Skoči do osrednje vsebine

Postopek identifikacije in registracije goveda

Izvajalec dejavnosti, ki goji govedo, se mora vpisati v Evidenco imetnikov rejnih živali in registrirati obrat oziroma gospodarstvo. Vsako govedo mora biti ustrezno označeno in registrirano v Centralni register goveda. Pri premiku na drugo gospodarstvo mora žival vedno spremljati veljaven potni list za govedo. Za ustrezno označitev in registracijo goveda je odgovoren izvajalec dejavnosti.

Kratice in okrajšave, ki se uporabljajo v nadaljevanju besedila

Izvajalec dejavnosti –Izvajalec dejavnosti, ki goji govedo, je lahko vsaka fizična ali pravna oseba, ki je odgovorna za živali, tudi za določen čas. Izvajalec dejavnosti je lahko lastnik oziroma se ukvarja z rejo, varstvom, klanjem, nakupom in prodajo, prevozom, razstavljanjem ali drugo vrsto rabe goveda. Med imetnike goveda poleg rejcev goveda prištevamo tudi vse posameznike ali organizacije, ki skrbijo in so odgovorne za živali na planinskih in skupnih pašnikih, karantenah, klavnicah, sejmiščih in drugod.
CRG – Centralni register goveda; računalniška zbirka podatkov, ki se vodi v okviru portala Volos
EIRŽ – Evidenca imetnikov rejnih živali
RGG – Register goveda na gospodarstvu oziroma obratu
VOLOS – Spletni portal, v katerem se vodi tudi CRG
Gospodarstvo – gospodarstvo oziroma obrat, kjer se redi govedo
Pooblaščena organizacija – pristojen kmetijsko gozdarski zavod in pristojna veterinarska organizacija s koncesijo
POO – Potrdilo o označitvi
PL – Potni list za govedo
UVHVVR – Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

Obveznosti izvajalca dejavnosti

Izvajalec dejavnosti mora izpolnjevati vse obveznosti v skladu s predpisi in je odgovoren za točnost podatkov o govedu.

Izvajalec dejavnosti:

  • zagotovi, da je vsako govedo pravilno in pravočasno označeno s fizičnim sredstvom za identifikacijo;
  • zagotovi, da je vsako označeno govedo pravočasno registrirano v CRG;
  • zagotovi, da so podatki o premikih goveda točno in pravočasno priglašeni v CRG;
  • zagotovi, da vsako govedo ob premiku spremlja veljaven PL;
  • je dolžan voditi RGG.
  • je dolžan poskrbeti za registracijo gospodarstva in vpis v EIRŽ pred prejemom goveda na svoje gospodarstvo. Podrobnejše pojasnilo o postopku vpisa v EIRŽ je objavljeno v spodnji storitvi.
Naziv storitve Institucija
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

Način priglasitve podatkov v CRG

Izvajalec dejavnosti lahko podatke o označitvi (registracija goveda) in premikih goveda v CRG priglasi na dva načina:

  • sam neposredno v CRG. V tem primeru mora izvajalec dejavnosti pri UVHVVR najprej zaprositi za odobritev dostopa do portala Volos in pridobiti uporabniško ime in geslo za dostop. Postopek pridobitve dostopa do portala Volos (obrazci in navodilo za oddajo vloge) so objavljeni na spodnji storitvi. Pri priglasitvi podatkov neposredno v CRG stroškov ni.
  • preko pooblaščene organizacije. Za registracijo goveda lahko izvajalec dejavnosti pooblasti pooblaščeni kmetijsko gozdarski zavod ali veterinarsko organizacijo s koncesijo. Za priglasitev premika goveda lahko izvajalec dejavnosti pooblasti veterinarsko organizacijo s koncesijo. Storitev se zaračuna v skladu z veljavnim Sklepom ministra o določitvi najvišjih cen storitev identifikacije in registracije živali, objavljenim v poglavju Cenik storitev identifikacije in registracije govedi.
Naziv storitve Institucija
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

Register goveda na gospodarstvu oziroma obratu (RGG)

RGG je evidenca o vseh novorojenih teletih, označitvah, premikih in poginih goveda, ki jo je izvajalec dejavnosti dolžan voditi na gospodarstvu. Predpisane podatke mora izvajalec dejavnosti v RGG vpisati najpozneje sedem dni po dogodku. Vodenje RGG je obvezno za vsa gospodarstva od 1. 1. 2001 dalje.

