Ukrepi za omejevanje trgovine zaradi razmer v Ukrajini
Republika Slovenija izvaja omejevalne ukrepe (sankcije) v skladu s pravnimi akti in odločitvami, sprejetimi v okviru Organizacije združenih narodov, Evropske unije ali druge mednarodne organizacije, z namenom vzpostavitve ali ohranitve mednarodnega miru in varnosti, zagotavljanja spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin, razvoja oziroma utrjevanja demokracije in pravne države ter drugih z mednarodnim pravom skladnih ciljev.
Evropska unija je prve omejevalne ukrepe zaradi delovanja Ruske federacije, ki povzroča destabilizacijo razmer v Ukrajini, uvedla leta 2014, zaradi razmer v Belorusiji pa leta 2006. Leta 2022 so bili uvedeni obsežni dodatni omejevalni ukrepi zaradi ruske vojaške agresije proti Ukrajini in vpletenosti Belorusije v to dogajanje.
Za izvajanje omejevalnih ukrepov je skladno z nacionalnimi predpisi pristojnih več organov. V nadaljevanju podajamo del teh ukrepov s področja trgovine, za katere je pristojno Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport.
Zaradi delovanja Ruske federacije, ki povzroča destabilizacijo razmer v Ukrajini, je Svet Evropske unije v letih 2022 in 2023 sprejel več svežnjev dodatnih omejevalnih ukrepov na področju trgovanja.
- Omeji se izvoz blaga in tehnologij z dvojno rabo ter zagotavljanje s tem povezanih storitev, pa tudi omejitve izvoza nekaterega blaga in tehnologij, ki bi lahko prispevali k tehnološkim izboljšavam ruskega obrambnega in varnostnega sektorja, vključno s prepovedmi izvoza kritične tehnologije in industrijskega blaga, kot so elektronika, specializirana vozila, strojni deli, rezervni deli za tovorna vozila in reaktivne motorje, kot tudi blago za gradbeni sektor, ki se lahko preusmeri v uporabo za rusko vojsko, kot so antene in žerjavi. Dodatne informacije najdete v temi Nadzor strateške trgovine.
- Prepoveduje se tranzit določenega blaga in tehnologij, izvoženega iz Evropske unije, skozi Rusijo, da bi se preprečilo izogibanje omejevalnim ukrepom.
- Uvajajo se nadaljnje trgovinske omejitve za železo in jeklo. Prepoveduje se neposredno ali posredno uvažanje izdelkov iz železa in jekla v Evropsko unijo in prevažanje v drugo državo, če izvirajo iz Rusije ali so bili izvoženi iz Rusije. Prav tako se prepoveduje kupovanje izdelkov iz železa in jekla, ki se nahajajo v Rusiji ali izvirajo iz Rusije. Prepovedan je tudi uvoz ali nakup izdelkov, predelanih v tretji državi, ki vključujejo surovine iz železa in jekla s poreklom iz Rusije.
- Uvajajo se nadaljnje trgovinske omejitve za luksuzno blago. Prepoveduje se neposredno ali posredno prodajo, dobavo, prenos ali izvoz luksuznega blaga katerikoli fizični ali pravni osebi, subjektu ali organu v Rusiji ali za uporabo v Rusiji.
- Prav tako se prepoveduje prodajo, dobavo, prenos ali izvoz določenega blaga in tehnologij za uporabo pri rafiniranju nafte v Rusijo ter omejuje zagotavljanje povezanih storitev.
- Uvaja se prepoved izvoza, ki zajema blago in tehnologije, primerne za uporabo v letalski ali vesoljski industriji, ter prepoveduje zagotavljanje zavarovalnih in pozavarovalnih storitev ter storitev vzdrževanja v zvezi z navedenim blagom in tehnologijami. Prepoveduje se tudi zagotavljanje tehnične pomoči in drugih povezanih storitev ter financiranja in finančne pomoči v zvezi z blagom in tehnologijami, za katere velja ta prepoved.
