informacijskih rešitev na DRO kot tudi v postopkih nameščanja in upravljanja informacijskih rešitev na DRO. Uvedba sodobnih pristopov na tem področju bo omogočila uspešnost izvedbe investicij v digitalno preobrazbo ter hkrati predstavljala most med vsebinskimi in IT strokovnjaki.

Področja in teme

  • Informatika v državni upravi

    Državna uprava potrebuje za svoje delo učinkovito informatiko, ki združuje različna in med seboj povezana področja. Hitro in zanesljivo delovanje zagotavljamo s centralnim informacijsko-komunikacijskim omrežjem, po katerem teče množica podatkov, ki so ustrezno informacijsko varovani. Da je delovanje med organi čim bolj preprosto in elektronsko, smo razvili različne skupne informacijske rešitve oziroma storitve, ki so na voljo tudi državljanom in gospodarstvu.