Izvajalec dejavnosti lahko RGG vodi na naslednja načina:

1. v fizični obliki kot:

  • rumena knjiga. Izvod si lahko izvajalec dejavnosti natisne sam (izvod za tiskanje je objavljen med dokumenti na koncu tega poglavja) ali pa izvod naroči na enega izmed naslednjih načinov: sam neposredno v CRG (velja za izvajalce dejavnosti, ki so si pridobili dostop do portala Volos) ali preko pooblaščene organizacije ali pri UVHVVR.
  • lastna evidenca. V tem primeru mora izvajalec dejavnosti zagotoviti, da so v RGG vpisani vsi predpisani podatki in da si podatki sledijo kronološko.

2. v elektronski obliki kot:

  • E-RGG neposredno v CRG. Ta način vodenja RGG velja le za izvajalce dejavnosti, ki so si pridobili dostop do portala Volos. Za ažurno vodenje E-RGG se smatra v primeru, da so podatki o vseh predpisanih dogodkih pravočasno priglašeni v CRG.
  • lastna evidenca (primer: excel). V tem primeru mora izvajalec dejavnosti zagotoviti, da so v evidenco vpisani vsi predpisani podatki in da si podatki sledijo kronološko.

Podatke o govedu na gospodarstvu je potrebno arhivirati najmanj tri leta. Ko je RGG poln, ga je torej potrebno hraniti še tri leta od dneva, ko je bil vanj vpisan zadnji zapis. Če se je register izgubil, mora izvajalec dejavnosti v novi kopiji vzpostaviti stanje, iz katerega so razvidni zapisi o vseh živalih, ki so bile na gospodarstvu v obdobju zadnjih treh let. 

Navodilo za vodenje RGG v obliki rumene knjige

V uvodnem delu RGG so strani, na katere izvajalec dejavnosti vpiše osnovne podatke o gospodarstvu in sebi. Sledijo natančna navodila za izpolnjevanje knjige. Drugi del knjige je namenjen vpisu podatkov o govedih. Če ste začeli z rejo goveda na novo, kar pomeni, da doslej goveda niste redili, v tabeli 'Podatki o živali' vpišite vse govedo, ki ga redite na gospodarstvu. Če je RGG le nadaljevanje prejšnjega, v nov RGG vpisujete sproti vse dogodke. Star izpolnjen register hranite skupaj z novim.

Podatki o živali

Rubrika 'Podatki o živali' je namenjena vpisu osnovnih podatkov o živalih, ki se redijo na gospodarstvu. Vpiše se vsako novorojeno tele in vsako govedo, ki je prišlo na gospodarstvo (npr. nakup, sprejem v rejo).

Prihod na gospodarstvo

V tej rubriki se vodijo podatki o prejemu goveda (podatki o gospodarstvu oziroma obratu, s katerega se govedo premika, datum prejema).

Odhod z gospodarstva

V tej rubriki se vodijo podatki o oddaji goveda (podatki o gospodarstvu oziroma obratu, na katerega se govedo premika, datum oddaje, razlog odhoda).

Rubrika »Priglasitev v CRG«

Ob vpisu novorojenega goveda, se v rubriko 'Priglasitev v CRG' vpiše:

  • datum označitve, če je živa označil pooblaščeni označevalec in bodo podatki v CRG priglašeni preko pooblaščene organizacije
  • datum vnosa v CRG, če podatke za svoje gospodarstvo izvajalec dejavnosti priglasi sam neposredno v CRG.