- Prepoveduje se prodajo, dobavo, prenos ali izvoz blaga in tehnologije za pomorsko navigacijo, ne glede na to, ali izvirajo iz Evropske unije ali ne, za uporabo v Rusiji ali za namestitev na plovilo, ki pluje pod rusko zastavo.
- Razširja se seznam oseb, povezanih z rusko obrambno in industrijsko bazo, za katere veljajo strožje izvozne omejitve za blago in tehnologijo z dvojno rabo ter blago in tehnologijo, ki bi lahko prispevali k tehnološki krepitvi obrambnega in varnostnega sektorja Rusije.
- Uvajajo se tudi prepovedi, usmerjene v nove naložbe v ruski energetski sektor, ter celovito omejitev izvoza opreme, tehnologije in storitev za energetsko industrijo v Rusiji, z izjemo jedrske industrije in sektorja prevoza energije proti koncu proizvodne verige.
- Prepoveduje se vse transakcije z nekaterimi podjetji v lasti entitet, za katera že veljajo omejitve refinanciranja.
- Prepoveduje se izvoz letalskega goriva, dodatkov za goriva in drugega blaga, ki bi lahko prispevalo h krepitvi ruskih industrijskih zmogljivosti, v Rusijo ter uvedejo dodatne uvozne omejitve za nekatero blago, ki ustvarja znatne prihodke, če izvira iz Rusije ali se izvaža iz Rusije, vključno s premogom in drugimi trdnimi fosilnimi gorivi.
- Prav tako se prepoveduje neposreden ali posreden uvoz, nakup ali prenos zlata, ki takoj za energijo predstavlja naslednji največji del izvoza Rusije. Ta prepoved velja za rusko zlato, izvoženo iz Rusije po začetku veljavnosti uredbe.
- Razširja se prepoved dostopa do pristanišča na zapornice za plovila, registrirana pod rusko zastavo, da se zagotovi celovito izvajanje ukrepa in prepreči izogibanje.
- Prepoveduje se prodajo, licenciranje ali kakršen koli drug prenos pravic intelektualne lastnine ali poslovnih skrivnosti kot tudi podelitev pravic do dostopa ali ponovne uporabe za katero koli gradivo ali informacije, ki so zaščiteni s pravicami intelektualne lastnine ali pomenijo poslovne skrivnosti, v zvezi z blagom in tehnologijami, katerih prodaja, dobava, prenos ali izvoz osebi, subjektu ali organu v Rusiji ali za uporabo v Rusiji so prepovedani.
- Razširja se začasno prekinitev licenc za radiodifuzijo v Evropski uniji na več ruskih medijskih hiš, ki so pod stalnim nadzorom ruskega vodstva, in prepoveduje razširjanje njunih vsebin.
- Vsem podjetjem za cestni prevoz s sedežem v Rusiji je prepovedano prevažati blago po cesti na ozemlju Evropske unije, vključno s tranzitom. Prepoved cestnega prevoza blaga v Evropski uniji se razširja na prevoz s priklopniki in polpriklopniki, registriranimi v Rusiji, tudi če jih vlečejo tovornjaki, registrirani zunaj Rusije.
Po vpletenosti Belorusije v rusko vojaško agresijo proti Ukrajini je Svet Evropske unije v letih 2022 in 2023 sprejel več svežnjev dodatnih omejevalnih ukrepov na področju trgovanja.
- Omejuje se trgovanje z blagom, ki se uporablja za proizvodnjo ali izdelavo tobačnih izdelkov, mineralnih izdelkov, izdelkov iz kalijevega klorida (pepelika), lesnih izdelkov, cementnih izdelkov, izdelkov iz železa in jekla, izdelkov iz kavčuka in gume ter izvoz strojev.
