Predstavitev dela vlade za dijake in dijakinje srednjih šol
Slovenskim srednjim šolam in gimnazijam omogočamo obisk sedeža Vlade Republike Slovenije v Ljubljani, na katerem se seznanijo z delom vlade in procesi oblikovanja javnih politik. Obisk in neposreden pogovor z vladnimi predstavniki mladim, ki s polnoletnostjo pridobijo volilno pravico, dajeta priložnost vpogleda in lažjega razumevanja političnih procesov upravljanja in odločanja.
Projekt izvaja Urad vlade za komuniciranje v sodelovanju s predstavniki ministrstev in Protokola Republike Slovenije.
Cilja projekta sta:
- mladim predstaviti vlado kot izvršno vejo oblasti in
- spodbujati aktivno državljanstvo in sodelovanje mladih pri upravljanju javnih zadev.
Obisk dijakov traja dve uri. V prvi polovici programa predstavnik enega od ministrstev predstavi delo in naloge vlade ter z dijaki razpravlja o eni od aktualnih tem. V nadaljevanju dijaki spoznajo še delo Urada vlade za komuniciranje in Protokola Republike Slovenije.
Pri izvedbi obiska sodelujejo tudi:
Novice
-
Koprski dijaki na vladi spremljali novinarsko konferenco o državni proslavi
-
Z mladimi z Obale o delovanju vlade in prednostih digitalnega razvoja
-
Vlado Republike Slovenije predstavili še eni skupini dijakov Gimnazije Vič
-
Gimnazijcem z Viča predstavili delo vlade
-
Vlado in digitalno strategijo Slovenije predstavili mladim iz Brežic
Obisk in sodelovanje v programu predstavitve dela vlade dijakom in dijakinjam prinaša:
- Boljše razumevanje delovanja države: dijaki spoznajo vlogo vlade kot izvršne veje oblasti ter način sprejemanja odločitev in oblikovanja javnih politik.
- Neposreden stik z odločevalci: pogovor s predstavniki vlade, ministrstev in drugih služb omogoča vpogled v njihovo delo ter bolj osebno razumevanje upravljanja države.
- Povezovanje teorije s prakso: znanje iz šole (državljanska vzgoja, zgodovina, ekonomija) povežejo s konkretnimi primeri iz prakse.
- Razvoj kritičnega razmišljanja: razprava o aktualnih temah spodbuja oblikovanje lastnega mnenja ter razumevanje različnih pogledov.
- Krepitev državljanske zavesti: dijaki bolje razumejo pomen volilne pravice in aktivnega sodelovanja v demokratičnih procesih.
- Spodbujanje aktivnega državljanstva: program jih motivira k sodelovanju pri javnih zadevah ter odgovornemu spremljanju družbenih vprašanj.
- Razvoj komunikacijskih veščin: vprašanja in razprava z vladnimi govorci ter sodelovanje pri simulaciji novinarske konference krepijo izražanje stališč in argumentiranje.
- Spoznavanje različnih vlog v državni upravi: dijaki se seznanijo tudi z delom Urada vlade za komuniciranje in Protokola Republike Slovenije ter spoznajo tudi podporne funkcije vlade.
- Izkušnja okolja delovanja vlade: obisk predsedniške palače in prostorov vlade poveča občutek avtentičnosti ter zanimanje za nadaljnje učenje o delovanju države.
Te izkušnje dijakom pomagajo bolje razumeti družbene procese in jih opolnomočijo za aktivno in odgovorno vlogo v družbi.