Ob vpisu prejema ali oddaje goveda (tudi v primeru prejema goveda iz držav članic EU ali uvoza goveda iz tretjih držav), se v rubriko 'Priglasitev v CRG' vpiše:

  • datum predaje dokumentov pooblaščeni organizaciji, če bodo podatki v CRG priglašeni preko te organizacije. Če izvajalec dejavnosti dokumente pooblaščeni organizaciji odda osebno, pooblaščena organizacija prejem potrdi z žigom in podpisom v rubriki 'Priglasitev v CRG'. Če izvajalec dejavnosti dokumente odda po pošti, vpiše datum oddaje po pošti. V slednjem primeru se svetuje pošiljanje s priporočeno pošto in hramba potrdila o pošiljanju pošte za namen dokazovanja podatka o priglasiti.
  • datum vnosa podatkov v CRG, če podatke za svoje gospodarstvo izvajalec dejavnosti sporoči sam neposredno v CRG.

Premik na planino ali skupni pašnik ali sejem ali razstavo

Podatke o premikih goveda na planino ali skupni pašnik ali sejem ali razstavo se vpisuje v zato namenjeno tabelo Premik na planino/skupni pašnik/sejem/razstavo v skladu z navodili v RGG.

Označitev in registracija goveda rojenega v Republiki Sloveniji

Izvajalec dejavnosti je dolžan poskrbeti za pravočasno označitev in registracijo novorojenih telet na rojstnem gospodarstvu in sicer:

  • označitev novorojenega teleta mora izvesti čimprej po rojstvu oziroma pred premikom na drugo lokacijo, najkasneje pa do starosti 20 dni,
  • registracijo označenega novorojenega teleta mora priglasiti v CRG najkasneje v sedmih dneh od označitve teleta,
  • vpis v RGG o označitvi mora vpisati najpozneje v sedmih dneh od označitve teleta.

Označitev in registracijo v CRG lahko izvajalec dejavnosti opravi sam ali pa za posamezno storitev pooblasti pooblaščeno organizacijo, ki storitev zaračuna v skladu z veljavnim Sklepom ministra o določitvi najvišjih cen storitev identifikacije in registracije živali, objavljenim v poglavju Cenik storitev identifikacije in registracije govedi.

Izvajalec dejavnosti govedo označi in registrira sam

Za označitev goveda si mora izvajalec dejavnosti priskrbeti ušesne znamke in klešče za označitev goveda pri enem izmed registriranih dobaviteljev ušesnih znamk. Ponudbe dobaviteljev ušesnih znamk so objavljene v poglavju Ušesne znamke za govedo in ponudbe registriranih dobaviteljev ušesnih znamk za govedo.

Podatke o označitvi živali izvajalec dejavnosti natančno vpiše v RGG.

Registracijo goveda neposredno v CRG lahko opravijo izvajalci dejavnosti, ki so si pridobili dostop do portala Volos. Podatke o označitvi goveda izvajalec dejavnosti registrira v CRG na podlagi podatkov, vpisanih v RGG. Za šifro označevalca izvajalec dejavnosti uporabi šifro uporabnika, ki jo je prejel skupaj z obvestilom o uporabniškem imenu.

Po uspešno opravljeni registraciji, izvajalec dejavnosti prejme potni list za govedo najkasneje v 14 dneh.

Izvajalec dejavnosti za označitev goveda pooblasti pooblaščeno organizacijo

Izvajalec dejavnosti o novi telitvi čimprej po rojstvu živali obvesti eno izmed pooblaščenih organizacij in se dogovori za označitev teleta.

Pooblaščeni označevalec ob označitvi teleta izpolni in podpiše obrazec POO, izvajalec dejavnosti pa potrdilo sopodpiše. Izvajalec dejavnosti nato podatke iz POO natančno prepiše v RGG. Podatki na POO in v RGG se morajo povsem ujemati.