- Prav tako se prepoveduje izvoz blaga in tehnologije z dvojno rabo v Belorusijo ali za uporabo v Belorusiji, izvoz blaga in tehnologije, ki bi lahko prispevala k vojaškemu, tehnološkemu, obrambnemu in varnostnemu razvoju Belorusije. Dodatne informacij najdete v temi Nadzor strateške trgovine.
- Prepoveduje se izvoz blaga in tehnologij, ustreznih za uporabo v letalstvu in vesoljski industriji, vključno z letalskimi motorji in njihovimi deli za zrakoplove s posadko in tudi za brezpilotne zrakoplove.
Predhodni še veljavni omejevalni ukrepi proti Belorusiji iz obdobja 2006 do 2021 med drugim vključujejo:
- omejitve trgovine z orožjem,
- omejitve trgovine blaga z dvojno rabo,
- omejitve trgovine za naftne derivate, kalijevega klorida in za blago, ki se uporablja za proizvodnjo ali izdelavo tobačnih izdelkov.
Omejevalni ukrepi trgovanja na določenih ozemljih v Ukrajini, ki niso pod nadzorom ukrajinske Vlade
Svet Evropske unije je v letih 2022 in 2023 sprejel več svežnjev omejevalnih ukrepov trgovanja s subjekti na t.i. "določenem ozemlju" Ukrajine, to je ozemlju, ki ni pod nadzorom ukrajinske vlade. "Določena ozemlja" pomenijo območja Ukrajine, ki niso pod vladnim nadzorom, v pokrajinah Doneck, Herson, Lugansk in Zaporožje.
V primeru trgovanja z Ukrajino je treba preveriti, ali se zadevni subjekt, s katerim se trguje, nahaja v pokrajinah Doneck, Herson, Lugansk ali Zaporožje. Nahajanje subjekta v naštetih pokrajinah ne zadošča, da se uporabijo omejevalni ukrepi Evropske unije, temveč je bistveno, ali se konkretni subjekt nahaja na t.i. "določenem območju" znotraj naštetih pokrajin. Potrdilo o tem posredujejo pristojni ukrajinski organi (Ukrajinska gospodarska zbornica).
Kontaktni podatki za informacije o omejevalnih ukrepih in razmerah v zvezi s krizo v Ukrajini
Za dodatne informacije o omejevalnih ukrepih in razmerah v zvezi s krizo v Ukrajini se lahko obrnete na:
- Kontakno točko Evropske komisije glede obsega in implementacije omejevalnih ukrepov EU. Funkcionalni e-naslov Evropske komisije je bil vzpostavljen kot odziv na povečano število tehničnih vprašanj s strani pristojnih organov tretjih držav in naj bi služil predvsem kot kontakt za pristojne organe in operaterje tretjih držav.
- Kontaktno točko Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport glede ukrepov za omejevanje trgovine (ukrepov, ki se nanašajo na izvoz, uvoz, dobavo in prenos blaga ali tehnologije in s tem povezane ukrepe, kot je tehnična pomoč, kakor je opredeljeno v predpisih EU o omejevalnih ukrepih, razen orožja);
- Kontaktno točko Ministrstva za zunanje in evropske zadeve glede ukrepov omejevanja potovanj ali razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč;
- Ministrstvo za notranje zadeve glede civilnega orožja ali opreme, ki bi se lahko uporabila za notranjo represijo;
- Ministrstvo za finance glede finančnih omejevalnih ukrepov;
- Ministrstvo za obrambo glede vojaškega orožja in opreme ter drugih obrambnih proizvodov;
- Urad Vlade Republike Slovenije za informacijsko varnost glede incidentov informacijske varnosti in kibernetskih napadov;
- Kontaktno točko Evropske komisije;
- Kontakt za SID banko glede pomoči za premostitvene finančne instrumente (ugodni krediti, zavarovanja).