Izvajalec dejavnosti za registracijo goveda pooblasti pooblaščeno organizacijo

Če izvajalec dejavnosti pooblaščeno organizacijo pooblasti samo za registracijo teleta, ne pa tudi za označitev (slednjo opravi sam), mora ob označitvi teleta izpolniti in podpisati POO - obrazec POO za tisk je objavljen na koncu tega poglavja. Ustrezno izpolnjeno POO nato izvajalec dejavnosti posreduje pooblaščeni organizaciji na enega izmed naslednjih načinov:

  • Osebno; pooblaščena organizacija ob prejemu POO na obrazec vpiše datum priglasitve. Na zahtevo izvajalca dejavnosti mora pooblaščena organizacija datum priglasitve registracije vpisati v RGG.
  • Po pošti; pooblaščena organizacija ob prejemu POO na obrazec vpiše datum priglasitve, ki je datum prejema pošte. Če je pošta poslana priporočeno, se za datum priglasitve upošteva datum oddaje priporočene pošte. 
  • Po elektronski pošti; pooblaščena organizacija za datum priglasitve upošteva datum prejetja elektronskega sporočila.

Pooblaščena organizacija opravi registracijo teleta v CRG na podlagi ustrezno izpolnjenega in podpisanega potrdila o označitvi.  Po uspešno opravljeni registraciji izvajalec dejavnosti prejme PL najkasneje v 14 dneh.

Če izvajalec dejavnosti pooblaščeno organizacijo pooblasti za označitev in registracijo teleta, pooblaščeni označevalec izpolni in podpiše POO, izvajalec dejavnosti pa obrazec sopodpiše. Za datum priglasitve se v tem primeru upošteva datum označitve. Pooblaščena organizacija opravi registracijo teleta v CRG na podlagi izpolnjenega POO. Po uspešno opravljeni registraciji izvajalec dejavnosti prejme PL najkasneje v 14 dneh.

Pooblaščena organizacija mora registracijo teleta opraviti v treh delovnih dneh od prejema ustreznega POO, obrazec pa hrani najmanj tri leta od dogodka.

Označitev in registracija goveda, prejetega iz držav članic EU in uvoženega iz tretjih držav

Govedo prejeto v Republiko Slovenijo iz držav članic EU mora:

  • ob premiku spremljati ustrezen PL ter morebitna druga dokumentacija.
  • izvajalec dejavnosti, ki govedo prejme, registrirati v CRG v sedmih dneh od prejema
  • izvajalec dejavnosti, ki govedo prejme, vpisati v RGG v sedmih dneh od prejema.

Dodatne informacije v zvezi s premiki (trgovanjem) goveda med državami članicami EU najdete na povezavi Trgovanje, premik živali med državami EU.

Govedo uvoženo v Republiko Slovenijo iz tretjih držav mora:

  • ob premiku spremljati ustrezna dokumentacija
  • izvajalec dejavnosti, ki žival prejme, označiti (preoznačiti) s slovenskimi ušesnimi znamkami. Označitev in registracijo lahko opravi izvajalec sam ali za to pooblasti pooblaščeno organizacijo, ki storitev zaračuna v skladu z veljavnim sklepom ministra o določitvi najvišjih cen.
  • izvajalec dejavnosti, ki žival prejme, registrirati v CRG v sedmih dneh od prejema.

Ušesne znamke za govedo in ponudbe registriranih dobaviteljev ušesnih znamk za govedo

Ušesna znamka za označitev goveda

Ušesna znamka za označitev goveda

Ušesna znamka za govedo je enotna v vsej Republiki Sloveniji. Vsako govedo je označeno z dvema plastičnima rumenima ušesnima znamkama, ki se vstavita v obe ušesi. Na ušesnih znamkah je odtisnjena identifikacijska številka živali, ki je sestavljena iz dvomestne oznake Slovenije (SI) in osemmestne številke. Nad to številko je odtisnjena črtna koda. Da bi številke laže odčitavali, je del številke - zadnja štiri mesta - odtisnjen z velikimi številkami.

S slovenskimi ušesnimi znamkami se:

  • označi govedo rojeno v Republiki Sloveniji
  • označi (preoznačiti) govedo, uvožene v Republiko Slovenijo iz tretjih držav.

Naročanje ušesnih znamk

Izvajalec dejavnosti lahko ušesne znamke naroči na enega izmed naslednjih načinov:

  • sam neposredno v CRG; velja za izvajalce dejavnosti, ki so si pridobili dostop do portala Volos
  • pri pooblaščeni organizaciji
  • neposredno pri dobavitelju ušesnih znamk.

Premik goveda

Premik goveda je vsak premik goveda med gospodarstvi oziroma lokacijami, razen dnevne paše ali nekajdnevne paše na bližnjih pašnikih, če govedo ne prihaja v stik z govedom z  drugih gospodarstev. Premikati se sme samo označeno in registrirano govedo, ob premiku mora žival spremljati potni list za govedo. Vsi premiki goveda morajo biti sporočeni v CRG. Podatke o premikih mora imetnik goveda vpisati tudi v RGG. Premiki telet, starih do 28 dni, se lahko izvedejo tudi z začasnim potnim listom.

Priglasitev premikov v CRG

Premik goveda je izvajalec dejavnosti dolžan priglasiti v CRG najpozneje v sedmih dneh po dogodku. Vsak premik priglasita dva izvajalca dejavnosti in sicer:

  • tisti, ki je govedo oddal, sporoči premik odhod z gospodarstva
  • tisti, ki je govedo prejel, sporoči premik prihod na gospodarstvo.

Izvajalec dejavnosti lahko podatke o premiku v CRG priglasi na enega izmed naslednjih načinov:

1. Sam neposredno v CRG; velja le za izvajalce dejavnosti, ki so si pridobili dostop do portala Volos.

2. Z oddajo vloge pooblaščeni veterinarski organizaciji s koncesijo, ki storitev zaračuna v skladu z veljavnim Sklepom ministra o določitvi najvišjih cen storitev identifikacije in registracije živali, objavljenim v poglavju Cenik storitev identifikacije in registracije govedi; v tem primeru izvajalec dejavnosti izpolni obrazca odhod in prihod, ki ju je prejel skupaj s PL oziroma ločeno po pošti v primeru, da je govedo kupil. Na teh obrazcih so že prednatisnjeni podatki o izvajalcu dejavnosti in identifikacijska številka goveda. Obrazca odhod in prihod nista predpisan dokument. Če izvajalec dejavnosti prednatisnjenih obrazcev nima, lahko natisne in izpolni obrazca odhod in prihod, ki sta objavljena v dokumentu na koncu tega poglavja ali pa vlogo, ki mora vsebovati najmanj naslednje obvezne podatke, napiše sam:

  • identifikacijsko številko živali
  • G-MID gospodarstva, ime in priimek ter naslov oddajatelja
  • G-MID gospodarstva, ime in priimek ter naslov prejemnika
  • datum premika
  • podpis oddajatelja/prejemnika.

Vrste premikov ter postopek priglasitve premika

Premiki med gospodarstvi, oddaja v rejo, oddaja v klavnico

Med te premike se šteje premike goveda med gospodarstvi v primeru nakupa, prodaje, reje, oddaje v zakol kot tudi premike goveda med gospodarstvi, ki so registrirana v okviru enega kmetijskega gospodarstva.

Izvajalec dejavnosti, ki govedo oddaja, mora:

  • premik odhod priglasiti v CRG
  • podatke o premiku vpisati v RGG.

Izvajalec dejavnosti, ki govedo prejme, mora:

  • premik prihod priglasiti v CRG
  • podatke o premiku vpisati v RGG.