Odobritev trgovanja na podlagi izjem omejevalnih ukrepov proti Rusiji
V določenih primerih lahko Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport na podlagi predvidenih izjem omejevalnih ukrepov proti Rusiji odobri prodajo, dobavo, prenos ali izvoz blaga ali tehnologije ali zagotavljanje s tem povezane tehnične ali finančne pomoči, namenjene fizični ali pravni osebi, subjektu ali organu v Rusiji ali za uporabo v Rusiji, po tem ko ugotovi, da je za takšno trgovanje izkazan predviden namen iz uredbe EU o omejevalnih ukrepih.
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport |
Koristne povezave
Izvozno okno
Izvozno okno nudi informacije, svetovanje in pomoč podjetjem pri poslovanju na ruskem trgu. Pripravlja tudi pregled omejevalnih ukrepov EU v odziv na krizo v Ukrajini.
Spletni portal Gospodarske zbornice Slovenije za informiranje in pomoč pri poslovanju z omejenimi trgi
Gospodarska zbornica Slovenije zagotavlja enotno informacijsko vstopno točko, ki članom na enem mestu združeno nudi pregled nad aktualnimi razmerami v Rusiji, Ukrajini in Belorusiji, hkrati pa tudi pregled nad sprejetimi in napovedanimi sankcijami proti Rusiji in Belorusiji. Na spletnem mestu so objavljene ključne informacije in povezave, ki lahko olajšajo soočanje s poslovnimi izzivi na ruskem, ukrajinskem in beloruskem trgu.
Banka Slovenije
Banka Slovenije pripravlja informacije o omejevalnih ukrepih na področju financ.
Infografika o omejevalnih ukrepih EU proti Rusiji
Na spletni strani Sveta EU in Evropskega sveta je na voljo grafični prikaz omejevalnih ukrepov EU (v angleškem jeziku), proti Rusiji od leta 2014.
Informacijska tehnologija platforma za povezovanje podjetij med EU in Ukrajino
Zaradi vojne v Ukrajini je Evropska komisija sprejela sklop ukrepov za pomoč Ukrajini pri izvozu kmetijskih proizvodov. Zaradi blokade pristanišč je ogrožen izvoz žita in drugega kmetijskega blaga, ki iz Ukrajine ne moreta več prispeti v namembne kraje, kar vpliva tudi na svetovno prehransko varnost. Eden izmed ukrepov je vzpostavitev IT platforme za povezovanje podjetij med EU in Ukrajino (vsebina v angleščini), da bi pospešila in olajšala izmenjave med podjetji v EU in Ukrajini. Ta platforma, ki jo podpira Evropska mreža podjetij, podjetjem omogoča registracijo in objavo svojih povpraševanj in ponudb za prevozne in tudi alternativne storitve. Platforma omogoča neposredni stik med ponudnikom in iskalcem blaga ali storitev.
Zakonodaja s področja omejevalnih ukrepov zaradi delovanja Ruske federacije in razmer v Belorusiji
Najnovejša neuradna prečiščena besedila predpisov EU s področja omejevalnih ukrepov zaradi delovanja Ruske federacije in razmer v Belorusiji
- Uredba Sveta (EU) št. 833/2014 z dne 31. julija 2014 o omejevalnih ukrepih zaradi delovanja Rusije, ki povzroča destabilizacijo razmer v Ukrajini (2014/833)
- Uredba sveta (ES) št. 765/2006 z dne 18. maja 2006 o omejevalnih ukrepih zaradi razmer v Belorusiji in vpletenosti Belorusije v rusko agresijo proti Ukrajini (2006/765)
- Uredba Sveta (EU) št. 692/2014 z dne 23. junija 2014 o omejevalnih ukrepih v odgovor na nezakonito priključitev Krima in Sevastopola (2014/692)
- Uredba Sveta (EU) 2022/263 z dne 23. februarja 2022 o omejevalnih ukrepih v odgovor na nezakonito priznanje, zasedbo ali priključitev nekaterih območij Ukrajine, ki niso pod vladnim nadzorom, s strani Ruske federacije (2022/263)