Dodatne informacije v zvezi z oddajo goveda v zakol si prosimo preberite na povezavi Pridobitev izjave o prehranski varnosti.

Zakol v sili

Pri zakolu v sili izvajalec dejavnosti, ki žival oddaja v zakol, vselej pridobi veterinarsko napotnico ter poskrbi za odvoz bolne oziroma poškodovane živali ali trupa v sili zaklane živali v klavnico.

Izvajalec dejavnosti, ki govedo oddaja v zakol, mora:

  • priglasiti premik odhod v CRG preko pooblaščene veterinarske organizacije s koncesijo
  • podatke o premiku vpisati v RGG.

Izvajalec dejavnosti, ki govedo prejme v zakol (klavnica), mora:

  • priglasiti premik prihod v CRG.

Pogin

Pri poginu goveda izvajalec dejavnosti vedno pokliče veterinarsko higiensko službo (VHS).

Izvajalec dejavnosti, ki mu je govedo poginilo, mora:

  • priglasiti premik odhod v CRG - datum odhoda je datum smrti (pogina) goveda
  • podatke o poginu vpisati v RGG

VHS, ki poginulo govedo odpelje, mora:

  • priglasiti premik prihod v CRG - datum odhoda je datum smrti (pogina) goveda

Če VHS kadavra ne more odpeljati, je dolžna o tem obvestiti veterinarsko inšpekcijo, ki najkasneje v 48 urah odloči (in obvesti imetnika) o zakopu, sežigu...

Izvajalec dejavnosti, ki mu je govedo poginulo, mora v tem primeru:

  • priglasiti premik odhod v CRG preko pooblaščene veterinarske organizacije s koncesijo na podlagi izdane odločbe
  • podatke o premiku vpisati v RGG.

Pogin neoznačenega teleta do starosti 20 dni

Izvajalec dejavnosti, ki mu je poginilo še neoznačeno tele do starosti 20 dni, mora:

  • za odvoz poklicati VHS
  • vpisati pogin v RGG.

VHS, ki je poginulo žival odpelje, mora:

  • podatke o poginu oziroma odvozu priglasiti v CRG. Poginulemu teletu sistem samodejno določi identifikacijsko številko, ki se prične s črko P. 

Kraja/izguba

V primeru kraje oziroma izgube goveda, izvajalec dejavnosti poda prijavo na policijsko postajo.

Izvajalec dejavnosti mora:

  • priglasiti premik odhod v CRG preko pooblaščene  veterinarske organizacije s koncesijo z oddajo originalnega PL ter vloge za priglasitev premika. Poleg mora obvezno sporočiti še podatke o prijavi kraje oziroma izgube goveda in sicer kje (katera policijska postaja), kdaj (datum prijave) in kdo (ime in priimek prijavitelja) je podal prijavo
  • podatke o premiku vpisati tudi v RGG.

Premiki na sejem oziroma razstavo

Izvajalec dejavnosti, ki govedo oddajajo na sejem oziroma razstavo, mora:

  • priglasiti v CRG premik odhod 
  • podatke o premiku vpisati v RGG.

Izvajalec dejavnosti (predstavnik sejma oziroma razstave), mora:

  • priglasiti v CRG premik prihod na sejem oziroma razstavo
  • priglasiti v CRG premik odhod s sejma oziroma z razstave.

Izvajalec dejavnosti, ki govedo prejme s sejma oziroma z razstave, mora:

  • priglasiti v CRG premik prihod
  • podatke o premiku vpisati v RGG.

Odprema v države članice EU oziroma izvoz v tretje države

Gre za premik goveda iz Republike Slovenije v države članice EU (odprema) oziroma premik goveda v tretje države (izvoz).

Izvajalec dejavnosti, ki govedo oddaja, mora:

  • priglasiti v CRG premik odhod 
  • podatke o premiku vpisati v RGG.

Premiki na planino oziroma skupni pašnik

Gre za premike goveda na pašo, planino oziroma skupni pašnik med 15. aprilom in 15. oktobrom.

Postopek priglasitve takega premika v CRG je poenostavljen in sicer se premike v CRG priglasi preko obrazca Zapisnik o prigonu živali na pašo na planino/skupni pašnik, ki je objavljen v spodnjem dokumentu. Zapisnik izpolni Izvajalec dejavnosti na planini oziroma skupnem pašniku.

Izvajalec dejavnosti, ki govedo oddaja na planino oziroma skupni pašnik, na zadnjo stran PL v rubriko Premiki na planino/skupni pašnik vpiše datum odhoda in G-MID planine oziroma skupnega pašnika, na katerega se govedo premika, v RGG pa vpiše podatke o premiku v rubriko Premiki na planino/skupni pašnik.

PL izvajalec dejavnosti, ki govedo oddaja na planino oziroma skupni pašnik, izroči izvajalcu dejavnosti na planini oziroma skupnem pašniku. 

Podrobnejše navodilo za priglasitev premikov goveda na planino oziroma skupni pašnik je objavljeno v spodnjem dokumentu.

Premik z začasnim potnim listom (ZPL)

ZPL se lahko izda v izjemnih primerih, ko izvajalec dejavnosti oddaja mlado tele preden je pridobil PL. Na tak način se lahko premika le tele do starosti največ 28 dni in največ enkrat. ZPL lahko na posebno zahtevo izvajalca dejavnosti izda označevalec v imenu pooblaščene organizacije in ga izvajalcu dejavnosti zaračuna v skladu z veljavnim sklepom ministra o določitvi najvišjih cen. Pred premikom mora biti tele označeno in registrirano v CRG.

Cena izdaje ZPL vključuje izdajo ZPL, registracijo teleta v CRG z označbo, da je bil izdan ZPL, naknadno preverjanje ob starosti teleta 28 dni, če je bil premik dejansko izveden in če je bil izdan PL. Pooblaščena organizacija vodi seznam izdanih ZPL.

ZPL mora vsebovati naslednje podatke:

  • naziv pooblaščene organizacije, ki je ZPL izdala, šifro in podpis označevalca, ki s podpisom jamči za točen prepis podatkov
  • identifikacijsko številko goveda, datum rojstva, spol, pasmo, identifikacijsko številko matere in identifikacijsko številko očeta, če je le-ta poznan
  • datum označitve goveda
  • G-MID gospodarstva, kjer se je govedo rodilo, ime in priimek oziroma naziv in naslov izvajalca dejavnosti, podpis izvajalca dejavnosti
  • G-MID gospodarstva, ime in priimek oziroma naziv ter naslov izvajalca dejavnosti, kamor se žival premika, datum prevzema goveda, podpis izvajalca dejavnosti.

Pomembno!

Če je odhod goveda v CRG sporočen takoj po opravljeni registraciji, se z vnosom odhoda blokira izdaja PL na prvega izvajalca dejavnosti. PL bo šel v postopek izdaje šele ob vnosu prejema goveda v CRG s strani prejemnika govedi.

Če se odhod goveda v CRG sporoči po izdaji potnega lista, je prvi izvajalec dejavnosti dolžan potni list po prejemu posredovati novemu izvajalec dejavnosti. 

Potni list za govedo (PL)

Potni list za govedo (PL) je predpisan dokument, ki se ga izda ob rojstvu goveda, prejemu goveda iz držav članic EU in uvozu goveda iz tretjih držav. Izvajalec dejavnosti hrani PL na gospodarstvu, kjer se govedo nahaja. Če se govedo premika, mora PL spremljati žival ves čas premika.

Na PL so natisnjeni osnovni podatki o živali:

  • identifikacijska številka goveda
  • rojstni podatki goveda (datum rojstva, spol, pasma, identifikacijska številka matere, identifikacijska številka očeta, če je ta poznana, država rojstva in ID rojstnega gospodarstva v primeru uvoza oziroma prejema goveda)
  • podatki o prvem izvajalcu dejavnosti (G-MID gospodarstva, ime, priimek, naslov izvajalca dejavnosti in datum prevzema oziroma prihoda).

Prvi izvajalec dejavnosti, ki mu je izdan PL, s podpisom jamči, da so podatki na PL točni.

S prvim januarjem 2020 je stopil v veljavo prenovljen PL. Novi PL je v formatu A4, obrazca odhod in prihod sta v manjšem formatu kot do tedaj. Spremenila se je le oblika PL, medtem ko so pravila glede hrambe PL ostala nespremenjena.

PL, izdani pred letom 2020, še nadalje ostajajo v veljavi.

V spodnjih dokumentih je objavljena predloga obrazca PL v skladu s 6. točko 17. člena Pravilnika o identifikaciji in registraciji goveda.

Izdaja potnega lista za govedo

Izvajalec dejavnosti zaprosi za PL tako, da registrira govedo v CRG. V roku 14 dni po uspešno opravljeni registraciji izvajalec dejavnosti prejme PL po pošti. Osebni prevzem PL ni možen.

Dvojnik potnega lista za govedo

Če izvajalec dejavnosti ne prejme PL v predvidenem roku ter v primeru izgube ali uničenja PL mora izvajalec dejavnosti zaprositi za dvojnik PL. Vlogo za izdajo dvojnika PL lahko izvajalec dejavnosti odda na enega izmed naslednjih načinov.

  • sam neposredno v CRG; velja le za izvajalce dejavnosti, ki so si pridobili dostop do portala Volos
  • preko pooblaščene organizacije z oddajo pisne vloge
  • pri UVHVVR z oddajo pisne vloge.

Potni list za govedo ob premiku živali

Ob premiku goveda med gospodarstvi, oddajo v rejo in oddajo v klavnico, mora izvajalec dejavnosti, ki govedo prejme, na PL v rubriko Imetnik (star izvod) oziroma Premiki (nov izvod) takoj po prejemu:

  • vpisati podatke o svojem gospodarstvu (G-MID gospodarstva, ime, priimek, naslov izvajalca dejavnosti in datum prevzema oziroma prihoda)
  • vpisati datum prejema goveda
  • se podpisati.

To velja tudi za izvajalca dejavnosti, ki premika govedo med svojimi gospodarstvi ter v primeru premika goveda na sejem oziroma razstavo. V slednjem primeru podatke izpolni odgovorna oseba na sejmu oziroma razstavi.

Ob premiku goveda na planino ali skupni pašnik se podatke o premiku vpiše na zadnji strani PL v rubriko Premiki na planino/skupni pašnik.

V primeru zakola, zakola v sili, pogina in kraje oziroma izgube goveda, mora biti PL vrnjen izdajatelju UVHVVR v arhiv.

Začasni potni list za govedo

Začasni potni list za govedo se izdaja v izjemnih primerih za namen premika teleta do starosti 28 dni, na zahtevo imetnika živali. Postopek izdaje je opisan v poglavju Vrste premikov.

Cenik storitev identifikacije in registracije goveda

Sklep o določitvi najvišjih cen storitev identifikacije in registracije živali, ki jih kot naloge javne službe opravljajo pooblaščene organizacije in o določitvi deleža, ki ga plača uporabnik storitev, velja od 1. 5. 2012 dalje.

Izpis iz Centralnega registra goveda za izvajalce dejavnosti

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) z letom 2024 ukinja pošiljanje Izpisov iz Centralnega registra goveda (CRG) po pošti v papirni obliki ter ohranja le še e-izpis iz CRG. E-izpis je namenjen izvajalcem dejavnosti za namen pregleda stanja podatkov v CRG. Več o e-izpisu je pojasnjeno v spodnji storitvi.

Naziv storitve Institucija
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin